U.S.D. Akragas Città dei Templi

Unione Sportiva Dilettantistica Akragas Città dei Templi, almindeligvis omtales som blot Akragas, er en italiensk sammenslutning fodboldklub baseret i Agrigento, Sicilien. Klubben blev stiftet i 1929. Tidligere Akragas spillet i Serie C, men i øjeblikket spiller i Serie D for 2013-14 sæsonen.

Historie

Fundamentet

En forfader af klubben var kendt for at have spillet siden i hvert fald begyndelsen af ​​1930'erne som Associazione Calcio Agrigento. Klubben havde moderat succes i de lavere divisioner af italiensk fodbold; det skred ud over den regionale sicilianske scene til Serie C for første gang for 1939-1940 sæsonen.

Ved slutningen af ​​1940'erne Agrigento var faldet i statur, blev de konkurrerer ned i den regionale Promozione Sicilien liga efter at være blevet forvist; nedgangen fuldt sat ind af 1952 og klubben blev hedengangne ​​på grund af økonomiske vanskeligheder.

Vende tilbage som Akragas

Efter den forrige klubbens lukning, var lidt Akragas moderniseret og et nyt hold blev oprettet af formanden Enzo Lauretta løbet 1952. Klubben blev omdøbt Unione Sportiva Akragas, snarere end at bruge Italianized version af navnet, klubben hyldede byens Magna Graecia rødder. En bemærkede figur i siciliansk fodbold, Carmelo Di Bella blev sat på plads, da klubbens første manager, mens Gaspare Gallo var dens første kaptajn. For at tiltrække sig opmærksomhed fra tilhængerne af hedengangne ​​Agrigento, Akragas skiftede farve, abandonning sin violette og tager den hvide og blå af Agrigento.

Farver og badge

Dens farver er alle-lyseblå.

Honours

Serie C2:

Serie D:

Eccellenza Sicilien:

Promozione Sicilien:

Prima Kategori Sicilien:

  0   0
Forrige artikel Federal Laboratories
Næste artikel Al Watrous

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha