Status som juridisk person

At være en juridisk person betyder at være i stand til at have juridiske rettigheder og pligter inden for et bestemt retssystem, såsom til at indgå kontrakter, sagsøge og blive sagsøgt. Juridisk personlighed er en forudsætning for retlige handleevne, mulighed for en juridisk person til at ændre rettigheder og forpligtelser. I folkeretten dermed juridisk person er en forudsætning for en international organisation til at være i stand til at logge internationale traktater i eget navn.

Juridiske personer er af to slags: fysiske personer - mennesker - og juridiske personer - grupper af mennesker, såsom selskaber, der behandles ved lov, som om de var personer. Mens folk erhverver juridisk personlighed, når de bliver født, retslige personer gøre det, når de er monteret i overensstemmelse med loven.

Juridiske personer

Kunstig personlighed, juridisk personlighed, eller retshandelen personlighed er karakteristisk for en ikke-levende enhed betragtes ved lov til at have samme status som personlighed.

En juridisk eller kunstig person har en juridisk navn og har visse rettigheder, beskyttelse, privilegier, ansvar og forpligtelser i loven, der svarer til en fysisk person. Begrebet en juridisk person er en grundlæggende retlig fiktion. Det er relevant at filosofien om loven, da det er vigtigt at love, der berører et selskab.

Juridisk personlighed tillader en eller flere fysiske personer til at fungere som en enhed til lovlige formål. I mange jurisdiktioner, kunstig personlighed tillader denne enhed skal betragtes i henhold til loven adskilt fra de enkelte medlemmer. De kan sagsøge og blive sagsøgt, indtaste kontrakter, pådrage sig gæld, og egen ejendom. Enheder med status som juridisk person kan også blive udsat for visse juridiske forpligtelser, såsom betaling af skat. En virksomhed med status som juridisk person, kan beskytte sine medlemmer fra personlig hæftelse.

Begrebet juridisk personlighed er ikke absolut. "Piercing the corporate veil" til at se på de enkelte fysiske personer, der optræder som agenter, der er involveret i en virksomhed aktion eller afgørelse dette kan resultere i en juridisk afgørelse, hvor rettigheder eller pligter i et selskab eller aktieselskab behandles som rettigheder eller forpligtelser, der foreningens medlemmer eller direktører.

Begrebet en juridisk person er nu centralt for vestlige lov i både common law og civilretlige lande, men det findes også i stort set alle retssystem.

Eksempler

Nogle eksempler på juridiske personer kan nævnes:

 • Andelsselskaber, forretningsorganisation ejes og demokratisk drives af en gruppe af personer til gensidig fordel
 • Selskaber er juridiske skabt ved lov eller charter. Et selskab sål er et selskab bestående af et enkelt medlem, såsom The Crown i Commonwealth riger. Et selskab aggregat er et selskab består af mere end ét medlem.
  • Kommunale selskaber er "skabninger af lov." Andre organisationer kan oprettes ved lov som juridiske personer, herunder europæiske økonomiske firmagrupper.
 • Ikke drives i selskabsform, der er aggregater af to eller flere personer, behandles som juridiske personer i nogle jurisdiktioner, men ikke andre.
 • Partnerskaber, at et aggregat af to eller flere personer drive en virksomhed i fælles for profit og skabt af aftale. Traditionelt havde partnerskaber ikke fortsat juridisk person, men mange jurisdiktioner behandler dem nu at have en uafhængig juridisk person.
 • Selskaber, en form for virksomhed forening, der udøver en industrivirksomhed, er ofte virksomheder, selv om virksomhederne kan træffe andre former, såsom fagforeninger, ubegrænset selskaber, investeringsforeninger og fonde. Anpartsselskaber være sig en privat selskab med begrænset ansvar, privat aktieselskab, eller aktieselskab er enheder, der har visse karakteristika for både selskab og et partnerskab. Forskellige typer har en kompleks række fordele og ulemper.
 • Suveræne stater er juridiske personer.
 • I den internationale retsorden, forskellige organisationer besidder juridisk person. Disse omfatter mellemstatslige organisationer og nogle andre internationale organisationer.
 • Den Europæiske Union er en juridisk person, siden Lissabontraktaten trådte i kraft den 1. december 2009. At EU er en juridisk person er en forudsætning for, at EU tiltræde Den Europæiske Menneskerettighedskonvention.
 • Templer, i nogle retssystemer, har selvstændig juridisk person

Ikke alle organisationer har status som juridisk person. For eksempel, at bestyrelsen i et selskab, lovgiver eller statsligt organ typisk ikke juridiske personer i at de ikke har mulighed for at udøve juridiske rettigheder uafhængigt af selskabsskatten eller politisk organ, som de er en del af.

Oprettelse og historie læren

Doktrinen er blevet tilskrevet pave Innocens IV, der synes i det mindste at have hjulpet sprede ideen om persona Ficta som det hedder på latin. I den tidlige kirke, læren om persona Ficta tilladt klostre til at have en juridisk eksistens, der var bortset fra munkene, forenkle svært ved at balancere behovet for sådanne grupper for at få infrastrukturen selvom munkene tog løfter om personlige fattigdom. En anden effekt af dette var, at som en opdigtet person et kloster kunne ikke anses for skyldig i kontrakt på grund af ikke at have en sjæl, der hjælper til at beskytte organisationen fra ikke-kontraktlige forpligtelser til omgivende samfund. Denne effektivt flyttet et sådant ansvar til enkeltpersoner, der handler inden for organisationen og samtidig beskytte selve strukturen, da personer blev anset for at have en sjæl, og derfor i stand til at være skyldig i forsømmelighed og bandlyst.

I common law traditionen, kunne kun en person sagsøge eller sagsøges. Dette var ikke et problem i en tid før den industrielle revolution, når den typiske virksomhed venture var enten en enkeltmandsvirksomhed eller partnerskab ejerne var simpelthen hæfter for gæld i virksomheden. En funktion i selskabet, er imidlertid, at ejere / aktionærer haft begrænset ansvar ejerne ikke var ansvarlig for gæld i selskabet. Når en virksomhed misligholdt en kontrakt eller brød en lov, var der ingen afhjælpe, fordi begrænset ansvar beskyttede ejerne og selskabet var ikke en juridisk person omfattet af loven. Der var ingen ansvarlighed for virksomhedernes forseelser.

For at løse problemet, blev juridisk person i et selskab oprettet til at omfatte fem juridiske rettigheder ret til en fælles statskasse eller brystet, retten til en corporate sæl, retten til at sagsøge og blive sagsøgt, retten til at ansætte agenter og retten at gøre vedtægter.

Siden det 19. århundrede har juridisk personlighed blevet yderligere fortolkes at gøre det en borger, bosat, eller hjemmeplejen i en stat. I Louisville, C. & amp; C.R. Co. mod. Letson, 2 Hvordan. 497, 558, 11 L.Ed. 353, den amerikanske højesteret fastslog, at for så vidt angår den foreliggende sag, et selskab er "i stand til at blive behandlet som en borger i, så meget som en fysisk person." Ti år senere, de bekræftede resultatet af Letson, selv på noget anderledes teori, at "de, der bruger virksomhedens navn, og udøve de fakulteter, der er knyttet det," skulle formodes endegyldigt at være borgere i foreningens stat for iblanding. . Marshall mod Baltimore & amp; Ohio R. Co, 16 Hvordan. 314, 329, 14 L.Ed. 953. Disse begreber er blevet kodificeret ved lov, som amerikanske jurisdiktionelle vedtægter specifikt hjemsted for selskaber.

Udvidelse af grundlæggende rettigheder til juridiske personer

Brasilien

Udtrykket juridiske person bruges i juridisk videnskab for udpegelse en enhed med rettigheder og forpligtelser, som også er en juridisk person. Dens regler er i vid udstrækning baseret på Brasiliens civillovbog, blandt andre normative dokumenter.

Tyskland

Artikel 19 i den tyske forfatning opstiller: "Grundlæggende rettigheder gælder også for indenlandske kunstige personer for så vidt som arten af ​​disse rettigheder skal tillade."

Italien

I Italien fagforeninger er en juridisk person, som anført i artikel 39, § 4 i forfatningen:

"Registrerede fagforeninger er juridiske personer. De kan, gennem en samlet repræsentation, der er proportional med deres medlemskab, indgå kollektive overenskomster, der har et obligatorisk effekt for alle personer, der tilhører de i aftalen kategorier."

Folkerepublikken Kina

For et typisk eksempel på begrebet juridisk person i en civilretlig jurisdiktion, under de generelle principper for Civil lov af Folkerepublikken Kina, kapitel III, artikel 36, "En juridisk person er en organisation, der har kapacitet til civil rettigheder og kapacitet til civil adfærd og uafhængigt nyder borgerlige rettigheder og påtager sig civile forpligtelser i overensstemmelse med loven. " Bemærk dog, at udtrykket borgerret betyder noget helt andet i law jurisdiktioner civile end i common law jurisdiktioner.

Forenede Stater

I del bygger på princippet om, at juridiske personer er simpelthen organisationer af fysiske personer, og til dels er baseret på historien om lovpligtige fortolkning af ordet "person", flere gange har fastslået den amerikanske højesteret, at visse forfatningsmæssige rettigheder beskytter juridiske personer. Santa Clara County v. Southern Pacific Railroad er undertiden citeret for dette fund fordi retten reporter kommentarer omfattede en erklæring Chief Justice lavet før mundtlige argumenter begyndte, fortæller advokater under varetægtsfængsling, at "retten ikke ønsker at høre argumenter på spørgsmålet om, hvorvidt den bestemmelse i fjortende ændring af forfatningen, der forbyder en stat til at nægte enhver person inden for sin jurisdiktion lige beskyttelse af lovene, gælder disse selskaber. Vi er alle af den opfattelse, at det gør. " Senere udtalelser misfortolket disse præ-argument kommentarer som en del af den juridiske beslutning. Som et resultat, på grund af den første ændring, kan Kongressen ikke lave en lov, der begrænser ytringsfriheden af ​​et selskab, en politisk aktionsgruppe eller diktere dækningen af ​​en lokal avis, og på grund af Due Process klausul, en delstatsregeringen må ikke tage ejendommen af ​​et selskab uden at bruge retfærdig rettergang og yde bare erstatning. Disse beskyttelser gælder for alle juridiske enheder, ikke kun selskaber.

Kontroverser om "virksomhedernes personlighed" i USA

Siden midten af ​​det 19. århundrede, er virksomhedernes personlighed blevet mere og mere kontroversielt, da domstolene har udvidet andre rettigheder til selskabet ud over dem, der er nødvendige for at sikre deres ansvar for gæld. Andre kommentatorer hævder, at virksomhedernes personlighed er ikke en fiktion længere det betyder blot, at for nogle juridiske formål, "person" nu har en bredere betydning end den har i ikke-juridiske anvendelser.

Dels som et spørgsmål af efterfølgende fortolkninger af ordet "person" i fjortende ændring, har amerikanske domstole udvidet visse forfatningsmæssige beskyttelse til selskaber. Modstandere af "virksomhedernes personhood" ikke nødvendigvis ønsker at fjerne juridiske enheder, men ønsker at begrænse disse rettigheder til dem, som statslige forfatninger gennem forfatningsændring. Ofte er det motiveret af et ønske om at begrænse den politiske tale og donationer af selskaber, lobbygrupper, lobbyister og politiske partier. Social kommentator Thom Hartmann er blandt dem, der deler dette synspunkt. Fordi juridiske personer har begrænset "gratis tale" rettigheder, lovgivning betød at fjerne kampagne bidrag af juridiske personer er blevet ramt flere gange ned af forskellige domstole. Højesteret i USA, beslutter den 21 januar, 2010 Borgere United v. Føderale valgkommission med et 5-4 flertal fjernet restriktioner på nogle typer af virksomhedernes udgifter til støtte for bestemte kandidater. Dette dramatisk udvidet ytringsfriheden rettigheder selskaber.

  0   0
Forrige artikel Arkitektur af Croydon
Næste artikel Erich Kamke

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha