Eamonn O'Keefe

Eamonn Gerard O'Keefe er en engelsk-fødte irsk tidligere professionel fodboldspiller. Han spillede som en fremad, men i de senere år blev flyttet ind i en midtbane rolle.

Han flyttede fra ikke-liga Stalybridge Celtic til Plymouth Argyle, og tilbage i ikke-liga scene med Hyde United i 1974. Det næste år flyttede han til Saudi-Arabien for at spille for Al-Hilal, før han vendte tilbage til England i 1976 for at underskrive med Mossley. Hans 1978-1979 Northern Premier League succes i klubben vandt ham et skifte til Everton i 1979, inden han blev solgt videre til Wigan Athletic i 1982, der var på randen af ​​forfremmelse i tredje division. Han skiftede til Port Vale det næste år, før penning en aftale med Blackpool i 1985. Hans mål tog klubben ud af den fjerde division i 1984-85. I 1987 blev han udnævnt til spiller-manager på Cork City, hvor han vandt Munster Senior Cup og League of Ireland Cup i 1988. Han flyttede til walisiske klub Chester By i 1989, efter en spell med St. Patricks Athletic. Han sluttede sig til Bangor By det næste år, før han pensioneret i 1991.

En England Semi-Pro internationalt, han også vundet fire under-21s hætter til Irland. Han gik også på at vinde fem ledende hætter mellem 1981 og 1985, hvor han scorede ét mål ved fuld internationalt plan.

Club karriere

O'Keefe er født og opvokset i Blackley, i byen Manchester. Han gik i skole med Mike Pickering, der senere fandt berømmelse som musiker. Som ung var han en bold dreng på Old Trafford, og var på vej til at slutte sig til Manchester United ungdomshold, da han brækkede benet i en kollision med David Allison, søn af Malcolm Allison, i en regional skoledreng spil. Ved raskmelding han tiltrådte Stalybridge Celtic i Cheshire County League, og spille som en højre back vandt han klubbens Player of the Year. Dette vandt ham en chance i Football League, og han vendte ned Crystal Palace til stedet underskrive med tredje division klub Plymouth Argyle i februar 1974. Han fik at vide af manager Tony Waiters at han aldrig ville være noget mere end en marginal aktør i den professionelle spil, som derefter tillod ham at forlade Home Park på en fri transfer. Han vendte tilbage til Manchester og underskrevet med Hyde United for 1974-1975 Cheshire County League sæson.

I November 1975 fløj han ud til Saudi-Arabien i en forsøgsperiode på oprykning Al-Hilal, som manager George Smith, manden der havde underskrevet ham på Stalybridge, tilbød ham en chance for at tjene en skattefri kontrakt i olierige nation. Han imponerede om retssagen og blev tilbudt en kontrakt, det gjorde ham til den første europæiske at spille professionelt i Saudi-Arabien. Klubbens præsident Prins Abdullah bin Nasser bin Abdulaziz Al Saud købte O'Keefe en Pontiac Ventura, før du tager den unge spiller på en luksuriøs rundtur i Europa, besøger fem stjernede hoteller i London, Paris, Cannes, og Rom, før han vendte tilbage til Riyadh for starte på den nye Saudi sæson for fodbold. Men på turen spurgte han en O'Keefe til at opgive sin fodboldkarriere at blive hans kæreste, og blev afvist. Da Prins Abdullah var som en velhavende og magtfuld mand i Saudi-Arabien, O'Keefe flygtet ud af landet af frygt for hans sikkerhed. Prinsen var en onkel til Saud bin Abdulaziz bin Nasser Al Saud, som tilfældigvis blev idømt tyve års fængsel i oktober 2010 for at dræbe sin homoseksuelle elsker. Da han havde brug for prins Abdullahs tilladelse til at forlade landet, O'Keefe måtte overbevise ham om, at han kun skulle bo i England i en uge for at besøge sin syge far. Da han vendte tilbage, han informerede The Football Association, der gav ham råd efter dannelse et hastemøde.

Da Saudi affæren blev løst, Mossley Manager Bob Murphy tilbød O'Keefe en kontrakt på Northern Premier League-klub. I december 1976 behørigt underskrevet han for Mossley efter Saudi klub til sidst enige om at løslade ham fra sin kontrakt. Howard Wilkinson blev udnævnt som Mossley manager i 1976, kun for Murphy til at returnere det følgende år. Wilkindon brugte O'Keefe som venstre back, selvom Murphy besluttet at spille ham en angribende midtbanespiller grund af hans 'tempo, kraft og øje for mål «. Under Murphy, klubben vandt Northern Premier League og Premier League Cup dobbelt i 1978-1979 - det var klubbens første betydelige succes i halvfjerds år. En deltid afspiller, arbejdede han også som en van driver til Manchester Evening News.

O'Keefe blev opkøbt af Gordon Lee på First Division Everton for en £ 25.000 gebyr. Han fik et rødt kort i Merseyside derby, efter en sen tackling på Liverpools Ronnie Whelan. Han spillede i derby igen den 24. januar 1981 i en FA Cup tredje runde sammenstød, og uforvarende oprettet Imre Varadi til "Toffees" andet mål i en 2-1 sejr. Han fortsatte med at score det eneste mål i fjerde runde Replay mod Southampton på Goodison Park. Men Manchester City bankede Everton ud på kvartfinalen fase, mens O'Keefe brækkede benet i en kamp mod Manchester United.

O'Keefe formåede at komme sig i tide til klubbens pre-season tur til Japan og USA, og blev belønnet med en ny to-årig kontrakt. Men han befandt sig på bænken i 1981-82 sæsonen under nye manager Howard Kendall, og sat i en anmodning om overførsel. Han blev derefter overført til Wigan Athletic til en £ 65.000 gebyr i januar 1982 at underskrive en fire-årig kontrakt. Under manager Larry Lloyd på "Latics" vandt fremme af den fjerde division på tredjepladsen i 1981-1982. Han hjalp Wigan til at konsolidere deres tredje division status i 1982-1983, men blev transfer-listet efter klubben gik konkurs, hans løn er for høj for klubben at opretholde.

I juli 1983 John McGrath Port Vale betalte £ 10.000 for hans tjenester. Med elleve mål i 43 kampe, han var klubbens topscorer og Årets Spiller i sin debut sæson. Dagen efter optagning sin award han lagt i en anmodning om overførsel, fordi Vale var blevet forvist. O'Keefe havde også taget en modvilje mod nye manager John Rudge, samt den lange daglige pendling fra sit hjem til Vale Park. Under den følgende sæson spillede han mindre regelmæssigt, men gennemført to børn i sikkerhed, når et hegn kollapsede under en FA Cup 2-1 vinde på Macclesfield Town den 17. november 1984. Den 25. marts 1985 nægtede han at spille for "Vale" mod Wrexham fordi han skyldtes at spille for sit land den følgende nat.

Tre dage senere, den 28. marts, sluttede han Sam Ellis s Blackpool for £ 17.500; har besluttet at skrue ned et skifte til Preston North End. Han debuterede for "Seasiders" to dage senere, i en 4-2 sejr over Peterborough United på Bloomfield Road, scorer Blackpools fjerde mål. Med Blackpool sekund i tabellen, da han scorede mod ledere Chesterfield i sin anden optræden for klubben. Han fortsatte med at score fire flere mål i ti kampe før afslutningen af ​​kampagnen, på hvilket tidspunkt Blackpool vandt forfremmelse til tredje division.

Den følgende sæson, 1985-1986, O'Keefe scoret sytten mål i nitten liga starter. Med sytten mål, han sluttede sæsonen som klubbens topscorer. Efter kun to kampe i 1986-87, O'Keefe annoncerede sin pensionering fra professionel fodbold på grund af skade. Hans sidste kamp for Blackpool kom den 6. september 1986 i en 2-1 hjem nederlag til Carlisle United. Han blev tildelt en anbefaling kamp i sommeren sår ned, med First Division mestre Everton besøger Bloomfield Road. Han tilbagebetales fordel i august 1987, da O'Keefe organiseret en sjov løb for at rejse £ 15.000 for Blackpool FC - Klubben var i stor økonomiske vanskeligheder på det tidspunkt.

Efter indstilling fra Harry McNally, blev O'Keefe udnævnt som leder af Cork City, en klub i League of Ireland Premier Division. Han udnævnt tidligere Blackpool træner Billy Haydock som hans assistent, og underskrevet Blackpool målmand Phil Harrington for et mindre gebyr. Også kommer ud af pensionering som en spiller, hans hold vandt pre-season Munster Senior Cup. Han underskrev tidligere Stoke forsvarer Alan Dodd på en måned lang aftale. O'Keefe også fordoblet som klubbens kommercielle direktør, og han arrangerede fire Sportsman middag begivenheder, med særlige gæster som Jack Charlton, Sir Alex Ferguson, Tommy Docherty og Emlyn Hughes. Klubben sluttede på syvendepladsen i 1987-1988 og løftede League of Ireland Cup. Cork var på vej til en anden midt-table plads i 1988-1989, da O'Keefe blev fyret. Cork opsagt sin kontrakt for at reducere omkostningerne, da direktørerne blev tvunget til at subsidiere klubben ud af deres egne lommer. Efter sin afskedigelse han viste sig for Brian Kerr s St Patricks Athletic i en håndfuld af spil.

I marts 1989, han kom ud af professionel pensionering for at kvittere for Chester City, så forvaltes af ven og tidligere kollega Harry McNally. Underskrivelsen blev forsinket på grund langvarige forhandlinger med Football League over hans forsikring udbetaling fra to år tidligere. Han blev også udnævnt som klubbens kommercielle direktør, og forsøgte at danne en fodbold pulje for hele Football League, sammen med FA og Daily Mirror; men han kunne ikke bryde Littlewoods monopol på grund af en lov, der specifikt forbudt aviser fra at blive involveret i et puljer spil - O'Keefe mente, at dette arrangement "stank af korruption". På spilletid siden, hans Chester debut kom på hans tidligere klub, Blackpool, den 18. marts 1989; han kom fra bænken for at score i en 1-1 uafgjort, benægte Blackpool to punkter i deres kamp mod nedrykning. Selv om han dukkede op i hver kamp indtil slutningen af ​​sæsonen og blev klubbens straf taker, kun O'Keefe figurerede i yderligere tre kampe i 1989-90 og drev ud af professionel fodbold kredse, underskrive for Bangor City.

International karriere

O'Keefe blev en England semi-pro internationale, spiller mod Skotland og Holland i en turnering i maj 1979 scorer det vindende mål mod hollænderne i finalen.

I januar 1981 FAI arrangeret for ham at få et irsk pas; Han kvalificerede sig til Irland på grund af det faktum, at hans far blev født i Irland. Han debuterede i en 3-1 nederlag til Wales på Tolka Park i Dublin. Efter kampen blev han informeret af FIFA, at han ikke ville få lov til at spille en anden internationale kampe, som han havde annulleret sig fra Irland holdet på grund af hans England semi-pro optrædener, og at han havde annulleret sig fra England holdet på grund af hans udseende for Irland.

I sommeren 1983 FIFA enige om at give ham tilladelse til at spille for Irland igen, så han rejste til Toulouse i Frankrig, at spille som over-alder afspiller med Irland under-21s i en venlig turnering. Hans fire mål mod kineserne gjorde ham konkurrencens førende målscorer, og hans præstationer i hans tre andre spil imponerede ledelsen af ​​Eoin Hånd og Terry Conroy nok til at vinde ham en plads i seniorhold.

Han blev udvalgt til at spille for Irland seniorhold i 1984 Kirin Cup, og scorede det eneste mål i semifinalen slips med Folkerepublikken Kina. Men den irske tabte 2-1 til brasilianske side Internacional i finalen. Han spillede også i en 1-0 sejr over Sovjetunionen i en VM-kvalifikationskamp på Lansdowne Road den 12. september 1984, da han kom på i Mickey Walsh som en 80th minut stedfortræder. Den 26. marts 1985 spillede han for Irland i en venskabskamp mod England på Wembley; den engelske vandt 2-1, med Gary Lineker scorer sit første internationale mål. Dette ville være den sidste af hans fem ledende hætter.

Legacy og personlige liv

O'Keefe blev optaget i Hall of Fame på Bloomfield Road, da det blev officielt åbnet af den tidligere Blackpool-spiller Jimmy Armfield i april 2006. Arrangeret af Blackpool Supporters Association, Blackpool fans over hele verden har stemt på deres all-time helte. Fem spillere fra hvert årti er inducted; O'Keefe er i 1980'erne.

Efter tilbagetrækningen fra fodbold blev han en socialrådgiver, hjælpe voksne med handicap og særlige behov, samt børn i pleje. O'Keefe bor nu i den portugisiske by Vilamoura, hvor han arbejder for Monarch Property Group, med sin kone, Lorna.

Selvbiografi

I 2010 udgav han sin selvbiografi med titlen ... Jeg ønskede kun at spille fodbold. Forordet er skrevet af Fred Eyre, hans manager hos Stalybridge Celtic. Han besluttede at skrive bogen under overtalelse af kone Lorna, som også redigeret den.

Honours

  • Stalybridge Celtic FC Player of the Year: 1974
  • Port Vale F.C. Player of the Year: 1984
  • Northern Premier League mester: 1978-1979
  • Premier League Cup vinder: 1979
  • Football League Fjerde Division forfremmelse: 1981-1982
  • Football League Fjerde Division forfremmelse: 1984-1985
  • Munster Senior Cup vinder 1988
  • League of Ireland Cup vinder 1988
  0   0
Forrige artikel 2008 DC United sæson
Næste artikel BESYS

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha