Central Coast Mariners FC i asiatiske fodbold

Central Coast Mariners Football Club er en australsk professionel fodboldklub baseret i Gosford, på den centrale kyst i New South Wales. Den første asiatiske fodboldkamp af Mariners spillet var imod Pohang Steelers den 11. marts 2009. De har siden deltaget i AFC Champions League fire gange, arrangeret af Asian Football Confederation. Holdet har gjort knockout fase af asiatisk konkurrence én gang.

Kvalifikation til asiatiske klubturneringer er bestemt af et team position i den hjemlige liga. Vinderne af A-League Premiership og Championship har altid kvalificeret, med den næstbedste hold i A-League grundspillet lejlighedsvis modtager et sted.

John Hutchinson holder klubben rekorden for flest optrædener med 24. Adam Kwasnik er klubbens rekord målscorer i asiatisk fodbold med tre mål. Søfolk største vindende margin i Asien er en 5-1 Delekærven, blev dette opnået hjemme mod Tianjin Teda i 2012 AFC Champions League.

Historie

2009 AFC Champions League

Søfolk kvalificeret til 2009 AFC Champions League efter efterbehandling først i 2007-08 A-League grundspillet. De spillede deres første nogensinde matche i Asien mod K-League side Pohang Steelers, efterbehandling i en målløs uafgjort på Central Coast Stadium. I næste kamp mod Tianjin Teda, Adrian Caceres blev klubbens første nogensinde målscorer i asiatiske fodbold, når han afbøjet et skud fra Shane Huke i mål; kampen færdig i en 2-all draw. Efter picking up to point fra deres første to kampe, holdet havde en kørsel af fire på hinanden følgende tab, som så dem elimineret i gruppespillet.

2012 AFC Champions League

Central kyst tilbage til asiatiske konkurrence i 2012 AFC Champions League efter efterbehandling sekund i 2010-11 A-League. Klubben trak deres første tre kampe mod Tianjin Teda, Nagoya Grampus og Seongnam Ilhwa Chunma, før lidelse en 5-mål tab væk til Seongnam. I den følgende kamp mod Tianjin Teda, søfolk produceret deres bedste nogensinde Champions League resultat til dato, vinde 5-1 hjemme i, hvad der var deres første nogensinde vinde i konkurrencen. Behøver en udesejr i deres sidste gruppe kamp mod Nagoya Grampus at gå videre til næste runde, klubben lidt et 3-0 tab og blev slået ud af konkurrencen.

2013 AFC Champions League

Søfolk var det eneste hold til at modtage direkte kvalifikation til 2014 AFC Champions League efter at have vundet 2011-12 A-League Premiership. Denne kampagne omfattede en 2-1 sejr over Guizhou Renhe, samt en udesejr mod Suwon Bluewings kun to dage efter at have vundet 2013 A-League Grand Final. Et tab til Kashiwa Reysol i den sidste gruppe spillet ikke var nok til at forhindre, at søfolk fra at kvalificere sig til runde af seksten for første gang. I næste runde, kom Central Coast op imod kinesiske Super League mestre Guangzhou Evergrande og mistede 5-1 over to ben. Evergrande gik på at vinde konkurrencen.

2014 AFC Champions League

Klubben kvalificerede sig til 2014 AFC Champions League efter at have vundet 2013 A-League Grand Final, men blev tvunget til at benægte rygter om, at de overvejede at trække sig fra konkurrencen af ​​økonomiske årsager. En dobbelt fra Mile Sterjovski gav klubben en sejr over Sanfrecce Hiroshima derhjemme - søfolk første sejr mod japanske modstand. Klubben også besejrede Beijing Guoan. Et tab i deres sidste kamp mod Sanfrecce elimineret søfolk fra turneringen.

2015 AFC Champions League

Baseret på den tidligere turneringens tildelinger og indikationer fra fodboldforbund Australien, vil søfolk deltager i 2015 AFC Champions League efter kommer tredje i 2013-14 A-League, selv om dette er endnu ikke bekræftet.

Samlet rekord

Efter sæson

Efter land

  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha