Modtaget udbytte fradrag

Den udbytter modtaget fradrag, under amerikansk føderal indkomstskat lov, er et skattefradrag modtaget af et selskab på udbytte, det modtager fra andre selskaber, hvori det besidder en ejerandel

Historie

Impact

Dette fradrag er designet til at reducere konsekvenserne af tredobbelt beskatning. Ellers ville virksomhedernes overskud blive beskattet til den virksomhed, der tjente dem, så til virksomhedens aktionær, og derefter til den enkelte aktionær. Mens Kongressen tilladt for dobbeltbeskatning på virksomheder, var det ikke til hensigt en tredobbelt - og potentielt uendeligt-differentieret - skat at gælde for virksomhedernes overskud på alle niveauer i deres distribution.

Den udbytter modtaget fradrag supplerer de konsoliderede afkast forskrifter, der tillader tilknyttede selskaber til at indsende en enkelt konsolideret afkast for amerikanske føderale indkomstskat.

Ansøgning

Generelt, hvis et selskab modtager udbytte fra et andet selskab, det er berettiget til et fradrag på 70 procent af udbyttet, den modtager. Hvis selskabet modtager udbytte ejer 20 procent eller mere, men derefter mængden af ​​fradraget stiger til 80 procent. Hvis på den anden side, selskabet modtager udbyttet ejer mere end 80 procent af det udloddende selskab, er det tilladt at fratrække 100 procent af udbyttet, den modtager.

Bemærk, at for fradraget kan anvendes, skal selskabet betale udbyttet også være ansvarlig for skat.

Begrænsninger

Den skattepligtige indkomst forældelse - det modtagne udbytte fradrag er begrænset med hensyn til virksomhedernes aktionærens skattepligtige indkomst. Per §246 i IRC, et selskab med rettighederne til en halvfjerds procent modtagne udbytter fradrag, kan fratrække udbyttet beløb kun op til halvfjerds procent af foreningens skattepligtige indkomst. Desuden et selskab med rettighederne til en firs procent modtagne udbytter fradrag kan fradrage udbyttet beløb kun op til firs procent af foreningens skattepligtige indkomst. Der er to undtagelser til den skattepligtige indkomst Begrænsning. Ingen skattepligtige restriktioner indkomst er placeret på en virksomhed med en et-hundrede procent modtaget udbytte fradrag. For det andet, hvis det modtagne udbytte fradrag stiger, eller skaber en netto driftsunderskud, begrænsningen ikke finder anvendelse.

Med henblik på at bestemme hvilke modtagne udbytter fradrag, bør en corporate aktionærs skattepligtige indkomst beregnes uden at inddrage netto driftstab, tab kapital carrybacks, og det modtagne udbytte fradrag.

Ejerperioden Begrænsning - For at modtage den skattemæssige fordel for en modtaget udbytte fradrag, skal en corporate aktionær holde alle aktier i det udloddende selskab bestand i en periode på mere end 45 dage. Per §246 er et modtagne udbytter fradrag nægtet under §243 med hensyn til nogen andel af bestanden, der fastholdes af skatteyderne i 45 dage eller derunder.

Kompleksiteten af ​​denne begrænsning forstærkes pr §246. § 246 hedder det, at bestanden beholdning periode reduceres i en periode, hvor den skattepligtige har en option til at sælge, er under en kontraktlig forpligtelse til at sælge, eller har lavet en kort salg af væsentlige identiske værdipapirer. I omsætningen regerende 94-28, forklarer Internal Revenue Service, at princippet bag §246 er at benægte kredit mod 45 dage holder tid for en periode, hvor den skattepligtige er beskyttet mod risikoen for tab forbundet med ejerskabet af en egenkapital interesse.

Gæld-finansierede modtagne udbytter forældelse - Code afsnit 246A forbyder gavn for det modtagne udbytte fradrag for gæld finansieret køb af virksomhedernes portefølje lager. Som anført af det fælles udvalg om beskatning, bestemmelsen reducerer fradrag for udbytte modtaget på gæld finansieret portefølje lager. Derfor modtog udbyttet fradrag er kun tilgængelig i forbindelse med udbytte "tilskrives" Stock finansieret gennem andre midler foruden gæld. En simpel forholdet beregnes til at afgøre, hvilken procentdel af en investering er gæld finansieres. Som et resultat, er det modtagne udbytte fradrag nedsættes med den procentdel af investeringen finansieret af gæld.

  0   0
Forrige artikel 4 Ursae Majoris

Relaterede Artikler

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha