CS Sedan Ardennes

Club Sportif Sedan Ardennes, almindeligvis omtales som CS Sedan eller blot Sedan, er en fransk forening fodboldklub baseret i Sedan. Klubben blev dannet i 1919 og spiller sine hjemmekampe på Stade Louis Dugauguez beliggende i byen. Holdet ledes af Farid Fouzari og kaptajn forsvareren Damien Dufour. Sedan er sponsoreret af Invicta Frankrig og Caisse d'Epargne, hvor sidstnævnte er en af ​​Frankrigs største banker. Macron er Sedan aktuelle kit leverandør.

Farver og badge

Sedan hjem strimmel omfatter altid rød og grøn, og det afspejles i klubbens badge. Den badge omfatter også billedet af en vildsvin, et symbol på Ardennerne regionen, dermed klubbens kaldenavn "Les Sangliers".

Tilhængere

Sedan s fanbase er primært hentet fra det omgivende Ardennes regionen, og særlig rivalisering er reserveret til derbyet med nærliggende klub Stade Reims. Selvom det ikke er kendt for udbrud af hooliganisme blev en Sedan hjemmekamp mod Paris Saint Germain i 2007 bredt rapporteret efter ankomsten af ​​hollandske fodbold hooligans fra Utrecht og deres efterfølgende kamp med PSG-fans. Sedan har en lille hooligan fraktion kendt som "Young Boys", komplet med deres egne udpegede stadion hjørne og endda deres egen online gavebutik.

Stadion

 • Navn: Stade Louis Dugauguez
 • Indvielse dato: 10 okt 2000
 • Kapacitet: 23189
 • Optag fremmøde: 23130

Spillere

Aktuel trup

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Pensionerede tal

29 - David Di Tommaso, Defender - posthume ære.

Bemærkelsesværdige spillere

Nedenfor er de bemærkelsesværdige tidligere spillere, der har repræsenteret Sedan i ligaen og internationale konkurrence, siden klubbens grundlæggelse i 1919. At vises i afsnittet nedenfor, skal en spiller have spillet i mindst 80 officielle kampe for klubben eller repræsenterede landsholdet, for hvilken spilleren er berettiget under hans tørn med Sedan eller efter hans afgang.

For en komplet liste over CS Sedan Ardennes spillere, se kategori: CS Sedan Ardennes spillere.

 •  Mustapha Dahleb
 •  Nadir Belhadj
 •  Mohamed Salem
 •  Ivica Osim
 •  Modeste M'Bami
 •  Pius Ndiefi
 •  Marcus Mokaké
 •  Michaël Ciani
 •  Louis Dugauguez
 •  Yves Herbet
 •  Roger Lemerre
 •  Henri Camara
 •  Salif Diao
 •  Džoni Novak

Ledere

 • Louis Dugauguez
 • Christian Perrin
 • Yvan Roy
 • Pierre Tordo
 • Michel Le Flochmoan
 • Christian Sarramagna
 • Bruno Metsu
 • Patrick Remy
 • Alex Dupont
 • Henri Stambouli
 • Dominique Bathenay
 • Serge Romano
 • José Pasqualetti
 • Landry Chauvin
 • Laurent Guyot

Honours

 • Ligue 2
  • Champions: 1955
 • Championnat National
  • Champions: 1990
 • Championnat de France amatør
  • Champions: 1951
 • Coupe de France
  • Champions: 1956, 1961
  • Runners-up: 1965, 1999, 2005
 • Trophee des champions
  • Champions: 1956
  • Runners-up: 1961
  0   0
Forrige artikel Kells
Næste artikel Konstant Martin

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha