Boston Society for Medical Improvement

Boston Society for Medical Forbedring var en elite medicinsk samfund baseret i Boston, Massachusetts. Det blev oprettet i 1828 med henblik på "dyrkning af tillid og god følelse mellem medlemmer af erhvervet, den fremkalde og formidling af information på de forskellige grene af lægevidenskaben, og etablering af et museum og bibliotek af patologisk anatomi", og fortsatte med at holde regelmæssige møder i hvert fald indtil 1917.

Grundlæggelse og organisation

Foreningen blev etableret 19 feb 1828 af John P. Spooner. By-love blev etableret på en stiftende møde af elleve medlemmer, og det første ordinære møde blev afholdt den 10. marts Inden for et år foreningen var vokset til 25 medlemmer.

Der blev afholdt møder på den anden og fjerde mandag i hver måned, der oprindeligt i Spooner hjem. Normalt et medlems læsning af et papir blev efterfulgt af diskussion af de seneste tilfælde af enten særlig interesse eller på hvilken den behandlende læge ønskede udtalelse af hans kolleger. Der var hyppige præsentationer af bemærkelsesværdige væv og organer opnået under obduktion, eller usædvanlige prøver findes i naturen, de af særlig interesse bliver tilføjet til "Cabinet" af samfundet.

Foreningens oprindelige officerer var "en sekretær, en Cabinet Keeper, en bibliotekar, og et udvalg af fire, der med sekretæren, skal kaldes Prudential udvalget", vælges på det første møde hver januar. Medlemmerne blev optaget i april og oktober.

Historie

I løbet af sit første år blev foreningens Anatomisk Kabinet etableret, og flere medlemmer samarbejdede at kombinere New England Journal of Medicine og Kirurgi og Boston Medical Intelligencer i Boston medicinske og kirurgiske Journal. Den Samfundets udgifter i det første år var $ 7,50.

I 1830, efter at løse til at offentliggøre deres transaktioner, og at have et stående udvalg, flyttede foreningen til et værelse på Washington Street, lejet for et årligt gebyr på $ 25. I 1833 offentliggjorde Medicinsk Magazine et stykke rose Samfund og tilskynde til dannelsen af ​​lignende organisationer.

Foreningen begrænset sit medlemskab til Bostons medicinske elite. I 1835 et antal ikke-støtteberettigede læger dannet en konkurrerende organisation, Boston Society for Medical Observation. Af 1838, da foreningen blev stiftet, medlemskab var vokset til 35, med omkring 25 deltog et givet møde. Omkring 1840 Society flyttet igen til Tremont Row. Indtil 1840 Samfundet ofte holdt jubilæum, men efter denne dato, de blev mere og mere sjældne.

Engang i løbet af sommeren 1842 J.B.S. Jackson "spurgte udtalelse fra Samfundet som til smitte af puerperal feber og sandsynligheden for læger kommunikerer det fra den ene patient til den anden" efter død af en læge, der havde behandlet en smittet kvinde, og den efterfølgende infektion af patienterne havde han behandlet i mellemtiden. Dette pikeret interesse Oliver Wendell Holmes, som efter en periode med forskning, præsenterede sit essay "The contagiousness af barselsfeber" til Society på 13 Februar 1843; det blev senere offentliggjort på selskabets anmodning i april nummer af New England Quarterly Journal of Medicine og kirurgi.

Den 10. november 1849 Henry Jacob Bigelow præsenterede Phineas Gage til samfundet.

Ved 1853 var antallet af medlemmer vokset til 60. Samfundets medicinske samlinger blev doneret til Warren Anatomisk Museum omkring 1870, mens dens bibliotek blev optaget i Boston Medical Library i 1875. Medlemskab var vokset igen ved 1876 nåede 79 almindelige medlemmer . I 1878 flyttede foreningen til en bygning på Boylston Street, tidligere hjem Samuel Gridley Howe, efter at det blev købt af Boston Medical Library Association.

Af 1880 dog Society, samlede medlemskab 99, var begyndt at gå ind i en periode med svag tilbagegang. Den 19. november 1890 afholdt foreningen et særligt møde til ære for Henry J. Bigelow, der for nylig var død. Boston Society for Medical Observation blev fusioneret ind Society for Medical Forbedring i 1894. I 1901, James Gregory Mumford offentliggjort Historien om Boston Society for Medical Forbedring i spørgsmålet om Boston medicinske og kirurgiske Journal marts. I 1905 medlemmer af Samfundet udbudt et forslag til Boston Medical Library at opløse: forslaget blev forkastet, men både biblioteket og ved afstemning på næste møde. På dette tidspunkt selskabet havde reduceret sine møder til en årlig begivenhed, og det blev generelt betragtet som "uønsket at holde mange møder" på grund af det faktum, at Medicinsk Bibliotek og Suffolk District Medicinsk Selskab var begyndt at holde fælles møder. Den sidste referat af Samfundet kommer fra 1917.

Indsamling

Foreningen havde en ekspansiv Anatomisk kabinettet, begyndt i 1828, året for sin grundlæggelse. Det omfattede en række prøver fra krigen i 1812, som var blevet overtaget af Society fra Dr. S. D. Townsend og Charles H. Stedman for Chelsea Naval Hospital. Den omfattede også en række kinesiske malerier af medicinske tilfælde doneret af Robert W. Hooper. Af 1840 blev kabinettet skønnes at indeholde omkring 600 eksemplarer. Begyndende 1831 regeringen blev kurateret af J.B.S. Jackson. De to blev fusioneret omkring 1870, og Jackson fortsatte sit arbejde indtil sin død i 1879.

Museumsinspektøren fik til opgave at holde et katalog over de prøver i kabinettet, herunder en sag historie til hver prøve. Jackson udgivet to beskrivelser af samlingen i 1847: En Beskrivende Katalog af Anatomisk Museum for Boston Society for Medical Improvement, og senere samme år en beskrivende Katalog over de uhyrligheder i kabinettet for Boston Society of Medical Improvement, som fokuserede udelukkende på de anatomiske mærkværdigheder fra kabinettet. Begge bøger blev forkortet versioner af komplet katalog. I det første bind blev eksemplarer af kabinettet opdelt i femten afsnit: "sunde knogler", "syge knogler", "bløde dele om knoglerne", "hjerte og blodkar", "organer fornuft", "vokal og åndedrætsorganerne "," fordøjelseskanalen "," organer tilbehør til fordøjelseskanalen "," urinvejsorganer "," kvindelige organer generation "," mandlige organer generation "," utero-drægtighed "," uhyrligheder "og" parasitter ".

Steder

Da det først blev dannet, Society holdt sine møder på huse sine medlemmer. Det derefter oprette en regulær etablering over en apotek på Washington Street. Nogle år senere, det flyttede igen til Tremont Row, over en anden apotek, før du flytter til Temple Place. Da dets bibliotek blev flyttet til Boston Medical Library på Boylston Street, Society flyttet der. Ved 1901 havde det flyttet til Fenway.

Bemærkelsesværdige medlemmer

 • Henry Jacob Bigelow
 • Jacob Bigelow
 • Henry Ingersoll Bowditch
 • Thomas Dwight
 • John Dix Fisher
 • Augustus Addison Gould
 • Richard Hodges
 • Oliver Wendell Holmes, Sr.
 • Charles Thomas Jackson
 • J.B.S. Jackson
 • Nathaniel B. Shurtleff
 • Nathan Ryno Smith
 • David Humphreys Storer
 • Jeffries Wyman
  0   0
Forrige artikel Asiatisk-Scots
Næste artikel Arch Creek, USA

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha