Olympiakos Volou 1937 F.C.

Olympiakos Volou Football Club, er en græsk fodboldklub baseret i byen Volos. De er i øjeblikket deltager i Football League.

Historie

I 1938 Olympiacos opnår den største forskel lavet af et provinsielt hold på det tidspunkt, lykkes at komme ind i sidste otte i græsk fodbold Cup.

I 1947 Olympiakos vinder sin første Thessalien mesterskab. Året 1954 er en stor succes for holdet. Desuden Olympiakos gøre en stor sejr over Doxa Dramas i en udekamp og Olympiakos bliver Panprovincional forkæmper for det nordlige Grækenland og vinder sin billet til Panhellenske mesterskab, hvor de tager det anstændigt 5. plads.

1955 år blev derefter en bemærkelsesværdig én i klubbens historie: mens byen Volos blev beskadiget af nogle jordskælv, havde Olympiakos Volou en planlagt græsk Cup-kamp at spille i Athen mod AEK for den græske Cup i Athen. På grund af byen er stærkt beskadiget, og på grund af manglende medieoplysninger, virkede det Olympiakos Volou ville ikke har formået at komme til Athen i tide. Men holdet i sidste ende lykkedes at ankomme i den græske hovedstad og endda elimineret AEK ved at slå dem 0-1 og gå videre til kvartfinalerne.

I 1960 holdet nåede runde af 16 i græsk Cup. I 1961 fusionerede med lokale klub Ethnikos Volos, med Ethnikos-Olympiakos Volou er den nye betegnelse, på trods af dette holdet stadig almindeligvis omtales som Olympiakos Volou. I samme år Olympiakos vinder centrale Grækenland mesterskabet og havde mulighed for at vinde fremme i A 'Ethniki gennem en play-off kamp, ​​whict holdet tabt.

I 1962-63 Olympiakos afsluttede B 'Ethniki liga i et bemærkelsesværdigt femteplads. I den følgende sæson holdet sluttede først, sammen med Trikala, men tabte fremme igen i en play-off kamp. Dette blev fulgt op af et fjerde og en andenplads i de to næste sæsoner, før Olympiakos endelig lykkedes at få forfremmet til øverste flyvning i 1966, efter at have vundet den Panthessalian mesterskab og derefter besejre Panelefsiniakos og Kavala på play-offs.

Den første top flyvning kampagne for klubben var dog ikke lykkes, da Olympiakos blev forvist i B Ethniki. På trods af dette, klubben straks formået at komme sig fra det, og komme tilbage til toppen flyvning i næste sæson efter at have vundet Veria i en to-benede play-off. Samme år Olympiakos nåede den græske Cup runde 16. En anden nedrykning fulgte i 1968, efter klubben sluttede ligaen i 16. plads.

I år 1970 vandt Olympiakos igen B 'Ethniki og returneres i A' Ethniki for tredje gang. I 1971-1972 klubben færdig i 13. plads sin top flyvning kampagne, et resultat bekræftede også i 1972-1973 ender i det 13. plads.

I den følgende sæson, klubben sluttede på 14. pladsen, som normalt ville have tilladt Olympiakos Volos at bo i første division; alligevel den græske forbund besluttet at reducere antallet af højtbegavede hold, og dermed bliver forvist til anden etage. I år sluttede 1975-76 Olympiakos på tredjepladsen og selv ottende næste sæson, hvor sidstnævnte er den værste placering for klubben fra oprettelsen af ​​B 'Ethniki. I 1977 klubben havde en meget mere imponerende sæson, mister fremme kun i den endelige spil til Larissa. Tredje og sjette plads i de to følgende sæsoner forud en 1980-kampagne endte i en runner-up placering, kun bag Iraklis Thessaloniki; et resultat, der blev bekræftet den følgende sæson, hvor Olympiakos Volou mistede forfremmelse til Makedonikos, en anden Thessalonicean klub.

Efter en femteplads i 1983-1984, blev Olympiakos Volou forvist i Gama Ethniki i 1984-85 efter 21 år i to græske professionelle divisioner klub efter den anden Volos-baserede team, Niki Volou, mistede et spil mod Veria, der reddede Imathian hold fra nedrykning på Olympiakos Volou sted og derefter en stor konkurrence skabes mellem de to lokale hold.

Klubben vendte tilbage til det andet lag kun 1986 og selv vendte tilbage til toppen flyvning i 1988. I 1988-1989, holdet blev styrket med tilføjelsen af ​​ungarske målscorer Imre Boda, der vandt ligaen topscorer titel, være medvirkende til at holde sin side i den øverste flyvning, slutter sæson på 11. pladsen. Olympiakos tilbage til den anden etage kun den følgende sæson, slutter 1989-90 sæsonen i 17. plads. I 1990'erne havde klubben ikke opnå nogen bemærkelsesværdig succes, bliver forvist endnu en gang at tredje division og opholder sig der i fire sæsoner før at vende tilbage til det andet lag i 1998-1999.

I 2000 Olympiakos gjort gode optrædener, men på grund af nogle uheldige resultater i slutningen af ​​året, er det kun endte på syvendepladsen, som blev efterfulgt af en ottende plads næste år. Samtidig begyndte klubben administration står over finansielle problemer og begyndte at kollapse. Som et resultat af, at klubben skulle starte fra fjerde division, en første gang i sådan en nedre lag for klubben i 2003.

I 2004 Olympiakos fusionerede med Kassandra FC, der konkurrerede i Beta Ethniki, ind AS K. Olympiakos F.C. baseret i Volos og konkurrerer i Beta Ethniki. , Også holdet konkurrerer i Delta Ethniki fortsatte dog med at eksistere som Ethnikos Olympiakos Volou FC I 2004-05, A.S. K. Olympiakos F.C. nåede 5. plads i Beta Ethniki og ændrede ejerskab, men blev forvist det følgende år. I 2007-08 blev Ethnikos Olympiakos forfremmet til Gamma Ethniki og ASK Olympiakos F.C. til Beta Ethniki. De to hold forblev adskilt i 4 år, indtil sommeren 2008, hvor der kun én Olympiakos blev i Volos. I 2008 Ethnikos Olympiakos Volou fusioneret med Doxa Drama FC i Gamma Ethniki, så kun A.S.K. Olympiakos i Volos, som deltog i Beta Ethniki dengang og blev senere omdøbt til Olympiakos Volou 1937 FC.

Olympiakos endelig blev mester i Beta Ethniki to år senere, i 2009-2010 sæsonen, og vendte tilbage til den øverste liga efter et fravær på 20 år. Klubben havde en god første sæson og sluttede 5., kvalificere sig til Europa League for første gang i deres historie.

Den 28. juli 2011 blev Olympiakos Volou forvist til Football League på grund af den igangværende aftalt spil skandale i Grækenland. De blev også udelukket fra UEFA Europa League 2011-12 play-off runde. Olympiakos Volou ankede deres bortvisning fra Superligaen, og vandt, så de kan forblive i Superligaen omend starter med en 10 point fradrag. Men den 23. august 2011, den græske Professional Sports Udvalg frataget både Kavala og Olympiakos af deres faglige licens og degraderet dem til amatør Delta Ethniki. Denne beslutning forårsagede kraftige optøjer i byen Volos, mellem Olympiakos Volou fans og politiet.

I modsætning til Kavala, som accepterede at deltage i 2011-12 Delta Ethniki, Olympiakos Volou ikke, venter på en afgørelse om deres klage over EØS. De hævdede EØS beslutning havde været en overtrædelse af selv-administration af fodbold, og den 4. november 2011 De appellerede til Court of Arbitration for Sport i Lausanne. Klubben været inaktive, og de fleste af sine spillere flyttede til andre hold. Den 7. juni 2012 EØS godkendt en ny aktie overførsel under en session afholdt til dette formål, om godkendelse af overdragelse af aktier tegner sig for 58,11% af PAE Olympiakos Volos til Mr. Panagiotis Mpotsivalis, og dermed gør det muligt for holdet at deltage i græske professionelle ligaer . Efter en unik afgørelse fra Grækenlands fodboldforbund vil Olympiakos Volou deltage i Football League.

Aktuel Squad

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Honours

 • Football League
  • Champions: 1961-62, 1966-67, 1970-71, 2009-10
 • Football League 2
  • Champions: 1985-86 1998-99
 • Græske Cup
  • Semi-Finaler: 2010-11
 • Pan-provins mesterskab
  • Champions: 1954-55

Seasons

Seneste sæsoner

Sæson til sæson

 • 0 deltagelse i Champions League
 • 1 andele i UEFA Cup
 • 0 deltagelse i Intertoto Cup

Europa Cup historie

 • Kvalificerede sig til første gang i historien
 • Q = kvalifikation
 • PO = Play-Off

Faciliteter

Fra de tidlige år indtil 1968 Olympiakos Volou spillede på området Volos shooting club, nær floden i Anavros. Klubben forsøgte at købe dette område uden succes.

I 1968 flyttede klubben til EAK Volou som har en kapacitet på 9.000 tilskuere. I 2010-11 sæsonen flyttede Olympiakos Volou til Panthessaliko Stadium, som har en kapacitet på 22.700 pladser. I 2013-2014 sæsonen vendte Olympiakos til EAK Volou. Klubben endelig besluttet at bruge stadion igen. Dette stadion er blevet identificeret som klubbens sande hjem.

Klubben ejede en uddannelse fodboldbane i Alli Meria Volou, som blev konfiskeret af staten på grund af gæld. I dag lettet fra tidligere gæld og takket være ny ejendom, som er bygget et nyt træningscenter i Volos 'forstad til Aisonia.

  0   0
Næste artikel ABCA4

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha