Australien ved Sommer-OL 1960

Australien konkurrerede ved Sommer-OL 1960 i Rom, Italien. 189 konkurrenter, 160 mænd og 29 kvinder, deltog i 122 arrangementer i 17 sportsgrene. Australske atleter har konkurreret i hver sommer OL.

Medaljevindere

 Guld

  • Herb Elliott Atletik, Mænds 1500 meter
  • Lawrence Morgan Equestrian, tre-dages begivenhed individuelle konkurrence
  • Lawrence Morgan, Neale Lavis og Bill Roycroft Equestrian, tre-dages begivenhed Team Competition
  • John Devitt Svømning, Mænds 100 m Freestyle
  • Murray Rose Svømning, Mænds 400 m Freestyle
  • John Konrads Svømning, Mænds 1500 m Freestyle
  • David Theile Svømning, Mænds 100 m rygsvømning
  • Dawn Fraser Svømning, Kvinders 100 m Freestyle

 Sølv

  • Noel Freeman Atletik, Mænds 20 km Walk
  • Brenda Jones Atletik, Kvinders 800 meter
  • Neale Lavis Equestrian, tre-dages begivenhed individuelle konkurrence
  • Neville Hayes Svømning, Mænds 200 m Butterfly
  • Murray Rose Svømning, Mænds 1500 m Freestyle
  • Janice Andrew, Dawn Fraser, Rosemary Lässig, og Marilyn Wilson Svømning, Kvinders 4x100 m medley Relay
  • Alva Colquhoun, Dawn Fraser, Lorraine crapp og Ilsa Konrads Svømning, Kvinders 4x100 m fri stafet
  • Terry Gathercole, Neville Hayes, Geoffrey Shipton, og David Theile Svømning, Mænds 4x100 m medley Relay

 Bronze

  • David Power Atletik, Mænds 10000 meter
  • Oliver Taylor Boksning, Mænds Bantamvægt
  • Tony Madigan Boksning, Mænds Light Heavyweight
  • John Konrads Svømning, Mænds 400 m Freestyle
  • Janice Andrew Svømning, Kvinders 100 m Butterfly
  • John Devitt, David Dickson, John Konrads, og Murray Rose Svømning, Mænds 4x200 m fri stafet

Atletik

Kvinders 800 meter

  • Dixie Willis
    • Heat 2: 05,9
    • Afsluttende ikke færdig

Boksning

Kanosejlads

Cykling

Ni mandlige cyklister repræsenterede Australien i 1960.

  • Frank Brazier
  • Alan Grindal
  • Garry Jones
  • Robert Whetters
  • Warren Scarfe
  • Garry Jones
  • Alan Grindal
  • Frank Brazier
  • Ron Baensch
  • Ian Chapman
  • Ian Browne
  • Geoff Smith
  • Warren Scarfe
  • Garry Jones
  • Robert Whetters
  • Frank Brazier

Dykning

Ridning

Fægtning

11 fægtere, 9 mænd og 2 kvinder, repræsenteret Australien i 1960.

  • Brian McCowage
  • Ivan Lund
  • Michael Sichel
  • Brian McCowage, Michael Sichel, Zoltan Okalyi, David McKenzie
  • Richard Stone
  • Keith Hackshall
  • John Simpson
  • Ivan Lund, Richard Stone, John Humphreys, John Simpson, Keith Hackshall
  • Michael Sichel
  • Keith Hackshall
  • Kate Baxter
  • Johanna Winter

Gymnastik

Hockey

Moderne femkamp

Tre mandlige pentathlete repræsenterede Australien i 1960.

  • Neville Sayers
  • Hugh Doherty
  • Peter Macken
  • Neville Sayers
  • Hugh Doherty
  • Peter Macken

Roning

Sejlads

Optagelse

Svømning

Vandpolo

Vægtløftning

Wrestling

  0   0
Forrige artikel Dragoon Trace
Næste artikel Farm Gate

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha