Brighton Football Club

Brighton Football Club var en australsk regler fodboldklub, der spiller i den victorianske fodboldforbund. Klubben var baseret i Melbourne forstad til Brighton, og fik tilnavnet Penguins. Efter at have lidt økonomiske problemer i hele 1950'erne, flyttede Brighton til Caulfield og senere blev de Caulfield Bears i begyndelsen til midten af ​​1960'erne.

Historie

Klubben menes at være blevet dannet i 1885 og syv år senere blev et fundament medlem af Metropolitan Junior Football Association. De vandt en Premier League i 1903 i løbet af deres seksten år i ligaen og i 1908 sluttede sig til VFA som en af ​​holdene at erstatte Richmond, som havde flyttet til Victorian Football League og West Melbourne, som havde fusioneret med North Melbourne i et mislykket forsøge at gøre det samme. I løbet af denne tid, Brighton spillede sine hjemmekampe på Brighton Beach Oval, før flytte til Elsternwick Park i 1927.

Brighton først spillet finalerne fodbold i VFA 1926 med hjælp fra tidligere Fitzroy spiller Gordon Rattray, som coachet klubben. De gjorde det hele vejen til den store finale, før tabe til Coburg, den klub, der ville slå dem igen i grand finalen den følgende sæson. De var løbere op i 1938.

Brighton næsten foldet mens foreningen var i fordybningen under Anden Verdenskrig, men var i stand til at samle et udvalg, og genoptage afspilningen i 1945, da foreningen blev genoptaget. Fire år senere, i 1948, klubben vandt sin første og eneste øverste division Premier League. Under coaching af Col Williamson, havde de færdige hjemmet og væk sæson på tredjepladsen, og efter at have besejret Brunswick i det foreløbige endelige de kvalificerede sig til finale mod Williamstown, hvem de nedskudte med ni point.

Klubben kæmpede på og uden for banen i hele 1950'erne og begyndelsen af ​​1960'erne. I tolv sæsoner fra 1952 indtil 1963, klubben vandt otte træskeer, herunder de tre første Division 2 træskeer i 1961 indtil 1963. Klubben havde et meget lavt tilhænger base, en meget lille gruppe af committeemen der var mere og mere ude af stand til at styre alle af det administrative arbejde, det kæmpede for at fastholde spillere, og i nogle sæsoner det skulle fungere som en amatør klub på grund af mangel på penge.

Sammen med sine nuværende off-felt problemer, klubben mistede belægningsprocent på sin hjemmebane på Elsternwick Park efter 1961 sæsonen. Klubben formået at overleve, efter at fusionere med Federal League South Caulfield Football Club til at danne et nyt hold kaldet Brighton-Caulfield. Fusionen hjalp ikke klubbens on-field forestillinger, og de første to sæsoner som en fusioneret klub gav træskeer. Klubbens på marken ydeevne kortvarigt forbedret i 1964, da klubben ansat en kerne af tolv ledende aktører i at forsvare Division 1 premier Moorabbin, efter at klubbens pludselige bortvisning fra foreningen lige før sæsonen.

Efter at konkurrere som Brighton-Caulfield i tre sæsoner, klubben elimineret næsten alle links til sin Brighton arv i 1965, da klubben forsøgt at appellere stærkere til fans i sin nye forstad. Navnet blev forkortet til Caulfield blev Penguin emblem erstattet med en Bjørn, og klubbens farver blev ændret fra rødbrun og guld til blå og hvid - effektivt at bringe en ende på Brighton Football Club eksistens. Klubben konkurrerede i foreningen som Caulfield Football Club indtil udgangen af ​​1987 sæsonen.

VFA premierships

  • 1948

Bemærkelsesværdige spillere

  • Carlton - Norm Clark og Harry Vallence og Keith Warburton
  • Collingwood - John Harris
  • Fitzroy - Barclay Bailes og Gordon Rattray
  • South Melbourne - Bruce Sloss
  • St Kilda - Gordon Dangerfield og Keith Miller
  0   0
Forrige artikel Amos Yarkoni
Næste artikel Værktøj og die maker

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha