Camp des Loges

Den Camp des Loges er uddannelse center og klub hovedkvarter for franske fodboldklub Paris Saint-Germain. Det er beliggende i kommunen Saint-Germain-en-Laye, som er i det vestlige forstæder i Paris. Camp des Loges blev træningscentret i PSG i 1974. Det begyndte vært for reserver og Academy i 1975. uddannelsescenter officielt åbnet den 4. november 1975, og Pedro Alonso blev dets første direktør. Bertrand Reuzeau er den nuværende direktør. PSG midlertidigt forlades Camp des Loges grundet renovering i 2006. Den nye Camp des Loges blev indviet i 2008. Camp des Loges vært træningssessioner for seniorhold og fungerer også som hjemsted facilitet til reserverne og Akademi og kvindelige sider, som spiller deres hjemmekampe på Stade Georges Lefèvre.

Historie

Camp des Loges blev officielt indviet den 21. juni 1904 efter oprettelsen af ​​Paris Saint-Germain forgænger, Stade Saint-Germain. For cirka 70 år Camp des Loges var hjemsted for Stade Saint-Germain, indtil klubbens fusion med kolleger lokale klub Paris FC. Efter fundamentet for Paris Saint-Germain i 1974, Camp des Loges begyndte at operere som et uddannelsescenter for klubben. Den PSG uddannelsescenter officielt åbnet den 4 November 1975 med Pedro Alonso bliver installeret som klubbens første direktør.

Beliggende mellem skov af Saint-Germain-en-Laye og militære anlæg, har centret været genstand for debat i over et kvart århundrede. I begyndelsen af ​​70'erne, Camp des Loges var en af ​​de mest moderne faciliteter i landet, og ved flere lejligheder, husede Frankrigs fodboldlandshold, der gennemførte en række forberedende træningssessioner på anlægget. Men som tiden gik, begyndte de faciliteter til at køre gamle. I midten af ​​80'erne, borgmester i Saint-Germain-en-Laye, der ejede centrum, investerede nogle penge med bestræbelser på at holde Camp des Loges kører effektivt. Men investeringen ikke opfyldte kravene centret er nødvendige for at fungere effektivt. På grund af dette, daværende præsident Francis Borelli og lederne af klubben, under Canal + æra, fordømte denne situation, men de var også i stand til at forbedre vilkårene for Camp des Loges.

I marts 2006 med henblik på at modernisere centrum, Paris Saint-Germain meddelt, at klubben midlertidigt ville forlade Camp des Loges, for de faciliteter til at blive renoveret. Udarbejdelsen af ​​terrænet begyndte i januar 2008, mens den første sten blev lagt i juli 2008, og det blev afsluttet den 24. oktober 2008 - lidt over tre måneder senere. Installationen af ​​møbler og udstyr begyndte før den officielle indvielse den 4. november. Hele processen kostede 5 millioner €. Den nye Camp des Loges, ligger 400 meter fra den gamle, blev indviet den 4. november 2008. Det samlede græs areal, herunder fodboldbaner er 24,446 m² i et samlet areal på 28,888 m², det indeholder alle de nødvendige faciliteter for en klub niveau. Dette omfatter en aqua-terapi center, massage rum, behandling værelse, vægt værelse, afslapningsrum, kontorer til personale og præsidentvalg hierarki, tryk zone, rekreativt område, etc.

Uddannelse kompleks i tal:

  • 28888 - samlet areal
  • 1761 - Overfladearealet af den nye uddannelse komplekse bygning
  • 105 - I dage, byggetid
  • 35 - Antallet af træer plantet eller genplantes
  • 28 - Antallet af værelser, undtagen toiletter, badeværelser og lagerrum
  • 29 - Antallet af parkeringspladser inde i komplekset
  • 7,40 - målt i meter, den maksimale højde af bygningen
  • 6 - Antallet af parkeringspladser til tohjulede motoriseret transport
  • 5 - I millioner, antallet af euro hele uddannelsen komplekse omkostninger

Stade Georges Lefèvre

Stade Georges Lefèvre i Camp des Loges var, 1904-1970, den vigtigste stadion Stade Saint-Germain, indtil klubbens fusion med kolleger lokale klub Paris FC. Det blev omdøbt Stade Georges Lefèvre i 1945, for spilleren af ​​Stade Saint-Germain, der døde ved fronten i 1940. Efter grundlæggelsen af ​​Paris Saint-Germain i 1974, Camp des Loges begyndte at operere som et uddannelsescenter for klubben . I øjeblikket stadion værter træningssessioner for seniorhold og fungerer også som hjemsted stadions for klubbens reserver og kvindelige sider.

  0   0
Forrige artikel Bush Theatre
Næste artikel 2009-10 LEN Euroleague

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha