Liste over diplomatiske missioner Østrig-Ungarn

Dette er en liste over diplomatiske missioner Østrig-Ungarn fra dannelsen af ​​Dual monarki i 1867, indtil den blev opløst i 1918.

For en baggrund for den diplomatiske tjeneste Østrig-Ungarn, herunder de typer af diplomatisk repræsentation, se østrig-ungarske udenrigstjeneste.

Ambassader

Frankrig

En diplomatisk mission blev etableret i 1679; hævet til en ambassade i 1856.

  • 14.11.1859-13.12.1871 Richard Fürst von Metternich-Winneburg
  • 13.12.1871-30.04.1876 Rudolf Graf Apponyi von Nagy-Appony
  • 05.07.1876-03.11.1878 Felix Graf von Wimpffen
  • 03.11.1878-19.05.1882 Friedrich Ferdinand Graf von Beust
  • 25.05.1882-05.01.1883 Felix Graf von Wimpffen
  • 27.04.1883-28.10.1894 Ladislaus Graf von Hoyos-Sprinzenstein
  • 28.10.1894-10.12.1903 Anton Graf von Wolkenstein-Trostburg
  • 10.12.1903-20.10.1910 Rudolf Graf von Khevenhüller-Metsch
  • 23.01.1911-10.08.1914 Nikolaus Graf Szécsen von Temerin

Tyskland

En diplomatisk mission til Preussen blev etableret i 1665; hævet til en ambassade af det tyske kejserrige i 1871; omfattede også Brunswick, hansestæder, Mecklenburg-Schwerin, Mecklenburg-Strelitz og Oldenburg.

  • 10.12.1871-03.11.1878 Alois Graf Károlyi von Nagykároly
  • 27.12.1878-10.10.1892 Emmerich Graf Széchényi von Sárvár und Felsövidék
  • 24.10.1892-04.08.1914 Ladislaus Freiherr Szögyény-marich von Magyar-Szögyén und Szolgaegyháza
  • 04.08.1914-11.11.1918 Gottfried Prinz zu Hohenlohe-Waldenburg-Schillingfürst, Ratibor und Corvey

Pavestolen

En diplomatisk mission blev etableret i 1691; hævet til en ambassade i 1856.

  • 13.12.1867-02.05.1868 Albert Graf von Crivelli
  • 19.09.1868-25.04.1872 Ferdinand Graf von Trauttmansdorff
  • 25.04.1872-14.05.1873 Alois Freiherr Kübau von Kübeck
  • 19.11.1873-14.10.1888 Ludwig Graf Paar
  • 29.11.1888-29.11.1901 Friedrich Graf Revertera von Salandra
  • 29.11.1901-23.01.1911 Nikolaus Graf Szécsen von Temerin
  • 25.03.1911-11.11.1918 Johann Prinz von Schönburg-Hartenstein

Italien

En gesandtskab blev etableret i 1866; hævet til en ambassade i 1877.

  • 16.12.1866-20.12.1871 Alois Freiherr Kübau von Kübeck
  • 20.12.1871-05.07.1876 Felix Graf von Wimpffen
  • 14.01.1877-08.10.1879 Heinrich Freiherr von Haymerle
  • 08.12.1879-05.05.1882 Felix Graf von Wimpffen
  • 25.05.1882-09.11.1886 Emanuel Graf von Ludolf
  • 07.12.1886-07.10.1895 Karl Freiherr von Brück
  • 07.10.1895-07.03.1904 Marius Freiherr Pasetti-Angeli von Friedenburg
  • 07.03.1904-04.03.1910 Heinrich Graf von Lützow zu Drey-Lützow und Seedorf
  • 04.03.1910-23.05.1915 Kajetan Merey von Kapos-mere

Japan

En gesandtskab blev etableret i 1883; hævet til en ambassade i 1908. Den udsending blev også akkrediteret til Kina indtil 1896.

  • 23.04.1871-21.03.1874 Heinrich Freiherr von Calice
  • 21.03.1874-22.04.1877 Ignaz Freiherr von Schäffer
  • 26.01.1879-04.03.1883 Maximilian Ritter Hoffer von Hoffenfels
  • 04.03.1883-18.01.1888 Karl Graf Załuski
  • 20.06.1888-27.11.1893 Rüdiger Freiherr von Biegeleben
  • 10.09.1893-05.10.1899 Christoph Graf von Wydenbruck
  • 31.10.1899-18.11.1908 Adalbert Ambro von Adamócz
  • 07.01.1909-29.10.1911 Guido Freiherr von Ring zu Rosenburg und Kulmbach
  • 30.03.1912-25.08.1914 Ladislaus Freiherr Müller von Szentgyörgy

osmanniske imperium

En diplomatisk mission blev etableret i 1547; hævet til en ambassade i 1867.

  • 27.07.1867-03.12.1871 Anton Freiherr Prokesch von Osten
  • 10.01.1872-11.03.1874 Emanuel Graf von Ludolf
  • 11.03.1874-26.11.1879 Franz Graf Zichy zu Zich und von Vásonykeö
  • 15.07.1880-22.09.1906 Heinrich Freiherr von Calice
  • 05.10.1906-11.11.1918 Johann Markgraf von Pallavicini

Rusland

En diplomatisk mission blev etableret i år 1700; hævet til en ambassade i 1874.

  • 18.07.1864-14.04.1868 Friedrich Graf Revertera von Salandra
  • 14.10.1869-11.09.1871 Boguslaw Graf Chotek von Chotkow und Wognin
  • 18.09.1871-12.01.1880 Ferdinand Freiherr von Langenau
  • 26.01.1880-20.11.1881 Gustav Graf Kálnoky von Köröspatak
  • 08.03.1882-28.10.1894 Anton Graf von Wolkenstein-Trostburg
  • 28.10.1894-09.12.1898 Franz Prinz von und zu Liechtenstein
  • 26.01.1899-24.10.1906 Alois Freiherr Lexa von Aehrenthal
  • 28.12.1906-25.03.1911 Leopold Graf Berchtold von und zu Ungarschitz, Frättling und Püllütz
  • 25.03.1911-01.10.1913 Duglas Graf von Thurn und Valsassina-Como-Vercelli
  • 01.10.1913-06.08.1914 Friedrich Graf Szapáry von Muraszombath, Széchysziget und Szapár

Spanien

En diplomatisk mission blev etableret i 1564; hævet til en ambassade i 1888.

  • 23.03.1868-20.11.1871 Ladislaus Graf Karnicki
  • 10.12.1871-22.10.1872 Bohuslav, grev Chotek af Chotkow og Wognin
  • 12.09.1874-25.05.1882 Emanuel Graf von Ludolf
  • 25.05.1882-10.12.1903 Viktor Graf Dubsky von Trebomislyc
  • 10.12.1903-23.01.1911 Rudolf Graf von Welsersheimb
  • 23.01.1911-18.06.1913 Christoph Graf von Wydenbruck
  • 08.10.1913-11.11.1918 Karl Emil Prinz zu Fürstenberg

Det Forenede Kongerige

En diplomatisk mission blev etableret i 1677; hævet til en ambassade i 1860.

  • 07.03.1856-08.11.1871 Rudolph Graf Apponyi von Nagy-Appony
  • 08.11.1871-03.11.1878 Friedrich Ferdinand Graf von Beust
  • 03.11.1878-20.06.1888 Alois Graf Károlyi von Nagykároly
  • 18.10.1888-03.09.1903 Franz Graf Deym von Stritez
  • 28.04.1904-13.08.1914 Albert Graf von Mensdorff-Pouilly-Dietrichstein

USA

En gesandtskab blev etableret i 1838; hævet til en ambassade i 1903.

  • 1838 Baron de Mareschal
  • 25.01.1865-11.08.1867 Ferdinand Freiherr von Wydenbruck
  • 03.07.1868-12.03.1874 Karl Freiherr von Lederer
  • 12.03.1874-08.03.1875 Wilhelm Freiherr von Schwarz-Senborn
  • 23.06.1875-28.08.1878 Ladislaus Graf von Hoyos-Sprinzenstein
  • 25.12.1878-30.10.1881 Ernst Freiherr von Mayr
  • 30.10.1881-09.10.1886 Ignaz Freiherr von Schäffer
  • 21.02.1887-11.10.1894 Ernst Ritter Schmit von Tavera
  • 11.10.1894-07.01.1913 Ladislaus Hengelmüller von Hengervár
  • 04.03.1913-04.11.1915 Dr. Konstantin Dumba
  • 09.11.1916-08.04.1917 Adam Graf Tarnowski von Tarnów

For østrigske ambassadører efter 1918 se østrigske ambassadør i USA.

Legationer

Albanien

Den gesandtskab blev etableret i 1914 og lukkede i det følgende år.

  • 25.02.1914-15.08.1915 Heinrich Ritter Lowenthal von Linau

Argentina

Den gesandtskab i Buenos Aires blev grundlagt i 1872. Den udsending blev også akkrediteret til Asunción, Paraguay, og Montevideo, Uruguay.

  • 15.12.1872-26.01.1879 Maximilian Ritter Hoffer von Hoffenfels
  • 26.01.1879-07.04.1884 Otto Freiherr Mayer von Gravenegg
  • 08.12.1884-18.12.1896 Emanuel Freiherr von Salzberg
  • 18.12.1896-30.04.1900 Raoul Fürst von Wrede
  • 30.04.1900-08.02.1903 Leopold Graf Bolesta-Koziebrodzki
  • 08.02.1903-06.11.1903 Otto Freiherr Kuhn von Kuhnenfeld
  • 06.11.1903-09.07.1908 Hugo Freiherr von Rhemen zu Bärenfels
  • 18.11.1908-26.07.1911 Norbert Ritter von Schmucker
  • 26.07.1911-11.11.1918 Otto von Hoenning O'Carroll

Bayern

En diplomatisk mission blev etableret i 1745.

  • 16.12.1866-19.09.1868 Ferdinand Graf von Trauttmansdorff
  • 21.10.1868-25.03.1870 Friedrich Graf von Ingelheim
  • 04.05.1870-07.12.1886 Karl Freiherr von Brück
  • 12.01.1887-18.10.1888 Franz Graf Deym von Stritez
  • 28.10.1888-24.06.1896 Nikolaus Fürst von Wrede
  • 24.06.1896-26.06.1905 Theodor Graf Zichy zu Zich und von Vásonykeö
  • 10.09.1905-04.01.1917 Dr. Ludwig Velics von Lászlófalva
  • 24.01.1917-11.11.1918 Duglas Graf von Thurn und Valsassina-Como-Vercelli

Belgien

Den gesandtskab blev etableret i 1833.

  • 25.04.1868-22.10.1872 Karl Graf Vitzthum von Eckstädt
  • 22.10.1872-26.04.1888 Boguslaw Graf Chotek von Chotkow und Wognin
  • 02.11.1888-06.03.1902 Rudolf Graf von Khevenhüller-Metsch
  • 28.04.1902-02.10.1902 Josef Graf Wodzicki von Granow
  • 06.12.1902-28.08.1914 Siegfried Graf von Clary und Aldringen

Brasilien

Den gesandtskab blev etableret i 1816.

  • 09.06.1847-12.05.1868 Hippolyt Freiherr von Sonnleithner
  • 12.05.1868-10.01.1872 Emanuel Graf von Ludolf
  • 10.01.1872-01.12.1874 Hippolyt Freiherr von Sonnleithner
  • 06.02.1875-30.10.1881 Gustav Freiherr von Schreiner
  • 30.10.1881-31.12.1888 Alois Freiherr von Seiller
  • 31.12.1888-30.12.1890 Rudolf Graf von Welsersheimb
  • 04.03.1891-07.05.1893 Ladislaus Hengelmüller von Hengervár
  • 11.10.1894-29.10.1896 Ernst Ritter Schmit von Tavera
  • 29.10.1896-15.12.1898 Alexander Mezey von Szathmár
  • 03.02.1899-10.09.1905 Eugen Ritter von Kuczynski
  • 29.10.1905-19.06.1907 Johann Graf Forgách von Ghymes und gacS
  • 06.10.1907-30.06.1911 Franz Freiherr Riedl von Riedenau
  • 22.05.1912-11.11.1918 Franz Kolossa

Bulgarien

En generalkonsulat blev etableret i 1879 på Fyrstendømmet Bulgarien, som blev en legation i 1909, hvor uafhængighed Tsardom Bulgariens blev anerkendt.

  • 27.06.1879-24.10.1881 Rudolf Graf von Khevenhüller-Metsch
  • 30.10.1881-12.02.1887 Rüdiger Freiherr von Biegeleben
  • 04.05.1887-05.11.1895 Stephan Burian von Rajecz
  • 05.11.1895-19.01.1900 Guido Freiherr von Ring zu Rosenburg und Kulmbach
  • 14.02.1900-11.03.1904 Ladislaus von Müller
  • 29.07.1904-10.09.1905 Karl Freiherr von Braun
  • 28.09.1905-24.09.1909 Duglas Graf von Thurn und Valsassina-Como-Vercelli
  • 24.09.1909-30.04.1911 Dr. Karl Freiherr von Giskra
  • 30.04.1911-09.11.1916 Adam Graf Tarnowski von Tarnów
  • 19.11.1916-24.01.1917 Ludwig Graf Széchényi von Sárvár und Felsövidék
  • 24.01.1917-11.11.1918 Otto Graf Czernin von und zu Chudenitz

Chile

Den gesandtskab i Santiago blev etableret i 1902. udsending blev også akkrediteret til La Paz, Bolivia, og Lima, Peru.

  • 06.12.1902-11.06.1905 Leonhard Graf Starzeński
  • 29.10.1905-23.10.1906 Dr. Karl Freiherr von Giskra
  • 11.11.1906-16.12.1912 Dr. Johann Freiherr von Styrcea
  • 16.12.1912-08.11.1916 Laurenz Graf Szapáry von Muraszombath, Széchysziget und Szapár

Porcelæn

Den gesandtskab blev etableret i 1896. Fra 1883 til 1896 blev udsending til Tokyo, Japan, også akkrediteret til Beijing.

  • 26.12.1896-27.06.1905 Moritz Freiherr Czikann von Wahlborn
  • 10.09.1905-25.03.1911 Eugen Ritter von Kuczynski
  • 25.03.1911-08.09.1917 Arthur Edler von Rosthorn

Danmark

Den gesandtskab blev etableret i 1691; den udsending til København blev også akkrediteret til Oslo, Norge, 1906-1917.

  • 16.12.1866-20.12.1869 Ludwig Graf Paar
  • 20.12.1869-10.01.1872 Karl Freiherr von Eder
  • 10.01.1872-19.11.1873 Ludwig Graf Paar
  • 06.02.1874-27.12.1879 Gustav Graf Kálnoky von Köröspatak
  • 26.01.1880-17.09.1888 Karl Freiherr von und zu Franckenstein
  • 02.11.1888-15.08.1899 Konstantin Freiherr von Trauttenberg
  • 05.10.1899-06.10.1907 Christoph Graf von Wydenbruck
  • 22.02.1908-23.11.1917 Dionys Graf Széchényi von Sárvár und Felsövidék

Grækenland

Den gesandtskab blev etableret i 1834.

  • 07.11.1860-18.12.1868 Heinrich Freiherr von Testa
  • 18.12.1868-10.12.1869 Karl Freiherr von Eder
  • 10.12.1869-10.01.1872 Heinrich Ritter von Haymerle
  • 10.01.1872-22.10.1874 Nikolaus Zulauf Freiherr von Pottenburg
  • 22.10.1874-19.06.1877 Joachim Freiherr von Münch-Bellinghausen
  • 04.07.1877-21.10.1880 Viktor Graf Dubsky von Trebomislyc
  • 21.10.1880-26.11.1883 Nikolaus Fürst Wrede
  • 26.11.1883-26.08.1887 Konstantin Freiherr von Trauttenberg
  • 26.08.1887-01.02.1897 Gustav Freiherr von Kosjek
  • 16.02.1897-24.07.1903 Stephan Burian von Rajecz
  • 06.11.1903-18.11.1908 Karl Freiherr von Macchio
  • 25.01.1909-07.11.1913 Karl Freiherr von Braun
  • 07.11.1913-21.11.1916 Julius Szilassy von Szilas und Pilis

Mexico

Den gesandtskab blev etableret i 1864, men lukket efter henrettelsen af ​​kejser Maximilian i 1867; genåbnet i 1901.

  • 18.06.1901-10.09.1905 Gilbert Graf von Hohenwart zu Gerlachstein
  • 23.10.1906-21.03.1909 Dr. Karl Freiherr von Giskra
  • 21.03.1909-30.06.1911 Maximilian Graf Hadik von Futak
  • 30.06.1911-01.10.1913 Franz Freiherr Riedl von Riedenau
  • 15.10.1913-11.11.1918 Kálmán Kanya

Montenegro

Den gesandtskab blev etableret i 1879.

  • 18.02.1879-03.10.1883 Gustav Freiherr von Thömmel
  • 07.10.1883-09.11.1895 Theodor von Millinkovic
  • 16.11.1895-03.02.1899 Eugen Ritter von Kuczynski
  • 03.02.1899-06.11.1903 Karl Freiherr von Macchio
  • 06.11.1903-10.12.1909 Otto Freiherr Kuhn von Kuhnenfeld
  • 10.12.1909-13.11.1913 Wladimir Freiherr Giesl von Gieslingen
  • 13.11.1913-05.08.1914 Eduard Otto

Holland

En diplomatisk mission blev etableret i 1658; den udsending til Haag blev også akkrediteret til Luxembourg.

  • 17.11.1859-18.09.1871 Ferdinand Freiherr von Langenau
  • 10.01.1872-14.01.1877 Heinrich Ritter von Haymerle
  • 27.01.1877-21.12.1888 Rudolf Graf von Mülinen
  • 21.12.1888-31.08.1894 Otto Freiherr von Walterskirchen
  • 26.10.1894-30.05.1905 Alexander Okolicsányi von Okolicsna
  • 10.09.1905-30.12.1907 Otto Graf und Herr zu Brandis
  • 22.02.1908-23.01.1911 Christoph Graf von Wydenbruck
  • 30.04.1911-24.01.1917 Dr. Karl Freiherr von Giskra
  • 24.01.1917-11.11.1918 Ludwig Graf Széchényi von Sárvár und Felsövidék

Norge

Den gesandtskab blev etableret i 1917.

  • 14.02.1917-02.11.1918 Alexander Graf von Hoyos, Freiherr zu Stichsenstein

Persien

Den gesandtskab blev etableret i 1872.

  • 04.09.1872-04.07.1877 Viktor Graf Dubsky von Trebomislyc
  • 13.06.1878-04.03.1883 Karl Graf Załuski
  • 04.03.1883-26.08.1887 Gustav Freiherr von Kosjek
  • 26.08.1887-30.07.1889 Gustav Freiherr von Thömmel
  • 19.10.1890-02.08.1893 Sigismund von Rosty
  • 06.01.1894-10.09.1895 Franz Freiherr Schiessl von Perstorff
  • 10.09.1895-14.03.1901 Albert Eperjesy von Szászváros und Toti
  • 14.03.1901-29.10.1905 Arnold Freiherr von Hammerstein-Gesmold
  • 29.10.1905-25.03.1911 Arthur Edler von Rosthorn
  • 25.03.1911-22.05.1912 Eduard Otto
  • 22.05.1912-03.08.1918 Hugo Graf von Logothetti

Portugal

En diplomatisk mission blev etableret i år 1700.

  • 18.04.1857-27.08.1867 Eduard Freiherr von Lebzeltern-Collenbach
  • 25.02.1869-08.07.1884 Alois Freiherr von Dumreicher
  • 22.10.1884-03.03.1887 Ernest Freiherr von Brenner
  • 10.04.1887-26.08.1888 Arthur Weber Edler von Webenau
  • 01.04.1889-10.09.1895 Emil Freiherr von Gödel-Lannoy
  • 10.09.1895-28.04.1902 Otto Graf und Herr zu Brandis
  • 28.04.1902-10.09.1905 Albert Eperjesy von Szászváros und Toti
  • 10.09.1905-21.03.1909 Gilbert Graf von Hohenwart zu Gerlachstein
  • 21.03.1909-10.12.1909 Leopold Graf Bolesta-Koziebrodzki
  • 10.12.1909-16.03.1916 Otto Freiherr Kuhn von Kuhnenfeld

Rumænien

En generalkonsulat blev etableret i 1861 i De Forenede rumænske fyrstedømmer, som blev en legation i 1878, hvor uafhængighed Rumænien blev anerkendt.

  • 23.12.1861-18.12.1868 Karl Freiherr von Eder
  • 18.12.1868-23.07.1871 Nikolaus Ritter Zulauf von Pottenburg
  • 23.07.1871-21.10.1873 Ottokar Freiherr von Schlechta Ritter zu Wssehrd
  • 21.03.1874-26.11.1876 Heinrich Freiherr von Calice
  • 12.01.1877-28.09.1878 Julius Freiherr Zwiedinek von Südenhorst
  • 23.10.1878-13.03.1882 Ladislaus Graf von Hoyos-Sprinzenstein
  • 04.11.1882-06.01.1887 Ernst Freiherr von Mayr
  • 22.02.1887-27.09.1894 Agenor Graf Gołuchowski von Gołuchowo
  • 15.10.1894-12.10.1895 Rudolf Graf von Welsersheimb
  • 04.11.1895-26.01.1899 Alois Freiherr Lexa von Aehrenthal
  • 26.01.1899-05.10.1906 Johann Markgraf von Pallavicini
  • 19.10.1906-25.03.1911 Johann Prinz von Schönburg-Hartenstein
  • 25.03.1911-08.10.1913 Karl Emil Prinz zu Fürstenberg
  • 25.10.1913-27.08.1916 Ottokar Graf Czernin von und zu Chudenitz

Sachsen

En diplomatisk mission blev etableret i 1665; inkluderet Saxe-Weimar-Eisenach, Saxe-Meiningen, Saxe-Coburg-Gotha, Saxe-Altenburg, Anhalt, Schwarzburg-Rudolstadt, Schwarzburg-Sondershausen og de ældre og yngre grene af Reuss.

  • 06.12.1859-24.12.1869 Joseph Freiherr von Werner
  • 24.12.1869-10.01.1872 Ludwig Graf Paar
  • 10.01.1872-26.01.1880 Karl Freiherr von und zu Franckenstein
  • 26.01.1880-16.06.1881 Anton Graf von Wolkenstein-Trostburg
  • 30.10.1881-28.10.1888 Gabriel Freiherr von Herbert-Rathkeal
  • 28.10.1888-04.12.1895 Bohuslav, grev Chotek af Chotkow og Wognin
  • 04.12.1895-13.11.1899 Heinrich Graf von Lützow zu Drey-Lützow und Seedorf
  • 13.11.1899-06.12.1902 Siegfried Graf von Clary und Aldringen
  • 06.12.1902-10.09.1905 Dr. Ludwig Velics von Lászlófalva
  • 10.09.1905-25.01.1909 Karl Freiherr von Braun
  • 21.03.1909-25.03.1911 Karl Emil Prinz zu Fürstenberg
  • 30.04.1911-08.10.1913 Johann Graf Forgách von Ghymes und gacS
  • 07.11.1913-11.11.1918 Karl Freiherr von Braun

Serbien

En generalkonsulat blev etableret i 1868 på Fyrstendømmet Serbien, som blev en legation i 1878, hvor uafhængighed Serbien blev anerkendt.

  • 27.01.1868-16.05.1875 Benjamin Kállay von Nagy-Kallo
  • 26.06.1875-08.10.1878 Nikolaus Fürst Wrede
  • 08.10.1878-26.09.1881 Gabriel Freiherr Herbert von Rathkeal
  • 24.10.1881-28.11.1886 Rudolf Graf von Khevenhüller-Metsch
  • 21.02.1887-30.07.1889 Ladislaus Hengelmüller von Hengervár
  • 30.07.1889-10.09.1895 Gustav Freiherr von Thömmel
  • 10.09.1895-18.12.1899 Franz Freiherr Schiessl von Perstorff
  • 09.01.1900-07.01.1903 Karl Freiherr Heidler von Egeregg und Syrgenstein
  • 07.01.1903-27.06.1905 Dr. Konstantin Dumba
  • 27.06.1905-19.06.1907 Moritz Freiherr Czikann von Wahlborn
  • 19.06.1907-30.04.1911 Johann Graf Forgách von Ghymes und gacS
  • 30.04.1911-13.11.1913 Stephan von Ugron zu Ábránfalva
  • 13.11.1913-25.07.1914 Wladimir Freiherr Giesl von Gieslingen

Siam

Den gesandtskab blev etableret i 1912.

  • 01.11.1912-22.07.1917 Rudolf Wodianer von Maglód

Sverige

En diplomatisk mission blev etableret i 1682.

  • 26.12.1863-23.03.1868 Ladislaus Graf Karnicki von Karnice
  • 14.06.1868-10.01.1872 Rudolf Graf von Mülinen
  • 10.01.1872-12.08.1874 Otto Freiherr von Walterskirchen
  • 22.10.1874-10.06.1879 Nikolaus Zulauf Freiherr von Pottenburg
  • 16.06.1879-14.10.1894 Karl Freiherr von Pfusterschmid-Hardtenstein
  • 26.10.1894-28.04.1902 Josef Graf Wodzicki von Granow
  • 28.04.1902-10.09.1905 Otto Graf und Herr zu Brandis
  • 10.09.1905-21.03.1909 Albert Eperjesy von Szászváros und Toti
  • 21.03.1909-16.10.1912 Dr. Konstantin Dumba
  • 16.10.1912-11.11.1918 Maximilian Graf Hadik von Futak

Schweiz

En diplomatisk mission blev etableret i 1687.

  • 14.08.1868-06.01.1887 Moritz Freiherr von Ottenfels-Gschwind
  • 26.08.1887-02.11.1888 Konstantin Freiherr von Trauttenberg
  • 31.12.1888-30.04.1895 Alois Freiherr von Seiller
  • 19.05.1895-07.01.1903 Karl Graf von Kufstein
  • 07.01.1903-10.12.1909 Karl Freiherr Heidler von Egeregg und Syrgenstein
  • 10.12.1909-24.01.1917 Maximilian Freiherr von Gagern
  • 24.01.1917-11.11.1918 Alexander Freiherr Musulin von Gomirje

Württemberg

En diplomatisk mission blev etableret i 1716; inkluderet Baden og Hessen fra 1872.

  • 16.12.1866-14.10.1869 Boguslaw Graf Chotek von Chotkow und Wognin
  • 10.12.1869-10.01.1872 Otto Freiherr von Walterskirchen
  • 10.01.1872-10.06.1879 Karl Freiherr von Pfusterschmid-Hardtenstein
  • 10.06.1879-18.02.1884 Nikolaus Zulauf Freiherr von Pottenburg
  • 24.03.1884-28.10.1888 Nikolaus Fürst Wrede
  • 28.10.1888-03.03.1889 Gabriel Freiherr von Herbert-Rathkeal
  • 26.05.1889-26.10.1894 Alexander Okolicsányi von Okolicsna
  • 26.02.1894-24.06.1896 Theodor Graf Zichy zu Zich und von Vásonykeö
  • 24.06.1896-16.02.1897 Stephan Burian von Rajecz
  • 06.06.1897-13.11.1899 Siegfried Graf von Clary und Aldringen
  • 13.11.1899-26.02.1907 Alfons Freiherr von Pereira-Arnstein
  • 26.02.1907-21.03.1909 Ludwig von Callenberg
  • 21.03.1909-30.06.1916 Thaddäus Graf Bolesta-Koziebrodzki
  • 11.09.1916-11.11.1918 Albert Graf Nemes von Hidweg

Diplomatiske agenturer

Egypten

Den diplomatiske organ i Kairo, tidligere baseret i Alexandria, blev opløst i 1914. Den diplomatiske repræsentant, selv om et medlem af det diplomatiske korps, bar titlen på diplomatisk middel snarere end minister.

  • 1883-1886 Maximilian Ritter Hoffer von Hoffenfels
  • 1887-1890 Sigismund von Rosty
  • 1891-1900 Karl Freiherr Heidler von Egeregg und Syrgenstein
  • 1900-1902 Dr. Ludwig Velics von Lászlófalva
  • 1902-1904 Karl Freiherr von Braun
  • 1904-1909 Thaddäus Graf Bolesta-Koziebrodzki
  • 1909-1914 Ludwig Graf Széchényi von Sárvár und Felsövidék

Marokko

Den diplomatiske bureau blev etableret i 1885 og akkrediteret til Sultanen af ​​Marokko i Tanger; den blev opløst i 1913. Den diplomatiske repræsentant, selv om et medlem af det diplomatiske korps, bar titlen på diplomatisk middel snarere end minister.

  • 23.07.1896-18.06.1901 Gilbert Graf von Hohenwart zu Gerlachstein
  • 18.06.1901-13.06.1904 Viktor Graf von Folliot
  • 25.01.1907-21.03.1909 Leopold Graf Bolesta-Koziebrodzki
  • 21.03.1909-30.12.1913 Ludwig von Callenberg (Würtenberk-26.02.1907-21.03.1909 -Ludwig von Callenberg
  0   0
Forrige artikel Anup Jalota
Næste artikel Caroline Knapp

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha