Argentina på 2007 Pan American Games

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Maj 14, 2016 Rasmus Karkov A 0 0

Argentina deltog på 2007 Pan American Games i Rio de Janeiro, Brasilien. Den argentinske delegation talte et samlet antal 441 atleter. Argentina konkurrerede i alle tilfælde, bortset fra baseball og dykning. Delegationen vigtigste satsning var Field hockey kvindernes hold, Las Leonas, ledet af Luciana Aymar, der bar den argentinske flag ved åbningsceremonien.

Medaljer

 Guld

 Cykling
  • Mænds Madison: Walter Pérez og Juan Curuchet
  • Kvinders BMX: María Gabriela Díaz
 Hockey
  • Kvinders Team Konkurrence: Argentina kvinders nationale hockey hold
 Judo
  • Mænds 60 kg: Miguel Albarracín
 Karate
  • Mænds 60 kg: Francisco Nievas
 Rulleskøjteløb
  • Kvinders Freestyle: Leila Vanzulli
 Roning
  • Mænds Single Sculls: Santiago Fernández
  • Mænds Coxless Fours: Horacio Sicilia, Maximiliano Martínez, Diego López, og Joaquín Iwan
 Optagelse
  • Mænds olympiske Trap: Juan Carlos Dasque
 Tennis
  • Herredouble: Eduardo Schwank og Horacio Zeballos
  • Damedouble: Jorgelina Cravero og Betina Jozami

 Sølv

 Kanosejlads
  • Mænds K-2 1.000 m: Pablo de Torres og Juan Pablo Bergero
  • Kvinders K-1 500 m: Fernanda Lauro
 Cykling
  • Mænds Time Trial: Matías Medici
 Futsal
  • Mænds Team Konkurrence: Argentina national futsal hold
 Håndbold
  • Mænds Team Konkurrence: Argentina nationale håndbold hold
 Hockey
  • Mænds Team Konkurrence: Argentina national hockey hold
 Roning
  • Mænds Dobbelt Sculls: Rodrigo Murillo og Ariel Suárez
  • Mænds Fire mands Sculls: Víctor Claus, Ariel Suárez, Santiago Fernández, og Cristian Rosso
  • Kvinders Single Sculls: María Bedste
 Rulleskøjteløb
  • Mænds Freestyle: Daniel Arriola
 Sejlads
  • Mænds RS: X: Mariano Reutemann
  • Mænds J24: Alejo Rigoni, Sebastián Peri, Joaquín Duarte og Gustavo González
 Svømning
  • Mænds 100m Freestyle: José Meolans
 Bordtennis
  • Herresingle: Song Liu
  • Mænds Hold: Gastón Alto, Song Liu og Pablo Tabachnik
 Vægtløftning
  • Mænds 105 kg: Pedro Stetsiuk

 Bronze

 Atletik
  • Mænds Stangspring: Germán Chiaraviglio
  • Mænds Hammer Throw: Juan Ignacio Cerra
  • Kvinders Hammer Throw: Jennifer Dahlgren
 Bowling
  • Mænds Individuel: Lucas Legnani
 Boksning
  • Mænds Letvægt: Luis Rueda
  • Mænds Weltervægt: Diego Chaves
 Kanosejlads
  • Mænds K-2 500 m: Pablo de Torres og Juan Pablo Bergero
 Cykling
  • Mænds Mountain Bike: Dario Gasco
  • Mænds individuelt forfølgelsesløb: Fernando Antogna
  • Mænds Keirin: Leandro Botasso
  • Mænds enkeltstart: Damián Abbiate
 Fægtning
  • Mænds Sabre Team: Alexandre Achten, Ricardo Bustamante, José Félix Domínguez og Diego Drajer
 Karate
  • Mænds 65 kg: Lucio Martínez
 Vandski
  • Mænds Wakeboard: Edgardo Martin
 Håndbold
  • Kvinders Team Konkurrence: Argentina kvinders nationale håndbold hold
 Judo
  • Kvinders 48 kg: Paula Pareto
  • Kvinders 63 kg: Daniela Krukower
  • Kvinders 78 kg: Lorena Briceño
 Roning
  • Mænds Eights: Alan San Martin, Marcelo Walter Bronca, Maximiliano Martínez, Joaquín Iwan, Horacio Sicilia, Diego Martín López, Damián Ordas, Mariano Palermo og Joel Infante
  • Kvinders Quadruple Sculls: Carolina Schiffmacher, María Laura Abalo, María Best, og Lucia Palermo
 Rulleskøjteløb
  • Mænds Speedskating: Damián Fernández
  • Kvinders Speedskating: Melisa Bonnet
  • Kvinders Fundo: Silvina Posada
 Sejlads
  • Kvinders RS: X: Florencia Gutiérrez
  • Mænds Laser: Julio Alsogaray
 Optagelse
  • Mænds 50m tre positioner: Juan Angeloni
  • Kvinders Skeet: Melisa Gil
 Svømning
  • Kvinders 400m Individuel Medley: Georgina Bardach
 Taekwondo
  • Kvinders 57 kg: Rocío Boudi
  • Mænds 80 kg: Martín Sio
 Tennis
  • Herresingle: Eduardo Schwank
  • Damesingle: Betina Jozami
 Vægtløftning
  • Kvinders 58 kg: Maria Cecilia Floriddia

Resultater efter begivenhed

Basketball

Mænds Team Competition

  • Indledende runde
    • Defeatd Panama
    • Defeatd Uruguay
    • Tabte til USA
  • Semi Finals
    • Tabte til Puerto Rico
  • Bronze Medal Match
    • Tabte til Uruguay → fjerde sted
  • Team Roster
    • Facundo Sucatzky
    • Diego Garcia
    • Gabriel Mikulas
    • Diego Logrippo
    • Luis Cequeira
    • Matías Sandes
    • Román González
    • Martin Leiva
    • Patricio Prato
    • Javier Bulfoni
    • Leonardo Mainoldi
    • Mariano Byro
  • Cheftræner: Gonzalo García

Kvinders Team Competition

  • Indledende runde
    • Tabte til Cuba
    • Tabte til USA
    • Tabte til Colombia
  • Klassifikation Kampe
    • 5. / 8. plads: Defeated Jamaica
    • 5. / 6. plads: Lost til Colombia → sjette sted
  • Team Roster
    • Constanza Landra
    • Marina Cava
    • Paula Gatti
    • Marcela Paoletta
    • Celeste Cabañez
    • Florencia Fernández
    • Alejandra Fernández
    • Anastasia Saenz
    • Sandra Pavón
    • Laura Nicolini
    • Valentina Maggi
    • Alejandra Chesta

Tennis

Herresingle

  • Juan Martin Aranguren
    • First Round Bye
    • Anden runde Besejret Federico Sansonetti, 6-3 6-1
    • Tredje runde Besejret Carlos Salamanca, 7-5 6-1
    • Kvartfinalen Lost til Flávio Saretta, 2-6 2-6
  • Eduardo Schwank
    • First Round Bye
    • Anden runde Besejret Juan Carlos Ramirez, 6-2 6-3
    • Tredje runde Besejret Jorge Aguilar, 3-6 6-2 2-6
    • Kvartfinalen besejrede Marcos Daniel, 2-6 7-6 7-5
    • Semifinalen tabte til Flávio Saretta, 6-3 5-7 0-6
    • Bronze Medal Match Besejret Michael Quintero, 6-4 6-0 → Bronze Medal
  • Horacio Zeballos
    • First Round Bye
    • Anden runde tabte til Guillermo Hormazábal, 6-3 4-6 6-3

Herredouble

  • Eduardo Schwank og Horacio Zeballos
    • First Round Bye
    • Anden runde besejrede Cristian Paiz og Sebastian Vidal, 6-2 6-1
    • Kvartfinalen besejrede Michael Quintero og Carlos Salamanca, 6-2 6-4
    • Semifinalen Defeated Víctor Estrella og Jhonson García, 6-1 6-0
    • Guld Medal Match besejrede Jorge Aguilar og Adrián García, 6-3 6-4 → guldmedalje

Triathlon

Mænds Konkurrence

  • Velmar Bianco
    • 1: 55: 40.29 15. plads
  • Luciano Farias
    • 1: 57: 03,47 21. plads
  • Lucas Cocha
    • ikke færdig nogen rangordning

Kvinders Konkurrence

  • Pamela Geijo
    • 2: 04: 37.89 16th sted
  • Nidia Kondratavicius
    • 2: 15: 46,76 26th sted
  • Paulina Abrego
    • ikke færdig nogen rangordning
  0   0
Forrige artikel Earl Bakken
Næste artikel Digital Kærlighed

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha