Clarence T. "Curly" Edwinson

Brig. General Clarence Theodore Edwinson var en højt dekoreret Verdenskrig jagerpilot, kollegiale fodbold stjerne og verdensmester skeet shooter. Han er alternativt omtalt som "CT Edwinson" i mange kilder, som han ikke lide navnet "Clarence". Sine overordnede og kammerater omtalt ham som "Curly", og han var også kendt for sine underordnede som "Big Ed."

Tidlige liv

Edwinson blev født i 1912 og gik i skole i Topeka, Kansas dimitteret fra Topeka High School i 1929. Han næste deltog Washburn College, hvor han var medlem af Kansas Beta kapitel af Phi Delta Theta.

Atletiske evner

Gennem hele sit liv Edwinson var en dygtig atlet. På Washburn University var han en fireårig Letterman i fodbold og i 1932 blev udnævnt til All Central Conference hold som kører frem og var en hædrende omtale for AP All American hold. Han lettered også i basketball i 1929. "The 1933 Washburn Årbogen beskrev ham som" nok den største halfback nogensinde at spille for Washburn. «Washburn træner Ernest Bearg sagde, at Edwinson er" en af ​​de bedste tilbage i USA. Han er usædvanlige, som en boldholderen, blocker, passer og defensiv sikkerhed eller halfback. I mine 17 års coaching har jeg havde kun to rygge, der kunne sammenlignes med dem, der var Red Grange of Illinois og Glen Presnell of Nebraska. "

Som Air Force oberst i 1952, Edwinson vandt en guldmedalje i lerdueskydning ved ISSF Verden Shooting Championships i Oslo, Norge udføre en perfekt 150/150.

I 1970 Washburn optaget ham i sin Atletik Hall of Fame.Topeka Gymnasium optaget den generelle i sin hall of fame i 1988-1989 mærkning ham "en farverig figur på gitternet og i luften."

Tidlig Militær karriere

Mobilisere som en flyvende kadet i februar 1934 Edwinson tog hans flyvende træning og fortsatte som en flyvende kadet indtil 29 Feb 1936, da han blev bestilt en sekondløjtnant i Reserve, og overdraget til Barksdale Field, Louisiana. Fra juli 1937 til December 1940 fungerede han som instruktør og flyvning kommandant på Randolph Field, Texas og derefter gik til Pursuit School på Craig Field, Alabama.

Går til England som en militær observatør med Fighter Command fra Royal Air Force under Slaget om England, Edwinson vendte tilbage til USA i marts 1942 at blive koncernens operationer officer på Dale Mabry Field, Florida. I december samme år indskrevet han som studerende på Kommando og generalstaben School, Fort Leavenworth, Kansas, og dimitterede følgende februar.

Anden Verdenskrig

Umiddelbart derefter overtog Edwinson kommandoen over en fighter vinge på Drew Army Air Field, Florida, og i maj 1943 gik til Alaska som direktør i ellevte luftvåben. At oktober blev han udnævnt fløj direktør til San Francisco Fighter Wing i Californien, og i April 1944 overtog kommandoen over 412. Basisenhed i Seattle, Washington, flytter enheden til Portland, Oregon.

Flytning til Italien i august 1944 blev General Edwinson udpeget chef for den 82. Fighter Group. Ifølge en kilde, Edwinson førte den første all-fighter shuttle mission til Rusland. Air Force optegnelser dog vise denne første shuttle mission ikke forekomme indtil 22 JULI 1944.

Edwinson havde kommandoen under en kontroversiel hændelse i november 1944, da amerikanske piloter skudt ned fire sovjetiske Yaks.

Hændelsen er beskrevet i Kampfly på Anden Verdenskrig af Glenn B. Bavousett:

Lee K. Carr i "Air Classics" har en anden tage på hændelsen bebrejde Edwinson for dårlig planlægning og kommunikation selvom dette synes at være en mindretalsudtalelse. Faktisk synes, at Edwinson til sidst blev en brigadegeneral og blev udnævnt til at lede på tre efterfølgende lejligheder til at understrege, hvor meget Carr opfattelse synes at være i mindretal.

Følgende januar gik han til Bluethenthal Army Air Field, North Carolina, som stedfortræder basis kommanderende officer, og den 13. marts 1945 overtog kommandoen af ​​basen. Den 21 oktober 1945 blev han stedfortræder bund chef for Shaw AAF, South Carolina. Ved udgangen af ​​krigen, han havde fløjet 30 kampmissioner og 13.000 timer.

Indlæg War service

Følgende maj overtog Edwinson kommandoen over 366. Fighter Group på Fritzlar Air Base, Tyskland, og at November blev opkaldt chef for Lechfeld Air Base. I februar 1947 vendte han tilbage til Fritzlar AB som chef for den 27. Fighter Group, og den 21. juli samme år overtog kommandoen over den 86. Composite Group på Bad Kissengen Air Base, Tyskland. På det tidspunkt var den 86. den eneste kamp-stand fighter gruppe af USAF i Europa. General Curtis LeMay betragtet Edwinson som hans bedste kamp kommandør i denne periode. LeMay planlagt at bruge Edwinson s P-47 s, hvis han havde brug for at tage offensive tiltag for at holde Berlin leveret. Den 1. juli 1948, gruppen blev en del af den nyligt aktiverede 86th Fighter Wing, og Edwinson rykkede op at kommandere vingen.

Vende tilbage til USA i juni 1949 Edwinson blev base og fløj kommanderende officer af 3902. Flyvestation Wing, Strategic Air Command, på Offutt Air Force Base, Nebraska. Den 6. april 1951 overtog han kommandoen over 42d Air Division, SAC på Bergstrom Air Force Base, Texas. Den generelle blev særlig rådgiver for chefen, Second Air Force, SAC på Bergstrom AFB, den 30. juni 1957. Han blev forfremmet til brigadegeneral den December 15, 1953.

Vær med i Air Defense Command, den 15. august, blev 1957 Edwinson tildelt pligt som chef for 30. Air Division, Eastern Air Defense Force med stationen på Willow Run Air Force Station, Michigan, med yderligere told den 17. august som chef, 30. Continental Air Defense Division.

Den 10. juni 1958 blev han lettet fra tillægstold som chef, 30. CONAD Division og tildelt yderligere pligt som kommandør, 30. NORAD Division, Belleville, Michigan. Hans sidste opgave told var som chef for flyvevåbnets Squadron Officer Skole. Han trak sig tilbage fra aktiv tjeneste i 1961 til Austin, Texas. Den generelle er begravet i Fort Sam Houston National Cemetery.

Edwinson dekorationer omfatter Distinguished Flying Cross, Air Medal med tre eg blad klynger og den franske Croix de Guerre med Palm. Han blev vurderet en kommando pilot.

  0   0
Forrige artikel Valgkreds i Mandurah
Næste artikel 2003 CARIFTA Games

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha