Egham Town F.C.

Egham Town Football Club er en fodboldklub i byen Egham, Surrey, England. De spiller i Southern League.

Første hold

Manager: Luke Muldowney

Assistant Manager: Richie Byrne

Sekretær: Daniel Bennett

Youth Team

Manager: Joshh Henry

Sekretær: Joshh Henry

Personale

Formand: Patrick Bennett

Direktør for Fodbold: Colin Bartholomew


HISTORIE Egham TOWN fodboldklubben Egham Towns forløbere var et hold kaldet Runnymede Rovers der blev etableret i 1877 og spillede i røde og hvide - farver den nuværende klub har nu vedtaget som deres egen. Rovers blev reformeret som Egham FC i 1905 og var stiftende medlemmer af Surrey Senior League, hævder den konstituerende Championship. Klubben havde en mislykket seksårig periode i Spartan League mellem 1927-1933, inden han vendte tilbage til Surrey Senior League, hvor de spillede indtil opløse ved udbruddet af Anden Verdenskrig. I modsætning til mange klubber, har Egham FC ikke reformere i slutningen af ​​krigen, og det var ikke før et offentligt møde på byens litterære Institute on December 9, 1963, at den nuværende klub blev til. Kommunalbestyrelsen tilbudt brug af en del af et rekreativt område for den nye klub til at spille på, og det er fortsat klubbens hjem, selv om det er nu en imponerende grundlag for en klub af Egham Town statur. Den tidligere Parken er udviklet i Runnymede stadion som det kendes i dag. Jorden har dækning på alle sider. Efter at have spillet i Parthenon League i 1964-65 sæsonen, By tilbage til Surrey Senior League i 1965, og flyttede derefter tilbage til Spartan League, hævder titlen i 1971-1972. De blev derefter valgt ind den athenske League og erobrede Second Division Championship i første forsøg i 1974-75 og efterbehandling som First Division løbere op den følgende sæson. Når Isthmian League udvidet i 1977, blev sarnies behørigt valgt, men efter endt 6. i deres første sæson succes altid undgik dem. De har nået den fjerde runde af FA Vase én gang i deres historie - den 1984-85 sæsonen. De snævert forpasset forfremmelse fra den sidste sæson af den regionaliserede Division Two i 1990-1991, når det var divisioner To Nord og Syd blev reorganiseret for den følgende sæson som to og tre. Egham sluttede på tredjepladsen i Division Two Syd med en tally af 87 punkter og 100 mål - begge ville have været god nok i næsten enhver anden sæson for at sikre en af ​​de to salgsfremmende pletter. I denne sæson, de havde også den bedste nogensinde kørt i FA Cup, og nåede den 4. Kvalifikationsrunde før tabe på Telford United. Den 1991-1992 sæsonen så sarnies nå finalen i Surrey Senior Cup og Loctite Trophy men mister begge. Klubben gik derefter ind i en nedgang, der kulminerede i nedrykning fra Division To af Isthmian League i 1997-98. For sæsonen 1991-92 klubben blev forfremmet til Division One Syd for Isthmian League som en del af en re-organisering af ikke-liga fodbold og i 1997-98 blev forvist til Isthmian Division 3. At startede dårligt med en 0-9 nederlag på Camberley Town. Vi blev skiftet til den sydlige League i 2004, hvilket viste sig at være katastrofale, som rejser og et lille budget næsten garanteret den endelige finish af bund, med 22 point. I 2005-06 sæsonen, de spillede i Isthmian League Division to, men som følge af omstruktureringen af ​​ikke-liga fodbold klubben ind i Combined Counties League Premier Division. Sæson 2006-07 oplevede udnævnelsen af ​​første gang manager og tidligere Egham Town forsvarer Jack McKinlay, der trådte tilbage tidligt ind i den følgende sæson, da nogle store tab i den tidlige del af sæsonen indledes en sæson lang kamp mod nedrykning. De imidlertid, nyde en liga cup løbe til semifinalerne, hvor de tabte til Bedfont Green. Trods pre-season optimisme, klubben fortsatte med at kæmpe i 2008-2009 med tabet gennem skade af den foregående sæsons top skytte, Jamie Thornby, ramme dem hårdt. Dette førte til en anden ændring i ledelse, denne gang med tidligere spiller Steve Baker tager tøjlerne. Han stabiliserede skibet, og kampagnen sluttede med fire sejre i træk og en afsluttende liga stilling 13. plads med 56 point. Baker første fulde sæson oplevede klubben færdig 4. efter en lang ubesejrede løb, hvilket succes gav klubbens byes for de første to runder af FA Vase. Men selv med nogle fine gevinster, John Pomroy lave 26 mål, og på et tidspunkt tidligt i sæsonen 2010-2011 tilbage til 4. position, var det opfattelsen, af formanden, at forandring var nødvendig. Med en ny ledelse trio af John Hamsher, der havde en spiller historie på et meget højt niveau, tidligere spiller Wayne Noad, og godt respekteret ungdom træner Colin Bartholomew øget vægt på at blande unge med erfaring for sæson 2011-2012 sikkert betalt udbytte. Det første hold, hjulpet af 31 mål fra Dale Marvell, kun blev overrumplede til en 3.-plads på den sidste dag i en sæson, hvor Egham registreret, i en åbning dag 2-2 på Farnham Town, deres 400. CCL Premier Division mål , og på den sidste dag i sæsonen, mod den samme modstand, deres 500., med en Marvell frispark. Ligesom iøjnefaldende var succesen af ​​de helt nye Under 18 år, som var en åbenbaring. med deres fangst af en historisk debut sæson dobbelte af den sydlige Ungdomsforbund Central Sektion Championship og League Cup, sikret i en fremragende match ved Sutton Uniteds Gander Green Lane stadion med en 3-2 sejr over South Park. Under Bartholomew vågent blik, og flot bistået af John Cane, flere under 18 år spillede for førsteholdet, alle demonstrere en evne til at bygge bro mellem de to niveauer. Chief blandt disse var angriber Brendan Matthew, med 8 mål for firsts og over 30 for Ungdom. Sæson 2012-13 startede med klubben forventer at gøre fremskridt under samme ledelse, men efter ti kampe Hamsher og Noad sprang skibet til at slutte Ryman One South side Chipstead, der tager en halv snes spillere med dem. Den ledige ledelsesmæssige slot blev taget af Lee Pasmore, der genindtrådte i klubben sidste sæson efter at have tilbragt nogle af hans tidligere karriere med sarnies men blev hårdt såret i åbningen spil for sæsonen 2012-13 på Sandhurst Town. Han opfordrede de tjenester af tidligere chef Jack McKinlay, der fik følgeskab i hans tilbagevenden med en anden tidligere spiller, Neerav Patel. Derefter sæsonen bare blevet bedre og bedre, med nogle fantastiske forestillinger mod Windsor, Cove, Badshot Lea og en mindeværdig 3-1 hjem sejr mod eventuelle løbere-up Guernsey se sarnies krybe op bordet, før at bosætte sig i første omgang. Rystende vejr forstyrret hver klubbens forberedelser, især dem af Channel Islanders, men Egham blev ubønhørligt optagning point og sætte en klub rekord på 14 lige hjem vinder før kollapse uforklarligt ved 1-6 til nedrykning truede Hartley Wintney. Det gav Guernsey håb. De skulle afslutte sæsonen med fire spil i så mange dage efter sæson-lange problemer med deres tonehøjde, men selv om det lykkedes en 12 point træk, herunder en 8-1 sejr over den samme Hartley Wintney side som havde fanget Egham kold, mesterskabet blev vundet den 4. maj 2013 med 1-0 sejr mod Bedfont Sports. Blandt de vilde fester var der også tid til at reflektere over tabet, tidligt i sæsonen, for Club præsident Brian Askew, der havde været involveret med klubben siden sin reformation og havde haft flere stillinger i hele sin tid med sine elskede sarnies. Sæson 2013-14 oplevede klubben sigter i første omgang at bedre deres tidligere mærke i det sydlige League, der blev opnået forholdsvis komfortabelt. På trods af klubhuset, hvor banen og det omkringliggende område dårligt oversvømmet i ugevis klubbens ånd holdes, og i et meget konkurrencepræget division den endelige finish af 11., og en løbetur til semifinalen i Surrey Senior Cup, forlod sarnies i en sikker humør til at tackle sæson 2014 - 2015. Selvom den nye sæson var startet godt, fundet manager Lee Passmore at presset fra hjemmet og arbejdsmæssige forpligtelser var uforenelige med kravene fra ledelsen på dette niveau, og han trådte tilbage på den 4. oktober 2014. Jack McKinlay og Neerav Patel, assisterende manager og træner henholdsvis tilbage med ham. Alle tre vil for altid være velkommen i klubben for deres heroiske indsats på og uden for banen. Fortsat en klub politik at forsøge så vidt muligt at fremme inde fra klubben tøjlerne er blevet afleveret til Lukas Muldowney, holdkaptajn, med den enormt erfarne Richie Byrne hjælpe ham.

Ground

Egham Town spiller deres eget spil på Runnymede Stadion, Tempest Road, Egham, Surrey, TW20 8HX.

Stadionet har en officiel kapacitet på 5500, med 262 pladser og dækket stående til 3020.

Honours

Liga hædersbevisninger

 • Combined Counties League Premier Division
  • Champions 2012-13
 • Athenske League Division Two
  • Champions 1974-75
  • Runners-up 1975-1976

Cup udmærkelse

 • Surrey Senior Cup:
  • Runners-Up: 1991-1992
 • Surrey Senior League Charity Cup:
  • Runners-Up: 1926-1927
 • Surrey Intermediate Cup:
  • Runners-Up: 1920-1921

Records

 • FA Cup
  • Fjerde Kvalifikationsrunde 1990-1991
 • FA Vase
  • Fjerde runde 1984-1985
  0   0
Forrige artikel Baroniet Karytaina
Næste artikel Bangkok Soccer League

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha