Bank of Greece

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Maj 15, 2016 Ridvan Karkov B 0 55

Koordinater: 37 ° 58'43 "N 23 ° 44'0" E / 37,97861 ° N 23,73333 ° E / 37,97861; 23,73333

Bank of Greece er centralbank for Grækenland. Dets hovedkvarter er beliggende i Athen den Panepistimiou Street, men det har også flere afdelinger over hele landet. Det blev grundlagt i 1927 og dens aktiviteter startede officielt i 1928. Bygningen, der huser det hovedkvarter indtil denne dag blev afsluttet ti år senere, i 1938.

Introduktion

Bank of Greece, et medlem af Det Europæiske System af Centralbanker, er den nationale centralbank i Grækenland og blev etableret ved lov 3424/7 December 1927. Aktierne i Bank of Greece er registreret og er blevet noteret på Athens børs siden 12 juni 1930.

Det er ikke statsejet, men en SA aktieselskab med særlige privilegier, begrænsninger og pligter. Det kan ikke fungere som en kommerciel bank og den procentdel af aktier, der kan være under græske stat ejerskab kan ikke overstige 35%. Det har en stab på mere end 3.000 ansatte.

Det primære formål med den græske centralbank er at sikre prisstabilitet i Grækenland. Det overvåger også de private banker og fungerer som en kasserer og fiskal agent for den græske regering. Efter lov 3867/2010 blev vedtaget, Bank of Greece er også ansvarlig for at føre tilsyn med private forsikringsselskaber, sammenlægning i Udvalget for tilsyn med forsikringsselskaber oprettet ved lov 3229/2004.

Dens eurosedler printer identifikationskode er Y.

Bank of Greece sælger også Guld regenter.

Indgangen af ​​Bank of Greece er udstyret med den græske og EU-flag.

Governors


Overstyrmanden af ​​Bank of Greece er guvernøren, en statslig udpegede.

  • Alexandros Diomidis: 21 April, 1928-September 29, 1931
  • Emmanouil Tsouderos: 31 Oktober, 1931-August 13, 1935
  • Emmanouil Tsouderos: 20 Marts 1936-10 Jul 1939
  • Ioannis Drosopoulos: 10 jul 1939-28 juli 1939
  • Kyriakos Varvaresos: August 4, 1939-februar 2, 1946
  • Xenophon Zolotas: Oktober 12, 1944-januar 8, 1945
  • Georgios Mantzavinos: 11 Februar 1946-februar 2, 1955
  • Xenophon Zolotas: 5 Feb 1955-August 7, 1967
  • Demetrios Galanis: August 7, 1967-4 maj 1973
  • Konstantinos Papagiannis: 7 Maj 1973-August 9, 1974
  • Panagiotis PAPALIGOURAS: August 9, 1974-24 OKT 1974
  • Xenophon Zolotas: November 26, 1974-November 3, 1981
  • Gerasimos Arsenis: November 3, 1981-februar 20, 1984
  • Demetrios Chalikias: 20 feb 1984-feb 20, 1992
  • Efthymios Christodoulou: 20 Feb 1992-December 1, 1993
  • Ioannis Boutos: 1 December, 1993-26 oktober 1994
  • Lucas Papademos: 26 OKT 1994-14 Juni 2002
  • Nikolaos Garganas: Jun 14, 2002-Juni 14, 2008
  • Georgios Provopoulos: 20 juni, 2008-juni 20, 2014
  • Ioannis Stournaras: Afventer aftale

: Under besættelsen af ​​aksemagterne guvernør Kyriakos Varvaresos fulgte den græske regering til London. Beskæftigelse-æra regeringer i Grækenland fyret Kyriakos Varvaresos i 1941 og udnævnt første Miltiades Negrepontis som Styrelsesrådet rådgiver og derefter Demetrios Santis og Theodoros Tourkovasilis som cheferne. Ikke desto mindre, efter befrielsen, alle afskedigelser og aftaler efter arbejdsfunktion-æra regeringer vedrørende medlemmer af administrationen af ​​Bank of Greece blev erklæret ugyldig.

Stedfortrædende Governors

Den stedfortrædende guvernør er bankens anden-in-line officer. Traditionelt, den assisterende Governors 'vigtigste opgave er administration, mens cheferne overvåge den monetære politik som helhed.

  • Emmanouil Tsouderos: 21 April, 1928-31 oktober 1931
  • Emmanouil Kamaras: November 25, 1931-30 maj 1932
  • Kyriakos Varvaresos: 1 marts 1933-August 4, 1939
  • Georgios Mantzavinos: 28 September, 1936-februar 11, 1946
  • Ioannis Arvanitis: August 4, 1939-April 26, 1941
  • Stylianos Gregoriou: Marts 28, 1945-2 feb 1955
  • Vasilios Kyriakopoulos: 5 Feb 1955-December 24, 1955
  • Demetrios Galanis: 31 December, 1955-August 7, 1967
  • Ioannis Pezmazoglou: 11 Feb 1960-August 5, 1967
  • Konstantinos Thanos: 5 januar 1968-September 10, 1969
  • Efstathios Panas: 11 September, 1969-August 9, 1974
  • Nikolaos Kyriazidis: August 9, 1974-5 jan 1977
  • Nikolaos Charissopoulos: Oktober 21, 1975-November 6, 1981
  • Evangelos Devletoglou: December 23, 1977-November 8, 1978
  • Georgios Drakos: November 24, 1978-20 oktober 1981
  • Demetrios Chalikias: November 16, 1981-Feb 6, 1984
  • Evangelos Kourakos: juli 10, 1982-11 feb 1986
  • Panagiotis Korliras: 20 feb 1984-August 30, 1985
  • Efstathios Papageorgiou: 17 September, 1985-September 17, 1989
  • Georgios Provopoulos: 01 oktober de 1990-November 29, 1993
  • Vasilios Antonioudakis: 1 OKT 1990-December 19, 1991
  • Panagiotis Pavlopoulos: 21 Februar 1992-November 29, 1993
  • Evangelos Kourakos: 1 December, 1993-September 4, 1996
  • Lucas Papademos: 1 December, 1993-oktober 26, 1994
  • Panagiotis Thomopoulos: 26 Oktober 1994-26 februar 2009
  • Nikolaos Garganas: September 5, 1996-13 JUNI 2002
  • Nikolaos Paleocrassas: 14 jun 2002-juni 14, 2008
  • Eleni Dendrinou Louri: 20 Juni 2008-20 JUN 2014
  • Ioannis Papadakis: 3 Marts, 2009-nu

: Under besættelsen af ​​aksemagterne viceguvernør Georgios Mantzavinos fulgte den græske regering til London. Beskæftigelse-æra regeringer i Grækenland fyret Georgios Mantzavinos i 1941 og udnævnt Andreas Papadimitriou og Spyridon Hatzikyriakos som stedfortrædende cheferne. Ikke desto mindre, efter befrielsen alle afskedigelser og aftaler efter arbejdsfunktion-æra regeringer vedrørende medlemmer af administrationen af ​​Bank of Greece blev erklæret ugyldig.

  0   0
Forrige artikel Entrevaux
Næste artikel Drop shot

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha