Claud Jacob

Feltmarskal Sir Claud William Jacob GCB, GCSI, KCMG var en britisk officer. Han tjente i første verdenskrig som chef for Dehra Dun Brigade, da general øverstkommanderende 21. Division og som general øverstkommanderende II Korps i femte hær. Under Slaget ved Somme, hans korps foretog den britiske angreb under Slaget ved Thiepval Ridge i september 1916 og den efterfølgende angreb på St Pierre Divion under slaget ved Ancre i november 1916. Han forblev i kommandoen over II Korps for slaget af Passchendaele i efteråret 1917. Efter krigen kommanderede han et korps af den britiske hær af Rhinen under besættelsen der og derefter fungerede som chef for generalstaben i Indien. Han fortsatte med at være general øverstkommanderende Northern Command i Indien før midlertidigt blive Commander-in-Chief, Indien og derefter at tage over som Militær sekretær til Indien Office.

Militær karriere

Jakob blev født den 21. november 1863 på Mahidpur i Bombay formandskab Britisk Indien, til generalmajor William Jakob og Eliza Jakob.

Fra Sherborne School passerede han i Sandhurst og blev bestilt i Worcestershire Regiment den 9. september 1882. Den 16. december 1884 stationeret på Quetta, sikrede han sin overførsel fra Worcestershire Regiment til det indiske service og i juli 1886 blev han adjudant for 30. Regiment Bombay Native Infantry også kendt som 3. Belooch Regiment. Han første gang så handling med Zhob Valley ekspeditionen 1890 hvorefter han blev indsendt til den 24. Regiment af Bombay Infantry i 1891. Forfremmet til kaptajn den 9. september 1893 og til større den 10. juli 1901 blev han valgt til at lede den Zhob Levy Corps , som holdt freden i det nordvestlige grænseområde langs grænsen Waziristan og det sydlige Afghanistan. Han deltog i blokaden af ​​Mahsud Waziri stammen i slutningen af ​​1901. forfremmet til oberstløjtnant den 1. oktober 1904 fik han kommandoen over 106. hazaraer Pioneers. Forfremmet til brevet oberst den 1. oktober 1908 og til fuld oberst den 1. januar 1911 blev han udnævnt til GSO1 i Meerut Division den 2 September 1912.

Ved udbruddet af Første Verdenskrig i 1914, gik Jacob med Meerut division, en del af den indiske korps, til Vestfronten. Han så en indsats på de afsluttende faser af Slaget ved La Bassée i oktober 1914. forfremmet til midlertidig brigadegeneral den 5. januar 1915 blev han udnævnt til at lede den Dehra Dun Brigade, og førte brigaden i Slaget ved Neuve Chapelle marts 1915 og slaget ved Aubers Ridge maj 1915. Forfremmet til midlertidig generalmajor den 7. september 1915 blev han general kommanderede Meerut divisionen og førte divisionen i Slaget ved Loos i oktober 1915. Med den indiske korps var klar til at forlade Vestfronten, blev han udnævnt til at overtage det 21. division af de "Nye hære" den 18. november 1915. forfremmet til den materielle rang af generalmajor den 1. januar 1916 og trods bliver såret marts 1916 blev han forfremmet til midlertidig generalløjtnant den 28. maj 1916 og udnævnt til at lede II korps i det femte hær i september 1916. Under Slaget ved Somme, hans korps foretog den britiske angreb under Slaget ved Thiepval Ridge i september 1916 og den efterfølgende angreb på St Pierre Divion under slaget ved Ancre i november 1916. Han forblev i kommandoen over II Korps, der er blevet forfremmet til den materielle rang af generalløjtnant den 3. juni 1917 for slaget ved Passchendaele i efteråret 1917.

Jakob befalede et korps af den britiske hær af Rhinen under besættelsen der. Han blev chef for generalstaben i Indien i januar 1920 og blev derefter begge forfremmet til fuld almen og udnævnt Aide-de-Camp til kong George V den 31. maj 1920. Han vendte hjem til England i 1924, og i november samme år fik Northern Command i Indien. Da Lord Rawlinson døde i marts 1925 fungerede han midlertidigt som Commander-in-Chief, Indien, indtil Sir William Birdwood overtog denne rolle i August 1925 og Jacob vendte hjem igen. Han tog op udnævnelsen af ​​militære sekretær til Indien kontor i april 1926 og, at have været forfremmet feltmarskal den 30. november 1926 forblev han i Indien kontor indtil han pensioneret maj 1930.

I pensionering Jakob blev Constable af Tower of London. Han var også oberst af 2. bataljon The Baluch Regiment, Oberst af de 106. hazaraer Pionerer og oberst i Worcestershire Regiment. I januar 1936 deltog han i begravelsen af ​​kong George V og maj 1937, han deltog i kroningen af ​​kong George VI. Han døde på Kings College Hospital i London den 2 juni 1948 i en alder af Eighty-Four.

Familie

I 1894 giftede han sig med Clara Pauline Wyatt, datter af pastor JL Wyatt, kendt som missionær og elev af orientalske sprog i Indien, og også en lektor i Tamil ved Cambridge University fra 1895 til 1929. Parret fik en søn, Edward Ian Claud Jacob, der senere blev assisterende Militær sekretær for krigskabinettet og generaldirektør for BBC.

Honours

British

  • KCMG - 1 Januar 1919
  • GCSI - 3 jun 1930
  • GCB - 3 Juli 1926
  • Ridder af nåde den ærværdige bekendtgørelse af Saint John - 19 Jun 1926

Fremmed

  • Grand Officer i bekendtgørelse af kronen - 11 MARTS 1918
  • Grand Officer i Æreslegionen - 15 December 1919
  • Croix de guerre - 7 januar 1919
  • Distinguished Service Medal - 12 juli 1919
  0   0
Forrige artikel Apastamba
Næste artikel Bianchi

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha