İçel Sanat Kulübü

Art Club of İçel er en nonprofit kulturel organisation i Mersin, Tyrkiet. İçel er det tidligere navn på Mersin-provinsen. Grundlagt i 1989, klubben spiller en vigtig rolle i culturel liv Mersin.

Aktiviteter

  • Hvert år, klubben er vært for konferencer ved berømte akademikere fra forskellige universiteter og litterære kredse i Tyrkiet. Det er også vært række konferencer om specifikke emner som arkæologi, mytologi, filosofi mv i samarbejde med universiteter som University of Mersin, universitetet i Istanbul og University of Lecce, Italien.
  • To kunstgallerier af klubben tjene støtte kunstnere, billedhuggere og fotografer.
  • Ofte er koncerter og digt forestillinger afholdt i den store sal. Især i sommeren, er nogle koncerter afholdes i naturskønne landområder omkring Mersin.
  • Medlemmerne er informeret om alle former for kulturelle aktiviteter i Mersin via mobiltelefoner og internet.
  • Forskellige kunst kurser udbydes til entusiast amatører, herunder medlemmer og ikke-medlemmer af klubben ens.
  • Klubben deltager i årlige musikfestival i Mersin.

Friluftsliv

Klubben arrangerer weekend hikings, og i nogle tilfælde backpacking. Ikke medlemmer er også inviteret. Sporet og niveauet af vandreture vanskelighed er annonceret på forhånd af gruppelederne. Grupperne transporteres til et passende udgangspunkt, hvor de begynder at vandre. Den gennemsnitlige vandreture tid er omkring syv eller otte timer, undtagen frokost tid.

Under vandreture, vandrere nyde maleriske Middelhavet landskab og nogle gange udforske arkæologiske rigdom, der er ganske udbredt omkring Mersin. I tidligere flere gange underrettede de vandrere de akademiske myndigheder om deres resultater som huler, havde ruiner osv Nogle antikviteter blevet fundet under hikings og skænket til Mersin Museum.

Medier og internationale forbindelser

Klubben udgiver et månedligt magasin. Essays er normalt skrevet af klubbens medlemmer, og organiseret af redaktionen af ​​klubben. Der lægges vægt på klubbens aktiviteter, historiske anectodes om Mersin, eksempler på poesi og undertiden tegninger.

Klubben har en internet hjemmeside, hvor alle klubbens aktiviteter er offentliggjort. Klubben distribuerer også gratis e-mail-adresser til medlemmer med klubbens domænenavn.

Klubben tider participites i gensidige projekter med kunstelskere fra tyske by Neustadt an der Weinstrasse, som er en partner by Yenişehir, en kommune Mersin.

Servicebygninger

Klubben bruger tre gamle Mersin huse i downtown, som er i alderen mere end et århundrede, og er beliggende er Sanat Sokagi. Gaden er en gågade, og er vært for gadeteater, kunsthåndværk displays og maleri udstillinger.

Den 100 sæde konferencesal i stueetagen er opkaldt efter Prof. Nevit Kodallı, en velkendt klassisk musik komponist, som var en borger i Mersin. Mindre koncerter afholdes også i denne sal. Den øverste etage på den anden side er reserveret til drama og musik kurser.

Den kunstgalleri i stueetagen er opkaldt efter Teoman Ünüsan, en tidligere guvernør i Mersin. De administrative afdelinger samt 3.000 bog bibliotek er i den øverste etage.

Restauranten i stueetagen har en have med århundrede gamle træer er ganske attraktive om sommeren. Den øverste etage er reserveret til forskellige aktiviteter. Den lille kunstgalleri er opkaldt efter Ayşe Uğural og Müfide İlhan. Müfide İlhan, en tidligere borgmester i Mersin, var Tyrkiets meget første kvindelige borgmester. På denne etage er der også værelser forbeholdt bjergbestigning, kunst kurser, fotografi og folklore.

  0   0
Forrige artikel Tilsvarende kredsløb
Næste artikel Earl of Northumberland

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha