Tiburones Rojos de Veracruz

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Januar 10, 2016 Elsba Faye T 0 0

Club Deportivo Tiburones Rojos de Veracruz, almindeligvis kendt som Tiburones Rojos de Veracruz, er en mexicansk professionel fodboldklub. Veracruz blev grundlagt i 1943, og spiller i Liga MX Mexico. Deres kaldenavn "Tiburones Rojos" forstås røde hajer.

Historie

Klubben blev grundlagt omkring April 1943 under navnet Club Deportivo Veracruz efter to klubber fra byens staten Veracruz, Iberia de Córdoba og Veracruz Sporting Club, fusioneret for at slutte sig den mexicanske Primera División. På det tidspunkt, begge klubber spillede i Liga Veracruzana, en amatør liga i Veracruz. Disse to klubber havde domineret Liga Amatør de Veracruz, vinde 21 titler tilsammen. Hver af disse klubber havde et kort ophold i Primera Fuerza - en nu hedengangne ​​amatør fodboldliga i Mexico City - i begyndelsen af ​​1920'erne, men på grund af afstanden, klubberne generelt spillede i den lokale liga som var mindre konkurrencedygtige. Klubberne holdt Veracruz Sporting Club farver, rød og sort, som de anvendes i den tidlige del af dens eksistens og et par år senere skulle skifte sort til hvid, holder rød som klubbens vigtigste skjorte farve. I deres første år i klubben spillet i Parque Deportivo Veracruzanos deler feltet med baseball klub Rojos del Aguila de Veracruz. Klubbens øgenavn blev givet af Manuel Seyde der havde også hjælpe fusionere de to klubber. Klubben havde æren af ​​at have været en af ​​de første klubber til at spille i den professionelle liga, samt at have været den første klub ikke fra Mexico City til at vinde turneringen. Blandt andre optegnelser klubben holder er rekorden for flest relegations herunder at blive forvist i 2008 af sin forhadte rival Puebla FC der netop var blevet forfremmet året før. Klubben har spillet i Liga de Ascenso lige siden, der kommer tæt på forfremmelse et par gange, men falder kort hver gang.

Klubben spillede sin første kamp i 1943-44 Copa México turnering mod Atlante, der slog dem 5-1. Klubbens første mål blev scoret af Manuel Rodriguez Angues, med tilnavnet som Manolin.

I deres 1945-1946 liga Veracruz spillede 18 kampe med en stribe på 14 sejre og 4 trækker. Veracruz vandt også deres første titel i år. I sæsonen af ​​1947-1948 vandt de deres første mexicanske Cup ved at slå Chivas 3-1. Snart Veracruz ville vinde deres anden titel i 1949-50 sæsonen, at vinde med den mest overvældende sejr i historien om mexicanske fodbold, slog Monterrey 14-0.

År senere ville Veracruz få kendte spillere som René Higuita, Braulio Luna, Adolfo Ríos, Luis Hernández, Fernando Arce, Alfredo Tena og andre. Efter at være blevet forvist til Primera División A Veracruz kom tilbage i 2002 efter at være blevet erklæret Primera Division A mestre og sluttede 11. plads i sommeren 2002. Apertura 2004 sæsonen havde været en af ​​de bedste for Veracruz, da de færdige 1. plads takket være nye signings som Cuauhtémoc Blanco, Christian Giménez, Kléber Boas og andre. Veracruz har haft 59 ledere hidtil, fra 2008. Natten til fredag ​​April 25, 2008 ved Luis "Pirata" Fuente stadion, Pumas UNAM besejrede Veracruz med en endelig score på 4-2, sende Veracruz til Primera A division liga . Veracruz blev officielt forvist fra den mexicanske Primera División liga om natten fredag ​​2 Maj, 2008 i den sidste kamp i grundspillet mod Tecos UAG ender i en 0-0 uafgjort.

Første titel

I klubbens tredje leveår i 1945-1946 turneringen, klubben gik på at vinde 18 kampe med en rekord på 14 sejre og 4 trækker, administrerende at vinde 8 lige. Klubben scoret 105 mål, som år, hvilket klubben i scoring var den argentinske Jorge Enrico efterfulgt af Raimundo Gonzalez med 24. Luis de la Fuente blev betragtet klubbens bedste spiller på grund af hans unikke spillestil.

Det var den 2. juni 1946 i næstsidste runde af turneringen i Parque Asturias i Mexico City, hjemsted for Real Club España hvor klubben vandt 2-3 og så var i stand til at hævde sig selv mestre for første gang. Med mål scoret af José Valdivia, Luis de la Fuente og Raimundo Gonzalez, de endte en 26-årig stribe af turneringen bliver vundet af en klub fra Mexico City. Samme år klubben gik på at miste Campeón de Campeones titel mod Club Atlas.

Første Copa México titel

I 1947-1948 Copa México turnering, med afgang af klubbens bedste spillere stadig klubben formået at vinde sin første Copa México. Den endelige blev spillet mod C.D. Guadalajara med en endelig score på 3-1 under ledelse af spanieren Joaquin Urquiaga. Det er den eneste kop til dato klubben har vundet, efterbehandling andenplads 3 gange: i 1949-1950, 1967-1968 og 1994-1995.

Anden titel

I 1949-1950 turneringen lykkedes klubben at vinde sin sidste mexicanske Primera División titel indtil dato. Klubben startede samme år med en forynget trup under ledelse af Juan Luque de Serrallonga, der lige var kommet fra et ophold med Mexicos fodboldlandshold året før. I år er også huskes, fordi klubben havde sin første mål scoring champion: den peruvianske Julio Ayllon, også kendt som El Negro, sorte salgsfremmende fodboldspillere i Mexico er ualmindeligt dengang; Julio gik på at score 30 mål, som året.

Slutningen af ​​en Golden Era

Klubben hilste det nye årti med starten på slutningen af ​​sin guldalder. Den 1950-1951 Turneringen blev den første taber år på grund af økonomiske problemer i klubben står under ejerskab af Miguel Alemán Valdez og guvernør i staten Marco Antonio Muñoz.

Den værste sæson kom i 1951-1952 turneringen efter en lang nedrykning kamp, ​​der kom ned til enden mod Club América; de mistede og blev forvist for første gang i historien til den nyoprettede Segunda División de México. Det år klubben færdig med en rekord på 3 vundne, 6 uafgjorte, og 13 tab tillader 54 mål og kun scorede 22 for i alt 12 point, kun 3 bag Club América.

I 1952-1953 turneringen, spiller i Segunda División de México, klubben sluttede året blot ét point væk fra blevet forfremmet bag Toluca, der har spillet i første division lige siden. Efter det skuffende år forlod næsten alle spillere klubben efter 1953 kop turneringen. Som et resultat, besluttede de ligaer at opløse klubben.

Retur 1960'erne-1970'erne

I 1961, takket være en gruppe af tilhængere, de etablerede en protektion, hvor José Lajud Kuri blev opkaldt præsident og så genoplivet klubben for at tage del i 1961-1962 Segunda División de México turnering. De første par år var middelmådig og de havde ikke nogen succes.

I 1964 klubben blev præsenteret med mulighed for at blive forfremmet, efter at ligaen besluttet at øge antallet af klubber fra 14 til 16. Det år, den værste første division klub, Nacional de Guadalajara, spillede en salgsfremmende playoff turnering mod Segunda División de México Petroleros de Ciudad Madero. Poza Rica og Veracruz var færdig 2., 3. og 4.. Turneringen sluttede med Nacional de Guadalajara og Veracruz tjene første og anden med Petroleros de Ciudad Madero tredje og Poza Rica fjerde. Klubben var vendt tilbage til første division efter 12 års bitter, bitter venter.

I 1964-65 første division turnering klubben spillede deres første spil på 7 jun 1964 mod Atletico Morelia i byen Morelia i en 3-3 uafgjort. Klubbens første mål siden kommer tilbage blev scoret af Jesus Mercado. Det år klubben havde en rekord på 10 sejre, 8 uafgjorte, og 12 nederlag; de scorede 41 og tillod 44 for i alt 28 point og fiskeri 10 samlet i ligaen. Deres bedste spil blev spillet i 8. runde, da de besejrede Zacatepec 5-1. I 1978-1979 klubben blev forvist for anden gang efter at have tabt 22 kampe tillader 83 mål og efterbehandling sidste i konkurrencen. Én ting at nævne er, at klubben havde 5 forskellige trænere det år. En uge før deres sidste kamp i første division klubben sikrede deres nedrykning efter at have tabt 5-2 mod Club Universidad de Guadalajara i byen Guadalajara. Den sidste kamp klubben spillet i denne turnering var imod Tigres de la UANL én 03 juni de 1979 hjemme, hvor de havde en uafgjort på 1-1 og så endte deres andet ophold i første division, mens slutter et andet årti.

1980'erne

Klubben startede i 1980'erne i Segunda División de México, hvor efter 4 forfærdelige år igen klubben mistet interessen for holdet. Efter 1983-1984 turneringen klubben blev solgt til byen Yucatán, hvor det blev Venados de Yucatán. Denne klub ville vare et par år, før foldning i 1998.

Efter flere år med ikke at have en fodboldklub, der repræsenterer staten Veracruz forskellige forsøg blev gjort med henblik genoplive klubben. En af disse var at købe Angeles de Puebla franchisen, som på det tidspunkt var på salg på grund af mangel på tilhængere. Klubben havde været i samme by som Puebla FC der havde vundet 2 liga titler og 2 Copa México titler i 1980'erne. Men endelig, i 1989, en gruppe af lokale forretningsfolk sammen med finansiering af guvernøren af ​​byen Veracruz købte den nyligt forfremmet klub Potros Neza som på det tidspunkt var tilknyttet første division klub Atlante FC. Klubben spillede deres første turnering spil, samme år og tabte til Puebla FC under ledelse af Héctor Sanabria. Det år klubben sluttede 5 i gruppe 4 med i alt 34 - alligevel klubben formået at vinde over tilhængere af været en klub, der spilles med en masse hjerte. Spillere som Davidovich, José Luís Marroquín, Castañon, Salcedo, Pascual Ramírez, JARDON Eduardo Rergis, Eduardo Moses, Omar Palma, og Jorge Comas stod. Det år huskes som La Tiburomania fordi uanset hvor klubben spillede det altid haft en stor støtte, uanset afstanden. Klubben afkast startede en eufori i byen i 1989-1990 turneringen når klubben havde 19 straight sell-outs. Det hele kom til et klimaks, når klubben spiller top klub Club América på Estadio Azteca, hvor 50.000 Veracruz tilhængere hældes i et stadion med en kapacitet på 114.000, og de sat en rekord for flest understøtninger deltager en udekamp. At spillet endte i en 3-5 sejr til hjemmeholdet i en kontroversiel kamp referee af Javier Castellanos.

Samme år var der en 4 måde speciel turnering invitere brasilianske klub Botafogo, spansk klub Real Madrid og lokale klub Club Universidad Nacional. Botafogo endte med at tage hjem koppen men fans huske denne turnering, fordi klubben slog Real Madrid 4-2 med en mindeværdig scoring fra den argentinske Omar Palma.

1990'erne

1990'erne begyndte med en stor gruppe af spiller og en stor fans base, som blev kendt som La Tiburomaniam der juble egen fan favorit spillere Jorge Comas Adolfo Rios, Joaquín del Olmo, Octavio Becerril, Pascual Ramírez, José Luís González Kina under forvaltning af den brasilianske edu. Klubben har undladt at kvalificere sig til slutspillet efter en lang kamp om 2. pladsen i gruppe 3 mod Cruz Azul.

I 1991-1992 turnering klubben give sin tilhængere noget at juble for efter en dårlig start på turneringen, som ville medføre, at eksisterede af dem klub taker Angel Lopez, der ville være erstatte af Roberto Matosas. Efter skift af træner klubben ville gå på at have en meget bedre turnering, som ville kvalificere klubben til en knockout playoff serie mod Correcaminos UAT, som de ville fortsætte med at vinde 4-3, som de udleveres gjort siden klubben var reformen i 1970. Klubben ville stå Necaxa i kvartfinalen, hvor de gik på at tab 6-2.

I 1993-1994 klubben fejrede sit 50 års jubilæum med en særlig ceremoni forud for turneringen, hvor tidligere klub greats genforenet for at spille en særlig kamp. At preseason klubben underskrev tidligere greats Carlos Poblete og Rubén Omar Romano. Det år også husket for den store venskabskamp klubben havde mod Atletico Madrid.

I 1994-1995 turneringen under ledelse af Anibal Ruiz som med en ejendommelig defensiv stil af coaching gjort fans tab interesse i klubben alligevel klubben ville kvalificere sig til at spille en knock out kamp mod dets forhadte rival Puebla FC hvem ville gå videre til kvartfinalen efter en 1-1 uafgjort går videre på grund af en bedre position i ligaen. Klubben kom tæt på, at år til at vinde 1994-1995 Copa México titel efter at slå Irapuato FC, Estudiantes Tecos og Club Santos Laguna i nævnte rækkefølge vender Necaxa i den sidste kamp, ​​der fandt sted i neutral jord på Estadio Cuauhtémoc i byen Puebla hvor klubben faldt 2-0. I 1995 klubben blev solgt til lokale tv-netværk Televisa der bragte i bedre playgoers til klubben genoplive igen håb om tilhængerne.

I 1996-97 de nye ejere underskrev store spillere såsom internt kendte José Mari Bakero som netop havde afsluttet en lang karriere med spansk gigant FC Barcelona sammen med centrale aktører fra den colombianske landshold Leonel Álvarez, Iván Valenciano, Alexis Mendoza parring vigtigt spillere og fan favorit målmand Adolfo Ríos.With den hype af klubbens nye spillere mange gav klubben en chance for at tage mesterskabet, men efter en turnering felt med skader og med en delt locker-room klubben formået at vinde kun 9 point og færdig sidste forlader klubben i nedrykning problemer for reden kampagnen.

I 1997-1998 turnering klubben slipper de fleste af spillerne bringe i den internationale kendte målmand René Higuita sammen med spillere, der var ukendte i ligaen for at undgå deres 3. nedrykning. Med manglende erfaring spillerne havde klubben sluttede turneringen med en rekord på 3 vinder, 5 uafgjorte miste 9 spil for i alt 14 point og så når at sælge deres 3rd nedrykning i klubbens historie.

I invierno del 98 spiller nu i Primera A klubben startede deres rejse til at vende tilbage igen til den øverste division leje Juan Manuel Alvarez, som havde opnå denne opgave før med Club Celaya et par år tilbage. Med støtterne stadig ondt af nedrykning midt turnering Juan Manuel Alvarez blev erstattet af "El Turco" Aude coach, som havde masser af erfaring i ligaen og det lykkedes at samle spillerne nå semifinalen samme år miste serien til Venados de Yucatán.

I 1999 klubben blev solgt til byen Veracruz sammen med lokale virksomhedsejere. Klubben vandt sine værste turneringer i sin historie, der Inverno 99 med en klub for det meste er dannet af veteran spillere sammen med unge erfarne spillere. I turneringen undlod klubben at kvalificere sig til slutspillet og fremme syntes umuligt hver dag - og det er sådan klubben sluttede det årti med nogle stærke klubber i den tidlige del af dette årti og med klubbens tredje forhold i slutningen af ​​det .

2000'erne

I 2000-01 turnering klubben endelig levet op til sin forventning blive en konkurrencedygtig klub i Primera A først under ledelse af Carlos Trucco og Roberto Saporiti i anden halvdel, disse 2 ledere gik på at vinde flere spil, der ville kvalificere dem til slutspillet, hvor de blev elimineret, men havde genoplive interessen for de lokale. Ved slutningen af ​​denne turnering første division udvidet den 18.-20 som ville forfremmet 2 klubber, der år. C.F. La Piedad ville blive forfremmet efter at have vundet Verano 2001 Primera En turnering og går på at vinde Kampagnen match mod Toros Neza. En forfremmelse serie blev spillet mellem Atlante FC der havde den værste nedrykning% mod den klub, der havde få flest point i Primera A, der har været Veracruz. En anden promotion kamp blev spillet mellem denne 2 klubber den første kamp blev spillet i Jam Pack Estadio Luis de la Fuente i Veracruz i kamp, ​​der endte i en 0-0 uafgjort. Den anden kamp blev spillet på Estadio Azteca, hvor Atlante FC besejrede Veracruz 4-1 og oprivning i den øverste division.

2002 Promotion

I 2002 blev de forfremmet til den mexicanske Primera División efter deres play-off sejr mod Léon.

2008 Nedrykning

I 2007 Blænde klubben sluttede næstsidst i den procentvise tabellen lige over Puebla FC og under Tigres de la UANL med en procentdel af 1,0706.

I Primera División de México Clausura 2008 klubben havde igen et dårligt år med en rekord på 4 vinder, 5 uafgjorte og taber 8 for i alt 17 point efterbehandling 16 i ligaen. Klubben kaste sin nedrykning efter at have tabt hjemme mod deres direkte rivaler i nedrykning kamp Puebla FC med en score på 2-0. Klubbens nedrykning blev embedsmand i den følgende kamp mod Club Universidad Nacional hjemme miste 4-2 og sætte en ny liga rekord for en nedrykning med 4.

Klubben har spillet i Liga de Ascenso siden Aperture 2008 kommer tæt flere gange, men altid kommer til kort.

2011 Disafilition

Den 3. juni 2011 er The FMF disafiliated den Tiburones Rojos på grund af en fejl i betalinger til FMF.

Den Federación Mexicana de Futbol Asociacion, AC oplyser, at den ordinære generalforsamling på sit møde i dag, når det analyserede situationen for Representaciones Soha, Inc., SA de CV ,, medlem af Liga de Ascenso, Den mexicanske fodboldforbund, AC enstemmigt besluttet, med sin magt i henhold til artikel 17, 25 og andre relaterede og gældende statutten for FMF, tilbagekalde bevis for medlemskab og dermed disaffiliate sådan enhed, for ikke at opfylde sine økonomiske forpligtelser til FMF og dets partnere.

Efter denne meddelelse blev det indrømmes mellem Veracruz og Albinegros de Orizaba at forene deres hold efter den gæld holdet havde.

2013 Club Change

Club San Luis blev flyttet til Tuxtla Gutierrez, Chiapas at spille på Estadio Víctor Manuel Reyna, under navnet Chiapas Football Club. Club La Piedad blev flyttet til staten Veracruz til at spille på Estadio Luis "Pirata" Fuente, under navnet Veracruz.

Rivalisering

Klubben har haft en lang stående rivalisering med Puebla FC. Denne rivalisering går tilbage til amatør æra fra begyndelsen af ​​1930'erne, før begge klubber var blevet optaget i den professionelle division i 1944.

I alt Puebla og Veracruz har spillet 68 officielle kampe herunder ligaen og Copa México. Puebla har den bedste rekord med 30 sejre i 15 drager.

Tidligere sponsorer

Første sæt evolution

Optag

År-for-år

Club Records

 • Længste ubesejret streak .: 18
 • De fleste spil uden uafgjort: 19
 • De fleste spil uden en sejr: 15
 • Længste sejrsrække: 8
 • længste uafgjort i træk: 5
 • Længste taber streak: 9
 • Længste scoring i træk: 28
 • Længste streak uden et mål: 4
 • Længste streak med at tillade et mål: 4
 • Største gevinst: 14 14-0 26 / maj / 1946 vs. C.F. Monterrey
 • Største tab: 9-03 september 19 / Dec / 1943 vs Real Club España

Alle tid top Målscorere

Det er de øverste 10 all time målscorere i klubben historie.

Goal scorering mestre

Honors

 • Primera División: 2
 • Primera División A: 1
 • Mexicansk Cup: 1

Spillere

Første hold trup

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

For de seneste overførsler, se Liste over mexicanske fodbold overførsler vinter 2013-14.

Ledere

  0   0
Forrige artikel Bohemian Revolt
Næste artikel Allan Leonard Lewis

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha