Ferdinand Barrot

Ferdinand Victorin Barrot var en fransk bonapartistisk politiker, der foretaget porteføljen af ​​indenrigsminister i Frankrig, Oktober 31, 1849 til den 15. marts 1850.

Biografi

Født i Paris, søn af Jean-André Barrot, og dermed bror til Odilon Barrot og Adolphe Barrot, Ferdinand Barrot forfulgte jurastudier og blev en advokat under genoprettelsen. Efter revolutionen i 1830 tjente han for en tid som assistent prokurator ved den civile domstol i departementet Seine, men afslutte magistrature efter nogen tid at vende tilbage til baren, hvor han erkendte sig adskillige politisk ladede tilfælde, navnlig den af ​​oberst Vaudrey impliceret i den forsøgte oprør i Strasbourg anstiftet af prins Louis-Napoléon Bonaparte, hvor han opnåede frifindelse 18. januar 1837. Han bønfaldt også i tilfældet med den republikanske aktivist Armand Barbès.

Han blev valgt en stedfortræder fra den tredje valgkollegium af Indre-et-Loire, den 9. juli 1842 og allierede sig først med centrum-venstre. Han blev udnævnt advokat for ministeriet for statskassen. Med sit genvalg 1 August 1846 var han optaget af algeriske anliggender; derfor når deputios fik Algeriet han blev valgt til at repræsentere den nye departementet Algeriet den 18. juni 1848. Efter at have undladt at blive returneret Maj 23, 1849, blev han valgt til departementet Seine i et suppleringsvalg for at fylde forlades sæder, 8 juli 1849.

Han stemte generelt i den revolutionære år 1848 med den rigtige: mod klubber og foreninger, men med Venstre mod genetablering af pressen kontroller; med anklagemyndigheden mod Louis Blanc og Caussidiere; mod Pyat ændringsforslag vedrørende retten til at arbejde; for den franske ekspedition til Rom; mod undertrykkelsen af ​​saltet skat.

I 1849 stemte han for tilbagevenden til High Court of de anklagede 15 maj 1848; igen for interduiction af klubberne; mod beskyldningen af ​​formand Napoleon og hans ministre.

Allied med prins Louis-Napoléon Bonaparte, som han havde hjulpet før Camber af Peers efter Boulogne affære, han tilsluttede sig Napoleons parti og blev opkaldt secrétaire de la Présidence, indenrigsminister, og ambassadør i Torino når de forlader ministeriet i marts 1850. Han var medlem af den rådgivende kommission efter statskuppet af 2. december 1851. Han blev lavet en senator under det andet kejserdømme og en Grand Officer i Æreslegionen.

Med sammenbruddet af det andet kejserdømme, Barrot tilbage til privatlivet. Han løb uden held for et sæde under den tredje Republik, 16 maj 1877, men blev besejret på trods af støtte fra MacMahon. Han sad i Senatet, som et bonapartistisk, 4 December 1877.

Han døde i Paris, 12 November 1883.

  0   0
Næste artikel Brian Setzer Orchestra

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha