Beijing Guoan F.C.

Beijing Guoan F.C. er en kinesisk professionel fodboldklub, der i øjeblikket deltager i den kinesiske Super League. Deres nuværende cheftræner er Gregorio Manzano og klubben er en del af CITIC Group. De spiller deres eget spil på Workers Stadium. Klubbens forgænger blev kaldt Beijing Football Club, og de overvejende spillet i det øverste niveau, hvor de vundet flere hjemlige liga og cup titler. I 1992 blev klubben reorganiseret til at blive en helt professionel fodboldklub, og ligesom Shandong Luneng kinesiske statsejede virksomheder har betydelige bedrifter i klubben.

Historie

Tidlig klub æra

Klubbens første inkarnation kom i 1951, da den lokale regering idrætsorganisation besluttet at deltage i Kinas første fuldt nationaliserede nationale fodboldliga turnering og besluttede at danne et fodboldhold med de bedste spillere fra Beijing og Tianjin for at skabe den nordlige Kina holdet. Holdet navn blev taget fra fodboldhold i 1910 med flere sportsbegivenhed kinesiske National Games, der også repræsenterede de samme regioner. Holdet sluttede efterbehandling fjerde i deres debut sæson og med fodboldliga gradvist udvide, spillerne fra Beijing og Tianjin fik lov til at separere og den lokale Beijing regering idrætsorganisation fik lov til at reformere klubben som Beijing Football Club i 1956. Klubben ville gøre sin debut udseende i 1956 sæsonen, hvor de fik lov til at også indtaste deres ungdomshold kaldet Beijing Youth B, som faktisk endte med at vinde mesterskabet, mens Beijing kom sjette denne sæson. Klubben vil styrke deres hold på følgende sæsoner, når de gik ud og vandt i 1957, samt de 1958 mesterskaber. Med disse resultater, vil klubben blive en vigtig kraft i kinesisk fodbold, og med klubbens ungdomshold stadig deltager i det øverste niveau, der var en konstant forsyning af spillere, der kommer ind på holdet til at kæmpe for steder. At være Kinas hovedstad og for deres succes på banen, vil klubben blive et feeder hold for det kinesiske landshold. Dette oplevede ofte klubben i stand til at fuldføre en fuld mesterskab tidsplan og ungdomsholdet blev ofte brugt til at repræsentere klubben, hvilket gjorde lidt for at mindske Beijing fodbold og faktisk resulteret i ungdomsholdet til at vinde 1963 mesterskabet for anden gang, viser den styrke i dybden af ​​regionen Beijing fodbold indtil 1966, da den kinesiske kulturrevolution standset fodbold i landet. Da fodbold vendte tilbage til Kina, vil Beijing vinde 1973 mesterskabet i den nyligt genetableret fodboldens liga. Mens Beijing igen genetableret sig som store titel kandidater, de ikke vinde nogen større titler til 1982 liga titel, som derefter blev efterfulgt af 1984 mesterskabet og 1985 kinesiske FA Cup titel. Efter denne periode vil klubben begynde at falde i deres præstationer og blev forvist for første gang i deres historie i slutningen af ​​1988 sæsonen blev dog deres tid i den anden etage kortlivet, og de vandt division titel og markedsføring til det første lag ved udgangen af ​​1990 sæsonen. I alt ville Beijing har vundet mesterskabet fem gange i løbet af gamle kinesiske National Football League æra før klubben blev givet fuld professionalisme i 1992.

Professionalisme

Beijing Guoan blev dannet den 31. december, 1992 som følge af den kinesiske fodbold reform. Klubben blev oprettet af CITIC Group og Beijing Municipal Sports udvalget. I 2003, klubben underskrevet en påtegning kontrakt med Beijing Hyundai og mændenes fodboldhold af klubben skiftede navn til Beijing Hyundai. Kontrakten sluttede i begyndelsen af ​​2006, og holdets oprindelige navn blev genoprettet. Holdet sluttede på andenpladsen i den kinesiske Jia-A League i 1995 og en tredjeplads i 1997, 1998 og 2002. Holdet også gjort det til finalen i den kinesiske FA Cup 5 gange og vandt turneringen 3 gange. Holdet producerede en række bemærkelsesværdige kinesiske fodboldspillere, herunder den tidligere 1860 München og Energie Cottbus midtbanespiller Shao Jiayi og tidligere Eintracht Frankfurt angriber Yang Chen. Holdet hyret Liobu Petrović, tidligere cheftræner for Røde Stjerne Beograd, som cheftræner i løbet af 2002 og 2003 seasons.The klub solgt en del af sin ejerandel til Real Madrid i 2006, i håb om at opnå en bedre popularitet og resultater. Han blev fyret efter kun placere 9th i sæsonen 2003. På grund af renovering for Sommer-OL 2008, flyttede Beijing Guoan til nye hjem stadion, Beijing Fengtai Stadium i tre år. I 2009, klubben gik tilbage til sin tidligere hjem stadion, Workers Stadium. Beijing gjorde en god start på sæsonen 2009, udfordrende nær toppen af ​​den kinesiske Super League, selvom de styrtede ud af AFC Champions League i gruppespillet. I oktober 2009, Beijing Guoan slog Hangzhou Greentown 4-0 og vandt deres første nogensinde kinesiske Super League titel og blev den 5. hold til at vinde den kinesiske Super League titel. I de senere år har Beijing haft succesfulde sæsoner med holdet bliver andenpladsen i sæsonen 2011 og placere tredjeplads i 2012 sæsonen.

Resultater

All-time liga placeringer

Som den 2. november 2014.

 • Ingen ligakampe i 1959 1966-1972, og 1975.
 • ^ 1 I gruppespillet.
 • ^ 2 I sidste gruppespillet.
 • ^ 3 Kan ikke gennemføre fuld sæson, Ungdom hold repræsenterer region.
 • ^ 4 Ikke spille for position.
 • ^ 5 Fratrukket et point.
 • ^ 6 I den nordlige liga.

Nøgle

Records

Sejre

 • Største hjemmesejr samlet: 9-1
 • Største udesejr samlet: 8-0
 • Største hjemmesejr i ligaen: 9-1
 • Største udesejr i ligaen: 6-1
 • Største hjemmesejr i alle asiatiske konkurrencer: 4-0
  4-0
 • Største udesejr i alle asiatiske konkurrencer: 8-0
 • Største hjemmesejr i FA Cup: 6-0
 • Største udesejr i FA Cup: 5-0

Nederlag

 • Største væk nederlag samlet: 0-5 2 JUNI 2004 - FA Cup)
  0-5
 • Største væk nederlag i ligaen: 1-5
 • Største nederlag samlet: 0-4

Striber

 • Hinanden følgende liga vinder: 7
 • Fortløbende liga matcher ubesejrede: 18
 • Fortløbende liga hjemmekampe ubesejrede: 29

Aktuel trup

Første hold trup

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Reserve trup

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Ude på lån

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Trænerstaben

|}

Ledelses historie

Ledere, der har coachet klubben og holdet siden den kinesiske liga blev en helt professionel enhed i 1994.

Club hædersbevisninger

 • Chinese Super League
 • Kinesiske FA Cup
 • Kinesiske FA Super Cup
  0   0
Næste artikel Ashtead

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha