Bulgarien på Sommer-OL 2000

Bulgarien konkurrerede på Sommer-OL 2000 i Sydney, Australien.

Medaljevindere

 Guld

  • Tereza Marinova Atletik, Kvinders trespring
  • Tanyu Kiryakov Skydning, Mænds 50 m Pistol
  • Mariya Grozdeva Shooting, Kvinders Sport Pistol
  • Galabin Boevski Vægtløftning, Mænds Letvægts
  • Armen Nazaryan Wrestling, Mænds græsk-romerske Bantamvægt

 Sølv

  • Petar Merkov Kanosejlads, Mænds K1 500 m Kajak singler
  • Petar Merkov Kanosejlads, Mænds K1 1000 m Kayak singler
  • Rumyana Neykova Roning, Kvinders Single Sculls
  • Georgi Markov Vægtløftning, Mænds Letvægts
  • Alan Tsagaev Vægtløftning, Herre
  • Serafim Barzakov Wrestling, Mænds Freestyle Featherweight

 Bronze

  • Yordan Yovchev Gymnastik, Mænds Ringe
  • Yordan Yovchev Gymnastik, Mænds Floor Øvelser

Resultater efter begivenhed

Atletik

Mænds Konkurrence

Mænds 100 m

  • Petko Yankov
    • Runde 1 10,63

Mænds 200 m

  • Petko Yankov
    • Runde 1 20,91
    • Runde 2 20.75

Mænds 400 m

  • Iliya Dzhivondov
    • Runde 1 48,64

Mænds 110 m hækkeløb

  • Zhivko Videnov
    • Runde 1 ikke færdig

Mænds 400 m hækkeløb

  • Iliya Dzhivondov
    • Runde 1 54,36

Mænds længdespring

  • Petar Dachev
    • Kvalificerende 8,03
    • Final 7,80
  • Nikolay Atanasov
    • Kvalificerende 7,62

Mænds trespring

  • Rostislav Dimitrov
    • Kvalificerende 17.00
    • Final 16.95
  • Ivayle Rusenov
    • Kvalificerende 16.40

Mænds Stangspring

  • Ilian Efremov
    • Kvalificerende 5.55

Mænds Marathon

  • Petko Stefanov
    • Final 02:26:24

Kvinders Konkurrence

Kvinder 100 m

  • Petya Pendareva
    • Runde 1 11.30
    • Runde 2 11,36

Kvinder 200 m

  • Monika Gachevska
    • Runde 1 24.16

Kvinder 400 m

  • Daniela Georgieva
    • Runde 1 54,46

Kvinder 5000 m

  • Daniela Yordanova
    • Runde 1 15: 10.08
    • Final 14: 56,95

Kvinders 100 m hækkeløb

  • Svetla Dimitrova
    • Runde 1 13.00
    • Runde 2 13.04
    • Semifinale 12.95

Kvinders Javelin Throw

  • Khristina Georgieva
    • Kvalificerende 54.60

Kvinders Hammer Throw

  • Aneliya Yordanova
    • Kvalificerende 54,92

Kvinders trespring

  • Tereza Marinova
    • Kvalificerende 14,73
    • Final 15.20
  • Mariya Dimitrova
    • Kvalificerende 13,87

Kvinders High Jump

  • Eleonora Miloucheva
    • Kvalificerende 1,94
    • Final 1.90
  • Venelina Veneva
    • Kvalificerende 1,94
    • Final 1,93
  • Hristina Kalcheva
    • Kvalificere intet mærke

Kvinders Stangspring

  • Tanya koleva
    • Kvalificere intet mærke

Badminton

Herresingle

  • Rio Suryana
    • Runde af 64 Bye
    • Runde af 32 Defeated Svetoslav Stoyanov of Australia
    • Runde af 16 Lost til Xia Xuanze Kina
  • Mihail Popov
    • Runde af 64 Bye
    • Runde af 32 Lost til Fung Permadi af kinesisk Taipei

Herredouble

  • Mihail Popov og Svetoslav Stoyanov
    • Runde af 32 tabte til Martin Lundgaard Hansen, Lars Paaske i Danmark

Kvinders singler

  • NELY Boteva
    • Runde af 64 Defeated Kellie Lucas of Australia
    • Runde af 32 Lost til Chia-Chi Huang af kinesisk Taipei

Damedouble

  • NELY Boteva og Diana koleva-Tzvetanova
    • Runde af 32 tabte til Gao Ling, Qin Yiyuan Kina

Boksning

Mænds Fjervægt

  • Juri Mladenov
    • Runde 1 Defeated Servin Suleymanov i Ukraine
    • Runde 2 Lost til Yosvani Aguilera Cuba

Mænds letmellemvægt

  • Dmitry Usagin
    • Runde 1 Lost til Jermain Taylor fra USA

Mænds Light Heavyweight

  • Dankov Emil-Krastev
    • Runde 1 Lost til Ali Ysmajlov Aserbajdsjan

Kano / kajak

Flatwater

Mænds Konkurrence

Mænds Kajak singler 500 m

  • Peter Merkov
    • Qualifying Heat 01: 40,227
    • Semifinale 01: 40,008
    • Final 01: 58,393

Mænds Kajak singler 1000 m

  • Peter Merkov
    • Qualifying Heat 03: 38,234
    • Semifinale 03: 38,217
    • Final 03: 34,649

Mænds Kajak Doubles 500 m

  • Petar Sibinkitch, Milko Kazanov
    • Qualifying Heat 01: 33,682
    • Semifinale 01: 31,919
    • Final 01: 52,725

Mænds Kajak Doubles 1.000 m

  • Mariyan Dimitrov, Dimitar Ivanov
    • Qualifying Heat 03: 23,646

Mænds Kajak Fours 1.000 m

  • Milko Kazanov, Iordan Iordanov, Petar Merkov, Petar Sibinkitch
    • Qualifying Heat 03: 00,634
    • Semifinale 03: 01,051
    • Final 02: 58,112

Mænds Kano singler 500 m

  • Nikolav Bouhalov
    • Qualifying Heat 01: 51,996
    • Semifinale 01: 52,371
    • Final 02: 44,289

Mænds Kano singler 1000 m

  • Nikolav Bouhalov
    • Qualifying Heat 03: 59,092
    • Semifinale 04: 05,236

Sejlads

Kun én kvinde konkurrerede om Bulgarien i Sailing konkurrence på OL 2000.

Kvinders Mistral

  • Irina Konstantinova
    • Race 1 20
    • Race 2
    • Race 3 22
    • Race 4 15
    • Race 5 25
    • Race 6 22
    • Race 7 22
    • Race 8 23
    • Race 9
    • Race 10 22
    • Race 11 22
    • Final 193

Svømning

Mænds 400 m Freestyle

  • Petar Stoychev
    • Indledende Heat 03: 59.94

Mænds 1500 m Freestyle

  • Petar Stoychev
    • Indledende Heat 15: 42.76

Mænds 100 m Butterfly

  • Simeon Makedonski
    • Indledende Heat 55.49

Mænds 200 m Butterfly

  • Georgi Palazov
    • Indledende Heat 02: 04.40

Mænds 100 m brystsvømning

  • Krasimir Zahov
    • Indledende Heat 01: 07.09

Mænds 100 m rygsvømning

  • Ivan Angelov
    • Indledende Heat 58.03

Mænds 200 m rygsvømning

  • Ivan Angelov
    • Indledende Heat 02: 07.30

Mænds 400 m Individuel Medley

  • Georgi Palazov
    • Indledende Heat 04: 35.92

Kvinders 200 m Freestyle

  • Ivanka Moralieva
    • Indledende Heat 02: 07,61

Kvinders 400 m Freestyle

  • Ivanka Moralieva
    • Indledende Heat 04: 19.10

Kvinder 800 m Freestyle

  • Ivanka Moralieva
    • Indledende Heat 08: 52.61

Volleyball

Kvinders Beach Konkurrence

  • Lina Yanchulova og Petia Yanchulova 17. plads

 Vægtløftning

Mænd


Kvinder

  0   0
Forrige artikel Økonomi af Rawalpindi
Næste artikel Burt Gummer

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha