Associação Portuguesa de Desportos

Associação Portuguesa de Desportos, normalt kaldet Portuguesa eller Lusa, er en sportsklub, og en brasiliansk fodboldhold fra São Paulo i São Paulo stat, der blev grundlagt den 14. august 1920 af den portugisiske befolkning i byen. Portuguesa er den femte mest populære hold i byen São Paulo og den fjerde beliggende i byen korrekt.

Historie

Foundation

Den 14. august 1920 de fem Paulista klubber repræsenterer den portugisiske samfund af São Paulo mødtes på Salão da Câmara Portuguesa de Comércio at fusionere, og grundlagde Associação Portuguesa de Esportes. De valgte farver Portugal: grøn og rød. Klubben fusionerede med Mackenzie College i 1920, og blev derefter omdøbt Mackenzie-Portuguesa.

1940'erne og 1950'erne

I 1940, klubben skiftede navn til Associação Portuguesa de Desportos, sit nuværende navn. I 1956 Portuguesa købt fra São Paulo et stort stykke jord beliggende i grænserne mellem nordøst og centrum af byen. I Landet, blev Caninde stadion bygget, såvel som den officielle hovedkvarter, kontorer og social klub.

2011 Serie B

I 2011 sæsonen Portuguesa deltog på São Paulo State Championship Serie A1, da de blev elimineret i kvartfinalen af ​​São Paulo, i Campeonato Brasileiro Série B og i Copa do Brasil, da de blev elimineret i første runde af Bangu.

Efter et comeback sejr mod Americana, den 22. oktober 2011, klubben opnåede forfremmelse til Campeonato Brasileiro Série A 2012. Den 8. november 2011, efter en 2-2 uafgjort mod Sport Recife, klubben vandt i 2011 Serie B, den første nationale titel vundet af klubben. Titlen kronede en stærk kampagne fra Lusa side, med 23 Wins, 12 uafgjorte og kun 3 tab. Den offensive og hurtige spillestil gennemført af holdets træner, Jorginho, og den store mængde af 82 scorede mål førte til kaldenavnet på "Barcelusa", med henvisning til FC Barcelonas spillestil. Lusa sluttede i 2011 Krydr med en 2-0 sejr over ICASA, efterbehandling 21 lige spil ubesejret.

2012: Forfærdelig start, nedrykning og Nelson Dida

I 2012, den "Barcelusa" trup kæmpede i Campeonato Paulista efter tab af spillere Marco Antonio og Edno, som førte til nedrykning til Campeonato Paulista Série A2 efter en 4-2 tab til Mirassol og kombinerede resultater på andre spil. Formanden skuffelse med den forfærdelige kampagne i et meget anset let turnering førte til afskedigelse af holdets træner, Jorginho, efter 14 måneder, der arbejder for Lusa side.

Holdet derefter vendte blikket mod Geninho, og bekræftede den tidligere brasilianske mester som deres nye manager. Holdet er monteret en god kampagne i Copa do Brasil, men faldt igennem på rundens 16 efter en 2-0 nederlag til Bahia.

Lusa startede Campeonato Brasileiro Série A med deres målmand Wéverton Pereira da Silva forhandle med hans afrejse til at spille for Atlético Paranaense. Uden en god erstatning på Youth Squad eller den nyligt tilføjede Glédson, derefter begyndte Lusa forhandler med to-tiden UEFA Champions League mester og tidligere AC Milan målmand Dida, og underskrev 38-årige keeper til at bære deres farver frem til udgangen af den "Brasileirão" turnering. Målmanden startede for første gang for Lusa i en kamp mod São Paulo, og havde en god fremvisning i en 1-0 sejr for Lusa side. Lusa derefter spillede mod Neymar s Santos, igen derhjemme, og med forbløffende sparer ved veteran målmand og miste flere klare scoring chancer på den første halvdel, spillet sluttede 0-0, med Lusa montering to sejre, tre tab og to uafgjorte starter turnering.

Lusa derefter trak en handel med Clube Atlético Paranaense, bringer ombord angriber Bruno Mineiro. Forhandlingerne viste sig at være særdeles positivt, da det nye nummer 9 begyndte at lave mål efter behag: i 12 spil, han scorede 11 gange, at blive en af ​​topscorerne i ligaen, forfølger nøje holder af Vagner Love, Fred og Luís Fabiano .

Efter syvogtyve spil i Brasileirão, Lusa overlevede en række vanskelige spil for at bevare sin plet ud af nedrykningsstregen. At spille mod Sociedade Esportiva Palmeiras og Coritiba Football Club, Lusa vandt begge kampe med tre mål til ingen hjemme. Afspilning Fluminense, São Paulo, Santos og Atlético Mineiro, Lusa mistede de to første spil, men nydt godt af fraværet af superstjerne Neymar at slå Santos væk ved 3-1, og derefter lov Atlético Mineiro at flygte ud af Caninde med uafgjort. Trods brasilianske international og tidligere Ballon d'Or vinder Ronaldinho, Atlético siden kæmpet for at komme ud af den stærke midtbane pres og bold besiddelse pålagt af Lusa, som havde spillet størstedelen af ​​den anden halvdel med en én mand fordel efter forsvareren Leonardo Silva blev udvist.

At spille mod Sport Club do Recife, Bruno Mineiro scorede et hat-trick i en vending sejr ved 5-1, at blive den nye liga scorer leder, indtrængen Fred. Fred og BM9 er nære venner, at have spillet med Fluminense s angriber på de unge niveauet i América Mineiro.

2013: Fremme tilbage til A1, STJD spørgsmål og nedrykning til Serie B

I december 2012 blev Péricles Chamusca annonceret som den nye leder, med en et-årig kontrakt. Han blev fyret i april 2013. En dag efter Chamusca s dimissal, klubben annonceret en oberst, Edson Pimenta, som ny træner.

Den 16. april 2013 blev Portuguesa elimineret af Naviraiense i 2013 Copa do Brasil første runde. Kun ni dage senere, Lusa vandt forfremmelse til Campeonato Paulista Serie A1, efter en 2-1 sejr over Capivariano.

Selvom Portuguesa færdig mesterskabet lige over nedrykning positioner, blev det straffet af Superior Court of Sport Justice for uregelmæssigt ringer i en spiller under en kamp mod Grêmio - Héverton, som blev suspenderet for et rødt kort fik på sit tidligere Copa do Brasil kamp . Med straffen, holdet mistede fire punkter - tre for den uregelmæssige brug af en spiller og en fjerde, som holdet vandt på grund af spillet resulterer i en uafgjort - og endte med at blive forvist. Denne måde, lykkedes Fluminense at afslutte mesterskabet over nedrykning positioner, og blev skånet fra at skulle konkurrere i næste års anden division for tredje gang på de sidste 2 årtier.

2014: Sent reaktion i Paulistão, en anden nedrykning

Den 10. januar 2014 en tilhænger fra klubben vandt en retssag i São Paulo domstole, der afgør de punkter ville blive returneret til Portuguesa, relegating Fluminense. CBF nægtede imidlertid at acceptere retssagen, og offentliggjorde i 2014 Serie A bordet uden Lusa, hvilket placerer klubben i Serie B i stedet.

I 2014 Campeonato Paulista, blev Lusa placeret i gruppe C, med Santos, Ponte Preta, São Bernardo og Paulista. Klubben har undladt at vinde i deres første fem kampe, og så Guto Ferreira tilbagetræden som leder. Under Argel Fucks, klubben klaret sig bedre og sluttede fjerde i gruppen, kun fire point efter anden placerede Ponte.

I april blev klubben igen slået ud af Copa do Brasil, denne gang af ydmyge Potiguar Mossoró; også i samme måned, klubben forlod banen i det 16. minut af en kamp mod Joinville, og blev senere straffet af STJD grundet Opløsning.

Argel forlod Lusa i den følgende måned, og efter kort regeringstid form af Marcelo Veiga og Silas, klubben annoncerede ankomsten af ​​Vágner Benazzi i midten af ​​september, stærkt kendt for sine evner til at guide et hold ud af nedrykning steder. Han blev imidlertid også dimissed i den følgende måned, efter ikke at opnå en enkelt sejr. I den tid, klubben oplevede også et væld af spillere kommer og går ud, med truppen overgår 40 spillere mærket.

Portuguesa blev forvist til Serie C den 28. oktober, efter at have tabt 0-3 til Oeste.

Honours

  • Campeonato Brasileiro Serie A runner-up: 1
  • Campeonato Brasileiro Série B: 1
  • São Paulo State mesterskab: 3
  • São Paulo State Championship Serie A2: 2
  • Rio-São Paulo Turnering: 2
  • São Paulo Youth Cup: 2
  • Campeonato Brasileiro de Futebol Feminino: 1
  • Campeonato Paulista Feminino de Futebol: 2

Rivals

Sport Club Corinthians Paulista, Sociedade Esportiva Palmeiras, São Paulo Futebol Clube, Santos Futebol Clube og Clube Atlético Juventus.

Stadion

Portuguesa stadion er Estádio do Caninde, bygget i 1956, med en maksimal kapacitet på 27.500. Efter nuværende FIFA sikkerhedsregler den maksimale kapacitet er 25,470 mennesker.

Logo historie

Klubbens første logo, introduceret på August 14, 1920 under klubbens fundament, var en portugisisk skjold. Dette logo blev valgt til ære Portugal.

Klubbens anden logo, der blev indført i 1923, havde et kors Avis omkranset af en rød kontur. Kors Avis repræsenterer portugisisk uafhængighed fra Kongeriget Castille, hvilket skete efter Slaget ved Aljubarrota på August 14, 1385.

I 2005 blev klubbens logo design moderniseret, og gyldne trim blev tilføjet omkring den røde omrids.

Team farver

Portuguesa første kit, der blev indført den 20. september 1920 var en all-rød trøje, hvide shorts, og røde sokker med to vandrette grønne linjer. Målmanden kit var helt hvid.

Den 26. marts, 1923 blev klubbens kit ændret til rød og grøn lodret stribede skjorter.

Holdet kit blev senere ændret igen, med de røde og grønne striber ændret til horisontale og væk kit blev en all-hvid skjorte, rød shorts og røde sokker.

Maskotter

Portuguesa første maskot var en portugisisk pige ved navn Severa. Hun blev opkaldt efter 1930'erne fado sangerinde Dima Tereza, der fik øgenavnet En Severa, efter den portugisiske fado sangerinde Maria Severa Onofriana.

I 1994 Portuguesa skiftede maskot. Klubbens unikke originale maskot blev erstattet af en løve iført klubbens hjem kit. Løven er et af de mest almindelige brasilianske fodbold klubbens maskotter.

Anthems

Der er to klubbens hymner. Den første hymne, kaldet Hino Rubro-verde er den gamle, og er komponeret af Archimedes Messina og Carlos Leite Guerra.

Den anden hymne, kaldet Campeões er den nuværende klubbens hymne, og er komponeret af Roberto Leal og Márcia Lucia.

Aktuel trup

Første hold trup

Pr September 26, 2014

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Ud af hold

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Ungdomsspillere

Spillere, der allerede er dukket op med de vigtigste trup i denne sæson, men ikke vises med det første hold i den officielle hjemmeside.

Bemærk: Flag indikerer landshold, som defineret i henhold til FIFA regler for støtteberettigelse. Spillere kan beklæde mere end én ikke-FIFA statsborgerskab.

Ledere

Bemærkelsesværdige spillere

se også Kategori: Associação Portuguesa de Desportos spillere

  0   0
Forrige artikel Forbindelse TCP
Næste artikel Baħar Iċ-Caghaq

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha