Canadiske Society of Painters i Water Colour

Den canadiske Society of Painters i Water Colour, grundlagt i 1925 anses for at være Canadas officielle nationale akvarel Society. Siden 1980'erne foreningen har haft næstformand kongelige protektion fra den siddende guvernør generalsekretær Canada. Anerkendt af en lang liste af internationale udstillinger er det den canadiske svarer til sådanne andre nationale samfund som det amerikanske Akvarel Society, USA; Royal Akvarel Society, UK; etc.

Nationens ældste mellemstore specifikke arts organisation har haft en imponerende historie. Medlemskab er betragtet som et tegn på at opnå peer anerkendelse i en af ​​de mest vanskelige og krævende visuelle kunst form.

De valgte medlemmer har ret til at bruge foreningens initialer CSPWC efter deres navne.

De CSPWC deler med Royal Canadian Academy of Arts den ære at være de to nationale visuelle kunst organisationer, der har deres eksamensbeviser medlemskab underskrevet af guvernør generalsekretær Canada.

Tidlig historie

Der er formentlig grund til herunder nogle af de oprindelige folk som tidlige brugere af versioner af akvarel i deres kunst og kunsthåndværk. Ved hjælp af lokale materialer og kemikalier, de helt sikkert tilnærmet den akvarel medium i nogle af deres pigmenter og farvestoffer, mens virkelig ikke har nogen praktisk grund til at udforske iboende transparente kvaliteter.

Den første registrerede brug af et europæisk uddannet akvarelmaler arbejder inden for, hvad der i dag canadisk territorium menes at være værker af John White, der ledsagede de ekspeditioner af Sir Martin Frobisher i 1570'erne. Et andet tidligt eksempel på en begavet akvarelmaler arbejder i samme region ville være Samuel de Champlain, der først ankom i 1603. Historisk kunst-uddannede officerer eller kartografer blev afsendt af både den franske og britiske regeringer til at bistå med forberedelsen af ​​livsvigtige kort over disse nyligt hævdede lander og registrere geografiske forhold. Der er en overlevende væld af tidlige akvareller fra denne periode, som rekord landskabstræk og tidlige bosættelser. Ivrigt indsamlet i dagens kunst markeder det bedste er især huse i Bibliotek og Arkiv Canada, National Gallery of Canada og Royal Ontario Museum.

Forud for opfindelsen af ​​kameraet, akvarel portræt miniaturer på pergament eller elfenben, var et dagligt syn i hjemmene af Canadas urbane elite.

Ved det nittende århundrede var der en række velkendte watercolourists såsom Thomas Davies, George Heriot, Otto Jacobi, Charles Jones Way og canadisk-fødte Lucius Richard O'Brien, der arbejder i forskellige dele af landet. Kane blev kendt for sin post af interaktioner med det første Nations Folk, som han rejste tværs vestlige Canada med The North West Company og Hudson Bay Company. Mens Jacobi, Way og O'Brien og andre involverede sig i 1880 grundlæggelsen af ​​Royal Canadian Academy of Arts der havde længe været krav, især i Montreal, for dannelsen af ​​et specifikt medium samfund.

Mens flere af disse tidlige samfund gjorde overleve i korte perioder det var den 11. november 1925, at en gruppe af ligesindede kunstnere mødtes i historiske Kunst & amp; Breve Club of Toronto og grundlagde CSPWC / SCPA. Kun når blev foreslået om medlemskab en arbejdsgruppe ramme under den honorære ledelse af noteret maleren RF Gagen gjorde det synes muligt, at et sådant samfund kunne overleve i det enorme geografiske virkelighed, der var Canada. Inden for få år et sæt vedtægter var blevet oprettet, en forfatning godkendt og flere Toronto-baserede udstillinger afholdt. Den første valgte præsident var Fred H. Brigden et godt tilsluttet kunstner og pædagog, der skabte en følelse af vitalitet i gruppen og der opfordrede mange yngre kunstnere til at søge om valget.

De stiftende medlemmer af CSPWC / SCPA var FH Brigden, AJ Casson, Franklin Carmichael, C.W. Jeffreys, F.S. Haines, L.A.C. Panton, R.F. Gagen, Thomas G. Greene, Robert Holmes, Franz Johnston, André Lapine og EJSampson.

Ved afholdelse af indledende møde disse hovedsageligt Ontario-baserede kunstnere gjorde invitere en række nationalt prominente watercolourists herunder WJ Phillips og FH McGillivray der er baseret på afstande fra Toronto, var forhindret i at deltage. De gjorde imidlertid sende stærke breve af støtte og i virkeligheden bør overvejes "stiftere". Dette er væsentligt, fordi inddragelsen af ​​Firenze H. McGillivray er tegn på det nye samfund er villig til at acceptere kvindelige medlemmer fra starten.

Formative år

Den CSPWC / SCPA, tiltrække opmærksomhed i sin vorden, blev hurtigt har sine udstillinger hang på Art Gallery of Toronto og National Gallery of Canada. Denne vægt på udstillinger var afgørende på det tidspunkt, da der var næsten ingen kommercielle gallerier i landet. Den eneste måde en individuel kunstner kunne gøre en levende var ved at udstille med sådanne samfund som den canadiske Society of Painters i Water Colour, Ontario Society of Artists, og Royal Canadian Academy, i et offentligt galleri. Virkeligheden var, at den spirende kunstner fik offentlig anerkendelse af juryen accept til at udstille hans eller hendes bedre kendte peer-gruppe, deres berømmelse tilføjer glans ved association.

I årene mellem Første og Anden Verdenskrig, Canada oplevede en periode med uventet vækst som efterspørgsel efter sine landbrugsprodukter og mineralrigdomme gjort det en af ​​verdens stærkeste markeder. Som en af ​​underskriverne af Versaillestraktaten i 1919 Canada var, ukendt for sig selv på det tidspunkt, der søger at etablere sin egen identitet adskilt fra sine tidligere koloniale herskere.

Det var i billedkunst, i første omgang inden for landskabsmaleri, at det nye land fundet en af ​​sine stærkeste sanser af selvet. Som malere over hele landet pustet ud i deres respektive landdistrikterne, Backwood og nordlige rum, var det medie akvarel en let transportabel og let materiale, som lånt sig så let til den nyligt populære emne.

Mens mange kunstnere gjorde brug akvareller som en on-site skitsering medie, mange brugte de samme malerier som udgangsmateriale til ofte større og mere stærkt færdige arbejder på lærred, at de er produceret i deres hjem studios. Den resulterende offentlighedens opfattelse af akvareller som mindre medium end andre, såsom olie er en stadig tilbagevendende problem for alle praktiserende læger trods for, at akvarel er den mere krævende medie. Det var denne meget dårligt informeret opfattelse, der var bag meget grundlæggelsen af ​​Samfundet som udstiller kroppen, hvor de enkelte kunstværker ikke ville blive sammenlignet med nabolandet arbejde i andre mindre udfordrende materialer.

Begyndende i 1930'erne, National Gallery of Canada var medvirkende til at bistå CSPWC / SCPA med en serie af højt profilerede internationale udvekslingsprogrammer udstillinger med samfund i New Zealand, Brasilien, Frankrig, Storbritannien og USA. Desuden National Gallery fra 1933 og fremefter sponsoreret en række regelmæssige censurerede udstillinger, der turnerede i hele Canada. Forbundsregeringen opfordrede CSPWC / SCPA at udstille i den canadiske pavillon på 1.938 britiske imperium udstilling og i 1939 i New York verdensudstilling. Begge disse oversøiske udstillinger blev rost af den internationale kunst pressen og tjente til at øge prestige Society.

Med udbruddet af Anden Verdenskrig et antal medlemmer blev udnævnt officielle krig kunstnere og tjente i forskellige kapaciteter hjemme og om krigen fronter. Den regelmæssige serie af udstillinger var tydeligvis påvirket, og eneste fuldt genoptaget i 1946.

Tiderne skifter

I 1949 blev foreningens årlige udstilling på Art Gallery of Toronto reorganiseret til at åbne op for nye regler for at blev den første ægte "åbne", i modsætning til "invitational", show i foreningens historie. Denne tradition, med visse ændringer, er fortsat til i dag med den nuværende "Open Water" Årlig udstilling være åben internationalt for at enhver kunstner arbejder i mediet.

I 1950'erne var vidne til skabelsen af ​​nye områder af kunst stipendium med udviklingen af ​​både kommercielle kunstgallerier og en ny professionel tilgang til kunst curatorships i de store offentlige gallerier. Finde, at en betragtelig procentdel af udstillingen programmet blev taget op med de årlige shows af regionale og nationale kunst grupper, den nye kuratoriske personale flyttes selv. Den sidste regelmæssige udstilling af Society på Art Gallery of Toronto var vært i 1958 og efterfølgende var der en afkøling af lang skattede forbindelser med Ottawa National Gallery.

Ledelsen i CSPWC / SCPA søgte alternative galleri plads og fandt det i en række forskellige steder fra kyst til kyst. Regionale gallerier, biblioteker og universiteter var vært de årlige udstillinger og en ny følelse af national identitet blev fundet i samfundet. Mens den årlige søgen efter et mødested skabt meget arbejde for en frivillig medlemskab det gjorde hjælpe med at udvikle en reel følelse af kammeratskab, der er fortsat til i dag. Mens en række andre medier-baserede institutioner begyndte at vakle i denne vanskelige periode CSPWC / SCPA arbejdet meget hårdt for at holde sig levedygtig og de årlige censurerede vise sin "raison d'être". Arbejder fra inden for sine egne midler og stole på valgte medlemmer i fjerntliggende samfund, de regelmæssige årlige udstillinger fortsatte med at finde sted, men udgifterne til skibsfart, katalogisering og forsikring var uoverkommelige og meget af arbejdet blev udført af et lille sæt af frivillige. Det hele blev meget dræning, og som nye kommercielle gallerier dukket op, mange medlemmer til venstre for at skabe mere lukrative forbindelser.

Igen stiger

Den lange historie af årlige censurerede udstillinger fortsatte ind i 1970'erne, og med tilføjelsen af ​​valutakurserne udstillinger med den amerikanske Akvarel Society på National Academy Galleries i New York. I 1975 blev en invitation accepteret at udstille på det nyrenoverede Canada House på Trafalgar Square i London. Samme år Art Gallery of Ontario var vært for en "in-house" retrospektiv at hilse foreningens 50 års jubilæum. I 1976 var selskabet i stand til at organisere et medlem udveksling udstilling med Japan, som blev udstillet på Tokyo Metropolitan Art Museum. Denne særlige show, i samarbejde med en række offentlige og kommercielle partnere var en kritisk succes. Anerkendelse modtaget gav CSPWC / SCPA medlemmer en fornyet følelse af identitet.

Arbejde med Visual Arts Ontario, var selskabet i stand til at opnå permanent kontorplads i 1970'erne og var i stand til at organisere den første af en række pædagogiske seminarer, der har udviklet sig til nutidens populære Nationale Akvarel symposier. Disse ugelange arrangementer har været afholdt i stort set alle dele af landet og har været ansvarlig for en stor slutspurt i ansøgninger om medlemskab.

Da tiden kom til at organisere CSPWC / SCPA 1985 Diamond Jubilee Selskabet fandt, at kunstens verden igen var gået igennem nogle store forandringer. Først var der en byge af ny interesse for hele området for maleri i akvarel, der var særlig tydeligt i Canada og USA. Der var også en erkendelse i teknikken samfund, mens der var mange fordele, der findes i de kommercielle gallerier var der stadig andre muligheder, der kun findes i forbindelse med de traditionelle samfund. Dette blev kraftigt forstærket, da H.M. Dronningen accepterede de 60 malerier, der var blevet censureret som "CSPWC Diamond Jubilee Collection" i sagnomspundne Kongelige Samling på Windsor Castle og udstillet dem i 1986 i slottets Tegning Gallery. Senere CSPWC / SCPA var dybt involveret med en større vandreudstilling "internationale farvande", der sætter canadiske malerier på udstilling med redegørelser fra Det Kongelige Akvarel Society, The American Akvarel Society og The Royal Scottish Society of Painters i Akvarel i spillesteder i fire forskellige lande.

I 1980'erne CSPWC / SCPA var en af ​​en række store kunst organisationer, der oprettede John B. Aird Galleri / Galerie John B. Aird i Ontario regering administrative kompleks på Dronningens Park, Toronto. Den Aird Gallery, til rådighed for hver af de samfund for en årlig udstilling, satte CSPWC / SCPA på en sikker udstilling fodfæste og alligevel gav det mulighed for at søge udstilling muligheder i hele nationen. Når deres regelmæssige udstilling slot ikke anvendes i den årlige "Open Water" show det er helliget medlems tema skærme.

I 1990'erne den CSPWC / SCPA virkelig var blevet en "national" samfund med en række regionale direktører og medlemmer fra hele landet. Dette fortsætter i dag med den nuværende opsøgende at inddrage større deltagelse fra First Nation kunstnere.

Fejring af 75-års jubilæet i 2000 med sin regelmæssige årlige "Open Water" udstilling, CSPWC / SCPA afsløret den første Julius Griffith award gives til "et valgt medlem, der har gjort en enestående og vedvarende bidrag til samfund". Igen pådømmelse af medlemmernes værker fandt sted med henblik på at sende yderligere 15 malerier, der skal føjes til de 60 canadiske beholdninger på Det Kongelige Bibliotek på Windsor Castle til at blive en del af CSPWC Royal Collection Project. De udvalgte blev vist på Arts & amp; Breve Club of Toronto og derefter på den canadiske Højkommissariat i London, hvor de var i 2001, formelt accepteret af HKH Prinsen af ​​Wales, som er æresmedlem af CSPWC / SCPA.

Der var også en medlemmernes udstilling i Toronto, der markerede årsdagen således fortsat en lang tradition. Som året kom til et tæt, en stor retrospektiv udstilling af Society, "en børste med historie", var arrangeret af Art Gallery of Mississauga.

Present

Den årlige "Open Water" show, åben for alle kunstnere, fortsætter med at være i fokus i foreningens arbejde, som kan hostes overalt i landet. Den mest prestigefyldte pris er "A. J. Casson Award ", en bestilt medalje skabt af den fornemme canadiske billedhugger Dora de Pédery-Hunt, givet" for fremragende præstation i akvarel "til det bedste arbejde i showet. Medaljen er ledsaget af en kontant pris. Mens disse shows generere en række sponsor-baserede awards den eneste anden award faktisk finansieret af Samfundet er "Charles Comfort Medal" gives for den fremragende figurative arbejde.

I januar 2008 CSPWC / SCPA vært for en udstilling på John B. Aird Galleri / Galerie John B. Aird, som hædret karrieren for ti udestående Life medlemmer. Titlen "skatte", dette show var den bedste deltog Aird Gallery udstilling i årtier. Det næste år så en anden ti Life medlemmer hædret i "Treasures 2009".

Samfundet er en regelmæssig bidragyder til årlige udstillinger på Museo Nacional de le Acuarela i Mexico.

Samfundet har en lang tradition for at tilskynde yngre kunstnere og fortsætter med at sponsorere priser på NSCAD Universitet, Ontario College of Art & amp; Design og Alberta College of Art and Design.

Siden 1980'erne hvert medlem på valg er forpligtet til at donere et betydeligt og typisk arbejde til foreningens diplom Collection i øjeblikket til huse i Peel Art Gallery, Museum og Arkiver. Denne værdifulde ressource, som også omfatter tidligere værker af medlemmer er ofte omtalt som den nationale Akvarel Samling. Det fås som en udstilling og studie ressource, og en del af samlingen er udstillet på en regelmæssig basis.

CSPWC / SCPA præsidenter

 • 1925-1926 R.F.Gagen {honorære}
 • 1926-1928 Fred H. Brigden
 • 1928-1931 C.W. Jeffreys
 • 1931-1932 T.G. Greene
 • 1932-1934 Franklin Carmichael
 • 1934-38 Peter Haworth
 • 1938-1941 Carl Schaefer
 • 1941-43 Charles Goldhamer
 • 1943-1945 Caven Atkins
 • 1945-1946 Jack Bush
 • 1946-1948 William Winter
 • 1948-1950 Paraskeva Clark
 • 1950-52 Charles Comfort
 • 1952-1954 J.W.G. MacDonald
 • 1954-1956 Bobs Cogill Haworth
 • 1956-1958 Doris McCarthy
 • 1958-1960 Julius Griffith
 • 1960-1962 D. Mackay Houston
 • 1962-1964 John Richmond
 • 1964-1965 Donald Neddeau
 • 1965-1967 Viktorus Brickus
 • 1967-1969 Barbara L. Greene
 • 1969-1972 John Henry Martin
 • 1972-1977 John Bennett
 • 1977-1979 Ray Cattell
 • 1979-1981 Julius Griffith
 • 1981-1984 William Sherman
 • 1984-1985 Gery Puley
 • 1985-1988 Osvald Timmas
 • 1988-1991 Rudolf Stüssi
 • 1991-1993 Marc Critoph
 • 1993-1995 Anthony J. Batten
 • 1995-1997 Margaret L. Squire
 • 1997-1999 Chuck Burns
 • 1999-2001 Ed Shawcross
 • 2001-03 Neville Clarke
 • 2003-05 Tim Packer
 • 2005-07 Marc L. Gagnon
 • 2007-09 Marlene Madole
 • 2009-11 Peter Marsh
 • 2011- Katherine Zarull
  0   0
Forrige artikel A. G. Macdonell
Næste artikel 2008 Belgiske Grand Prix

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha