Aviation Heritage Museum

Aviation Heritage Museum er et museum skabt og vedligeholdes af RAF Association of Western Australia. Det huser et stort antal militære og civile fly, fly reproduktioner og flymotorer, af typer, der har tjent i Royal Australian Air Force eller har relevans for luftfart i Western Australia. Det er beliggende i en forstad til Bull Creek i Perth, Western Australia.

Historie

Den vestlige australske afdeling af RAF Association erhvervet en Mark 22 Supermarine Spitfire fra England i 1959 og opførte den på en pæl uden for foreningens hovedkvarter i Perth. Den 1. december 1962 købte foreningen en Avro Lancaster fra fransk. Mange andre udstillinger af interesse for foreningens medlemmer og offentligheden blev opnået i de følgende år. Med økonomisk støtte fra den vestlige australske regering en museumsbygning blev opført på foreningens Memorial Estate i Perth forstad Bull Creek. Museumsbygningen blev officielt åbnet i november 1979. For at huse Avro Lancaster og Douglas Dakota foreningen rejst midler og rejst en anden museumsbygning, der blev åbnet i december 1983. Siden da mange mindre bygninger er blevet tilføjet, herunder en 48.000 bog bibliotek, fotolaboratorium, værksted, model værksted og teknisk bibliotek.

Displays

De følgende udstillinger er på static display på museet:

Fly

 • Aermacchi MB-326H
 • Auster J-5 Adventurer
 • Avro Anson
 • Avro Lancaster B VII NX622
 • Bensen gyrocopter
 • CAC Wackett
 • CAC Wirraway
 • Consolidated PBY Catalina
 • De Havilland DH-82 Tiger Moth
 • De Havilland DH-94 Moth Minor
 • De Havilland Vampire
 • Douglas Dakota
 • English Electric Canberra, licens bygget af regeringen Aircraft Factory
 • Gardan GY-80 Horizon
 • General Dynamics F-111C besætning modul
 • Link Trainer - tidlig flysimulator
 • Mignet Pou-du-Ciel
 • Parasol
 • Percival Proctor Mk. III
 • RotorWay Scorpion helikopter
 • Supermarine Spitfire Mk. 22
 • Tandem ubemandet for minedrift applikationer

Aircraft replikaer

 • Bristol Tourer
 • Hawker Hurricane - 5/8 skala
 • Santos-Dumont Demoiselle
 • Sopwith Camel
 • Bede BD-5
 • Sandhawk missil & amp; løfteraket
 • Supermarine Spitfire

Motorer

 • Armstrong Siddeley Genet Major
 • Armstrong Siddeley Genet Minor
 • Armstrong Siddeley Cheetah
 • Blackburne Tomtit
 • Blackburn Cirrus
 • Pratt & amp; Whitney Wasp
 • Rolls-Royce Avon
 • Rolls-Royce Dart
 • Rolls-Royce Derwent
 • Rolls-Royce Griffon
 • Rolls-Royce Merlin
 • Sunbeam dajak 1
 • Wright Whirlwind
 • Wright Cyclone
 • Wright R-3350
 • Armstrong Siddeley Mamba
 • Rolls-Royce Nene
 • Rolls-Royce Viper
 • Turbomeca Turmo

Museet eksemplar af R-3350 er nej. 1 motor fra en C-121 g Super Constellation fra NASA, registrering N421NA. Denne konstellation fløj mellem Geraldton og Carnarvon satellitsporing station til støtte for Apollo rumprogram.

Artefakter

 • Rester fra NASA Skylab. Disse blev fundet i det vestlige Australien, efter at Skylab genindtræden i Jordens atmosfære i 1979.
  0   0
Næste artikel Centrisme

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha