Liste over Escheators af Munster

Dette er en liste over de medlemmer af Parlamentet, der er udpeget som Escheator af Munster, en fiktiv 'kontor fortjeneste under kronen ", som blev brugt til at træde tilbage fra den irske Underhus, og efter EU, der i Det Forenede Kongerige.

Kontoret var tidligere materielle. Det blev grundlagt i 1605, da escheatorship for Irland blev delt mellem provinserne Connaught, Leinster, Munster, og Ulster.

Medlemmer af den irske underhus

  • 1794: Marcus Beresford
  • 1794: Thomas Taylour, Viscount Headfort
  • 1794: Hon. John Knox
  • 1795: Richard Boyle Townsend
  • 1795: George Fitzgerald Hill
  • 1795: John Richardson
  • 1795: Arthur O'Connor
  • 1795: Sackville Hamilton
  • Februar 1795: Hon. Clotworthy Taylor
  • 1795: Hon. Henry Wellesley
  • 1796: George Jackson
  • November 1796: Hon. Francis James Mathew
  • c.1797: Sir James Bond, 1. Baronet
  • 1798: William Fulk Greville
  • 1798: Gorges Lowther
  • 1798: George Ponsonby
  • 1798: John Lloyd
  • Januar 1798: Thomas Pakenham Vandeleur
  • 1799: Eyre Power Trench
  • 1799: Thomas Kavanagh
  • 1799: Hon. Joseph Lysaght
  • 1799: Henry Alcock
  • 1799: William Domville Stanley Monck
  • 1799: Henry Osborne
  • 1799: Ephraim Carroll
  • 1800: Charles Boyle
  • 1800: Hans Blackwood
  • 1800: John Francis Cradock
  • 1800: Theophilus Blakeney
  • 1800: John Bingham
  • 1800: Robert Crowe
  • 1800: George Fulke Lyttelton
  • 1800: Nathaniel Sneyd
  • 1800: Charles Silver Oliver
  • 1800: Thomas Conolly
  • 1800: Henry Coddington
  • 1800: Thomas Worth Newenham
  • 1800: Montague James Mathew
  • 1800: Eyre Coote
  • 1800: Sir John Tydd, 1. Baronet
  • 1800: Sir Francis Hopkins, 1. Baronet
  • 1800: Hon. Richard Annesley
  • Januar 1800: William Moore
  • Januar 1800: Hon. Robert konge
  • Januar 1800: Jonah Barrington
  • Februar 1800: George Crookshank
  • Februar 1800: Lorenzo Moore
  • Februar 1800: Robert Shaw
  • Marts 1800: Sir Hercules Langrishe, 1. Baronet
  • April 1800: James Kearney
  • Juni 1800: Edward Hoare
  • Juli 1800: Thomas Whaley
  • August 1800: Richard Fortescue Sharkey

Medlemmer af Det Forenede Kongeriges Underhus

  • Februar 1801: Francis Leigh
  • Februar 1801: St George Daly
  • Juli 1801: Francis Aldborough Prittie
  • December 1802: Henry Parnell
  • August 1803: William Handcock
  • Juni 1805: Denis Bowes Daly
  • Juli 1806: Owen Wynne
  • Januar 1807: John Metge
  • Februar 1808: James Fitzgerald
  • Februar 1808: William Smyth
  • Juli 1808: Francis Nathaniel Burton
  • April 1809: Quinton Dick
  • Marts 1811: James Daly
  • Juni 1811: John Claudius Beresford
  • Maj 1812: Francis Savage
  • December 1812: John Metge
  • December 1812: James Fitzgerald
  • Maj 1814: Overington Blunden
  • Juli 1814: John Fish
  • Marts 1815: Joshua Spencer
  • Juli 1815: George Abercromby
  • Maj 1820: John McClintock
  • Juni 1820: Sir Ross Mahon, Bt.
  • Juni 1820: John Metge
  • December 1830: John Doherty

Efter retsakter EU 1800, blev kontoret bevaret som en Sinecure, uden afgifter, og blev også brugt til fratræden fra parlamentariske pladser. John Hewson blev udnævnt til stillingen ved breve patent i 1825, 1830 1837 og 1838. I sidstnævnte år, men alle de irske escheatorships blev afskaffet af Lord Lieutenant i Irland.

  0   0
Forrige artikel Arthur Bryant
Næste artikel Fannie Hillsmith

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha