Bay View Garden And Yard Society

The Bay View Garden And Yard Society er en nonprofit 501 organisation baseret i nærheden af ​​Milwaukee, Wisconsin Bay View.

Nogle gange refereret til under forkortelsen BVGAYS, at medlemskab af foreningen består af personer, der bor overvejende Bay View, som frivilligt deres tid og talenter ved at opretholde offentlige haver i Bay View. Iboende til koncernens filosofi er princippet om, at ved at opretholde sin egen ejendom, andre inspireret til at følge med et godt eksempel.

Målsætninger

Ifølge organisationens vedtægter, at formålet med Bay View Garden And Yard Society er:

Nogle af foreningens medlems begivenheder og funktioner omfatter plante udvekslinger årlige, round robin på medlems hjem, månedlige gruppe madsted, og ture i lokale drivhuse og botaniske haver. Ud over udviklingen af ​​offentlige haver i hele Bay View, koncernen har en stor synlighed i samfundet ved at præsentere havearbejde demonstrationer på South Shore Farmers 'Market, hosting havearbejde seminarer, der bidrager til midlertidige kunstinstallationer, og deltage i lokale arrangementer såsom Bay View Neighborhood Association Winter Blast og Chill-on-the-Hill.

Ud over den indledende sociale aspekter af samfundet, gruppen blev mere involveret i en række lokale projekter: deltagelse i nabolaget oprydninger, der bistår lokale skoler med regn-haven udvikling og installation af flere landskabspleje projekter at tilføje til æstetik nabolaget .

En af gruppens oprindelige projekter var Bay View Firehouse haven på Milwaukee Fire Department Engine 11, som ligger på 2526 S. Kinnickinnic Avenue. I 2002 gruppen plantet og vedligeholdt haver på Beulah Brinton Community Center, og installeret en Liberty Garden ved WWII Memorial på Kinnickinnic & amp; Russell Avenues. I 2004 gruppen tilføjet nye park bænke og overtog vedligeholdelsen af ​​blomsten plantageejere på Pryor Avenue Iron Well. I 2008 gruppen allieret sig med Bay View Neighborhood Association og byen Milwaukee at rive en konkret ø og udvikle en have i medianen i skæringspunktet mellem Kinnickinnic, Howell & amp; Lincoln Avenues.

Gruppen fortsætter med at fastholde og udvikle de fleste af disse sites og har fået anerkendelse ikke kun for deres indsats i Bay View samfund, men også for deres bidrag til det homoseksuelle samfund i Milwaukee.

Fællesskab havearbejde

Siden 2001 har den vigtigste centerpiece og fokus for foreningens indsats været Village Roots Have placeret på 1115 E. Otjen Street. Den 20. februar, 2002 South Community Organization doneret den ledige masse at Milwaukee Urban Gardens, en nonprofit jord tillid. Partiet blev MUG første ejendom, og Bay View Garden And Yard Society begyndte snart at udvikle tom grund i Bay View første fælles have. Medlemmerne Society forudsat arbejdsmarkedet, vedligeholdelse, og de fleste af anlæg til webstedet, og haver er der stadig det primære fokus for gruppen.

Kernen i stedet består af otte 8-fods firkantede hævet samfund haven senge, der er lejet årligt for et symbolsk gebyr, og fire trekantede hævet trial-havebede vedligeholdes af gruppen. Disposition partiet store senge beplantet med frugttræer og buske til at give husly og mad til fugle og flerårige blomsterbede at tiltrække bier og sommerfugle. Hvis du vil tilføje et dekorativt element til haven, er der en stor knust sten kompas funktion inter-tilplantet med timian og en vinstok overdækket cedertræ pergola med bænke. Der er også beplantninger af asparges, jordbær, hindbær, forårsløg og skov planter. Alle veje mellem senge er mulched til ukrudtsbekæmpelse, og plæner er beplantet med no-klippe græs til nem vedligeholdelse. Lejere af fællesskabet kolonihaver har let adgang til alle de værktøjer i haven skuret, og der er også en vandkilde i nærheden.

En formel dedikation ceremoni med deltagelse af lokale dignitarer blev afholdt på haven stedet den 26. juni 2005 for at fejre færdiggørelsen af ​​landsbyen Roots Have og for at fejre 10-året for Bay View Garden And Yard Society. I et forsøg på at fremme deltagelse og miljøbevidsthed, fortsætter selskabet til at sponsorere lejlighedsvise møder, fester og haven ture på stedet. Den fælles have er også en af ​​stoppesteder på den årlige MUG Fall Community Garden Tour.

Medlemskab, finansiering, og Bay View Plant Sale

Medlemskab afgifter er indsamlet fra medlemmer årligt og bruges til at finansiere koncernens mange public service-projekter og driftsomkostninger Society. Der afholdes møder den 4. onsdag i hver måned fra januar til oktober på den historiske Beulah Brinton House, og en årlig opskrivning middag afholdes i november.

Begyndende i 2005, gruppen begyndte vært for årlige Bay View Plant Sale til at rejse de midler, der er nødvendige for det er mange havearbejde og opsøgende bestræbelser. I samarbejde med South Shore Farmers 'Market og Milwaukee County Park system er denne årlige begivenhed afholdt den første lørdag efter Memorial Day, regn eller skinne, på South Shore Park i Bay View. Lokale virksomheder med til at sponsorere arrangementet, og en række lokale, kommercielle plante leverandører er inviteret til at deltage. Shoppere er i stand til at gøre deres valg mellem hundredvis af årlige og flerårige planter, og kaffe og bageri er også tilgængelige for salg.

  0   0
Forrige artikel Fester Hollow
Næste artikel Andrew Gilchrist

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha