European Business Association

"The European Business Association" er en ukrainsk ikke-for-profit sammenslutning af virksomheder. Etableret i 1999 under støtte fra Europa-Kommissionen Tacis-projektet, nu er det fungerer som en fuldskala forening. Ifølge den officielle hjemmeside for EBA nu det lister 807 virksomheder.

Blandt medlemmerne af EBA er virksomheder af europæisk og ukrainsk oprindelse, der opererer i forskellige brancher. Medlemsvirksomhederne-selskaber repræsenterer sådanne kugler som mad fremstillingsindustrien, HR-agenturer, rejser og turisme, luftfartsselskaber, brændstof og energi, forbrugerelektronik, landbrugskemikalier, PR og marketing bureauer, livsforsikring, juridisk og IT-virksomheder og andre.

Mission og Vision

EBA Vision

For at aktivere & amp; køre fuld etablering af den europæiske forretningsmetoder og værdier i Ukraine.

EBA Mission

 • Fremme etiske og lovlige forretningsmetoder og standarder i Ukraine;
 • Lette kommunikationen mellem erhvervslivet og politiske samfund;
 • Repræsentere vores medlemmers interesser i politiske kredse for at forbedre erhvervsklimaet ved hjælp af EBA ekspertise.

EBA historie

European Business Association blev etableret i 1999 som et forum for diskussion og løsning af problemer af den private sektor i Ukraine. Dette initiativ af erhvervsfolk der så fordele og fordele i det europæiske erhvervsliv handler sammen blev støttet af Europa-Kommissionen.

Hovedaktiviteter EBA er

 • lobbyvirksomhed;
 • sociale netværk;
 • uddannelse;
 • etablering af et samarbejde mellem medlems-virksomheder og myndigheder.

Lobbyvirksomhed

EBA fokuserer opmærksomhed af sine medlemmer gennem sit system udvalgets møder. Hvert udvalg har fokus på en bestemt branche eller problemområde, og de giver vores medlemmer mulighed for at drøfte forskellige faglige emner. Ved at deltage i EBA udvalgene, medlemmerne er i stand til at arbejde sammen om at finde fælles løsninger på fælles problemer, og til at præsentere en samlet respons til myndighederne. EBA Udvalgene giver en nøgle lobbyvirksomhed værktøj, der gør det muligt for business mænd og kvinder til at etablere en dialog med ukrainske myndigheder og at fremme og beskytte industrielle interesser. I løbet af 2009 mere end 100 talere, der repræsenterer en række forskellige myndigheder deltog i møderne i EBA udvalgets og arbejdsgrupper og EBA forfulgt mere end 154 klager. Ca. 67% af disse var en succes.

Inden for EBA Udvalg medlemmer har mulighed for at dele viden og opdatere hinanden på bedste praksis, nyeste trends, nyeste produkter og tjenesteydelser og udviklingen i deres respektive markeder. Som af februar 2010 følgende EBA udvalg og arbejdsgrupper opererer i Kiev:

 • Ad-hoc Anti-Crisis arbejdsgruppe
 • Agrokemiske
 • Told
 • Corporate Social Responsibility
 • Dagbog
 • Euro 2012 Task Force
 • Kiev By Taskforce
 • Mad
 • Fuel & amp; Energi
 • Korn- & amp; Oliefrø
 • Health Care
 • Menneskelige ressourcer
 • Intellektuel ejendom
 • Juridisk
 • Livsforsikring
 • Marketing
 • Mineraluld
 • Public Relations
 • Ejendom
 • Regulatory Affairs
 • Skat
 • Rejse & amp; Turisme

I løbet af 2009 deltog over 1800 eksperter i arbejdet i de 17 udvalg og arbejdsgrupper. 107 talere fra forskellige myndigheder deltog i møder EBA udvalgets. 90% af EBA appeller blev besvaret af de relevante myndigheder.

I 2009 EBA opnåede 21 betydende lobbyvirksomhed succeser og fremskridt blev gjort i en anden 32 områder.

EBA investering tiltrækningskraft Indeks

EBA investering tiltrækningskraft Indeks - lanceret af EBA i september 2008 et unikt brand-nye projekt har til formål at estimere Ukraines investering tiltrækningskraft.

Formål: at måle Ukraines investeringsklimaet og angive sin tiltrækningskraft for både nye investorer ind det ukrainske marked, og dem, der allerede opererer her.

Emne bedømmelse af Ukraines investeringsklima vurderes inden for en rækkevidde af politiske, økonomiske, lovgivningsmæssige og andre faktorer, der påvirker virksomheder og definerer risikoniveauer og rentabiliteten af ​​investeringen.

Metode: EBA investeringen attraktiv indekset er beregnet som et simpelt gennemsnit vurdering baseret på fem aspekter angiver investeringsklima. Deltagerne opfordres til at besvare hvert spørgsmål nedenfor at vælge en af ​​de foreslåede svar skal bagefter akkumuleret og analyseret i henhold til en fem-grade-system.

Deltagere: administrerende direktører for de EBA medlemsorganisationer virksomheder, der repræsenterer både udenlandske og lokale investorer.

Frekvens: afstemningen kører hvert halve år, så vi kan studere EBA Index dynamik.

Målgruppe: når EBA-indekset er beregnet, er afstemningen resultatet præsenteret for massemedierne, statslige myndigheder og erhvervslivet.

EBA Told Indeks

Resultaterne af EBA Customs Index er baseret på eksperten meningsmåling foretaget blandt medlemmerne EBA Told udvalgets.

Metode: EBA Customs indekset er det sæt af 4 indikatorer for toldprocedurer evalueringer fra de virksomheder, der kommunikerede med toldvæsenet:

 • Gennemsnitligt antal dage brugt til fortoldning af en forsendelse;
 • Rate af varer fysiske inspektioner;
 • Samlet antal afvisninger at anvende 1st toldværdiansættelse metode;
 • Gennemsnitligt antal dokumenter pr én forsendelse.

På toppen af ​​det toldprocedure forenkling dynamik tilsættes som vurderet af de administrerende direktører som en del af EBA investering tiltrækningskraft Index.

Resultaterne præsenteres af hver af 4 indikatorer separat som:

 • den gennemsnitlige værdi for hver indikator afspejles i diagrammer og tabeller;
 • den numeriske værdi adskille højere halvdel af en prøve fra den nederste halvdel.

Resultaterne er også delt af:

Firma seværdighed: a) kun import / eksport producerede varer, b) virksomheder, der også har lokal produktion; c) virksomheder, der leverer service og import / eksport til egne behov.

Typer af varer / ydelser, virksomheden producerer: a) forbrugsgoder; b) industrivarer; c) tjenester.

Undersøgelse Gennemførelse: Undersøgelsen blev udført af EBA, analytisk støtte fra InMind forskning selskab.

Regionale repræsentanter

 • Dnipropetrovsk;
 • Donetsk;
 • Kharkiv;
 • Lviv;
 • Odessa;
 • Zhytomyr.

Internationale repræsentanter

EBA repræsentation i Bruxelles blev oprettet i oktober 2010 med et mål til yderligere at fremme foreningens mission at gøre det muligt fuldt ud oprettelsen af ​​De Europæiske forretningsmetoder og værdier i Ukraine.

De vigtigste mål, som EBA repræsentation til Bruxelles opstillet for at opfylde, er følgende:

 • lobbyvirksomhed de EBA Medlemskab interesser og tegning mere opmærksomme på behovene hos de europæiske virksomheder i Ukraine;
 • fortaler interesser EBA-medlemskab;
 • at bidrage til EU og Ukraine forhandlingsprocessen;
 • overvågning information om forskellige europæiske høj rang begivenheder, især dem, der vedrører Ukraine;
 • fremme Ukraine som en succesfuld virksomhed destination.
  0   0
Forrige artikel Behavioral kommunikation
Næste artikel En Rogue s Romance

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha