Cardinals skabt af Alexander VII

Pave Alexander VII skabte tredive otte nye kardinaler i seks consistories:

9 april 1657

  • Flavio Chigi, kardinal-Nephew - kardinal-præst S. Maria del Popolo, så kardinal-biskop i Albano, kardinal-biskop i Porto e S. Rufina, † 13 September 1693
  • Camillo Melzi, ærkebiskop af Capua - kardinal-præst S. Marcello, † 21 januar 1659
  • Giulio Rospigliosi, titulær ærkebiskop i Tarso, udenrigsminister - kardinal-præst S. Sisto; blev pave Clement IX den 20. juni 1667 † 9 December 1669
  • Nicola Guido di Bagno, titulær ærkebiskop i Athen - kardinal-præst S. Eusebio, † 27 August 1663
  • Girolamo Buonvisi, titulær ærkebiskop i Laodikea - kardinal-præst S. Girolamo degli Schiavoni, † feb 21, 1677
  • Francesco Paolucci - kardinal-præst S. Giovanni a Porta Latina, † 9 JULI 1661
  • Scipione Pannocchieschi d'Elci, ærkebiskop i Pisa - kardinal-præst S. Sabina, † 12 April 1670
  • Girolamo Farnese, titulær ærkebiskop i Patras - kardinal-præst S. Agnese fuori le mura, † 18 Feb 1668
  • Antonio Bichi, biskop i Osimo - kardinal-præst S. Agostino, så kardinal-præst S. Maria degli Angeli, kardinal-biskop i Palestrina, † 21 Februar 1691
  • Francesco Maria Sforza Pallavicino, S.J. - Kardinal-præst S. Salvatore i Lauro, † 5 juni 1667

29 april 1658

Bemærk: alle disse kardinaler blev skabt in pectore og offentliggjort den 5. april 1660. De fik licensens kirker den 19. april 1660.

  • Volumnio Bandinelli - kardinal-præst SS. Silvestro e Martino, † 5 juni 1667
  • Odoardo Vecchiarelli - kardinal-diakon af SS. Cosma e Damiano, † 31 juli, 1667
  • Giacomo FRANZONI, kasserer generelt af Apostolsk Afdeling - kardinal-diakon S. Maria i Aquiro, så kardinal-diakon S. Maria i Cosmedin, kardinal-præst S. Pancrazio, kardinal-præst S. Maria i Aracoeli, cardinal- Præsten i S. Maria della Pace, kardinal-biskop i Frascati, kardinal-biskop i Porto e S. Rufina, † 19 December 1697

5 april 1660

  • Franz Wilhelm von Wartenberg, biskop i Regensburg - kardinal-præst, uden titel, † 1 December 1661
  • Pietro Vidoni, biskop i Lodi - kardinal-præst S. Callisto, så kardinal-præst S. Pancrazio, † 5 Jan 1681
  • Gregorio Giovanni Gasparo Barbarigo, biskop i Bergamo - kardinal-præst S. Tommaso i Parione, så kardinal-præst S. Marco, † 18 jun 1697
  • Pascual de Aragón-Córdoba-Cardona y Fernández de Córdoba - kardinal-præst S. Balbina, så kardinal-præst S. Matteo i Merulana, † 29 Jun 1672

14 januar 1664

  • Girolamo Boncompagni, ærkebiskop i Bologna - kardinal-præst SS. Marcellino e Pietro, † 24 Januar 1684
  • Celio Piccolomini, titulær ærkebiskop af Caesarea - kardinal-præst S. Pietro in Montorio, † 24 maj, 1681
  • Carlo Bonelli, titulær ærkebiskop i Korinth - kardinal-præst S. Anastasia, † 27 August 1676
  • Carlo Carafa della Spina, biskop i Aversa - kardinal-præst S. Susanna, så kardinal-præst S. Maria i Via, † 19 Oktober, 1680
  • Angelo Čelsi - kardinal-diakon S. Giorgio i Velabro, så kardinal-diakon S. Angelo i Pescheria, † 6 November 1671
  • Paolo Savelli - kardinal-diakon S. Maria della Scala, så kardinal-diakon S. Giorgio i Velabro, kardinal-diakon S. Nicola i Carcere, kardinal-diakon S. Giorgio i Velabro, kardinal-diakon S. Maria in Cosmedin, † 11 September 1685
  • Alfonso Michele Litta, ærkebiskop af Milano - kardinal-præst S. Croce in Gerusalemme, † 28 August 1679
  • Neri Corsini, titulær ærkebiskop i Damietta - kardinal-præst SS. Nereo ed Achilleo, † 19 September 1678
  • Paluzzo Paluzzi degli Albertoni, rigsrevisor af Apostolsk Afdeling - kardinal-præst SS. XII Apostoli, så kardinal-præst S. Crisogono, kardinal-præst S. Maria in Trastevere, kardinal-biskop i Sabina, kardinal-biskop i Palestrina, kardinal-biskop i Porto e S. Rufina, † 29 juni, 1698
  • Cesare Maria Antonio Rasponi - kardinal-præst S. Giovanni a Porta Latina, † 21 November 1675
  • Giannicolò Conti, præfekt i Rom - kardinal-præst S. Maria Traspontina, så kardinal-biskop i Sabina, † 20 januar, 1698
  • Giacomo Filippo Nini - kardinal-præst i S. Maria della Pace, † 11 August 1680

15 feb 1666

Bemærk: alle disse kardinaler blev skabt in pectore og offentliggjort den 7 marts 1667.

  • Carlo Roberti de 'Vittori, titulær ærkebiskop i Tarso, nuntius i Frankrig - kardinal-præst S. Maria i Aracoeli, † 14 Feb, 1673
  • Giulio Spinola, titulær ærkebiskop i Laodicei, nuntius i Østrig - kardinal-præst SS. Silvestro e Martino, så kardinal-præst S. Crisogono, kardinal-præst S. Maria in Trastevere, kardinal-præst S. Prassede, † 11 mar 1691
  • Vitaliano Visconti, titulær ærkebiskop i Efeso, nuntius i Spanien - kardinal-præst S. Agnese fuori le mura, † 7 September 1671
  • Innico Caracciolo, dekan for den apostolske Afdeling - kardinal-præst S. Clemente, † 30 jan 1685

7 marts 1667

  • Giovanni Delfino, patriark af Aquileia - kardinal-præst S. Salvatore i Lauro, så kardinal-præst SS. Vito e Modesto, † 19 Jul 1699
  • Guidobald von Thun, ærkebiskop af Salzburg - kardinal-præst, uden titel, † 1 Juni 1668
  • Louis de Vendôme - kardinal-diakon S. Maria i Portico, † 12 August 1669
  • Luis Guillermo de Moncada Aragón Luna de Peralta y de la Cerda, hertug af Bivona - kardinal-diakon uden titel, † 4 maj, 1672
  0   0
Forrige artikel Ebba Bernadotte
Næste artikel Øl i USA

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha