Tjekkoslovakiet ved Sommer-OL 1980

Tjekkoslovakiet konkurrerede ved Sommer-OL 1980 i Moskva, Sovjetunionen. 209 konkurrenter, 162 mænd og 47 kvinder, deltog i 114 arrangementer i 21 sportsgrene.

Medaljevindere

 Guld

  • Ota Zaremba Vægtløftning, mænds 100 kg
  • Jan Berger, František Kunzo, Werner Lička, Luděk Macela, Josef Mazura, Petr Němec, Luboš Pokluda, Libor Radimec, Oldřich Rott, Zdeněk Rygel, Stanislav Seman, Zdeněk Sreiner, František Štambachr, Jindřich Svoboda, Rostislav Václavíček og Ladislav Vízek Fodbold, mænd holdkonkurrencen

 Sølv

  • Imrich Bugár Atletik, mænds diskoskast
  • Jarmila Kratochvílová Atletik, kvindernes 400 meter
  • Milada Blažková, Jiřina Din søgning Čermáková, Jiřina Din søgning HÁJKOVÁ, Berta Hrubá, Ida Hubáčková, Jiřina Din søgning Kadlecova, Jarmila Králíčková, Jiřina Din søgning Krizova, Alena Kyselicová, Jana Lahodová, Květoslava Petříčková, Viera Podhányiová, Iveta Šranková, Marie Sýkorová, Marta Urbanova og Lenka Vymazalová Field Hockey, kvinders holdkonkurrencen

 Bronze

  • Ján Franek Boksning, mænds letmellemvægt
  • Jiří Tabak Gymnastik, mænds ringe
  • Vladimír Kocman Judo, Herre
  • Dušan Poliačik Vægtløftning, mænds lys sværvægter
  • Dan Karabin Wrestling, mænds freestyle weltervægt
  • Július Strnisko Wrestling, mænds freestyle sværvægter
  • Zdeněk Pecka og Václav Vochoska Roning, mænds dobbelt sculls
  • Teodor Černý, Martin Penc, Jiří Pokorný og Igor Sláma Cykling, mænds 4.000 meter hold forfølgelse
  • Michal Klasa, Vlastibor Konečný, Alipi Kostadinov og Jiří Škoda Cykling, mænds hold landevejsløb

Bueskydning

I sin første optræden i den olympiske bueskydning konkurrence, Tjekkoslovakiet sendte to kvinder og en mand. Zdenka Padevětová fortjent en fjerde plads finish.
Kvinders individuelle konkurrence:

  • Zdenka Padevětová 2405 point
  • Jitka Dolejsi 2219 point


Mænds individuelle konkurrence:

  • František Hadas 2305 point

Atletik

Mænds 1.500 meter

  • Jozef Plachý
    • Heat 3: 44,4
    • Semifinalen 3: 40,4
    • Final 3: 40.7

Mænds 5.000 meter

  • Jiří Sýkora
    • Heat 13: 43.1
    • Semi Final 13: 31,0
    • Final 13: 25.0

Mænds 10.000 meter

  • Jiří Sýkora
    • Heat 29: 19.8

Mænds Marathon

  • Vlastimil Zwiefelhofer
    • Afsluttende ikke færdig
  • Josef Janska
    • Afsluttende ikke færdig

Mænds 4x400 meter stafet

  • Josef Lomický, Dušan Malovec, František Břečka, og Karel Kolář
    • Heat 3: 03,5
    • Final 3: 07,0

Mænds 110 m hækkeløb

  • Július Ivan
    • Afsluttende ikke færdig

Mænds 3.000 m Steeplechase

  • Dušan Moravčík
    • Heat 8: 33,4
    • Semifinalen 8: 28,0
    • Final 8: 29,1

Mænds længdespring

  • Jan Leitner
    • Kvalifikation 7,68 m

Mænds Discus Throw

  • Imrich Bugár
    • Kvalifikation 65,08 m
    • Final 66,38 m

Mænds Hammer Throw

  • Jiří Chamrád
    • Kvalifikation 69,38 m
    • Final Round 68.16 m

Mænds kuglestød

  • Jaromír Vlk
    • Kvalifikation 19.69 m
    • Final 20,24 m

Mænds 20 km Walk

  • Pavol Blažek
    • Endelig 1: 35: 30,8
  • Jozef Pribilinec
    • Endelig 1: 42: 52,4
  • Juraj Benčík
    • Final DSQ

Mænds 50 km Walk

  • Pavol Blažek
    • Final 04:16:26
  • Juraj Benčík
    • Final 04:27:39
  • Jaromír Vaňous
    • Final DSQ


Kvinders længdespring

  • Jarmila Nygrýnová
    • Kvalifikation 6,58 m
    • Final 6,83 m

Kvinders Discus Throw

  • Zdena Bartonova
    • Kvalifikation 59,48 m
    • Final 57,78 m

Kvinders kuglestød

  • Zdena Bartonova
    • Final 18,40 m

Kvinders femkamp

  • Marcela Koblasová 4328 point
    • 100 meter 14.10s
    • Kuglestød 13.42m
    • High Jump 1.71m
    • Længdespring 6.15m
    • 800 meter 2: 20.30

Basketball

  • Indledende runde
    • Tabte til Brasilien
    • Besejrede Indien
    • Tabte til Sovjetunionen
  • Anden runde
    • Tabte til Australien
    • Besejrede Sverige
    • Tabte til Polen
    • Besejrede Senegal → 9. plads
  • Team Roster:
    • Jaroslav Skála
    • Dušan Žáček
    • Vlastimil Havlik
    • Peter Rajniak
    • Stanislav Kropilák
    • Pavol Bojanovský
    • Zdeněk Kos
    • Jiří Pospíšil
    • Vlastibor Klimeš
    • Kamil Brabenec
    • Zdeněk Douša
    • Gustáv Hraska

Boksning

Mænds Fjervægt

  • Miroslav Sandor
    • First Round Bye
    • Anden runde tabte til Dejan Marovic på punkter

Kanosejlads

Cykling

Dykning

Fægtning

Syv fægtere, seks mænd og én kvinde, repræsenteret Tjekkoslovakiet i 1980.

  • Jaroslav Jurka
  • František Koukal
  • Jaroslav Jurka
  • Oldřich Kubista
  • Jiří Douba
  • Jaroslav Jurka, Jaromír Holub, Jiří Douba, Jiří Adam, Oldřich Kubista
  • Katarína Lokšová-Ráczová

Fodbold

Indledende runde

Alle kampe blev spillet på Kirov Stadium i Leningrad medmindre andet er angivet.

  • 21 Jul 1980: Tjekkoslovakiet - Colombia 3-0
  • 23 Jul 1980: Tjekkoslovakiet - Nigeria 1-1
  • 25 JULI 1980: Tjekkoslovakiet - Kuwait 0-0

Final Standings

Med fire point hver, Tjekkoslovakiet og Kuwait kvalificeret til kvartfinalen.

Kvartfinaler

  • 27 juli 1980: Tjekkoslovakiet - Cuba 4-0

Semifinalen

  • Juli 29, 1980: Tjekkoslovakiet - Jugoslavien 2-0 ved Dynamo Stadion, Moskva

Final

  • August 2, 1980: Tjekkoslovakiet - Østtyskland 1-0 Loujniki Stadion, Moskva

Roster

  • Stanislav Seman
  • Luděk Macela
  • Josef Mazura
  • Libor Radimec
  • Zdeněk Rygel
  • Petr Němec
  • Ladislav Vízek
  • Jan Berger
  • Jindřich Svoboda
  • Luboš Pokluda
  • Werner Lička
  • Rostislav Václavíček
  • Jaroslav Netolička
  • Oldřich Rott
  • František Štambachr
  • František Kunzo

Gymnastik

Håndbold

Hockey

  • Indledende Round Robin
    • Tabte til Sovjetunionen
    • Drew med Zimbabwe
    • Besejrede Indien
    • Besejrede Østrig
    • Besejrede Polen → Sølvmedalje
  • Team Roster:
    • Jarmila Králíčková
    • Berta Hrubá
    • Iveta Šranková
    • Lenka Vymazalová
    • Jiřina Din søgning Krizova
    • Jiřina Din søgning Kadlecova
    • Jiřina Din søgning Čermáková
    • Marta Urbanova
    • Kveta Petříčková
    • Marie Sýkorová
    • Ida Hubáčková
    • Milada Blažková
    • Jana Lahodová
    • Alena Kyselicová
    • Jiřina Din søgning HÁJKOVÁ
    • Viera Podhányiová

Judo

Moderne femkamp

Tre mandlige pentathletes repræsenterede Tjekkoslovakiet i 1980.

Mænds individuelle konkurrence:

  • Milan Kadlec 5229 pts, 8. plads
  • Jan Bartu 5158 pts, 16. sted
  • Bohumil Starnovský 4952 pts, 26th sted


Mænds Team Konkurrence:

  • Kadlec, Bartu og Starnovský 15339 pts, 6. plads

Roning

Sejlads

Optagelse

Svømning

Mænds 200m Freestyle

  • Petr Adamec
    • Endelig 1: 55,84
  • Radek Havel
    • Endelig 1: 55,07

Mænds 400m Freestyle

  • Daniel Machek
    • Final 3: 55,66

Mænds 100m rygsvømning

  • Miloslav Rolko
    • Final 57.74

Mænds 400m Individuel Medley

  • Miloslav Rolko
    • Final 4: 26.99
  • Daniel Machek
    • Final 4: 29,86


Kvinders 100m brystsvømning

  • Irena Fleissnerová
    • Heats 1: 13,35

Kvinders 200m brystsvømning

  • Irena Fleissnerová
    • Final 2: 33,23

Volleyball

  • Indledende runde
    • Tabte til Sovjetunionen
    • Tabte til Italien
    • Tabte til Bulgarien
    • Besejret Cuba
  • Klassifikation Kampe
    • 5. / 8. plads: Lost til Brasilien
    • 7. / 8. plads: Lost til Cuba → 8. plads
  • Team Roster
    • Dušan Prieložný
    • Pavel Valach
    • Vlado Sirvoň
    • Ján Repak
    • Josef Novotný
    • Jaroslav Smid
    • Vlastimil Lenert
    • Jaroslav Kopet
    • Ján Cifra
    • Pavel Řeřábek
    • Josef Pick
    • Cyril Krejčí
  • Hoved Coaches: Pavel Schenk og Zdeněk Václavík

Vægtløftning

Wrestling

  0   0
Forrige artikel Félix Bracquemond
Næste artikel Gør-klud

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha