FC Vorskla Poltava

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Januar 5, 2017 Hanne Lebesgue F 0 104

FC Vorskla Poltava er et professionelt fodboldhold, der spiller i den ukrainske Premier League og repræsenterer byen Poltava.

Historie

Klubben trækker sin historie fra 1955, da i byen Poltava blev etableret en fodboldklub Kolhospnyk inden for den republikanske fagforening sport samfund Kolos. I 1957 klubben opnåede sin professionelle status og blev inkluderet i konkurrencer i den sovjetiske tredje division. Men i 1982 klubben gik konkurs og blev opløst. For en kort periode 1968-72 Kolos også transporterer navne Silbud og Budivelnyk. I 1984 klubben blev genoplivet som Vorskla efter floden Vorskla, som løber gennem Poltava. I 1986 Vorskla indtastet de sovjetiske professionelle rækker i tredje division, hvor den deltog til sammenbruddet af det sovjetiske system.

Ved oprettelse af den ukrainske fodboldturneringer i 1992 klubben blev optaget til den ukrainske First League, som det vandt i 1996. Holdet debuterede i den ukrainske Premier League i 1996-97 sæsonen, idet denne sæson den 3. plads, det højeste resultat i holdets historie. Vorskla er forblevet i Premier League siden, og deltog to gange i UEFA Cup. I 2009 mødte Vorskla Shakhtar Donetsk i 2009 ukrainske Cup finalen. Mykola Pavlov mænd vandt kampen 1-0, efter Vasyl Sachko mål i den 49. minut.

Som Domestic Cup vinder Vorskla deltog i den årlige åbning kamp på sæsonen ukrainske Super Cup møde champions Dynamo Kyiv. Efter en 0-0 uafgjort på fuld tid Vorskla tabte koppen til Dynamo om sanktioner.

Sine hjemmekampe den vigtigste holdet spiller på Butovsky Memorial Vorskla Stadium, som er opkaldt efter en af ​​grundlæggerne af den moderne olympiske lege og Den Internationale Olympiske Komité i 1894. Oleksiy Dmytrovych også var en generalløjtnant i den russiske hær og en lærer. Han skrev flere bøger om den fysiske træning i forskellige forhold.

Den største succes Vorskla i de europæiske turneringer var deres kvalifikation til UEFA Europa League 2011-12 gruppespillet.

I 2014 blev klubbens præsident Oleh Babayev skudt, mens politiet har åbnet en straffesager i henhold til artikel overlagt mord ".

Reserve hold

Reserven team af Vorskla, Vorskla Poltava reserver spiller i den ukrainske Premier Reserve League.

Honours

  • Ukrainsk SSR Cup: 1
  • Ukrainsk Persha liha: 1
  • Ukrainsk Premier League: 1
  • Ukrainsk Cup: 1

Fodbold kits og sponsorer

Europæisk rekord

  • Q = kvalifikation
  • PO = Play-Off

Aktuel trup

Squad er givet i henhold til klubbens officielle hjemmeside og UPL hjemmeside, fra den 1. august 2014.

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Ude på lån

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Head coaches

League og Cup historie

  0   0
Forrige artikel Chung Ju-Yung
Næste artikel Bridgette Meinhold

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha