Club Atlético Lanús

Club Atlético Lanús er en argentinsk sportsklub fra Lanús distriktet i Greater Buenos Aires. Grundlagt den 3. januar 1915 klubbens vigtigste sportsgrene er fodbold og basketball. I begge sportsgrene, Lanús spiller i Argentinas top divisioner: Primera División og Liga Nacional de Basquet. I fodbold har Lanús vundet tre store mesterskaber i sin historie: 1996 Copa CONMEBOL, 2007 Apertura og 2013 Copa Sudamericana.

Bortset fra fodbold, Lanús vært for mange andre sportsgrene som atletik, gymnastik, kampsport, håndbold, hockey, rulleskøjteløb, svømning, tennis, volleyball og vægtløftning.

Historie

Oprindelse og fundament

I 1854 Anacarsis Lanus ankom fra Frankrig og erhvervet de landområder, hvor byen Lanús er placeret i dag. To institutioner blev navngivet "Lanús" af den tid. En af dem var Lanús Athletic Club, som tog en del af 1897 Primera División de Argentina mesterskab, selvom klubben derefter opgivet turneringen. Den anden klub var Lanús United der deltog i Copa de la Confederación Argentina i 1913 og 1914.

Club Atlético Lanús blev stiftet den 3. januar 1915 at blive dannet ved en fusion af Lanús United og Club El Progreso. Miguel Usaray designet som præsident, den første i klubbens historie. I et Saml afholdt den 27. januar 1915 blev etableret navnet "Club Atlético Lanús" officielt.

Debut i Primera: Årti 1920

Klubben begynder at spille sine kampe i División Intermedia på Lanús United gamle stadion, der ligger i Margarita øve og General Deheza gader. I 1919 klubben fik forfremmelse til Primera División efter at slå Argentino de Quilmes. I Primera División, Lanús spillede sine første spil i Asociación Argentina de Football, derefter skifte til systemkritiker Asociación Amateurs de Football, hvor holdet sluttede den 8. august 1920. Den tid Lanús blev slået af Racing Club de Avellaneda med 1-0. Det første sæson i de øverste division Lanús færdig 11. 20..

I år i træk, har Lanús ikke opnå store kampagner i Primera, selv efterbehandling sidste i 1923. Det sæsonen truppen kun opnåede to sejre og tabte 14 spil i 20. I 1926 Lanús færdig 6. og 1927 sæsonen holdet gjort sin bedste præstation i amatør æra, efterbehandling 3rd til San Lorenzo og Boca Juniors. Lanús optjent 50 point med 22 vinder over 33 kampe spillet, blive besejret 5 gange.

Den 24. februar 1929 åbnede Lanús sit nye stadion i skæringspunktet mellem Héctor Guidi og General Arias gader. Stadionet blev bygget på en 50.000 m2 grund givet af den britisk-ejede selskab Ferrocarril del Sud. Daværende formand for klubbens Sivlio Peri truffet foranstaltninger til at få afståelsen havde ikke nogen omkostninger for institutionen, i det mindste for de første år. Den 24. marts 1929 spillede Lanús sin første kamp der står Platanse, besejre den med 5-2.

1930 og 1940 årtier

I 1931 fodbold blev professionel i Argentina. Lanús ikke gøre en god kampagne, efterbehandling næstsidste opnå kun 22 point, 28 mindre end mester Boca Juniors. Et år senere klubben indviede en ny tribune i sin stadion. Den første version af Lanús Anthem, komponeret af Domingo Ilvento og Daniel Cao blev også udgivet.

I 1933 stiftende medlem Miguel Iguzguiza truffet foranstaltninger til at erhverve de landområder, hvor de nye hovedkvarter vil blive bygget på José C. Paz avenue. Dette blev godkendt i et møde den 23. december. Et år senere foreningen forpligtet både Club Lanús og rivaliserende hold Talleres de Remedios de Escalada til at deltage for at spille turneringen under navnet "Unión Talleres-Lanús", true dem til at blive forvist, hvis de ikke acceptere. Denne fusion blev afsluttet i 1935, da begge klubber spillede igen hver for sig.

Nogle af de mest bemærkelsesværdige spillere i disse år var Atilio Ducca. I 1939 kom frem Luis Arrieta til klubben, hvor han scorede 31 mål i løbet af sin første sæson med klubben. Arrieta var også top-målscorer i 1943 sammen med Ángel Labruna og Raúl Frutos. Arrieta senere skulle blive alle tiders topscorer på Lanús, med 120 mål.

Lanús forblev i Primera indtil 1949, da holdet blev forvist efter en kontroversiel beslutning fra foreningen. Ved slutningen af ​​turneringen, var Boca Juniors placeret sidst og Lanús næstsidste. Den 8. december Boca smadret Lanús med 5-1, hvilket sluttede sidst sammen med Huracán. For at definere, hvilke hold ville blive forvist, Lanús og Huracán måtte spille en nedrykning serie. Huracán vandt det første spil 1-0 og Lanús tog hævn ved 4-1 i den anden kamp så en tredje spil blev spillet. Med en delvis score på 3-3 dommeren tildelt et straffespark til Lanús. De Huracán spillere, i uoverensstemmelse med afgørelsen, opgav feltet bliver kampen suspenderet. Den argentinske Association ikke blot ikke straffet Huracán men det besluttet at spille en ny kamp. I løbet af denne fjerde spil dommeren ikke tildele en straffespark til Lanús mens Huracán var ved at vinde kampen med 3-2. Som et resultat, forlod Lanus spillere feltet tænker, at AFA ville bestille til at spille en sjette spil. Men foreningen har besluttet at straffes Lanús relegating klubben til Primera B.

Retur til Primera

Efter den kontroversielle afgørelse fra AFA, Lanús spillede 1950 sæson i anden division. Med stadig 1 armatur til at spille, Lanús vandt mesterskabet, da holdet besejrede Argentinos Juniors med 3-1 derfor fremme til Primera División. I Primera B, Lanús spillede 22 kampe med 15 sejre og 3 tab. Holdet opnåede store sejre over El Porvenir, Colón, Temperley, Argentinos Juniors, Unión de Santa Fe og Nueva Chicago. Line-up for spillet, der er oprettet tilbagevenden til Primera var: Alvarez Vega; Daponte, Mercado; Vargas, Strembel, Vivas; Contreras, Gil, Pairoux, Florio, Moyano.

"The Globetrotters"

Tilbage i toppen division, ville Lanús være fornemmelsen af ​​1951 mesterskabet, efterbehandling den første runde i 1. sted sammen med Independiente. Forward José Florio var topscorer med 21 mål, at være blevet solgt til italienske klub Torino for en rekord $ 1.500.000. Klubben senere brugte penge til at bygge et motionscenter.

Lanús sluttede 5. i 1954 og 1955. Et år senere skulle Lanús nå sit bedste resultat i Primera División indtil da, efterbehandling 2nd. til River Plate. På grund af en fremragende serie af forwards og deres færdigheder med bolden blev denne trup tilnavnet Globetrotters ære den berømte basketball team. Holdet lidt en masse skader hele sæsonen, med kun Dante Lugo spille alle kampe. Den sædvanlige holdet var Vega; Prato, Beltrán; Daponte, Hector Guidi, Nazionale; Carranza, Lugo, Alfredo Rojas, Urbano Reynoso, Moyano.

De Globetrotters pryglede deres rivaler med store sejre over Argentinos Juniors, Gimnasia y Esgrima La Plata, San Lorenzo og Huracán. Ikke desto mindre blev holdet slået af 3-1 af River Plate, der ville være senere mester. River Plate trup havde spillere med mindre individuelle færdigheder end Lanús «, men de var mere erfarne og disse kvaliteter hjulpet dem med at fik mesterskabet i slutningen af ​​sæsonen.

Årtiers 1960 og 1970

Efter nogle meget uregelmæssige forestillinger i Primera División, blev Lanús forvist i 1961. Holdet sluttede 12. 24. men det blev forvist på grund ligaen systemet beregnet gennemsnit i de sidste tre mesterskaber.

Tre år senere Lanús vandt Primera B titel, vender tilbage til Primera División. De to fremad af holdet, Manuel Silva og Bernardo Acosta, fik hurtigt anerkendelse på grund af den berømte "mur pass" de gjorde sammen, bliver tilnavnet "Los Albañiles".


I 1966 Héctor Guidi, en af ​​de mest bemærkelsesværdige spillere i klubbens historie, forlod fodbold. Tre år senere Acosta ville være overførsel til Sevilla. Manuel Silva flyttede til sin nye klub Newell s Old Boys i 1970, efterbehandling med Albañiles æra. Samme år holdet blev forvist til anden division efter endt 7. 7 i "Torneo reclasificatorio".

I 1971 Guidi blev manager og Lanús startede en ny sæson i Primera B. Holdet gjorde en stor kampagne vinde en ny titel i anden division, og derfor fremme til Primera División. Lanús spillede i alt 28 kampe, vinde 17 med 4 tab. Den trup scorede 68 mål og modtog 31. Desværre for klubben, at uopsigelighed af Lanús på 1972 Primera División sæson var den værste i landets historie, bliver forvist igen i slutningen af ​​mesterskabet.

Den værste krise

Fire år senere, Lanús tilbage til Primera efter at have vundet fremme turneringen. Endnu en gang, holdet forblev en meget kort tid i Primera så Lanús blev forvist efter 1977 sæsonen. Lanús blev forvist efter en kontroversiel beslutning fra straffespark i en kamp mod Platanse. Efter 20 sanktioner skudt af alle markspillere, var det de målmænd 'tur. Den Lanús målmand skudt først, men det gik. Det var Platanse målmand tur, men i stedet, Platanse angriber Miguel Ángel Juárez tog det, bryde reglerne. Dommeren tillod målet, og Lanús blev forvist ulovligt. Klubben regenereret, men den argentinske fodboldforbund svarede ikke.

I Primera B Lanús havde en meget dårlig sæson og blev til sidst henvist til tredje division. Med en gæld på over US $ 2 millioner, klubben står over sin værste krise. I 1979 klubben kun havde 2.000 medlemmer, står over for sin første sæson i tredje division. De politiske grupper er forbundet med klubbens gæld besluttet at glemme sine uoverensstemmelser med klubben og hjalp klubben ansigtet fremad.

Lanús vandt 1981 Primera C titel forskellige inventar før sæsonen sluttede. Klubben, med hjælp fra fans, blev forfremmet til anden division igen har mere end 10.000 medlemmer. I 1984 holdet nåede semifinalen i fremme playoff til første division, da holdet stod over Racing Club. I den første kamp, ​​Racing Club slog Lanús 2-0. I det andet ben, spilles i Independiente stadion, gav dommeren Racing Club en kontroversiel straffespark efter at udelukke en Lanús mål. Racing Club scorede et mål, men kampen blev til sidst suspenderet på grund af Lanús 'fans. Kampen blev fortsat ved Atlantas stadion nogle dage efter, og Lanús var nede 2-1, efter at dominere spillet. Dommeren, Emilio Misic, fejlagtigt gav sidste fløjt 5 minutter før udgangen af ​​regulering. Racing Club spillere allerede begyndt at fejre, så dommeren brugte at undskyldning for ikke at omgøre beslutningen. Lanús blev atter ugunstigt stillet på grund af en dommer fejl, derfor miste serien og ikke at vinde forfremmelse til første division.

Allerede har mere end 25.000 medlemmer, blev holdet forfremmet til anden division i 1986. Med Miguel Ángel Russo som manager, holdet vendte tilbage til første division efter 13 år. Takket være målmand, Alcides Herrera, holdet slog Quilmes i finalen i fremme playoff. Klubben også begyndt at reparere det gamle stadion lavet af træ. Lanús gjort en dårlig kampagne i Primera División blive forvist til Primera B Nacional. Klubbens ledelse besluttede at beholde Miguel Ángel Russo som manager, uanset nedrykning.

Opstandelsen: 1990'erne

Lanús vendte tilbage til den øverste division den 24. maj 1992, hvor mere end 30.000 tilhængere så, hvordan Lanús slog Deportivo Maipú 2-0 vinde 1991-92 Primera B Nacional titel. Line-up for det endelige var Ojeda, Gómez, Agüero, Mainardi, González; H. Enrique, Kuzemka, Schurrer, Angelello; Gambier, Villagran. Russo var træneren.

Den gode kampagne af holdet i løbet af 1993 Apertura tillod det at kvalificere sig til Copa CONMEBOL, hvor Lanús deltog for første gang i en international turnering. Holdet blev til sidst elimineret ved San Lorenzo i kvartfinalerne. Den 1. oktober, Ariel Ibagaza debuterede for holdet, hvor han og Hugo Morales dannede en midtbane duo meget rost af Lanus 'fans.

I 1995 Héctor Cúper overtog holdet i starten af ​​Apertura. Lanús afsluttede 3. ved målforskel og 2. i point. Det næste år viste sig at være en af ​​klubbens vigtigste. Lanús bragt i Claudio ENRIA fra Newell s og Gonzalo Belloso. I Clausura blev Lanús placeret 1st med 3 armaturer tilbage, men kunne ikke opretholde stedet og til sidst sluttede 3rd. I den anden periode af året, klubben bragte Oscar Mena, Gustavo Falaschi og Gustavo Siviero. Lanús stået over for to turneringer på én gang for første gang i deres historie, den lokale turnering og Copa CONMEBOL. I den lokale turnering, de færdige 3rd igen.

International succes

I 1996 vandt Lanús Copa CONMEBOL, en turnering oprettet i 1992. Holdet elimineret Bolívar i den første fase, derefter ledes Guaraní. I semifinalerne besejrede Rosario Central nå finalen mod Independiente Santa Fe i Colombia. I den første kamp, ​​Lanús vandt 2-0. I det andet ben, mistede Lanús 1-0, hvilket resulterer i en samlet score på 2-1, hvilket gjorde Lanús mester. Det var Lanús 'første store og international titel. Line-up til den endelige kamp var: Roa; Serrizuela, Falaschi, Siviero, Bresen; Mena, Cravero, Ibagaza, Coyette; ENRIA, Ariel López. Lanús nåede også koppen finalen i 1997, men blev besejret af brasilianske hold Atlético Mineiro.

I 1998 med Mario Gómez som manager, Lanús færdig 2nd gang mere med 40 point efter Vélez Sarsfield, som til dato er klubbens bedste kampagne i point. Fire år senere Lanús måtte spille en nedrykning playoff versus Huracán de Tres Arroyos, vinde 2-1 i Platanse stadion og tegning 1-1 i deres stadion. Med en samlet score på 3-2 til fordel, Lanús forblev i Primera División. Det var på dette punkt, at de opnåede mindre berømthed i Frankrig, ikke mindst på grund af den homonymnal lighed af holdets navn til ord for anus på fransk. Lanus chants blev populær i Ligue 1 Stadia i nogle år, og kan stadig høres sunget af Lille tilhængere.

2000'erne: Første titel i Primera

I 2003 stadion reparationer var færdige. Tre år senere, med et team baseret fra sin ungdom divisioner, Lanús færdig runner-up af Torneo Clausura. Det var 3rd. gang et hold sluttede 3rd. i klubbens historie. I 2007 klubben fik kvalifikation for 2. gang i træk at Copa Sudamericana og -for første gang i klubbens historie-til Copa Libertadores.

Lanús vandt også sin første Primera División titel, 2007 Apertura, bliver coachet af Ramón Cabrero. Lanús fejret i det 18. stativet med en 1-1 uafgjort til Boca Juniors på La Bombonera. Det line-up for at kampen var: Bossio; Graieb, Ribonetto, Hoyos, Velázquez; Blanco, Pelletieri, Fritzler, Valeri; Acosta, Sand. Den trup summerede 38 point i 19 kampe, med Sand som topscorer i turneringen med 15 mål.

Det næste år Lanús deltog i 2008 Copa Libertadores, efterbehandling ubesejrede i den første fase. I anden runde blev Lanús elimineret af mexicanske Club Atlas. I indenlandske konkurrencer, Lanús igen færdig sub-mestre 2011 Clausura, bag Vélez Sarsfield.

Lanús kvalificeret til at spille i 2012 Copa Libertadores, hvor truppen fik sin største sejr i internationale konkurrencer i historien. Holdet ledes af Gabriel Schürrer vandt sin gruppe og nåede runde på 16, hvor det blev elimineret af Vasco Da Gama i straffesparkskonkurrence.

Club statistik

 • Sæsoner i First Division: 60
 • Sæsoner i Second Division: 19
 • Sæsoner i tredje division: 3
 • Højeste liga stilling: 1.
 • Laveste liga position: 20th
 • Spilleren med flest scorede mål: Luis Arrieta med 120 mål
 • Spilleren med de fleste kampe spillet: Atilio Ducca med 291 kampe
 • Copa Libertadores spillede: 5
 • Copa Sudamericana spillede: 5
 • Copa CONMEBOL spillede: 3

Største vinder

 • I First Division: 9-0 v Quilmes
 • I Second Division: 7-0 v Estudiantes
 • I tredje division: 8-0 v Generelt Lamadrid
 • I internationale turneringer: 6-0 v Club Olimpia

Største nederlag

 • I First Division: 1-9 v Estudiantes
 • I Second Division: 1-5 v Belgrano
 • I tredje division: 2-6 v Deportivo Merlo
 • I internationale turneringer: 0-4 v LDU Quito

Spillere

Aktuel trup

Nuværende trup fra Club Atlético Lanús fra feb 13, 2014
Kilder: Argentinsk Fodbold

Manager: Guillermo Barros Schelotto

Ude på lån

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Spiller optegnelser

Bemærkelsesværdige spillere

se også Kategori: Club Atlético Lanús fodboldspillere

Coaches

Honours

Nationale

 • Primera División
 • Primera B Nacional
 • Primera B
 • Primera C

International

 • Copa CONMEBOL
 • Copa Sudamericana

Andre sportsgrene

Basketball

Lanús øjeblikket spiller i Liga Nacional de Basquet, det øverste niveau i den argentinske liga system.

Aktuel vagtplan

  0   0
Forrige artikel Ergyng
Næste artikel Berømt i en lille by

Relaterede Artikler

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha