Dingli Swallows F.C.

Dingli Swallows Football Club er en maltesisk fodboldklub fra den lille landsby havde-Dingli, som i øjeblikket spiller i den maltesiske Second Division. Klubben blev stiftet i 1948.

Historie

Klubben blev stiftet kort efter afslutningen af ​​Anden Verdenskrig, og dermed være en af ​​de første maltesiske fodboldklubber. De "Svalerne" konkurrerede meste i de lavere divisioner indtil begyndelsen af ​​90'erne, da under vejledning af Dingli født træner John Mary alias Jimmy Farrugia, blev de forfremmet til den maltesiske anden division efter en mindeværdig sæson. Den følgende sæson blev de forfremmet til første division efter at have vundet 5-3 en kvalifikationskamp mod Siggiewi at udfylde det sted fraflyttet, efter at Luxol St. Andrew, s og B'Kara FC fusionerede. De overlevede i første division i fem sæsoner, indtil de blev forvist tilbage til Division Two. Efter et par år kæmper i Division Two, blev de forfremmet til første division igen som Divisionsvinder ved udgangen af ​​sæsonen 2006-07 under træner Jesmond Zammit. Under den efterfølgende sæson lykkedes det dem at vinde første division Cup for første gang i deres historie.

Derfra de aldrig set tilbage og den 19. maj 2009 blev Dingli Swallows forfremmet til den maltesiske Premier League som forkæmpere for den maltesiske First Division for første gang i deres historie. Klubben slog Vittoriosa Stjerner 2-1 på Corradino Stadium i mesterskabet finale kamp. Den største helten i denne præstation var Coach Jesmond Zammit, en tidligere spiller og Udvalg medlem af samme klub. Klubben etableret sig som den største klub signalsystemet fra den vestlige del af øen, og dermed skygger evige rivaler Rabat Ajax, der har været efterstillede i nogle år hip-håb mellem anden og tredje divisioner.

Deres første sæson i den maltesiske Premier League var en meget vanskelig og Svalerne under træner Jesmond Zammit lykkedes kun to sejre - mod Floriana 2-1 og imod Msida SJ 5-2. De blev forvist tilbage til første division efterbehandling på det 9. plads lige foran Msida SJ. Tilbage til Division 1, de lukkede deres sæson på en meget høj tone, slå First Division Champions Balzan Unge 3-2, efter at de var bagud med 2 mål, at vinde første division Cup for anden gang i deres historie. I slutningen af ​​sæsonen 2011/12 Dingli kun Swallows lige formået at bevare deres First Division status efterbehandling bare en position over nedrykningsstregen. I slutningen af ​​sæsonen 2012-2013, efter 3 sæsoner konkurrerer i første division, blev Svalerne forvist til anden division. Dette skete hovedsageligt på grund af det faktum, at holdet blev demonteret i sidste jul transfervindue. Midlerne erfaringer fra overførsler af spillerne, blev brugt primært til at finansiere projektet med renovering af klubbens faciliteter. Når sæsonen 2013-2014 ophørte, klubben formået at bevare sin position i den maltesiske Second Division. Dette var muligt takket være en meget godt løb i den anden del af sæsonen. En håndfuld spillere fra klubbens ungdom sektor, sammen med andre spillere med mere erfaring, under vejledning af trænere Mr. Roland Sollars og Mr. Marco Buttigieg, hjalp klubben til at nå sit mål for sæsonen 2013-2014. De nuværende trænere overtog fra Mr. Jason Cachia, der blev udnævnt til teknisk direktør.

I øjeblikket professor Carmelo Agius er formand for klubben og hr Carmelo Muscat er klubbens sekretær. En position, som han har holdt i årtier.

Uddannelse jorden

Tartarni Ground, uddannelse jorden for Dingli Swallows FC, blev bygget af en gruppe af Dingli entusiaster med hjælp af en vis Broder Cuthman, Malta boldbaner Association og Baron INGUANEZ der donerede jorden. Den blev indviet af prins Philip, hertugen af ​​Edinburugh. I 1980'erne blev det renoveret og udvidet og flere unge og reserve ligaer kampe blev holdt der i de følgende år. I de seneste år en omfattende renovering af denne grund fandt sted til at omdanne det i en lille størrelse stadion, som kan være vært for kampe fra de unge og de MFA lavere divisioner. Med hjælp fra UEFA græsrodsniveau programmet, Udenrigsministeriet og Maltas regering gennem god Årsager fonden, en helt ny fuld størrelse, kunstgræs bane blev lagt. Nye omklædningsrum og et træningscenter blev bygget under banen. Et nyt projektørbelysning system blev rejst. Der vil også være en lille stand til tilskuere. Det er planen, at der i den nærmeste fremtid kampe fra de lavere divisioner i Maltas fodboldforbund vil blive afholdt her. I øjeblikket projektet er i et meget fremskredent stadium og banen bliver allerede brugt af klubben for træningen af ​​de store hold, og også for træning af gartneriet hold. Det bliver også hyret til andre klubber og hold til deres træning. Som er planlagt ting, vil hele projektet være klar i den nærmeste fremtid. I løbet af maj måned 2014 Tyrkiet, et af holdene, der deltager i UEFA Under 17 Championships, brugte Tartarni Ground som deres uddannelse base.

Dingli Swallows ungdom planteskole

Den Dingli Swallows FC Ungdom Nursery blev officielt grundlagt i juli 1996 med den første præsident bliver den nuværende Malta Youth Football Association generalsekretær Joseph Micallef. Hr Micallef sammen med Joseph Cuschieri og andre arbejdede hårdt for at strukturere gartneriet. Siden da gartneriet arbejdede hårdt, ikke kun at instruere børn og forberede dem til at være i stand til at spille de sportsgrene i fodbold, men også for at give dem færdigheder, der er nødvendige til hverdagen liv. Gartneriet består af forskellige aldersgrupper nemlig: Under 17s, 15s, 13s, 11s, 9s og Under 7s sektioner. De Under 17 og under 15 hold deltager i Malta Ungdom Fodboldforbund Leagues. De øvrige aldersgrupper deltager i flere festivaler arrangeret af Dingli Swallows YN selv, Ungdom FA og andre fodbold planteskoler. Cheftræner for gartneriet er Kevin Asciak, en tidligere Dingli Swallows spiller, der er indehaver af en A licens i coaching. Hr Asciak bruges til at spille for Dingli Swallows i løbet af deres første forfremmelse fra tredje division i begyndelsen af ​​1990'erne.

Gartneriet er meget stolte over, at bortset fra nogle kampagner, det vandt også for en hel del gange Fair-Play Trophy for forskellige kategorier. Det skal siges også, at nogle spillere gjorde det til Dingli Swallows første hold, især når holdet konkurrerer i den anden og første divisioner. Blandt andet kan nævnes Edwin Casha, Mark Abela, Mark Bugeja, Conrad Zammit, Jonathan Sapiano, Edison Scicluna, Mauro Vassallo, Roderick Sapiano og Julian Camilleri. Bortset fra disse er andre, der i øjeblikket er på vej ind i den første trup.

Aktuel trup

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Club embedsmænd og trænerstaben

Club embedsmænd

  • Formand: Prof Carmelo Agius
  • Æresformand: Dr. Saviour Agius
  • Vicepræsident: Darren Micallef
  • Sekretær: Carmelo Muscat
  • Kasserer: Rigovert Casha
  • Ground Manager: Charles Abela
  • Executive udvalgsmedlemmer: Joseph Cuschieri, Sandro Azzopardi, Karl Anthony Agius, Shawn Tanti og Paul Micallef

Trænerstaben

  • Cheftræner: Roland Sollars
  • Assistenttræner Marco Buttigieg
  • Team Manager: Alex Portelli

Ex bemærkelsesværdige spillere

Resultater

Maltese First Division Champions - 2008/09.

Maltese First Division Knockout Vindere - 2007/08 & amp; 2010/11

Maltesisk Second Division Champions - 2006/07

Maltesisk Second Division Runner Up - 1993/4

Maltese tredje division Champions 1992/3

Maltesisk Anden & amp; Tredje Division Knockout Vindere - 2001/02 & amp; 2005/06

  0   0
Forrige artikel The Prince
Næste artikel Antigonos I Monophthalmus

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha