Krim Autonome Socialistiske Sovjetrepublik

Krim Autonome Socialistiske Sovjetrepublik: Qrьm Avonomjalь Sotsialist Sovet Respublikasь; Russisk: Крымская Автономная Социалистическая Советская Республика Krymskaya avtonomnaya Socialisticheskaya Sovetskaya Respublika) var en selvstyrende Socialistiske Sovjetrepublik af den russiske SFSR placeret i Krim-halvøen.

Historie

Det blev skabt på 18 Oktober 1921, da Krim Autonome Socialistiske Sovjetrepublik af den russiske SFSR. Det blev omdøbt Krim Autonome Socialistiske Sovjetrepublik den 5. december 1936 af den VIII ekstraordinære sovjetkongres i USSR.

Krim var under de facto kontrol over Nazityskland fra September 1942 til oktober 1943 administrativt indarbejdet i Reichskommissariat Ukraine som Teilbezirk Taurien. Alfred Frauenfeld blev udnævnt som General kommissær.

I 1944, under påskud af påståede samarbejde af Krim tatarer med den nazistiske besættelse regime, den sovjetiske regering på ordrer af Josef Stalin og Lavrentiy Beria deporteret Krim Tatar folk fra Krim.

Faktiske samarbejde i militær forstand havde været ret begrænset, med en optaget 9,225 Krim-tatarer tjeneste i anti-sovjetiske Tatar Legions og andre tyske dannede bataljoner, men der var faktisk en overraskende høj grad af samarbejde mellem besættelsen regeringen og den lokale administration; dette har været betydeligt på grund af Frauenfeld manglende vilje til at gennemføre politikken for brutalitet over for den lokale befolkning, der forfølges af Reichskommissar Erich Koch, hvilket førte til en række offentlige konflikt mellem de to mænd. Forfatningsmæssige rettigheder magt-genbosatte tatarer blev restaureret med et dekret dateret September 5, 1967, men de fik ikke lov til at vende tilbage, indtil de sidste dage af Sovjetunionen.

Krim ASSR blev omdannet til Krim Oblast i RSFSR den 30. juni 1945 af dekret af begge Presidium af Den Øverste Sovjet i USSR og Den Øverste Sovjet for RSFSR, og Krim Oblast blev overført til den ukrainske SSR i 1954.

Den ASSR blev genetableret den 12. februar 1991 af Den Øverste Sovjet for den ukrainske SSR efter en folkeafstemning den 20. januar 1991 og det blev den Autonome Republik Krim, en del af det nyligt uafhængige stat i Ukraine, effektiv 6 maj , 1992.

Administrative opdelinger

Med etableringen af ​​autonome republik blev opdelt i syv okrugs 1921-1923.

  • Dzhankoy
  • Yevpatoriya
  • Kerch
  • Sevastopol
  • Simferopol
  • Feodosiya
  • Yalta

Ledere af republikanske Råd

Russisk SFSR

  • November 7, 1921 - August 1924 Yuriy Gaven
  • August 1924 - 28 Jan 1928 Veli Ibraimov
  • 28 jan 1928 - 20 feb, 1931 Memet Kubayev
  • 20 feb 1931 - 9 September, 1937 Ilyas Tarkhan
  • September 9, 1937 - 21 Juli 1938 Abdul-Celil Menbariyev
  • 21 juli 1938 - 18 Maj 1944 Abdul-Celil Menbariyev
  • May 18, 1944 - 30 Juni 1945 N.Sachiova

Ukrainsk SSR

  • 22 marts 1991 - 9 maj 1994 Mykola Bahrov

Regeringscheferne

Formænd for Revkom

  • November 16, 1920 - 20 Februar 1921 Bela Kun
  • 20 februar 1921 - November 7, 1921 Mikhail Poliakov

Folkekommissærernes råd

  • November 11, 1921 - maj 16, 1924 Sakhib-Garey Said-Galiyev
  • May 16, 1924 - maj 1924 I.Goncharov
  • Maj 1924 - Marts 21, 1926 Osman Deren-Ayerly
  • 21 marts, 1926 - maj 1929 Emir Shugu
  • Maj 1929 - 16 September, 1937 Abduraim Samedinov
  • 1937 - 5 April, 1942 Memet Ibraimov
  • April 5, 1942 - 18 Maj 1944 Ismail Seyfullayev
  • May 18, 1944 - 30 Juni 1945 Aleksandr Kabanov

Ministerrådet

  • 22 marts 1991 - 20 maj 1993 Vitaliy Kurashik

Principal tjekisterne

  • indtil April 1921 Mikhail Vikhman
  • April 1921 - juni 1921 Smirnov
  • Juni 20, 1921 - 1921 Fyodor Fomin
  • November 11, 1921 - februar 1922 Aleksandr Rotenberg
  • Februar 1922 - 11 September, 1922 Aleksandr Rotenberg
  • September 11, 1922 - April 25, 1923 Stanislav Redens
  • April 25, 1923 - 9 juni 1924 Stanislav Redens
  • May 20, 1924 - 29 jul 1925 Sergei Szwarz
  • 1925 Aleksandr Toropkin
  • Oktober 1926 - April 26, 1928 Ivan Apeter
  • April 26, 1928 - December 1929 Grigoriy Rapoport
  • 23 januar, 1930 - 10 JULI 1934 Eduard Salins
  • 26 feb 1941 - 31 Juli 1941 Major Grigoriy Karanadze
  • Oktober 5, 1943 - 5 juli, 1945 kommissær for 3. rang Pjotr ​​Fokin
  0   0
Forrige artikel Dan McGillis
Næste artikel Exp algebra

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha