Deauville Asian Film Festival

Deauville Asian Film Festival finder sted hvert år i Deauville, Frankrig siden 1999 og fokuserer på asiatiske biograf. En film konkurrence blev tilføjet til festivalen i 2000 og en video konkurrence i 2002.

Præmie Liste

2000

  • Lotus d'Or: Sur la Trace du Serpent, instrueret af Lee Myung-se
  • Lotus du Offentlig: The Mistress, instrueret af Crystal Kwok
  • Lotus de la Meilleure Photographie: Jeong Kwang-Seok og Song Haeng-ki, for Sur la Trace du Serpent
  • Lotus de la Meilleure actrice: Hong Tao, for Hei Yanjing instrueret af Chen Guoxing
  • Lotus du Meilleur Acteur: Park Joong-Hoon, for Sur la Trace du Serpent
  • Lotus du Meilleur Réalisateur: Lee Myung-se, for Sur la Trace du Serpent

2001

  • Lotus d'Or: Fælles Sikkerhed Area, instrueret af Park Chan-wook
  • Lotus du Offentlig: Fælles Sikkerhed Area, instrueret af Park Chan-wook
  • Lotus de la Meilleure Photographie: Takashiro Tsutai for Hotoke, instrueret af Jinsei Tsuji
  • Lotus de la Meilleure actrice: Yu Nan, for Yue shi, instrueret af Wang Quan'an
  • Lotus du Meilleur Acteur: Sang Kang-ho, for Joint Security Area, instrueret af Park Chan-wook
  • Lotus du Meilleur Réalisateur: Tanit Jitnukul for Bang Rajan
  • Lotus du Meilleur Réalisateur: Yiwen Chen og Huakun Zhang, for cabbie

2002

  • Lotus d'Or: Failan, instrueret af Song Hae-sung
  • Lotus du Offentlig: Failan, instrueret af Song Hae-sung
  • Lotus de la Meilleure Photographie: Youyuan Jingmeng, instrueret af Yonfan
  • Lotus de la Meilleure actrice: Dian Sastrowardoyo til Pasir Berbisik
  • Lotus du Meilleur Acteur: Choi Min-sik til Failan
  • Lotus du Meilleur Réalisateur: Sang Hae-sung for Failan
  • Lotus du Meilleur Scénario: Wa dong ren, instrueret af Ho Ping
  • Lotus Numérique: Gipusu, instrueret af Akihiko Shiota
  • Lotus Numérique: Tokyo Gomi Onna, instrueret af Ryuichi Hiroki

2003

  • Lotus d'Or: Blind Shaft, instrueret af Li Yang
  • Lotus du Offentlig: Blind Shaft, instrueret af Li Yang
  • Lotus de la Meilleure actrice: Rachel Sayidina og Jajang C. Noer for Eliana, Eliana
  • Lotus du Meilleur Acteur: Wang Baoqiang til Blind Shaft
  • Lotus du Meilleur Réalisateur: Li Yang til Blind Shaft
  • Lotus numérique: Koboreru Tsuki, instrueret af Ryota Sakamaki
  • Lotus Air France, Décerné par La Presse: Blind Shaft

2004

  • Lotus du Meilleur Film: Une Femme Coréenne, instrueret af Im Sang-soo
  • Lotus du Offentlig: Voyageurs og Magiciens, instrueret af Khyentse Norbu
  • Lotus Action Asien: Ong-bak, instrueret af Prachya Pinkaew

2005

  • Lotus du Meilleur Film: Mengyou Hawaii, instrueret af Fun-Chun Hsu
  • Lotus du Jury: Denne charmerende pige, instrueret af Lee Yoon-ki
  • Lotus du Meilleur Scénario: Verdens, instrueret af Jia Zhangke
  • Lotus Action Asien: Arahan, instrueret af Ryoo Seung-wan
  • Lotus Air France: Mengyou Hawaii, instrueret af Fun-Chun Hsu
  • Lotus Première: Elektriske Shadows, instrueret af Xiao Jiang

2006

  • Lotus du Meilleur Film: Dam Gade, Li Yu
  • Lotus du Jury: Piteopaeneui Gongshik instrueret af Cho Chang-Ho
  • Lotus de la Critique Internationale: Citizen Hund
  • Lotus du Meilleur Scenarie: Cherm
  • Lotus Action Asien: Bittersweet Life instrueret af Kim Ji-Woon

2007

  • Lotus du Meilleur Film: syndromer og et århundrede instrueret af Apichatpong Weerasethakul
  • Lotus du Jury: Kongen og Clown instrueret af Lee Joon-ik
  • Lotus Air France: Ad-lib Night instrueret af Lee Yoon-ki
  • Lotus Action Asien: Hund Bite Dog instrueret af Soi Cheang

2008

  • Lotus du Meilleur Film: Med en Pige Black Soil instrueret af Jeon Soo-il
  • Lotus du Jury: Blomst i Pocket instrueret af Seng Tat Liew og Wonderful Town instrueret af Aditya Assarat
  • Lotus Air France: Med en Pige Black Soil instrueret af Jeon Soo-il

2009

  • Lotus du Meilleur Film: Breathless instrueret af Yang Ik-juni
  • Lotus du Jury: Alt omkring os instrueret af Ryosuke Hashiguchi og akslen instrueret af Zhang Chi
  • Lotus Air France: åndeløs instrueret af Yang Ik-juni
  • Lotus Action Asien: The Chaser instrueret af Na Hong-jin

2010

  • Lotus du Meilleur Film: Dommer instrueret af Liu Jie
  • Lotus du Jury: Au Revoir Taipei instrueret af Arvin Chen og Paju instrueret af Park Chan-ok
  • Lotus Air France: My Daughter instrueret af Charlotte Lim Lay Kuen
  • Lotus Action Asien: Sværdet uden navn instrueret af Kim Yong-gyun
  0   0
Forrige artikel Einar Oscar Schou

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha