Kina på Sommer-OL 1992

Folkerepublikken Kina konkurrerede på Sommer-OL i Barcelona, ​​Spanien 1992. 244 konkurrenter, 117 mænd og 127 kvinder, deltog i 144 arrangementer i 23 sportsgrene.

Medaljevindere

Efter de olympiske lege, blev navnet "Fem Golden Flowers" givet til de fem medaljevinder svømmere Yang Wenyi, Zhuang Yong Lin Li, Qian Hong og Wang Xiaohong.

 Guld

  • Li Xiaoshuang Gymnastik, gulvøvelser Mænd
  • Lu Li Gymnastik, ujævn Bars Kvinder
  • Chen Yueling Atletik, 10000m Walk Kvinder
  • Sun Shuwei Dykning 10m Platform, Mænd
  • Fu Mingxia Dykning 10m Platform, Kvinder
  • Gao Min Dykning 3m, Springboard Kvinder
  • Zhuang Xiaoyan Judo, + 72 kg Kvinder
  • Wang Yifu Shooting, 10m luftpistol Mænd
  • Zhang Shan Skydning, Skeet Blandet
  • Qian Hong Svømning, 100m Butterfly Women
  • Zhuang Yong Svømning, 100m Freestyle Kvinder
  • Lin Li Svømning, 200m Individuelle Medley Kvinder
  • Yang Wenyi Svømning, 50m Freestyle Kvinder
  • Lü Lin og Wang Tao Bordtennis, Doubles Mænd
  • Deng Yaping Og Qiao Hong Bordtennis, doubler Kvinder
  • Deng Yaping Bordtennis, Singles Kvinder

 Sølv

  • Wang Xiaozhu, Ma Xiangjun, og Wang Hong Bueskydning, Kvinders Team
  • Lu Li Gymnastik, Balance Beam Kvinder
  • Li Jing Gymnastik, parallelle stænger Mænd
  • Li Jing Gymnastik, Ringe Mænd
  • Guo Linyao, Li Chunyang, Li Dashuang, Li Ge, Li Jing og Li Xiaoshuang Gymnastik, Team Konkurrence Mænd
  • Huang Zhihong Atletik, kuglestød Kvinder
  • Guan Weizhen Og Nong Qunhua Badminton Doubles Kvinder
  • Cong Xuedi, Li Xin Liu Jun, Wang Fang, Zheng Dongmei, han Jun, Peng Ping, Zheng Haixia, Zheng Xiulin, Li Dongmei, Liu Qing, Zhan Shuping Basketball Kvinder
  • Tan Liangde Dykning 3m Springboard Mænd
  • Wang Huifeng Fægtning, Folie Individuelle Kvinder
  • Zhang Xiaodong Sejlads, Board Kvinder
  • Li Duihong skydning, 25m Pistol Kvinder
  • Wang Yifu Shooting, 50m Pistol Mænd
  • Lin Li Svømning, 200m brystsvømning Kvinder
  • Wang Xiaohong Svømning, 200m Butterfly Women
  • Lin Li Svømning, 400m Individuelle Medley Kvinder
  • Le Jingyi, Lü Bin, Zhuang Yong, Yang Wenyi, og Zhao KUN Swimming 4x100m Freestyle Relay Kvinder
  • Zhuang Yong Svømning, 50m Freestyle Kvinder
  • Chen Zihe, Gao juni Bordtennis, doubler Kvinder
  • Qiao Hong Bordtennis, Singles Kvinder
  • Lin Qisheng Vægtløftning, 52 kg Mænd
  • Liu Shoubin Vægtløftning, 56 kg Mænd

 Bronze

  • Guo Linyao Gymnastik, parallelle stænger Mænd
  • Li Xiaoshuang Gymnastik, Ringe Mænd
  • Li Chunxiu Atletik, 10000m Walk Kvinder
  • Qu Yunxia Atletik, 1500m Kvinder
  • Li Yongbo Og Tian Bingyi Badminton, Doubles Mænd
  • Lin Yanfen Og Yao Fen Badminton, doubler Kvinder
  • Huang Hua Og Tang Jiuhong Badminton, Singles Kvinder
  • Xiong Ni Dykning, 10m Platform Mænd
  • Li Zhongyun Judo, 52 kg Kvinder
  • Zhang Di Judo, 61 kg Kvinder
  • Gu Xiaoli og Lu Huali Roning, Double sculls Kvinder
  • Ma Wenge Bordtennis, Singles Mænd
  • Luo Jianming Vægtløftning, 56 kg Mænd
  • Han Yingqiang Vægtløftning, 60 kg Mænd
  • Sheng Zetian Brydning græsk-romersk, 57 kg Mænd

Bueskydning

Folkerepublikken Kina sendte tre mænd og tre kvinder til Barcelona for bueskydning. Ligesom i 1984, kvinderne var de mere succesfulde trup, vinde holdet sølv. Alle tre kvalificerede til fjernelse runder, med én falder i første runde, andet faldende i den anden, og Wang Xiaozhu gør det hele vejen til semifinalen, inden de besejret. Derimod mistede mændene deres første hold kamp og kun én kvalificeret til individuelle elimineringer.

Kvinders individuelle konkurrence:

  • Wang Xiaozhu - bronzemedalje match, 4. plads
  • Ma Xiangjun - runde 16, 12. plads
  • Wang Hong - runde på 32, 31 sted

Mænds individuelle konkurrence:

  • Fu Shengjun - runde af 32, 29. sted
  • Hao Wei - ranking runde, 51. sted
  • Liang Qiang - ranking runde, 58th sted

Kvinders Team Competition

  • Wang, Ma, og Wang - endelig, sølvmedalje

Mænds Team Competition

  • Fu Hao, og Liang - runde 16, 12. plads

Atletik

Mænds 110 meter hækkeløb

  • Li Tong

Mænds 20 km Walk

  • Chen Shaoguo 01:24:06
  • Li Mingcai DNF

Mænds 50 km Walk

  • Li Mingcai startede ikke

Mænds længdespring

  • Huang Geng
    • Kvalifikation 8.22 m
    • Final 7,87 m
  • Chen Zunrong
    • Kvalifikation 7,93 m
    • Final 7,75 m

Mænds trespring

  • Zou Sixin
    • Kvalifikation 17.07 m
    • Final 17.00 m
  • Chen Yanping
    • Kvalifikation 15,66 m

Mænds Javelin Throw

  • Zhang Lianbiao
    • Kvalifikation 73,86 m

Mænds Hammer Throw

  • Bi Zhong
    • Kvalifikation 74.30 m

Mænds Discus Throw

  • Yu Wenge
    • Kvalifikation 59.42 m


Kvinders 100 meter

  • Xiao Yehua
  • Gao Han
  • Tian Yumei

Kvinders 200 meter

  • Chen Zhaojing

Kvinders 1.500 meter

  • Qu Yunxia
  • Liu Li

Kvinders 10.000 meter

  • Zhong Huandi
    • Heat 32: 04,46
    • Final 31: 21.08
  • Wang Xiuting
    • Heat 32: 31.91
    • Final 31: 28.06

Kvinders 100 meter hækkeløb

  • Zhang Yu
  • Zhu Yuqing

Kvinder 10 km Walk

  • Chen Yueling
    • Final 44:32
  • Li Chunxiu
    • Final 44:41
  • Cui Yingzi
    • Final 45:15

Kvinders længdespring

  • Yang Juan
    • Varm 6,49 m
  • Liu Shuzhen
    • Varm 6.44 m

Kvinders Discus Throw

  • Min Chunfeng
    • Heat 62.48m
    • Afsluttende 60.82m
  • Qiu Qiaoping
    • Heat 59.32m

Kvinders kuglestød

  • Huang Zhihong
  • Zhou Tianhua
  • Zhen Wenhua

Kvinders Javelin Throw

  • Xu Demei
  • Ha Xiaoyan

Kvinders Syvkamp

  • Zhu Yuqing

Badminton

Basketball

Mænds konkurrence

  • Indledende runde
    • Tabte til Litauen
    • Tabte til Puerto Rico
    • Tabte til Unified Team
    • Tabte til Australien
    • Tabte til Venezuela
  • Klassifikation Kampe
    • 9. / 12. plads: Lost til Angola
    • 11. / 12. plads: Lost til Venezuela → 12. pladsen
  • Team Roster
    • Adiljan juni
    • Gong Xiaobin
    • Hu Weidong
    • Li Chunjiang
    • Ma Jian
    • Shan Tao
    • Song Ligang
    • Sun Fengwu
    • Sun juni
    • Wang Zhidan
    • Wu Qinglong
    • Zhang Yongjun

Kvinders konkurrence

  • Indledende runde
    • Besejrede Spanien
    • Tabte til USA
    • Besejret Tjekkoslovakiet
  • Semifinalen
    • Besejret Cuba
  • Final
    • Tabte til Unified Team → Sølvmedalje
  • Team Roster
    • Cong Xuedi
    • Han juni
    • Li Dongmei
    • Li Xin
    • Liu Jun
    • Liu Qing
    • Peng Ping
    • Wang Fang
    • Zhan Shuping
    • Zheng Dongmei
    • Zheng Haixia

Boksning

Mænds Fluevægt

  • Liu Gang
    • Første runde tabte til Héctor Avila, RSC-2

Mænds Bantamvægt

  • Zhang Guangping
    • Første runde tabte til Slimane Zengli, 0: 4

Mænds Mellemvægt

  • Lu Chao
    • First Round Bye
    • Anden runde tabte til Stefan Trendafilov, RSC-1

Mænds Light-Heavyweight

  • Bai Chongguang
    • Første runde tabte til Ko Yo-Da, 04:18

Kanosejlads

Cykling

Dykning

Mænds 3m Springboard

  • Tan Liangde
    • Indledende runde 426.39 point
    • Afsluttende 645.57 point
  • Wei Lan
    • Indledende runde 369.09 point

Mænds 10m platform

  • Sun Shuwei
    • Indledende runde 447.96 point
    • Afsluttende 677.31 point
  • Xiong Ni
    • Indledende runde 453.87 point
    • Afsluttende 600.15 point

Kvinders 3m vippe

  • Gao Min
    • Indledende runde 309.75 point
    • Afsluttende 572.40 point
  • Tan Shuping
    • Indledende runde 269.10 point

Kvinders 10m Platform

  • Fu Mingxia
    • Afsluttende 461.43 point
  • Zhou Jihong
    • Afsluttende 400.56 point

Fægtning

15 fægtere, 10 mænd og 5 kvinder, repræsenteret Kina i 1992.

  • Ye Chong
  • Wang Haibin
  • Wang Lihong
  • Ye Chong Wang Haibin, Wang Lihong Chen Biao, Lao Shaopei
  • Zheng Zhaokang
  • Yang Zhen
  • Jia Guihua
  • Jia Guihua, Ning Xiankui, Yang Zhen Jiang Yefei, Zheng Zhaokang
  • Wang Huifeng
  • Xiao Aihua
  • E Jie
  • E Jie, Liang Jun, Wang Huifeng, Xiao Aihua, Ye Lin

Gymnastik

Judo

Moderne femkamp

Én mandlig pentathlete repræsenteret Kina i 1992.

Mænds individuelle konkurrence

  • Zhang Bin → 56. plads

Rytmisk gymnastik

Roning

Sejlads

Mænds Sailboard

  • Chen Jiang
    • Endelige prioritering 158,7 point

Kvinders Sailboard

  • Zhang Xiaodong
    • Endelige prioritering 65,8 point

Optagelse

Svømning

Synkronsvømning

Tre synkroniserede svømmere repræsenteret Kina i 1992.

  • Tan Min
  • Guan Zewen
  • Wang Xiaojie
  • Guan Zewen
  • Wang Xiaojie

Bordtennis

Tennis

Kvinders singler Konkurrence

  • Li Fang
    • Først Runde tabte til Brenda Schultz-McCarthy 5-7, 7-6, 4-6
  • Li Ling Chen
    • Første runde tabte til Mary Joe Fernandez 2-6, 3-6

Volleyball

Vægtløftning

Wrestling

  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha