Sammenslutningen af ​​britiske sekretærer i Amerika

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Maj 14, 2016 Tony Brandt S 0 0

Sammenslutningen af ​​britiske sekretærer i Amerika var en New York-baserede organisation i 1960'erne og 1970'erne, der består af sekretærer fra Det Forenede Kongerige, som var kommet til USA for at arbejde og leve.

Oprettelsen af ​​foreningen ser ud til at have fundet sted i New York i 1961. I løbet af 1960'erne var der en stabil efterspørgsel efter unge britiske kvinder til at komme til USA og fylde midlertidige eller permanente sekretærservice stillinger. Årsager angivet for efterspørgslen omfattede en sekretariatsbistand mangel i USA, bedre evner og seriøsitet for detaljer arbejde blandt briterne, og den opfattede prestige i USA for at have en engelsk accent besvare telefonen. For de britiske kvinder, der kom forbi, der var en chance for bedre løn og avancement i USA end i det britiske klassesystem.

Foreningens erklærede formål var, at det "tilbyder assistance til medlemmer, der søger job og lejligheder, og generelt hjælper piger nye til dette land at bosætte sig i New York." Det hjalp også medlemmer navigere New York sociale og dating scene, og foreningen kastede parter om deres egen såvel.

Foreningen husket for en usædvanlig indspillet vokal kor indsats, da de udførte IBM virksomhedernes ånd sange på 1969 albummet Paean. Albummet var idéen om computersoftware og konsulentfirma Avanceret Computer Teknikker, hvor alle sekretærer dengang kom fra England. Albummets sange og indspilninger blev bedømt som "ganske indtagende" af InfoWorld magazine nogle år senere, og software design pioner Larry Konstantin beskrev efterfølgende foreningens rolle på pladen med kun ét ord: "ja"

Af 1971 foreningen havde omkring 80 medlemmer. Ved møder de diskuterede, eller hørt fra højttalerne på, emner som sikkerhed, kulturelle ture, ferier og teknikker til stenografi. En lignende organisation på det tidspunkt var Society of International sekretærer.

  0   0
Forrige artikel Christian Rynning-Tønnesen
Næste artikel Dongyin, Lienchiang

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha