Talal Arslan

Emir Talal Arslan er en libanesisk politiker og leder af det meste drusere libanesiske Demokratiske Parti. Han er chefen for Arslan familien, efterkommere af Lakhmids.

Tidlige liv

Arslan blev født i Choueifat til slutningen af ​​drusere leder Emir Majid Arslan. Han studerede på Charley Saad skole i Choueifat, nu kendt som Sabis International School. Han flyttede derefter til London for at fortsætte sine studier på grund af krigen i Libanon. Før overtagelsen sit hverv, hans mor, Emirah Khawlah Majeed Arslan, var familiens chef. Under hendes regeringstid hans bror, Emir Faysal Arslan, var også involveret i politik.

Arslan har en bachelorgrad i statskundskab fra George Washington University og en kandidatgrad fra Beirut Amerikanske Universitet.

Familie- og privatliv

Arslan mødte sin kone Zeina Kheireddin, nu kendt som Emirah Zeina Talal Arslan, i London. De blev gift den 17. juli 1993. Den 8. april 1994 deres første barn, Emir Majid blev født; han er nu arving til Lakhmids og House of Arslan. Deres datter Emirah Kinda blev født den 30. april 1996 i Beirut.

Arslan bosat i "Khaldeh Palace", eller "Dar Khaldeh", som ligger i Khalde, Choueifat, Libanon. Slottet har været residens for chefen for Arslan familien siden begyndelsen af ​​det 20. århundrede. Det er den officielle residens for andre medlemmer af familien, såsom Prinsesse Khawla Majid og prinsesse Zeina Majid. Før det, var den officielle residens for lederen af ​​dynastiet i "Serail af Arslan familie" i Choueifat der blev bygget i det 17. århundrede og er stadig bruges i dag af familiemedlemmer til private retreats; især i weekenderne.

Politisk karriere

Arslan blev valgt til det libanesiske parlament som en stedfortræder for Aley distriktet i 1991, 1992, 1996, 2000 og 2009. Fra 1990 til 1992 var han den libanesiske minister for turisme fra 1996 til 1998 var han minister Immigranthuset og tjente som minister of State to gange fra 2000 til 2003 og fra 2003 til 2004. Emir Talal grundlagde den libanesiske Demokratiske Parti i 2001. Han er også kærligt kaldet "al-damaneh" som betyder "Garantien", som hans tilhængere.

Cabinet positioner

  • Minister for turisme: 24 December 1990 - 16 Maj 1992.
  • Minister Immigranthuset: 7 november 1996-4 december 1998.
  • Viceminister: 26 oktober 2000-26 oktober 2004.
  • Minister for de fordrevne: 26 oktober 2004-19 april 2005.
  • Minister for sport og ungdom: 11 juli 2008 - 9 November 2009.
  • Viceminister: 13 juni 2011 - 14 Juni 2011.

2011 Kabinet fratræden

Arslan fratrådte efter ikke at give drusere i almindelighed og hans parti i særdeleshed, en "nøgle ministeriel portefølje". Han udtalte: "Jeg kan ikke deltage i et kabinet, hvor Mikati siger, at drusiske ikke har ret til at blive tildelt en central ministeriel portefølje ... Mikati er konspirerer mod sameksistens i landet." Han beskyldte yderligere Mikati for at forsøge at antænde en konflikt inden marts 8 ved at lyve for offentligheden og forsøger at genere Hizbollah ved at stå dannelsen af ​​en ny regering. Sikkerhed embedsmænd sagde, at hans tilhængere i sin højborg Khalde blokerede motorvejen, der fører til landsbyen og affyrede skudsår runder i luften for at protestere Mikati kabinet. Desuden de blokerede den internationale motorvej fører til Damaskus i Mount Lebanon samt hovedveje i Chouf District og i Sydlibanon; i Hasbaya.

Indlæg fratræden

Tilbagetræden Arslan havde en negativ effekt på 8 Marts Alliance, som blev kritiseret for at lade ned Arslan hvis parti var en vigtig allieret i den. Derfor er mange nøglepersoner i alliancen - såsom formanden for parlamentet Nabih Berri kontaktede Arslan forsøger at finde en passende løsning for repræsentationen af ​​LDP i almindelighed og Arslan navnlig i den nydannede regering. Efter ugers forhandlinger resolutionen var at lade Arslan at nævne en minister til at tage hans plads som minister, så regeringen vil være komplet, og således at den politiske hul ville blive tilbagebetalt. Således Arslan opkaldt sin bror-in-law minister: Marwan Kheireddine.

  0   0
Næste artikel Baden Baden-Powell

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha