C.D. Platense Municipal Zacatecoluca

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Februar 28, 2016 Ib Faye c 0 1

Club Deportivo Platanse Municipal Zacatecoluca, normalt forkortet til blot Platanse, er en salvadoranske fodboldklub.

Holdet er baseret i Zacatecoluca, det departementale hovedstad La Paz-provinsen og spiller i Segunda División de Fútbol Salvadoreno, som er landets anden etage liga.

Historie

Fodboldklubben blev stiftet den 1. maj, 1951. I begyndelsen af ​​1970'erne, klubben var stadig en obskur fodboldhold spiller i den regionale amatør division. De støt forbedret og med 1972 legede i Tercera division.

Omkring dette tidspunkt, tog Rengifo familie over den finansielle og administration side af klubben indsamle nye sponsorer og bidrage stor del af deres egen familie formue. Deres bidrag genereret næsten øjeblikkelige resultater: i 1973 klubben under ledelse af brasilianske Jorge Tupinambá dos Santos vandt Tercera División for første gang, og tjente forfremmelse til Segunda División de Fútbol Salvadoreno.

På trods af denne succes, The Rengifo familien skiltes måder med Jorge Tupinambá dos Santos og lejede argentinske Juan Quarterone hvis nye taktik, spiller rekruttering og træningsmetoder hjalp holdet vinde Segunda División de Fútbol Salvadoreno i 1974 og tjene forfremmelse til salvadoranske Primera División for første gang i klubbens historie.

Platense gjorde det umulige og vandt 1975 Primera Division, de også indstille forskellige registre gør så sådan bliver det andet hold til at vinde titlen efter at have fået forfremmelse i deres allerførste sæson, havde Klubben vandt alle tre titler i tre forskellige division fortløbende, The klub afsluttet også den dobbelte vinde primera og Torneo Fraternidad / UNCAF Club Championship.

International succes

Platense sammen med hjemlige succes, blev det første salvadoranske hold til at vinde Torneo Fraternidad / UNCAF Club Championship i 1975 takket være spillere som Albert Fay, Jaime Castro, Helio Rodríguez, "Ninon" Osorio, Pedro Silva Jorge "el Indio" Vásquez José Luis Rugamas, David Pinho, Ricardo Zafanella, Jorge bucaro og Rafael "Ráfaga" bucaro.

Afvis

Efter højder af 1975 Klubben var stadig en konkurrencedygtig kraft i 1976-1978, men klubbens formue begyndte at svinde, når Regnifo familien flygtede El Salvador på grund af den stigende konflikt i landet. Snart klubberne ikke kunne beholde deres stjerne spillere og til sidst blev forvist i 1980. Som fortsatte borgerkrigen klubben fortsatte med at skrubbe i Segunda Division, og til sidst efter 10 år han klubben blev forvist til Tercera i de tidlige 90'erne.


Club

Stadion

Stadionet "Estadio Antonio Toledo Valle", som tidligere tilhørte National Institute of Sport, nu er ved at blive passet af kommunen. Dette har givet nogle forbedringer i sportsfaciliteter såsom at placere græs på stadion.

Rivalisering

Platense Municipal Zacatecoluca vigtigste rival var CD Tehuacán. De var rivaler, da klubberne kun var adskilt af 11 km. Det endelige resultat var en 3: 0 sejr til Platanse Municipal Zacatecoluca. Men da Tehuacán blev opløst i 2009, Platanse har ingen reelle rivaler på nuværende tidspunkt.

Records

 • Platense er kun den tredje hold til at vinde første division i deres allerførste sæson i den øverste flyvning i 1975
 • Platense er kun én af to teams til at vinde Copa Interclubes UNCAF i 1975
 • Platense var de første salvadoranske hold til at vinde Copa Interclubes UNCAF i 1975
 • Platense har vundet alle tre division titler Tercera Division, Segunda Division og Primera División
 • Platense er den første og hidtil eneste klub til at vinde en første division titel, mens baseret i La Paz Department

Shirt Sponsorering

Shirt Producent

 • Milan

Sponsorer

 • Impressa Repuestos

Resultater

Disse priser er opdateret til april 2012. Gennem hele sin historie har klubben formået flere internationale, nationale og regionale titler, der har gjort det indtager den øverste position i rækkefølgen af ​​de La Paz fodboldhold, der betragtes som en af ​​de mest fremragende salvadoranske fodbold klubber.

Nationale Turneringer

 • Salvadoranske Primera División mestre: 1975
 • Segunda División mestre: 1974
 • Tercera División mestre: 1973 2003

Internationale Turneringer

 • Torneo Fraternidad / UNCAF Club Championship mestre: 1975

Aktuel trup

Fra 2011: Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Personale

Ledelse

Coaches

Gennem hele sin historie har Platanse haft mange og forskelligartede trænere blandt hvilke er værd at bemærke Juan Quarterone er at blive nævnt, da under hans ledelse, holdet var Champion i Liga konkurrencen og overså klubben vinde den eneste CONCACAF trofæ, som indtil nu pryder dens udstillingsvindue; Jorge Tupinambá dos Santos, som hjalp klubben vinde anden division titel i 1973 sæsonen; Mauricio Alfaro, assending holdet fra tredje til anden division.

Sport statistik

 • Opdateret til juli 2010.

Sport generel information

  0   0
Forrige artikel Den Herd
Næste artikel Adrian Miedziński

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha