Eastern Forsvarskommandoen

Eastern Forsvarskommandoen blev først etableret som det nordøstlige Forsvarskommandoen den 17. marts 1941 en af ​​fire amerikanske hær kontinentale forsvar kommandoer til at planlægge og forberede og om nødvendigt, udføre forsvar mod fjendens angreb i månederne før USAs indtræden i Anden Verdenskrig eller som blev defineret: "en territorial bureau med passende personale designet til at koordinere eller forberede sig på at indlede gennemførelsen af ​​alle planer for beskæftigelse af hærens styrker og installationer mod fjendtlige handling i den del af USA ligger inden kommandoen grænser." Denne organisation blev anklaget for at koordinere forsvaret af Atlanterhavskysten, udskiftning af New England forsvarssektoren, en organisation af amerikanske armé.

Med posten USA i Anden Verdenskrig den 8. december 1941 blev de funktioner i det nordøstlige Forsvarskommandoen placeret i en større operative kommando, den østlige operationsområdet. i lighed med det vestlige operationsområde for Operations etableret i vestkysten, men det oprindelige navn blev vedtaget på ny 20 marts 1942

De kommanderende generaler til kontradiktion kommandoer var oprindeligt de chefer for de eksisterende hære. For EDC, sin første chef var generalløjtnant Hugh A. Drum, som sideløbende befalet First US Army. Kommandoen hovedkvarter blev placeres sammen med det eksisterende armé hovedkvarter og en snart skal etableres Second service Command Corps Område ved Fort Jay, Governors Island i New York City. Kommandoen operationelle region, staterne Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylvania, Delaware, Maryland, Virginia, North Carolina, South Carolina, Georgia og Florida samt District of Columbia.

Generalløjtnant George Grunert overtog kommandoen over EDC upon Drum obligatoriske pensionsalder i en alder af 64 i oktober 1943.

Som udsigterne for enhver fjende angreb på USA alle, men mindre, blev Central Forsvarskommandoen flettes ind EDC den 15. januar 1944. I begyndelsen af ​​1945 blev det sydlige Forsvarskommandoen også absorberes af EDC.

Med Grunert pensionering i juli 1945 hans stedfortræder, brigadegeneral Kenneth Lord, blev midlertidig kommandant indtil udnævnelsen af ​​general Jonathan M. Wainwright. Det var Wainwright første kommando, siden han var tvunget til at overgive Filippinerne til den japanske hær i begyndelsen af ​​1942. I august 1945 blev han befriet fra en japansk krigsfangelejr og overtog kommandoen efter at han vendte tilbage til fuld told. Ved Wainwright s 15 januar 1946 overførsel til fjerde hær på Fort Sam Houston, overtog Lord kommando indtil ophævelsen af ​​østlige Forsvarskommandoen den 15. marts 1946. Dens resterende personale og funktioner blev overført til 39th hovedkvarter og hovedkvarter Detachment, Særlige Tropper, armé, som det tilbage fra det bekæmpe opgave i Europa og dets oprindelige tilstand-side udstationering ved Fort Bragg, North Carolina.

Commanders

Følgende mænd tjente som øverstkommanderende General, Eastern Forsvarskommandoen:

  • Generalløjtnant Hugh A. Drum, 18 Marts, 1941 - okt 8, 1943
  • Generalløjtnant George Grunert, 8 okt 1943 - 31 jul 1945
  • Brigadegeneral Kenneth P. Herre, 1 August 1945 - September 1945
  • Generalløjtnant Jonathan M. Wainwright, September 1945 - januar 1946
  • Brigadegeneral Kenneth P. Herre, januar 1946 - 15 marts 1946
  0   0
Forrige artikel Acura RDX

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha