April 2011 sport

Dødsfald i februar

  • 19: Grete Waitz
  • 25: Joe Perry
  • 26: Sadler s Wells

Sportslige sæsoner Aktuelle

Australske regler fodbold 2011

  • Australian Football League

Auto racing 2011

  • Formula One
  • Sprint Cup
  • Landsdækkende Series
  • Camping verden Truck Series
  • IRL IndyCar Series
  • World Rally Championship
  • WTCC
  • V8 Supercar
  • Formel To
  • Rolex Sports Car Series
  • F3 Euro Series

Baseball 2011

  • Major League Baseball
  • Nippon Professional Baseball

Basketball 2011

  • NBA
    • NBA Playoffs
  • NCAA Division I mænd
  • NCAA Division I kvinder
  • Euroleague
  • Euroleague Kvinder
  • Eurocup
  • Eurochallenge
  • Australien
  • Frankrig
  • Tyskland
  • Grækenland
  • Israel
  • Italien
  • Filippinerne
    • Kommissærens Cup
  • Rusland
  • Spanien
  • Kalkun

Cricket 2011

  • England:
    • County Championship
    • Clydesdale Bank 40
  • Indien:
    • Premier League

Darts 2011

  • Premier League

Fodbold 2011

  • UEFA Euro 2012 kvalifikationen
  • Africa Cup of Nations 2012 kvalifikation
  • UEFA Champions League
  • UEFA Europa League
  • UEFA Kvinder Champions League
  • Copa Libertadores
  • AFC Champions League
  • AFC Cup
  • CAF Champions League
  • CAF Confederation Cup
  • CONCACAF Champions League
  • Argentina
  • England
  • Frankrig
  • Tyskland
  • Iran
  • Italien
  • Japan
  • Norge
  • Portugal
  • Rusland
  • Skotland
  • Spanien
  • Major League Soccer
  • Kvinders Professional Soccer

Golf 2011

  • PGA Tour
  • European Tour
  • LPGA Tour
  • Champions Tour

Ishockey 2011

  • National Hockey League
    • Stanley Cup Playoffs
  • Kontinental Hockey League
  • Elitserien
  • Canadian Hockey League:
    • OHL, QMJHL, WHL
  • NCAA Division I mænd

Motorcykel racing 2011

  • Moto GP
  • Superbike World Championship
  • Supersport VM

Rugby league 2011

  • Super League
  • NRL

Rugby union 2011

  • Heineken Cup
  • European Challenge Cup
  • Engelsk Premier League
  • Celtic League
  • Top 14
  • Super Rugby
  • Sevens World Series

Tennis 2011

  • ATP World Tour
  • WTA Tour

Volleyball 2011

  • Iranske Mænds Super League
  • Filippinske kollegialt

Dage i måneden

April 30, 2011

Auto racing

  • Sprint Cup Series:
    • Crown Royal Præsenterer Matthew og Daniel Hansen 400 i Richmond, Virginia: Kyle Busch Denny Hamlin Kasey Kahne
      • Kørernes mesterskab stilling: Carl Edwards 335 point Jimmie Johnson 326 Busch 305
  • V8 Supercars:
    • Trading Post Perth Challenge i Perth, Western Australia:
      • Race 7: Jamie Whincup Craig Lowndes Will Davison
        • Kørernes mesterskab stilling: Whincup 754 point Lowndes 644 Rick Kelly 629

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Tour de Romandie, etape 4: 01! David Zabriskie 27 '57 "02! Richie Porte + 2" 03! Lieuwe Westra + 14 "
      • Generel klassificering: Cadel Evans 13T 00 '58 "Tony Martin + 18" Alexander Vinokourov + 19 "

Ridning

  • FEI World Cup finaler i Leipzig, Tyskland:
    • Vaulting endelig:
      • Kvinder: 01! Simone Wiegele 02! Antje Hill 03! Anna Cavallaro
      • Mænd: 01! Patric Looser 02! Nicolas Andréani 03! Viktor Brüsewitz
    • Dressur endelig: 01! Adelinde Cornelissen på Parzival 02! Nathalie af Sayn-Wittgenstein-Berleburg på Digby 03! Ulla Salzgeber på Herzruf s Erbe
    • Vis hoppe: Grand Prix: 01! Denis Lynch på All Inclusive NRW 02! Billy Twomey på Romanov 03! McLain Ward på Rothchild

Kunstskøjteløb

  • VM i Moskva, Rusland:
    • Damer: 01! Miki Ando 195.79 point 02! Kim Yu-Na 194,50 03! Carolina Kostner 184,68
      • Ando vinder hendes anden verden titel og første siden 2007.
    • Isdans: 01! Meryl Davis / Charlie White 185.27 point 02! Tessa Virtue / Scott Moir 181,79 03! Maia Shibutani / Alex Shibutani 163,79
      • Davis og White blive den første amerikanske par at vinde en isdans verden titel.

Fodbold

  •  Græske Cup-finalen i Athen: AEK Athen 3-0 Atromitos
    • AEK vinde Cup for 14. gang, og første siden 2002.
  •  Coppa Titano Final i Serravalle: Juvenes / Dogana 4-1 Virtus
    • Juvenes / Dogana vinde Cup for niende gang.
  •  Fußball-Bundesliga, fodboldkampen 32:
    • 1. FC Köln 2-0 Bayer Leverkusen
    • Borussia Dortmund 2-0 1. FC Nürnberg
      • Stillinger: Borussia Dortmund 72 point, Bayer Leverkusen 64, Bayern München 59.
      • Borussia Dortmund vinde titlen for syvende gang, og deres første siden 2001-02.
  •  Premier League, fodboldkampen 32:
    • Bangor By 1-0 The New Saints
      • Stillinger: Bangor By 70 point, The New Saints 68, Neath 58.
      • Bangor By vinde titlen for tredje gang, og deres første siden 1994-1995.

Hestevæddeløb

  • Engelsk Fuldblod Triple Crown:
    • 2,000 Guineas Stakes i Newmarket: 01! Frankel 02! Dubawi Gold 03! Native Khan

Ishockey

  • Mænds VM i Slovakiet:
    • Gruppe C i Košice:
      • USA 5-1 Østrig
      • Norge 5-4 Sverige
    • Gruppe D i Bratislava:
      • Finland 5-1 Danmark
      • Tjekkiet 4-2 Letland
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference semifinalen:
      • Spil 1 i Philadelphia: Boston Bruins 7, Philadelphia Flyers 3. Bruins føre serien 1-0.
    • Western Conference semifinaler:
      • Spil 2 i Vancouver: Nashville Predators 2, Vancouver Canucks 1. serie bandt 1-1.

Blandet kampsport

  • UFC 129 i Toronto, Canada:
    • Weltervægt Championship kamp: Georges St-Pierre def. Jake Shields ved enstemmig afgørelse
    • Fjervægt Championship kamp: José Aldo def. Mark Hominick ved enstemmig afgørelse
    • Let sværvægt Bout: Lyoto Machida def. Randy Couture ved knockout
    • Let sværvægt Bout: Vladimir Matyushenko def. Jason Brilz af knockout
    • Letvægts Bout: Benson Henderson def. Mark Bocek ved enstemmig afgørelse

Rugby union

  • Heineken Cup semi-finalerne:
    • Leinster 32-23 Toulouse i Dublin
  • Amlin Challenge Cup semifinaler:
    • Munster 12-20 Harlequins

Snooker

  • VM i Sheffield, England, semifinaler:
    • Judd Trump 17-15 Ding Junhui
      • Trump når hans anden i træk ranking endelig og bliver den anden yngste spiller til at nå frem til en VM endelig efter Stephen Hendry i 1990.
    • Mark Williams 14-17 John Higgins
      • Higgins når sin tredje VM finalen i fem år, femte total og syvende finalen i sæsonen.

Tennis

  • WTA Tour:
    • Barcelona Ladies Open i Barcelona, ​​Spanien:
      • Afsluttende: Roberta Vinci def. Lucie Hradecká 4-6, 6-2, 6-2
        • Vinci vinder turneringen for anden gang i tre år, for fjerde titel på hendes karriere.
    • Estoril Open i Estoril, Portugal:
      • Afsluttende: Anabel Medina Garrigues def. Kristina Barrois 6-1, 6-2.
        • Medina Garrigues vinder den tiende titel af hendes karriere.

April 29, 2011

Amerikansk fodbold

  • Den amerikanske 8th Circuit Court of Appeals giver NFL anmodning om et midlertidigt ophold af påbud, der havde afsluttet ligaens lockout af sine spillere. Argumenter om en permanent ophold forventes at blive hørt i næste uge.

Auto racing

  • Landsdækkende Serie:
    • Bubba Burger 250 i Richmond, Virginia: Denny Hamlin Paul Menard Justin Allgaier
      • Kørernes mesterskab stilling: Allgaier 305 point Elliott Sadler 299 Aric Almirola 297

Basketball

  • Eurochallenge Final Four i Ostend, Belgien:
    • Spartak Saint Petersburg 64-74 Lokomotiv-Kuban Krasnodar
    • Krka Novo Mesto 79-65 Telenet Oostende
  • NBA Playoffs:
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 6 i Memphis: Memphis Grizzlies 99, San Antonio Spurs 91. Grizzlies vinder serien 4-2.
        • Grizzlies vinder en playoff serie for første gang i franchisen historie, og også blevet kun anden No. 8 frø til slå en nr 1 frø, da NBA udvidede den første runde til bedst-af-syv.
  •  NBL Grand Final:
    • Spil 3 i Auckland: New Zealand Breakers 71-53 Cairns Stor klasse. Breakers vinder serien 2-1.
      • The Breakers bliver det første hold fra New Zealand for at fange en australsk statsborger liga titel i enhver sport.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Tour de Romandie, etape 3: 01! Aleksandr Vinokurov 3h 47 '55 "02! Mickaël Cherel st 03! ​​Tony Martin st
      • Generel klassificering: Pavel Brutt 12h 31 '34 "Vinokourov + 32" Damiano Cunego + 38 "

Ridning

  • FEI World Cup finaler i Leipzig, Tyskland:
    • Vis hoppe - anden konkurrence: 01! Eric Lamaze på Hickstead 02! Christian Ahlmann på Taloubet Z 03! Gerco Schröder om New Orleans
      • Foreløbige stilling: Ahlmann & amp; Marco Kutscher 0 sanktioner Schröder 1
    • Fire-i-hånd kørsel - første konkurrence: 01! Boyd Exell 02! Tomas Eriksson 03! Koos de Ronde
    • Vaulting - første konkurrence:
      • Kvinder: 01! Simone Wiegele 02! Antje Hill 03! Anna Cavallaro
      • Mænd: 01! Nicolas Andréani 02! Patric Looser 03! Viktor Brüsewitz
  • FEI Nations Cup Show Jumping - Promotional League, Europa:
    • Nations Cup Belgien i Lummen: 01! Tyskland 02! Frankrig 03! Irland

Kunstskøjteløb

  • VM i Moskva, Rusland:
    • Ladies kort program: Kim Yu-Na 65,91 point Miki Ando 65,58 Ksenia Makarova 61,62
    • Kort dans: Tessa Virtue / Scott Moir 74,29 point Meryl Davis / Charlie White 73,76 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat 70,97

Fodbold

  • OFC Under-20 Championship i Auckland, New Zealand:
    • Tredje Place Match: 03! Vanuatu 2-0 Fiji
    • Afsluttende: 01! New Zealand Februar 03-01! Salomonøerne
      • New Zealand vinde titlen for fjerde gang, og kvalificerer sig til FIFA U-20 VM.

Ishockey

  • Mænds VM i Slovakiet:
    • Gruppe A i Bratislava:
      • Tyskland 2-0 Rusland
      • Slovakiet 3-1 Slovenien
    • Gruppe B i Košice:
      • Schweiz 1-0 Frankrig
      • Hviderusland 1-4 Canada
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference semifinalen:
      • Spil 1 i Washington: Tampa Bay Lightning 4, Washington Capitals 2. Lightning bly serie 1-0.
    • Western Conference semifinaler:
      • Game 1 i San Jose: San Jose Sharks 2, Detroit Red Wings 1. Hajer fører serien 1-0.

Rugby union

  • Amlin Challenge Cup semifinaler:
    • Stade Français 29-25 Clermont

Snooker

  • VM i Sheffield, England, semifinaler:
    • Judd Trump 12-12 Ding Junhui
    • Mark Williams 9-7 John Higgins

April 28, 2011

Amerikansk fodbold

  • Heisman Trophy vinder Cam Newton af Auburn Tigers er valgt som nummer et samlede pick af Carolina Panthers i NFL Draft i New York City.

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 6 i Atlanta: Atlanta Hawks 84, Orlando Magic 81. Hawks vinder serien 4-2.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 6 i New Orleans: Los Angeles Lakers 98, New Orleans Hornets 80. Lakers vinder serien 4-2.
      • Spil 6 i Portland: Dallas Mavericks 103, Portland Trail Blazers 96. Mavericks vinde serien 4-2.

Cricket

  • Pakistan i Vestindien:
    • 3. ODI i Bridgetown, Barbados: Vestindien 171; Pakistan 177/7. Pakistan vinder med 3 wickets; bly 5-match serie 3-0.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Tour de Romandie, etape 2: 01! Damiano Cunego 4h 10 '53 "02! Cadel Evans + 2" 03! Alexander Vinokourov + 2 "
      • Generel klassificering: Pavel Brutt 8h 43 '39 "Cunego + 38" Evans + 42 "

Dart

  • Premier League, uge ​​12 i Liverpool, England:
    • Mark Webster 4-8 Terry Jenkins
    • Gary Anderson 3-8 Phil Taylor
    • Raymond van Barneveld 7-7 James Wade
    • Simon Whitlock 5-8 Adrian Lewis
      • Stillinger: Taylor 22 point, Anderson 16, van Barneveld 14, Lewis, Wade 11, Whitlock 10, Jenkins 8, Webster 4.

Ridning

  • FEI World Cup finaler i Leipzig, Tyskland:
    • Første konkurrence - springning: 01! Marco Kutscher på Cash 02! Marcus Ehning på Sabrina 03! Christian Ahlmann på Taloubet Z

Kunstskøjteløb

  • VM i Moskva, Rusland:
    • Mænd: 01! Patrick Chan 280.98 point 02! Takahiko Kozuka 258,41 03! Artur Gachinski 241,86
      • Chan vinder sin første verden titel.
    • Par: 01! Aliona Savchenko / Robin Szolkowy 217.85 point 02! Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov 210,73 03! Pang Qing / Tong Jian 204,12
      • Savchenko og Szolkowy vinde deres tredje verden titel i fire år.

Fodbold

  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Semifinalen:
      • Mali 0-2 Nigeria
      • Egypten 0-0 Cameroun
  • UEFA Europa League semifinalerne, første ben:
    • Benfica 2-1 Braga
    • Porto 5-1 Villarreal
      • Portos Radamel Falcao scorer fire mål at sætte en rekord for en enkelt UEFA Cup / Europa League-kampagne, med 16 mål.
  • Copa Libertadores-runden 16, første ben:
    • Fluminense 3-1 Libertad
    • Peñarol 1-1 Internacional

Ishockey

  • Stanley Cup Playoffs:
    • Western Conference semifinaler:
      • Spil 1 i Vancouver: Vancouver Canucks 1, Nashville Predators 0. Canucks fører serien 1-0.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, semifinaler:
    • Judd Trump 5-3 Ding Junhui
    • Mark Williams 5-3 John Higgins

April 27, 2011

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 5 i Miami: Miami Heat 97, Philadelphia 76ers 91. Heat vinder serien 4-1.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 5 i San Antonio: San Antonio Spurs 110, Memphis Grizzlies 103. Grizzlies fører serien 3-2.
      • Spil 5 i Oklahoma City: Oklahoma City Thunder 100, Denver Nuggets 97. Thunder vinder serien 4-1.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Tour de Romandie, etape 1: 01! Pavel Brutt 4h 27 '41 "02! Oleksandr Kvachuk + 56" 03! Branislau Samoilau + 1 '15 "
      • Generel klassificering: Brutt 4h 31 '26 "Kvachuk + 1' 00" Samoilau + 1 '22 "

Kunstskøjteløb

  • VM i Moskva, Rusland:
    • Mænds kort program: Patrick Chan 93.02 point Nobunari Oda 81,81 Daisuke Takahashi 80.25
    • Par korte program: Pang Qing / Tong Jian 74.00 point Aliona Savchenko / Robin Szolkowy 72,98 Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov 70,35

Fodbold

  • OFC Under-20 Championship i Auckland, New Zealand:
    • Semifinalen:
      • Vanuatu 3-3 Salomonøerne
      • New Zealand 6-0 Fiji
  • UEFA Champions League semifinalerne, første ben:
    • Real Madrid 0-2 Barcelona
  • Copa Libertadores-runden 16, første ben:
    • Once Caldas 1-2 Cruzeiro
    • Chiapas 1-1 Junior
    • Estudiantes 0-0 Cerro Porteño
    • Santos 1-0 América
  • AFC Cup gruppespillet, fodboldkampen 4:
    • Gruppe A:
      • Nasaf Qarshi 9-0 Dempo
      • Al-Ansar 0-2 al-Tilal
        • Stillinger: Nasaf Qarshi 12 point, Al-Ansar 6, Dempo, Al-Tilal 3.
    • Gruppe C:
      • Duhok 0-1 Al-Jaish
      • Al-Nasr 0-1 Al-Faisaly
        • Stillinger: Al-Faisaly 9 point, Al-Jaish, Duhok 7, Al-Nasr 0.
    • Gruppe E:
      • Al-Karamah 3-2 Al Ahed
      • Al-Oruba 0-5 Arbil
        • Stilling: Arbil 8 point, Al-Karamah, Al-Oruba 5, Al Ahed 3.
    • Gruppe G:
      • Victory 0-4 Muangthong United
      • Tampines Rovers 3-1 Ha Noi T & amp; T
        • Stilling: Muangthong United 10 point, Tampines Rovers 8, Ha Noi T & amp; T 4, Victory 0.
  • CONCACAF Champions League finaler, andet ben:
    • Real Salt Lake 0-1 Monterrey. Monterrey vinde 3-2 på samlet.
      • Monterrey vinde turneringen for første gang.

Ishockey

  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 7 i Boston: Boston Bruins 4, Montreal Canadiens 3. Bruins vinder serien 4-3.
      • Spil 7 i Pittsburgh: Tampa Bay Lightning 1, Pittsburgh Penguins 0. Lightning vinde serien 4-3.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, kvartfinalerne:
    • Mark Williams 13-5 Mark Allen
      • Williams når semifinalerne af begivenheden for første gang siden 2003.
    • Judd Trump 13-5 Graeme Dott
    • Ronnie O'Sullivan 10-13 John Higgins
    • Ding Junhui 13-10 Mark Selby
      • Ding bliver den første kinesiske spiller til at nå semifinalerne i begivenheden.

April 26, 2011

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 5 i Chicago: Chicago Bulls 116, Indiana Pacers 89. Bulls vinder serien 4-1.
      • Spil 5 i Orlando: Orlando Magic 101, Atlanta Hawks 76. Hawks fører serien 3-2.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 5 i Los Angeles: Los Angeles Lakers 106, New Orleans Hornets 90. Lakers fører serien 3-2.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Tour de Romandie, prolog & amp; generel klassificering: 01! Jonathan Castroviejo 3 '40 "02! Taylor Phinney + 0" 03! Leigh Howard + 1 "

Fodbold

  • UEFA Champions League semifinalerne, første ben:
    • Schalke 04 0-2 Manchester United
  • Copa Libertadores-runden 16, første ben:
    • Grêmio 1-2 Universidad Católica
    • Vélez Sarsfield 3-0 LDU Quito
  • AFC Cup gruppespillet, fodboldkampen 4:
    • Gruppe B: Al-Ittihad 0-0 Shurtan Guzar
      • Stillinger: Al-Qadsia 10 point, Shurtan Guzar, Al-Ittihad 5, Al-Saqr 1.
    • Gruppe D:
      • Al-Talaba 1-1 al-Suwaiq
      • Al-Wehdat 1-0 Al-Kuwait
        • Stillinger: Al-Wehdat 12 point, Al-Kuwait 6, Al-Talaba 4, Al-Suwaiq 1.
    • Gruppe F:
      • Song Lam Nghe An 4-0 Sriwijaya
      • TSW Pegasus 3-0 VB
        • Stillinger: TSW Pegasus 9 point, Sriwijaya 7, Song Lam Nghe An 6, VB 1.
    • Gruppe H:
      • Kingfisher East Bengal 3-3 Sydkinesiske
      • Chonburi 4-1 Persipura Jayapura
        • Stillinger: Chonburi, Persipura Jayapura 7 point, Sydkinesiske 5, Kingfisher East Bengal 2.
  •  IFA Premiership, fodboldkampen 37:
    • Cliftonville 3-0 Crusaders
    • Lisburn Distillery 0-4 Linfield
      • Stilling: Linfield 82 point, korsfarere 73, Glentoran 65, Cliftonville 58.
      • Linfield bevarer deres titel og vinde det for 50. gang.

Ishockey

  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 7 i Philadelphia: Philadelphia Flyers 5, Buffalo Sabres 2. Flyers vinde serien 4-3.
      • Spil 6 i Montreal: Montreal Canadiens 2, Boston Bruins 1. serie bandt 3-3.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 7 i Vancouver: Vancouver Canucks 2, Chicago Blackhawks 1. Canucks vinde serien 4-3.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, kvartfinalerne:
    • Judd Trump 11-5 Graeme Dott
    • Mark Williams 11-5 Mark Allen
    • Ding Junhui 5-3 Mark Selby
    • Ronnie O'Sullivan 4-4 John Higgins

April 25, 2011

Amerikansk fodbold

  • En amerikansk føderal dommer udsteder et påbud mod NFL, som midlertidigt slutter ligaens lockout af sine spillere. NFL appellerer afgørelsen og anmoder om påbud skal opholdt verserende appel.

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 4 i Memphis: Memphis Grizzlies 104, San Antonio Spurs 86. Grizzlies fører serien 3-1.
      • Spil 5 i Dallas: Dallas Mavericks 93, Portland Trail Blazers 82. Mavericks føre serien 3-2.
      • Spil 4 i Denver: Denver Nuggets 104, Oklahoma City Thunder 101. Thunder føre serien 3-1.
    likkonec

Cricket

  • Pakistan i Vestindien:
    • 2. ODI i Gros Islet, St. Lucia: Vestindien 220; Pakistan 223/3. Pakistan vinder med 7 wickets; bly 5-match serie 2-0.

Ridning

  • Badminton Horse Trials i Badminton, Gloucestershire, England: 01! Mark Todd om Land Vision 02! Piggy fransk på Jakata 03! Mary konge på Imperial Cavalier
    • Todd vinder begivenhed for fjerde gang, og hans første siden 1996.

Fodbold

  • OFC Under-20 Championship i Auckland, New Zealand:
    • Gruppe A:
      • Fiji 5-1 Amerikansk Samoa
      • Papua Ny Guinea 2-5 Vanuatu
        • Endelige stilling: Vanuatu 9 point, Fiji, Papua Ny Guinea 4, Amerikansk Samoa 0.
    • Gruppe B: New Zealand 10-0 Ny Kaledonien
      • Endelige placeringer: New Zealand 6 point, Solomon-øerne 3, Ny Kaledonien 0.
  •  Liechtenstein Cup-finalen i Vaduz: Vaduz 5-0 Eschen Mauren
    • Vaduz nederlag Eschen Mauren i finalen for tredje år i træk, at vinde Cup for 14. år i træk, og den 40. gang samlet.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Bronze medalje spil: 03! Finland 3-2 Rusland
    • Afsluttende: 02! Canada 02-03 januar! Forenede Stater
      • USA nederlag Canada i finalen for tredje gang, at vinde deres fjerde verden titel.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 6 i Tampa: Tampa Bay Lightning 4, Pittsburgh Penguins 2. serie bandt 3-3.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 6 i Los Angeles: San Jose Sharks 4, Los Angeles Kings 3. Hajer vinde serien 4-2.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, 16:
    • Stephen Hendry 4-13 Mark Selby
      • Selby samler seks århundrede pauser; den første spiller til at gøre det på Crucible, i en bedst af 25 kamp.
    • Rory McLeod 7-13 John Higgins
    • Ding Junhui 13-12 Stuart Bingham
      • Ding når kvartfinalerne af begivenheden for første gang.
    • Shaun Murphy 10-13 Ronnie O'Sullivan

April 24, 2011

Auto racing

  • World Touring Car Championship:
    • Race Belgien i Heusden-Zolder:
      • Race 1: Robert Huff Alain Menu Yvan Muller
      • Race 2: Gabriele Tarquini Menu Tiago Monteiro
        • Kørernes mesterskab stilling: Huff 70 point Menu 69 Tarquini 51

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 4 i Philadelphia: Philadelphia 76ers 86, Miami Heat 82. Heat bly serie 3-1.
      • Spil 4 i New York: Boston Celtics 101, New York Knicks 89. Celtics vinder serien 4-0.
      • Spil 4 i Atlanta: Atlanta Hawks 88, Orlando Magic 85. Hawks fører serien 3-1.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 4 i New Orleans: New Orleans Hornets 93, Los Angeles Lakers 88. serie bandt 2-2.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Liège-Bastogne-Liège: 01! Philippe Gilbert 6h 13 '18 "02! Fränk Schleck st 03! ​​Andy Schleck st
      • Gilbert bliver kun den anden rytter til at vinde de tre Ardennes klassikere i samme sæson.
      • World Tour stilling: Gilbert 356 point Fabian Cancellara 236 Matthew Goss 203

Fodbold

  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Gruppe B:
      • Ghana 1-1 Cameroun
      • Nigeria 2-0 Gambia
        • Endelige stilling: Cameroon 7 point, Nigeria 6, Ghana 2, Gambia 1.
  • CAF Champions League Anden runde, første kamp: Al-Hilal 1-0 Club Africain
  • CAF Confederation Cup Anden runde, første kamp:
    • FUS Rabat 1-1 1º de Agosto
    • Maghreb Fez 5-1 Al-Khartoum
    • Saint Eloi Lupopo 2-1 Sofapaka
    • Difaa El Jadida 3-0 AS Adema
    • Sunshine Stjerner 2-0 USFA
    • Haras El Hodood 2-1 Motema Pembe

Golf

  • PGA Tour:
    • The Heritage i Hilton Head Island, South Carolina:
      • Vinder: Brandt Snedeker 272
        • Snedeker besejrer Luke Donald på tredje playoff hul, for at vinde sin anden PGA Tour titel og første siden 2007. Snedeker s playoff sejr benægter også Anders nummer 1 spot i verden placeringer, med Lee Westwood erstatter Martin Kaymer på toppen.
  • European Tour:
    • Volvo China Open i Suzhou, Kina:
      • Vinder: Nicolas Colsaerts 264
        • Colsaerts bliver den anden belgiske at vinde en European Tour-turnering, efter at Philippe Toussaint i 1974.
  • Champions Tour:
    • Liberty Mutual Legends of Golf i Savannah, Georgia:
      • Vindere: David Eger & amp; Mark McNulty 189
        • Eger og McNulty nederlag Scott Hoch & amp; Kenny Perry på anden playoff hul; Eger vinder sit fjerde Champions Tour titel og McNulty vinder sit ottende.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • 5. plads spil: Sverige 3-2 Schweiz
    • Nedrykning serier, spil 2: Kasakhstan 1-2 Slovakiet. Slovakiet win bedst-af-3-serien 2-0.
  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Bronze medalje spil: 03! Rusland 6-4 Canada
    • Afsluttende: 02! Sverige 3-4 januar! Forenede Stater
      • USA vinde deres tredje i træk verden titel, og deres sjette samlet.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 6 i Buffalo: Philadelphia Flyers 5, Buffalo Sabres 4. serie bandt 3-3.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 6 i Chicago: Chicago Blackhawks 4, Vancouver Canucks 3. serie bandt 3-3.
      • Spil 6 i Nashville: Nashville Predators 4, Anaheim Ducks 2. Rovdyr vinde serien 4-2.

Judo

  • EM i Istanbul, Tyrkiet:
    • Mænds hold: 01! Ukraine 02! Frankrig 03! Georgia & amp; Tyskland
    • Kvinders hold: 01! Frankrig 02! Tyskland 03! Tyrkiet & amp; Ukraine

Snooker

  • VM i Sheffield, England, 16:
    • Shaun Murphy 7-9 Ronnie O'Sullivan
    • Stephen Hendry 4-12 Mark Selby
    • Ding Junhui 7-9 Stuart Bingham
    • Rory McLeod 5-10 John Higgins

Surfing

  • Mænds World Tour:
    • Rip Curl Pro på Bells Beach, Australien: Joel Parkinson Mick Fanning Adriano De Souza & amp; Jordy Smith
      • Stilling: Kelly Slater 15.200 point Joel Parkinson 14.000 Smith 13.000

Tennis

  • ATP World Tour:
    • Barcelona Open Banco Sabadell i Barcelona, ​​Spanien:
      • Afsluttende: Rafael Nadal def. David Ferrer 6-2, 6-4
        • Nadal vinder begivenhed for sjette gang i syv år, og den 45. titel på sin karriere.
  • WTA Tour:
    • Porsche Tennis Grand Prix i Stuttgart, Tyskland:
      • Afsluttende: Julia Görges def. Caroline Wozniacki 7-6, 6-3
        • Görges vinder hendes anden WTA Tour titel.
    • Grand Prix SAR La Princesse Lalla Meryem i Fes, Marokko:
      • Afsluttende: Alberta Brianti def. Simona Halep 6-4, 6-3
        • Brianti vinder sin første WTA Tour titel.

April 23, 2011

Auto racing

  • Landsdækkende Serie:
    • Nashville 300 i GLADEVILLE, Tennessee: Carl Edwards Kyle Busch Brad Keselowski
      • Kørernes mesterskab stilling: Justin Allgaier & amp; Ricky Stenhouse, Jr. 264 point Jason Leffler 262

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 4 i Indianapolis: Indiana Pacers 89, Chicago Bulls 84. Bulls fører serien 3-1.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 3 i Memphis: Memphis Grizzlies 91, San Antonio Spurs 88. Grizzlies fører serien 2-1.
      • Spil 4 i Portland: Portland Trail Blazers 84, Dallas Mavericks 82. serie bandt 2-2.
      • Spil 3 i Denver: Oklahoma City Thunder 97, Denver Nuggets 94. Thunder føre serien 3-0.

Cricket

  • Pakistan i Vestindien:
    • 1. ODI i Gros Islet, St. Lucia: Vestindien 221/6; Pakistan 222/2. Pakistan vinder med 8 wickets; bly 5-match serie 1-0.

Curling

  • Verden Mixed Doubles Championship i Saint Paul, Minnesota, USA:
    • Semifinalen:
      • Sverige 7-9 Rusland
      • Schweiz 8-3 Frankrig
    • Bronze medalje spil: Sverige 6-8 marts! Frankrig
    • Afsluttende: 01! Schweiz 11 til 02 februar! Rusland
      • Schweiz vinde titlen for tredje gang.
  • Verdens Senior Mænds Championship i Saint Paul, Minnesota, USA:
    • Semifinalen:
      • Canada 11-1 Australien
      • USA 11-2 Danmark
    • Bronze medalje spil: 03! Australien 8-5 Danmark
    • Afsluttende: 01! Canada 5-04 februar! Forenede Stater
      • Canada vinde titlen for syvende gang.
  • Verdens Senior Kvinder Championship i Saint Paul, Minnesota, USA:
    • Semifinalen:
      • Canada 6-5 Schweiz
      • USA 5-7 Sverige
    • Bronze medalje spil: United States 04 til 05 marts! Schweiz
    • Afsluttende: 01! Canada 9-2 Februar! Sverige
      • Canada vinde titlen for fjerde successive tid og syvende gang samlet.

Fodbold

  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Gruppe A:
      • Sydafrika 0-1 Egypten
      • Mali 1-1 Lesotho
        • Endelige stilling: Mali 7 point, Egypten 6, Sydafrika 3, Lesotho 1.
  • OFC Under-20 Championship i Auckland, New Zealand:
    • Gruppe A:
      • Fiji 0-2 Vanuatu
      • Amerikansk Samoa 1-5 Papua Ny Guinea
        • Stillinger: Vanuatu 6 point, Papua Ny Guinea 4, Fiji 1, Amerikansk Samoa 0.
    • Gruppe B: Salomonøerne 0-3 New Zealand
      • Stillinger: New Zealand 3 point, Solomon-øerne 3, Ny Kaledonien 0.
  • CAF Champions League Anden runde, første kamp:
    • Inter Luanda 1-1 MC Alger
    • Espérance ST 5-0 Diaraf
    • Wydad Casablanca 1-0 TP Mazembe
    • ZESCO United 0-0 Al-Ahly
  • CAF Confederation Cup Anden runde, første kamp:
    • Missile 3-0 JS Kabylie
    • Kaduna United - Étoile Sahel udskudt
  •  Prva HNL, fodboldkampen 26:
    • Dinamo Zagreb 1-0 Osijek
    • Slaven Belupo 1-2 Hajduk Split
      • Stillinger: Dinamo Zagreb 64 point, Hajduk Split 51, RNK Split 43.
      • Dinamo Zagreb vinde titlen for sjette successiv tid, og 13. gang samlet.
  •  Coupe de la Ligue Final i Saint-Denis: Marseille 1-0 Montpellier
    • Marseille vinde Cup for andet gang.
  •  Taça da Liga Final i Coimbra: Paços de Ferreira 1-2 Benfica
    • Benfica vinde Cup for tredje gang.
  •  Finsk League Cup finalen i Espoo: FC Honka 3-0 Tampere United
    • FC Honka vinde Cup for andet gang.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Semifinalen:
      • Canada 4-1 Finland
      • USA 5-1 Rusland
  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Semifinalen:
      • Sverige 3-1 Rusland
      • USA 5-4 Canada
    • 5. plads spil: Finland 6-0 Tyskland
    • Undgå nedrykning:
      • Slovakiet 2-6 Norge
      • Schweiz 4-2 Tjekkiet
        • Endelige stilling: Schweiz 9 point, Tjekkiet 6, Norge 3, Slovakiet 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 5 i Washington: Washington Capitals 3, New York Rangers 1. hovedstæder vinde serien 4-1.
      • Spil 5 i Boston: Boston Bruins 2, Montreal Canadiens 1. Bruins fører serien 3-2.
      • Spil 5 i Pittsburgh: Tampa Bay Lightning 8, Pittsburgh Penguins 2. Penguins fører serien 3-2.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 5 i San Jose: Los Angeles Kings 3, San Jose Sharks 1. Sharks fører serien 3-2.

Judo

  • EM i Istanbul, Tyrkiet:
    • Mænd:
      • -90 Kg: 01! Ilias Iliadis 02! Kirill Denisov 03! Varlam Liparteliani & amp; Marcus Nyman
      • -100 Kg: 01! Amel Mekić 02! Levan Zhorzholiani 03! Jevgenijs Borodavko & amp; Irakli Tsirekidze
      • +100 Kg: 01! Teddy Riner 02! Barna Bor 03! Martin Padar & amp; Janusz Wojnarowicz
    • Kvinder:
      • -78 Kg: 01! Audrey Tcheumeo 02! Lucie Louette 03! Luise Malzahn & amp; Ana Velensek
      • +78 Kg: 01! Elena Ivashchenko 02! Anne Sophie Mondiere 03! Tea Donguzashvili & amp; Lucija Polavder

Snooker

  • VM i Sheffield, England, 16:
    • Judd Trump 13-6 Martin Gould
    • Graeme Dott 13-11 Ali Carter
    • Mark Allen 13-12 Barry Hawkins
    • Shaun Murphy 2-6 Ronnie O'Sullivan
    • Stephen Hendry 1-7 Mark Selby

Surfing

  • Women World Tour:
    • Rip Curl Kvinders Pro på Bells Beach, Australien: Sally Fitzgibbons Carissa Moore Silvana Lima & amp; Stephanie Gilmore
      • Stilling: Moore 18.000 point Fitzgibbons 16.500 Tyler Wright 13.200

April 22, 2011

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 3 i New York: Boston Celtics 113, New York Knicks 96. Celtics fører serien 3-0.
      • Spil 3 i Atlanta: Atlanta Hawks 88, Orlando Magic 84. Hawks fører serien 2-1.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 3 i New Orleans: Los Angeles Lakers 100, New Orleans Hornets 86. Lakers fører serien 2-1.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Kvartfinaler:
      • Sverige 1-5 Finland
      • Schweiz 4-5 Rusland
    • Nedrykning serier, spil 1: Slovakiet 1-0 Kasakhstan. Slovakiet fører bedst-af-3-serien 1-0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 5 i Philadelphia: Buffalo Sabres 4, Philadelphia Flyers 3. Sabres fører serien 3-2.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 5 i Anaheim: Nashville Predators 4, Anaheim Ducks 3. Predators fører serien 3-2.

Judo

  • EM i Istanbul, Tyrkiet:
    • Mænd:
      • -73 Kg: 01! João Pina 02! Murat Kodzokov 03! Jaromír Ježek & amp; Hasan Vanlioglu
      • -81 Kg: 01! Elnur Mammadli 02! Sergiu Toma 03! Ole Bischof & amp; Sirazhudin Magomedov
    • Kvinder:
      • -63 Kg: 01! Gevrise Emane 02! Anicka van Emden 03! Hilde Drexler & amp; Urška Žolnir
      • -70 Kg: 01! Edith Bosch 02! Cecilia Blanco 03! Erica Barbieri & amp; Lucie Décosse

Snooker

  • VM i Sheffield, England, 16:
    • Mark Williams 13-4 Jamie Cope
    • Judd Trump 11-5 Martin Gould
    • Graeme Dott 8-8 Ali Carter
    • Mark Allen 3-5 Barry Hawkins

April 21, 2011

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 3 i Indianapolis: Chicago Bulls 88, Indiana Pacers 84. Bulls fører serien 3-0.
      • Spil 3 i Philadelphia: Miami Heat 100, Philadelphia 76ers 94. Heat bly serie 3-0.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 3 i Portland: Portland Trail Blazers 97, Dallas Mavericks 92. Mavericks føre serien 2-1.

Cricket

  • Pakistan i Vestindien:
    • Kun T20I i Gros Islet, St. Lucia: Vestindien 150/7; Pakistan 143/9. Vestindien vinder med 7 kørsler.

Dart

  • Premier League, uge ​​11 i Birmingham, England:
    • James Wade 8-1 Mark Webster
    • Terry Jenkins 7-7 Raymond van Barneveld
    • Simon Whitlock 6-8 Gary Anderson
    • Phil Taylor 8-3 Adrian Lewis
      • Stillinger: Taylor 20 point, Anderson 16, van Barneveld 13, Whitlock, Wade 10, Lewis 9, Jenkins 6, Webster 4.

Fodbold

  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Gruppe B:
      • Nigeria 0-1 Cameroun
      • Gambia 1-1 Ghana
        • Stilling: Cameroon 6 point, Nigeria 3, Ghana, Gambia 1.
  • OFC Under-20 Championship i Auckland, New Zealand:
    • Gruppe A:
      • Vanuatu 7-0 Amerikansk Samoa
      • Fiji 0-0 Papua Ny Guinea
    • Gruppe B: Ny Kaledonien 1-3 Salomonøerne
  •  Superliga, fodboldkampen 26:
    • Odense 1-2 Nordsjælland
    • Lyngby 1-2 København
      • Stilling: København 67 point, Odense 41, Brøndby 39.
      • København vinde titlen for femte gang i seks år, og niende gang samlet.

Ishockey

  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Kvartfinaler:
      • Rusland 5-2 Finland
      • Canada 4-3 Tyskland
    • Undgå nedrykning:
      • Schweiz 4-1 Norge
      • Tjekkiet 4-3 Slovakiet
        • Stilling: Schweiz, Tjekkiet 6 point, Slovakiet, Norge 0.
        • Slovakiet og Norge er henvist til Division jeg i 2012.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 4 i Montreal: Boston Bruins 5, Montreal Canadiens 4. serie bandt 2-2.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 5 i Vancouver: Chicago Blackhawks 5, Vancouver Canucks 0. Canucks bly serie 3-2.
      • Spil 4 i Los Angeles: San Jose Sharks 6, Los Angeles Kings 3. Hajer fører serien 3-1.

Judo

  • EM i Istanbul, Tyrkiet:
    • Mænd:
      • -60 Kg: 01! Georgii Zantaraia 02! Betkil Shukvani 03! Arsen Galstyan & amp; Elio Verde
      • -66 Kg: 01! Miklós Ungvári 02! Tære Karimov 03! Alim Gadanov & amp; Colin Oates
    • Kvinder:
      • -48 Kg: 01! Alina Alexandra Dumitru 02! Eva Csernoviczki 03! Frédérique Jossinet & amp; Laetitia Payet
      • -52 Kg: 01! Penelope Bonna 02! Joana Ramos 03! Ana Carrascosa & amp; Sophie Cox
      • -57 Kg: 01! Sabrina Filzmoser 02! Telma Monteiro 03! Corina Oana Caprioriu & amp; Irina Zabludina

Snooker

  • VM i Sheffield, England:
    • Sidste 32:
      • John Higgins 10-5 Stephen Lee
      • Mark Selby 10-1 Jimmy Robertson
    • Sidste 16:
      • Mark Williams 7-1 Jamie Cope
      • Judd Trump 5-3 Martin Gould

April 20, 2011

Baseball

  • Major League Baseball nyheder: Kommissær Bud Selig meddeler, at MLB overtager de dag-til-dag drift af Los Angeles Dodgers på grund af økonomiske og forvaltningsmæssige spørgsmål forårsaget af bitre skilsmisse ejere Frank og Jamie McCourt.

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 2 i Oklahoma City: Oklahoma City Thunder 106, Denver Nuggets 89. Thunder føre serien 2-0.
      • Spil 2 i San Antonio: San Antonio Spurs 93, Memphis Grizzlies 87. serie bandt 1-1.
      • Spil 2 i Los Angeles: Los Angeles Lakers 87, New Orleans Hornets 78. serie bandt 1-1.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • La Flèche Wallonne: 01! Philippe Gilbert 4h 54 '57 "02! Joaquim Rodríguez + 3" 03! Samuel Sánchez + 5 "
      • World Tour stilling: Gilbert 256 point Fabian Cancellara 236 Matthew Goss 203

Fodbold

  • Venlig internationale:
    •  Argentina 2-2 Ecuador
  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Gruppe A:
      • Lesotho 1-2 Sydafrika
      • Mali 1-0 Egypten
        • Stilling: Mali 6 point, Egypten, Sydafrika 3, Lesotho 0.
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 3:
      • Nacional 0-0 América
      • Argentinos Juniors 2-4 Fluminense
        • Endelige stilling: América 10 point, Fluminense, Nacional 8, Argentinos Juniors 7.
    • Gruppe 5:
      • Colo-Colo 2-3 Cerro Porteño
      • Santos 3-1 Deportivo Táchira
        • Endelige stilling: Cerro Porteño, Santos 11 point, Colo-Colo 9, Deportivo Táchira 2.
  • AFC Champions League gruppespillet, fodboldkampen 4:
    • Gruppe A:
      • Al-Gharafa 1-0 Sepahan
      • Al-Jazira 2-3 Al-Hilal
        • Stilling: Sepahan, Al-Hilal 9 point, Al-Gharafa 4, Al-Jazira 1.
    • Gruppe C:
      • Persepolis 1-3 Bunyodkor
      • Al-Ittihad 0-0 Al-Wahda
        • Stillinger: Al-Ittihad 10 point, Bunyodkor 5, Al-Wahda 3, Persepolis 2.
    • Gruppe E:
      • Melbourne Victory 2-1 Tianjin Teda
      • Gamba Osaka 3-1 Jeju United
        • Stillinger: Gamba Osaka 8 point, Tianjin Teda 7, Jeju United 6, Melbourne Victory 4.
    • Gruppe G:
      • Shandong Luneng 5-0 Arema
      • Jeonbuk Hyundai Motors 1-0 Cerezo Osaka
        • Stillinger: Jeonbuk Hyundai Motors 9 point, Shandong Luneng 7, Cerezo Osaka 6, Arema 1.
  • CONCACAF Champions League finaler, første ben:
    • Monterrey 2-2 Real Salt Lake
  •  Copa del Rey finalen i Valencia: FC Barcelona 0-1 Real Madrid
    • Real Madrid vinde deres første Copa del Rey siden 1993, og deres 18. samlet.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Gruppe A:
      • Slovakiet 1-4 Rusland
      • USA 9-1 Sverige
        • Endelige placeringer: USA 9 point, Sverige 6, Rusland 3, Slovakiet 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 4 i New York: Washington Capitals 4, New York Rangers 3. hovedstæder fører serien 3-1.
      • Spil 4 i Buffalo: Buffalo Sabres 1, Philadelphia Flyers 0. serien bandt 2-2.
      • Spil 4 i Tampa: Pittsburgh Penguins 3, Tampa Bay Lightning 2. Penguins fører serien 3-1.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 4 i Glendale, Arizona: Detroit Red Wings 6, Phoenix Coyotes 3. Red Wings vinde serien 4-0.
      • Spil 4 i Nashville: Anaheim Ducks 6, Nashville Predators 3. serie bandt 2-2.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, sidste 32:
    • Marco Fu 8-10 Martin Gould
    • Ricky Walden 6-10 Rory McLeod
      • McLeod når den 16-begivenheden for første gang.
    • Graeme Dott 10-7 Mark King
    • Mark Allen 10-9 Matthew Stevens
    • John Higgins 6-3 Stephen Lee
    • Mark Selby 8-1 Jimmy Robertson

US college sport

  • Konference kursjustering: The University of Massachusetts Amherst meddeler, at den vil opgradere sin fodbold program fra Division I FCS til FBS og acceptere en invitation til at blive en fodbold-eneste medlem af Mid-amerikanske konference effektiv i 2012.

April 19, 2011

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 2 i Boston: Boston Celtics 96, New York Knicks 93. Celtics fører serien 2-0.
      • Spil 2 i Orlando: Orlando Magic 88, Atlanta Hawks 82. serie bandt 1-1.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 2 i Dallas: Dallas Mavericks 101, Portland Trail Blazers 89. Mavericks føre serien 2-0.

Fodbold

  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 1:
      • Libertad 2-0 San Luis
      • Universidad San Martín 0-2 Once Caldas
        • Endelige placeringer: Libertad 14 point, Once Caldas 7, Universidad San Martín 6, San Luis 5.
    • Gruppe 6:
      • Jorge Wilstermann 2-1 Chiapas
      • Internacional 2-0 Emelec
        • Endelige placeringer: Internacional 13 point, Jaguares 9, Emelec 8, Jorge Wilstermann 4.
  • AFC Champions League gruppespillet, fodboldkampen 4:
    • Gruppe B:
      • Pakhtakor 2-1 Esteghlal
      • Al-Nassr 1-1 Al-Sadd
        • Stillinger: Al-Sadd 8 point, Al-Nassr 5, Esteghlal, Pakhtakor 4.
    • Gruppe D:
      • Emirates 2-1 Al-Shabab
      • Zob Ahan 1-0 Al-Rayyan
        • Stillinger: Zob Ahan 10 point, Emirates 6, Al-Shabab 5, Al-Rayyan 1.
    • Gruppe F:
      • FC Seoul 0-2 Nagoya Grampus
      • Al-Ain 1-0 Hangzhou Greentown
        • Stilling: Nagoya Grampus, FC Seoul 7 point, Al-Ain, Hangzhou Greentown 4.
    • Gruppe H:
      • Kashima Antlers 1-1 Suwon Samsung Bluewings
      • Shanghai Shenhua 2-3 Sydney FC
        • Stilling: Suwon Samsung Bluewings, Kashima Antlers 6 point, Sydney FC 5, Shanghai Shenhua 2.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Gruppe B:
      • Canada 2-0 Finland
      • Schweiz 6-1 Kasakhstan
        • Endelige stilling: Canada 9 point, Schweiz 5, Finland 4, Kasakhstan 0.
  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Gruppe A:
      • Rusland 8-3 Schweiz
      • USA 7-3 Tyskland
        • Endelige placeringer: USA 12 point, Rusland 8, Tyskland 4, Schweiz, Slovakiet 3.
    • Gruppe B:
      • Finland 5-3 Tjekkiet
      • Sverige 4-2 Canada
        • Endelige stilling: Sverige, Canada 9 point, Finland, Tjekkiet 6, Norge 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 4 i Chicago: Chicago Blackhawks 7, Vancouver Canucks 2. Canucks bly serie 3-1.
      • Spil 3 i Los Angeles: San Jose Sharks 6, Los Angeles Kings 5. Hajer fører serien 2-1.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, sidste 32:
    • Ronnie O'Sullivan 10-2 Dominic Dale
    • Peter Ebdon 8-10 Stuart Bingham
    • Marco Fu 6-3 Martin Gould
    • Ricky Walden 4-4 Rory McLeod
    • Graeme Dott 6-3 Mark King
    • Mark Allen 4-5 Matthew Stevens

April 18, 2011

Atletik

  • Verdens Marathon Majors:
    • Boston Marathon:
      • Mænd: 01! Geoffrey Mutai 02:03:02 02! Moses Mosop 02:03:06 03! Gebregziabher Gebremariam 02:04:53
        • Mutai kører næsten et minut hurtigere end verdensrekorden fastsat af Haile Gebrselassie i Berlin i 2008, men naturligvis betingelser gøre sin tid ikke-ratificeres.
        • WMM stilling: Emmanuel Kipchirchir Mutai 55 point Tsegaye Kebede 41 Geoffrey Mutai 40
      • Kvinder: 01! Caroline Kilel 2: 22.36 02! Desiree Davila 02:22:38 03! Sharon Cherop 02:22:43
        • WMM stilling: Liliya Shobukhova 65 point Mary Jepkosgei Keitany & amp; Edna Kiplagat 35

Basketball

  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 2 i Chicago: Chicago Bulls 96, Indiana Pacers 90. Bulls fører serien 2-0.
      • Spil 2 i Miami: Miami Heat 94, Philadelphia 76ers 73. Heat bly serie 2-0.

Fodbold

  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Gruppe B:
      • Ghana 1-2 Nigeria
      • Cameroun 1-0 Gambia

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Gruppe A:
      • Sverige 3-0 Slovakiet
      • Rusland 1-13 USA
        • Stilling: USA, Sverige 6 point, Slovakiet, Rusland 0.
  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Gruppe A: Tyskland 0-4 Slovakiet
      • Stillinger: USA 9 point, Rusland 5, Tyskland 4, Schweiz 3, Slovakiet 3.
    • Gruppe B: Canada 5-0 Norge
      • Stilling: Canada 9 point, Tjekkiet, Sverige 6, Finland 3, Norge 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 3 i Buffalo: Philadelphia Flyers 4, Buffalo Sabres 2. Flyers føre serien 2-1.
      • Spil 3 i Montreal: Boston Bruins 4, Montreal Canadiens 2. Canadiens fører serien 2-1.
      • Spil 3 i Tampa: Pittsburgh Penguins 3, Tampa Bay Lightning 2. Penguins fører serien 2-1.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 3 i Glendale, Arizona: Detroit Red Wings 4, Phoenix Coyotes 2. Red Wings bly serie 3-0.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, sidste 32:
    • Ding Junhui 10-2 Jamie Burnett
    • Stephen Hendry 10-9 Joe Perry
    • Stephen Maguire 9-10 Barry Hawkins
      • Hawkins når den 16-begivenheden for første gang.
    • Ronnie O'Sullivan 7-2 Dominic Dale
      • O'Sullivan samler hans 100th århundrede pause på Crucible.
    • Peter Ebdon 4-5 Stuart Bingham

April 17, 2011

Atletik

  • Verdens Marathon Majors:
    • London Marathon:
      • Mænd: 01! Emmanuel Kipchirchir Mutai 02:04:38 02! Martin Lel 02:05:45 03! Patrick Makau Musyoki S.T.
        • WMM stilling: Mutai 55 point Tsegaye Kebede 41 Makau 35
      • Kvinder: 01! Mary Jepkosgei Keitany 02:19:17 02! Liliya Shobukhova 02:20:15 03! Edna Kiplagat 02:20:46
        • WMM stilling: Shobukhova 65 point Keitany & amp; Kiplagat 35

Auto racing

  • Formula One:
    • Kinesiske Grand Prix i Shanghai, Kina: Lewis Hamilton Sebastian Vettel Mark Webber
      • Kørernes mesterskab stilling: Vettel 68 point Hamilton 47 Jenson Button 38
  • Sprint Cup Series:
    • Arons 499 i Talladega, Alabama: Jimmie Johnson Clint Bowyer Jeff Gordon
      • Johnson vinder løbet ved 0,002 sekunder, binde den nærmeste finish i NASCAR historie.
      • Kørernes mesterskab stilling: Carl Edwards 295 point Johnson 290 Dale Earnhardt, Jr. 276
  • IndyCar Series:
    • Toyota Grand Prix Long Beach i Long Beach, Californien: Mike Conway Ryan Briscoe Dario Franchitti
      • Kørernes mesterskab stillinger: Franchitti 122 point viljestyrke 115 Tony Kanaan 87
  • V8 Supercars:
    • ITM Hamilton 400 i Hamilton, New Zealand:
      • Race 6: Shane Van Gisbergen Lee Holdsworth Garth Tander
        • Kørernes mesterskab stilling: Jamie Whincup 654 point Rick Kelly 573 Craig Lowndes 552

Basketball

  • EuroCup Final Four i Treviso, Italien:
    • Tredje sted spil: 03! Cedevita Zagreb 59-57 Benetton Basket Bwin
    • Afsluttende: 01! Unics Kazan 92-77 02! Cajasol
      • Unics vinde titlen for første gang, bliver den anden russiske hold til at vinde turneringen.
  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 1 i Boston: Boston Celtics 87, New York Knicks 85. Celtics fører serien 1-0.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 1 i San Antonio: Memphis Grizzlies 101, San Antonio Spurs 98. Grizzlies fører serien 1-0.
        • Grizzlies vinder en playoff kamp for første gang i 16-årige historie af franchisen, er blevet fejet 4-0 i deres seneste tre optrædener.
      • Game 1 i Los Angeles: New Orleans Hornets 109, Los Angeles Lakers 100. Hornets fører serien 1-0.
      • Spil 1 i Oklahoma City: Oklahoma City Thunder 107, Denver Nuggets 103. Thunder føre serien 1-0.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Amstel Gold Race: 01! Philippe Gilbert 6h 30 '44 "02! Joaquim Rodríguez + 2" 03! Simon Gerrans + 4 "
      • World Tour stilling: Fabian Cancellara 236 point Matthew Goss 203 Andreas Klöden & amp; Michele Scarponi 202

Fodbold

  • African Youth Championship i Sydafrika:
    • Gruppe A:
      • Sydafrika 2-4 Mali
      • Egypten 2-0 Lesotho
  • OFC Champions League-finalen, andet ben:
    • Auckland by 4-0 Amicale. Auckland by vinder 6-1 sammenlagt.
      • Auckland by vinde titlen for tredje gang.
  • UEFA Kvinder Champions League semifinalerne, andet ben:
    • Turbine Potsdam 1-0 Duisburg. Turbine Potsdam vinde 3-2 på samlet.
  •  Premier League, fodboldkampen 25:
    • Valletta 1-0 Marsaxlokk
      • Stilling: Valletta 39 point, Floriana 27, Birkirkara 25.
      • Valletta vinde titlen for 20. gang.

Golf

  • PGA Tour:
    • Valero Texas Open i San Antonio:
      • Vinder: Brendan Steele 280
        • Steele vinder sin første PGA Tour titel.
  • European Tour:
    • Maybank Malaysian Open i Kuala Lumpur, Malaysia:
      • Vinder: Matteo Manassero 272
        • Manassero vinder sin anden karriere European Tour titel, to dage før sin 18 års fødselsdag.
  • Champions Tour:
    • Outback Steakhouse Pro-Am i Lutz, Florida:
      • Vinder: John Kog 204
        • Kog besejrer Jay Don Blake på den første playoff hul og vinder sin anden Champions Tour titel af sæsonen og syvende samlet.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Gruppe A:
      • USA 5-0 Slovakiet
      • Sverige 7-1 Rusland
    • Gruppe B:
      • Kasakhstan 0-7 Canada
      • Finland 1-2 Schweiz
        • Stilling: Canada 6 point, Finland 4, Schweiz 2, Kasakhstan 0.
  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Gruppe A:
      • Slovakiet 2-3 Schweiz
      • USA 4-3 Rusland
        • Stillinger: USA 9 point, Rusland 5, Tyskland 4, Schweiz 3, Slovakiet 0.
    • Gruppe B:
      • Norge 2-3 Tjekkiet
      • Sverige 5-2 Finland
        • Stilling: Canada 6 point, Tjekkiet, Sverige 6, Finland 3, Norge 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 3 i New York: New York Rangers 3, Washington Capitals 2. Capitals fører serien 2-1.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 3 i Nashville: Nashville Predators 4, Anaheim Ducks 3. Predators fører serien 2-1.
      • Spil 3 i Chicago: Vancouver Canucks 3, Chicago Blackhawks 2. Canucks fører serien 3-0.

Motorcykel racing

  • Superbike:
    • Assen VM runde i Assen, Holland:
      • Race 1: Jonathan Rea Max Biaggi Carlos Checa
      • Race 2: Checa Biaggi Rea
        • Rytternes mesterskabet stilling: Checa 132 point Biaggi 89 Marco Melandri 85
  • Supersport:
    • Assen VM runde i Assen, Holland: Chaz Davies Fabien Foret Broc Parkes
      • Rytternes mesterskabet stilling: Luca Scassa 50 point Parkes 47 Davies 45

Snooker

  • VM i Sheffield, England, sidste 32:
    • Jamie Cope 10-7 Andrew pagett
    • Shaun Murphy 10-1 Marcus Campbell
    • Ali Carter 10-3 Dave Harold
    • Mark Williams 10-5 Ryan Day
    • Ding Junhui 8-1 Jamie Burnett
    • Stephen Hendry 6-3 Joe Perry

Tennis

  • Fed Cup World Group Semifinale, dag 2:
    • Rusland 5-0 Italien
      • Vera Zvonareva def. Roberta Vinci 6-4, 6-2
      • Anastasia Pavlyuchenkova def. Sara Errani 7-6, 7-6
      • Pavlyuchenkova / Ekaterina Makarova def. Alberta Brianti / Maria Elena Camerin 7-6, 6-1
    • Belgien 2-3 Tjekkiet
      • Petra Kvitova def. Yanina Wickmayer 5-7, 6-4, 6-2
      • Kirsten Flipkens def. Barbora Záhlavová-Strýcová 6-2, 6-3
      • Iveta Benesova / Zahlavova-Strycova def. Flipkens / Wickmayer 6-4, 6-4
  • ATP World Tour:
    • Monte Carlo Rolex Masters i Roquebrune-Cap-Martin, Frankrig:
      • Afsluttende: Rafael Nadal def. David Ferrer 6-4, 7-5
        • Nadal vinder begivenhed for syvende år i træk, og hans 19. Masters 1000 titel og 44. titel overordnede.

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Kvinder +75 kg:
      • Snatch: 01! Tatiana Kashirina 146 kg 02! Hripsime Khurshudyan 114 kg 03! Ummuhan Ucar 113 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Kashirina 181 kg 02! Khurshudyan 140 kg 03! Uçar 136 kg
      • Totalt: 01! Kashirina 327 kg 02! Khurshudyan 254 kg 03! Uçar 249 kg
        • Kashirina vinder titlen for tredje gang.
    • Mænd +105 kg:
      • Snatch: 01! Ihor Shimechko 195 kg 02! Dmitry Lapikov 192 kg 03! Irakli Turmanidze 188 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Lapikov 227 kg 02! Jiří Orság 226 kg 03! Bünyamin Sudaş 224 kg
      • Totalt: 01! Lapikov 419 kg 02! Shimechko 412 kg 03! Orság 410 kg

April 16, 2011

Auto racing

  • World Rally Championship:
    • Jordan Rally i Amman, Jordan: Sébastien Ogier / Julien Ingrassia Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila Sébastien Loeb / Daniel Elena
      • Ogier vinder begivenheden ved 0,2 sekunder, den mindste margin i WRC historie.
      • Kørernes mesterskab stilling: Loeb 74 point Mikko Hirvonen 72 Ogier 69
  • V8 Supercars:
    • ITM Hamilton 400 i Hamilton, New Zealand:
      • Race 5: Rick Kelly Craig Lowndes Todd Kelly
        • Kørernes mesterskab stilling: Jamie Whincup 603 point Mark Winterbottom 543 Lowndes 474
  • Landsdækkende Serie:
    • Arons 312 i Talladega, Alabama: Kyle Busch Joey Logano Joe Nemechek
      • Kørernes mesterskab stilling: Jason Leffler 233 point Justin Allgaier 231 Elliott Sadler 228

Basketball

  • EuroCup Final Four i Treviso, Italien:
    • Semifinalen:
      • Unics Kazan 87-66 Cedevita Zagreb
      • Cajasol 75-63 Benetton Basket Bwin
  • NBA Playoffs:
    • Eastern Conference Første runde:
      • Spil 1 i Chicago: Chicago Bulls 104, Indiana Pacers 99. Bulls fører serien 1-0.
      • Spil 1 i Miami: Miami Heat 97, Philadelphia 76ers 89. Heat bly serie 1-0.
      • Spil 1 i Orlando: Atlanta Hawks 103, Orlando Magic 93. Hawks fører serien 1-0.
    • Western Conference Første runde:
      • Spil 1 i Dallas: Dallas Mavericks 89, Portland Trail Blazers 81. Mavericks føre serien 1-0.

Fodbold

  • UEFA Kvinder Champions League semifinalerne, andet ben:
    • Arsenal 2-3 Lyon. Lyon vinder 5-2 sammenlagt.

Ishockey

  • Kvinder VM i Schweiz:
    • Gruppe B:
      • Finland 5-3 Kasakhstan
      • Canada 12-0 Schweiz
  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Gruppe A: Tyskland 4-5 Rusland
      • Stillinger: USA 6 point, Rusland 5, Tyskland 4, Schweiz, Slovakiet 0.
    • Gruppe B: Canada 5-4 Finland
      • Stilling: Canada 6 point, Sverige, Finland, Tjekkiet 3, Norge 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 2 i Philadelphia: Philadelphia Flyers 5, Buffalo Sabres 4. serie bandt 1-1.
      • Spil 2 i Boston: Montreal Canadiens 3, Boston Bruins 1. Canadiens føre serien 2-0.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 2 i San Jose: Los Angeles Kings 4, San Jose Sharks 0. serien bandt 1-1.
      • Spil 2 i Detroit: Detroit Red Wings 4, Phoenix Coyotes 3. Red Wings bly serie 2-0.
  • Gagarin Cup finaler:
    • Spil 5 i Ufa: Salavat Yulaev Ufa 3, Atlant Moscow Oblast 2. Salavat Yulaev vinde serien 4-1.
      • Salavat Yulaev vinde Cup for første gang.

Snooker

  • VM i Sheffield, England, sidste 32:
    • Neil Robertson 8-10 Judd Trump
      • Robertson falder til Crucible forbandelse, da han bliver en anden første gang mester til ikke at forsvare sin titel.
    • Jamie Cope 5-4 Andrew pagett
    • Ali Carter 8-1 Dave Harold
    • Mark Williams 6-3 Ryan Day
    • Shaun Murphy 9-0 Marcus Campbell

Tennis

  • Fed Cup World Group Semifinale, dag 1:
    • Rusland 2-0 Italien
      • Vera Zvonareva def. Sara Errani 6-0, 6-2
      • Svetlana Kuznetsova def. Roberta Vinci 6-2, 6-7, 6-1
    • Belgien 1-1 Tjekkiet
      • Petra Kvitova def. Kirsten Flipkens 6-2, 7-6
      • Yanina Wickmayer def. Barbora Záhlavová-Strýcová 6-4, 6-4

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Mænd 94 kg:
      • Snatch: 01! Aurimas Didzbalis 177 kg 02! Anatoli Ciricu 173 kg 03! Gevorik Pogosyan 173 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Andrey Demanov 220 kg 02! Ciricu 217 kg 03! Pogosyan 216 kg
      • Totalt: 01! Demanov 391 kg 02! Ciricu 390 kg 03! Pogosyan 389 kg
    • Kvinder 75 kg:
      • Snatch: 01! Natalya Zabolotnaya 133 kg 02! Nadezhda Yevstyukhina 130 kg 03! Lidia Valentín 122 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Yevstyukhina 162 kg 02! Zabolotnaya 153 kg 03! Valentín 142 kg
      • Totalt: 01! Yevstyukhina 292 kg 02! Zabolotnaya 286 kg 03! Valentín 264 kg
    • Mænd 105 kg:
      • Snatch: 01! Akkaev Khadzhimurat 195 kg 02! Machavariani Gia 183 kg 03! Audzeyeu Mikhail 181 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Khadzhimurat 230 kg 02! Gia 217 kg 03! Bonk Bartłomiej 214 kg
      • Totalt: 01! Khadzhimurat 425 kg 02! Gia 400 kg 03! Bartlomiej 394 kg

April 15, 2011

Fodbold

  • AFC Cup gruppespillet, fodboldkampen 4:
    • Gruppe B: Al-Saqr 2-2 Al-Qadsia
      • Stillinger: Al-Qadsia 10 point, Shurtan Guzar, Al-Ittihad 4, Al-Saqr 1.

Ishockey

  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Gruppe A:
      • Slovakiet 1-8 USA
      • Schweiz 1-4 Tyskland
        • Stillinger: United States 6 point, Rusland, Tyskland 3, Schweiz, Slovakiet 0.
    • Gruppe B:
      • Norge 2-10 Sverige
      • Tjekkiet 0-5 Canada
        • Stilling: Sverige 3 point, Canada, Finland 3, Tjekkiet 3, Norge 0.
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 2 i Washington: Washington Capitals 2, New York Rangers 0. Capitals fører serien 2-0.
      • Spil 2 i Pittsburgh: Tampa Bay Lightning 5, Pittsburgh Penguins 1. serie bandt 1-1.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Spil 2 i Vancouver: Vancouver Canucks 4, Chicago Blackhawks 3. Canucks fører serien 2-0.
      • Spil 2 i Anaheim: Anaheim Ducks 5, Nashville Predators 3. serie bandt 1-1.

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Kvinder 69 kg:
      • Snatch: 01! Oxana Slivenko 120 kg 02! Tatiana Matveeva 110 kg 03! Eszter Krutzler 104 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Slivenko 145 kg 02! Matveeva 141 kg 03! Krutzler 127 kg
      • Totalt: 01! Slivenko 265 kg 02! Matveeva 251 kg 03! Krutzler 231 kg
        • Slivenko vinder hendes anden europæiske titel.
    • Mænd 85 kg:
      • Snatch: 01! APTI Aukhadov 173 kg 02! Aleksey Yufkin 170 kg 03! Anatoly Moshik 165 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Yufkin 215 kg 02! Aukhadov 212 kg 03! Benjamin Hennequin 208 kg
      • Totalt: 01! Yufkin 385 kg 02! Aukhadov 385 kg 03! Hennequin 373 kg
        • Yufkin vinder sin anden europæiske titel.

April 14, 2011

Dart

  • Premier League, uge ​​10 i Sheffield, England:
    • James Wade 8-5 Simon Whitlock
    • Mark Webster 1-8 Gary Anderson
    • Terry Jenkins 2-8 Phil Taylor
    • Raymond van Barneveld 8-3 Adrian Lewis
      • Stillinger: Taylor 18 point, Anderson 14, van Barneveld 12, Whitlock 10, Lewis 9, Wade 8, Jenkins 5, Webster 4.

Fodbold

  • UEFA Europa League Quarter-finalerne, andet ben:
    • Spartak Moskva 2-5 Porto. Porto vinder 10-3 sammenlagt.
    • PSV Eindhoven 2-2 Benfica. Benfica sejr 6-3 sammenlagt.
    • Twente 1-3 Villarreal. Villarreal sejr 8-2 sammenlagt.
    • Braga 0-0 Dynamo Kiev. 1-1 sammenlagt; Braga vinde på væk mål.
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 2:
      • Oriente Petrolero 3-0 Grêmio
      • Junior 1-1 León de Huanuco
        • Endelige stilling: Junior 13 point, Grêmio 10, Oriente Petrolero 6, León de Huánuco 5.
    • Gruppe 4:
      • Universidad Católica 2-1 Unión Española
      • Caracas 0-3 Vélez Sarsfield
        • Endelige placeringer: Universidad Católica 11 point, Vélez Sarsfield 10, Caracas 9, Unión Española 4.
    • Gruppe 5: Cerro Porteño 1-2 Santos
      • Stillinger: Colo-Colo 9 point, Cerro Porteño, Santos 8, Deportivo Táchira 2.

Ishockey

  • Verdens U18 Championships i Tyskland:
    • Gruppe A:
      • Rusland 8-2 Slovakiet
      • Schweiz 1-2 USA
    • Gruppe B:
      • Finland 5-2 Norge
      • Tjekkiet 2-1 Sverige
  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinaler:
      • Spil 1 i Philadelphia: Buffalo Sabres 1, Philadelphia Flyers 0. Sabres fører serien 1-0.
      • Spil 1 i Boston: Montreal Canadiens 2, Boston Bruins 0. Canadiens føre serien 1-0.
    • Western Conference kvartfinaler:
      • Game 1 i San Jose: San Jose Sharks 3, Los Angeles Kings 2. Hajer fører serien 1-0.

Snooker

  • Skotsk Professional Championship på Clydebank, Skotland:
    • Endelig: John Higgins 6-1 Anthony McGill
      • Higgins vinder den 37. titlen på hans karriere og femte af sæsonen.

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Kvinder 63 kg:
      • Snatch: 01! Svetlana Tsarukaeva 112 kg 02! Sibel Şimşek 108 kg 03! Marina Shainova 104 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Shainova 141 kg 02! Tsarukaeva 133 kg 03! Simsek 130 kg
      • Totalt: 01! Shainova 245 kg 02! Tsarukaeva 245 kg 03! Simsek 238 kg
        • Shainova vinder titlen for fjerde gang.
    • Mænd 77 kg:
      • Snatch: 01! Arayik Mirzoyan 160 kg 02! Erkand Qerimaj 157 kg 03! Semih Yagci 155 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Yagci 192 kg 02! Mirzoyan 187 kg 03! Alexandru Rosu 185 kg
      • Totalt: 01! Yagci 347 kg 02! Mirzoyan 347 kg 03! Rosu 340 kg

April 13, 2011

Baseball

  • Barry Bonds, all-time karriere home run leder i Major League Baseball, er dømt i USA føderale domstol i obstruktion af retfærdighed i relation til hans handlinger under efterforskningen af ​​Balco steroider tilfælde. Juryen ikke når til dom over tre mened tæller.

Cricket

  • Australien i Bangladesh:
    • 3. ODI i Mirpur: Australien 361/8; Bangladesh 295/6. Australien vinder med 66 kørsler; win 3-match serie 3-0.

Fodbold

  • UEFA Champions League Quarter-finalerne, andet ben:
    • Schalke 02 til 01 april Internazionale. Schalke 04 vinder 7-3 sammenlagt.
    • Tottenham Hotspur 0-1 Real Madrid. Real Madrid vinder 5-0 sammenlagt.
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 7:
      • Guaraní 0-2 Deportes Tolima
      • Estudiantes 0-3 Cruzeiro
        • Endelige stilling: Cruzeiro 16 point, Estudiantes 10, Deportes Tolima 8, Guarani 0.
  • AFC Champions League gruppespillet:
    • Gruppe H: Sydney FC 0-3 Kashima Antlers
      • Stilling: Suwon Samsung Bluewings, Kashima Antlers 5 point, Sydney FC, Shanghai Shenhua 2.
  • AFC Cup gruppespillet, fodboldkampen 3:
    • Gruppe B: Shurtan Guzar 1-1 Al-Ittihad
      • Stillinger: Al-Qadsia 9 point, Shurtan Guzar, Al-Ittihad 4, Al-Saqr 0.
    • Gruppe D:
      • Al-Suwaiq 1-2 Al-Talaba
      • Al-Kuwait 1-3 al-Wehdat
        • Stillinger: Al-Wehdat 9 point, Al-Kuwait 6, Al-Talaba 3, Al-Suwaiq 0.
    • Gruppe F:
      • Sriwijaya 3-1 Song Lam Nghe An
      • VB 3-5 TSW Pegasus
        • Stilling: Sriwijaya 7 point, TSW Pegasus 6, Song Lam Nghe An 3, VB 1.
    • Gruppe H:
      • Persipura Jayapura 3-0 Chonburi
      • Sydkinesiske 1-0 Kingfisher East Bengal
        • Stillinger: Persipura Jayapura 7 point, Chonburi, South China 4, Kingfisher East Bengal 1.

Ishockey

  • Stanley Cup Playoffs:
    • Eastern Conference kvartfinalen:
      • Spil 1 i Pittsburgh: Pittsburgh Penguins 3, Tampa Bay Lightning 0. Penguins fører serien 1-0.
      • Spil 1 i Washington: Washington Capitals 2, New York Rangers 1. hovedstæder fører serien 1-0.
    • Western Conference kvartfinalen:
      • Spil 1 i Detroit: Detroit Red Wings 4, Phoenix Coyotes 2. Red Wings bly serie 1-0.
      • Spil 1 i Vancouver: Vancouver Canucks 2, Chicago Blackhawks 0. Canucks fører serien 1-0.
      • Spil 1 i Anaheim: Nashville Predators 4, Anaheim Ducks 1. Predators fører serien 1-0.

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Kvinder 58 kg:
      • Snatch: 01! Nastassia Novikava 100 kg 02! Iuliia Paratova 92 kg 03! Yuliya Derkach 88 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Novikava 125 kg 02! Alexandra Klejnowska 110 kg 03! Paratova 108 kg
      • Totalt: 01! Novikava 225 kg 02! Paratova 200 kg 03! Klejnowska 196 kg
        • Novikava vinder hendes tredje successive titel og samlet fjerdeplads.
    • Mænd 69 kg:
      • Snatch: 01! Udmåle Binay 154 kg 02! Răzvan Constantin Martin 150 kg03! Vladislav Lukanin 146 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Lukanin 186 kg 02! Martin 181 kg 03! Daniel Godelli 176 kg
      • Totalt: 01! Lukanin 332 kg 02! Martin 331 kg 03! Godelli 321 kg

April 12, 2011

Baseball

  • Nippon Professional Baseball sæson åbning spil:
    • Pacific Liga:
      • Fukuoka SoftBank Hawks 2, ORIX Bøfler 2
      • Saitama Seibu Lions 12, Hokkaido Nippon-Ham Fighters 3
      • Tohoku Rakuten Golden Eagles 6, Chiba Lotte Marines 4
    • Central Liga:
      • Yokohama BayStars 5, Chunichi Dragons 4
      • Hanshin Tigers 7, Hiroshima Toyo Carp 4
      • Yomiuri Giants 9, Tokyo Yakult Swallows 2

Fodbold

  • UEFA Champions League Quarter-finalerne, andet ben:
    • Shakhtar Donetsk 0-1 Barcelona. Barcelona vinder 6-1 sammenlagt.
    • Manchester United 2-1 Chelsea. Manchester United vinder 3-1 sammenlagt.
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 5: Colo-Colo 2-1 Deportivo Táchira
      • Stillinger: Colo-Colo 9 point, Cerro Porteño 8, Santos 5, Deportivo Táchira 2.
    • Gruppe 8:
      • Peñarol 0-1 Independiente
      • LDU Quito 2-0 Godoy Cruz
        • Endelige placeringer: LDU Quito 10 point, Peñarol 9, Independiente 8, Godoy Cruz 7.
  • AFC Champions League gruppespillet:
    • Gruppe F: Nagoya Grampus 4-0 Al-Ain
      • Stillinger: FC Seoul 7 point, Nagoya Grampus, Hangzhou Greentown 4, Al-Ain 1.
  • AFC Cup gruppespillet, fodboldkampen 3:
    • Gruppe A:
      • Al-Tilal 1-4 Al-Ansar
      • Dempo 0-4 Nasaf Qarshi
        • Stillinger: Nasaf Qarshi 9 point, Al-Ansar 6, Dempo 3, Al-Tilal 0.
    • Gruppe B: Al-Qadsia 3-0 Al-Saqr
      • Stillinger: Al-Qadsia 9 point, Shurtan Guzar, Al-Ittihad 3, Al-Saqr 0.
    • Gruppe C:
      • Al-Faisaly 2-1 Al-Nasr
      • Al-Jaish 0-0 Duhok
        • Stilling: Duhok 7 point, Al-Faisaly 6, Al-Jaish 4, Al-Nasr 0.
    • Gruppe E:
      • Al Ahed 4-1 Al-Karamah
      • Arbil 0-0 Al-Oruba
        • Stilling: Al-Oruba, Arbil 5 point, Al Ahed 3, Al-Karamah 2.
    • Gruppe G:
      • Ha Noi T & amp; T 1-1 Tampines Rovers
      • Muangthong United 1-0 sejr
        • Stillinger: Muangthong United 7 point, Tampines Rovers 5, Ha Noi T & amp; T 4, Victory 0.

Golf

  • Sydafrika-baserede Sunshine Tour meddeler, at der starter i 2012, vil det være vært for en ny World Golf Championships turnering. Arrangementet, der skal kaldes Tournament of Hope, er planlagt til at starte med en pung på USD 10 millioner, den rigeste i golf.

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Kvinder 53 kg:
      • Snatch: 01! Aylin Daşdelen 90 kg 02! Elen Grygorian 85 kg 03! Julia Rohde 83 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Daşdelen 112 kg 02! Grygorian 110 kg 03! Aysegul Coban 105 kg
      • Totalt: 01! Daşdelen 202 kg 02! Grygorian 195 kg 03! Rohde 187 kg
        • Daşdelen vinder hendes anden successive titel og samlet fjerdeplads.
    • Mænd 62 kg:
      • Snatch: 01! Bünyamin Sezer 140 kg 02! Antoniu Buci 134 kg 03! Damian Wisniewski 130 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Marius Gîscan 162 kg 02! Hurşit Atak 161 kg 03! Sezer 158 kg
      • Totalt: 01! Sezer 298 kg 02! Buci 290 kg 03! Atak 289 kg

April 11, 2011

Cricket

  • Australien i Bangladesh:
    • 2. ODI i Mirpur: Bangladesh 229/7; Australien 232/1. Australien vinder med 9 wickets; føre 3-match serie 2-0.
      • Watson registrerer den højeste One Day International score ved en australsk, og også sætter en ny rekord for de fleste seksere i en ODI innings med 15.

Vægtløftning

  • EM i Kazan, Rusland:
    • Kvinder 48 kg:
      • Snatch: 01! Nurcan Taylan 90 kg 02! Genny Pagliaro 82 kg 03! Nurdan Karagöz 80 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Taylan 105 kg 02! Karagöz 100 kg 03! Pagliaro 98 kg
      • Totalt: 01! Taylan 195 kg 02! Karagöz 180 kg 03! Pagliaro 180 kg
        • Taylan vinder hendes fjerde successive europæiske titel og sjette samlet.
    • Mænd 56 kg:
      • Snatch: 01! Gökhan Kılıç 118 kg 02! Stanislau Chadovich 118 kg 03! Ghenadie Dudoglo 115 kg
      • Clean & amp; Jerk: 01! Oleg Sîrghi 150 kg 02! Florin Ionuţ Croitoru 141 kg 03! Smbat Margaryan 141 kg
      • Totalt: 01! Sîrghi 262 kg 02! Kılıç 256 kg 03! Croitoru 256 kg

April 10, 2011

Auto racing

  • Formula One:
    • Malaysiske Grand Prix i Sepang, Malaysia: Sebastian Vettel Jenson Button Nick Heidfeld
      • Kørernes mesterskab stilling: Vettel 50 point Knap 26 Lewis Hamilton & amp; Mark Webber 22
  • IndyCar Series:
    • Honda Indy Grand Prix Alabama præsenteret af Legacy Credit Union i Birmingham, Alabama: viljestyrke Scott Dixon Dario Franchitti
      • Kørernes mesterskab stilling: Power 94 point Franchitti 87 Tony Kanaan 63

Basketball

  • Euroleague Kvinder Final Four i Jekaterinburg, Rusland:
    • Tredje sted spil: Ros Casares Valencia 52-64 03! UMMC Ekaterinburg
    • Afsluttende: 02! Spartak Moscow Region 59-68 01! Halcon Avenida Salamanca
      • Halcon Avenida Salamanca hævne deres endelige 2009 nederlag til Spartak Moscow Region, slutter Spartak s kørsel af fire på hinanden følgende titler, og vinde deres første titel.

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Bronze medalje spil: Norge marts 06-07! Sverige
    • Guldmedalje spil: 01! Canada februar 06-5! Skotland
      • Canada vinde verden titlen for andet år i træk, og den 33. gang samlet. Canadiske spring Jeff Stoughton vinder sin anden verden titel, femten år efter at have vundet sin første, også mod Skotland.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Paris-Roubaix: 01! Johan Vansummeren 6h 07 '28 "02! Fabian Cancellara + 19" 03! Maarten Tjallingii + 19 "
      • World Tour stilling: Cancellara 236 point Matthew Goss 203 Andreas Klöden & amp; Michele Scarponi 202

Fodbold

  • CONCACAF Under-20 Championship i Guatemala City, Guatemala:
    • Tredje sted match: 03! Guatemala 0-0 Panama
    • Afsluttende: 02! Costa Rica januar 1-3! Mexico
  •  Første division, fodboldkampen 28:
    • APOEL 2-0 Omonia
    • Anorthosis 2-0 AEK
      • Stilling: Apoel 68 point, Omonia 55, Anorthosis 48, AEK 42.
      • APOEL vinde titlen for en rekord 21. gang.
  •  National Division, fodboldkampen 21:
    • Progrès Niedercorn 2-1 FN Käerjéng
    • RM Hamm Benfica 2-0 Differdange 03
      • Stilling: F91 Dudelange 52 point, FN Käerjéng ​​36, Differdange 03, Fola Esch, Progrès Niedercorn 34.
        • F91 Dudelange vinde titlen for niende gang i tolv sæsoner.

Golf

  • Mænds majors:
    • Masters Tournament i Augusta, Georgia, USA: Charl Schwartzel 274 Jason Day & amp; Adam Scott 276
      • Schwartzel slutter Trevor Immelman og Gary Player og bliver den tredje sydafrikanske at vinde Masters, og den syvende sydafrikanske at vinde en major.

Gymnastik

  • Europæiske Gymnastik Championships i Berlin, Tyskland:
    • Mænd:
      • Vault: 01! Thomas Bouhail 16.362 point 02! Samir Ait Said 16,262 03! Anton Golotsutskov 16,125
        • Bouhail vinder sin anden europæisk hvælving titel.
      • Parallelle stænger: 01! Marcel Nguyen 15.525 point 02! Epke Zonderland 15,300 03! Vasileios Tsolakidis 15,075
      • Vandrette bjælke: 01! Epke Zonderland 15.575 point 02! Philipp Boy 15,350 03! Marcel Nguyen 15,300
    • Kvinder:
      • Balance beam: 01! Anna Dementyeva 15.350 point 02! Carlotta Ferlito 14.500 03! Elisabetta Preziosa 14,325
        • Dementyeva vinder hendes anden titel af mesterskaberne.
      • Etage: 01! Sandra Izbaşa 14.500 point 02! Diana Chelaru 14,475 03! Yulia Belokobylskaya 14,450
        • Izbaşa vinder hendes anden titel af mesterskaberne, tredje titel på gulvet og femte overordnede.

Rugby union

  • Heineken Cup kvartfinalerne:
    • Northampton Saints 23-13 Ulster i Milton Keynes
    • Biarritz 20-27 Toulouse i San Sebastián

Tennis

  • ATP World Tour:
    • Grand Prix Hassan III i Casablanca, Marokko:
      • Afsluttende: Pablo Andújar def. Potito Starace 6-1, 6-2
        • Andújar vinder sin første ATP Tour titel.
    • US Mænds Clay Court Championships i Houston, Texas, Forenede Stater:
      • Afsluttende: Ryan Sweeting def. Kei Nishikori 6-4, 7-6
        • Sweeting vinder sin første ATP Tour titel.
  • WTA Tour:
    • Familie Circle Cup i Charleston, South Carolina, Forenede Stater:
      • Afsluttende: Caroline Wozniacki def. Elena Vesnina 6-2, 6-3
        • Wozniacki vinder sin tredje titel i år og 15. af hendes karriere.
    • Andalucia Tennis Experience i Marbella, Spanien:
      • Afsluttende: Victoria Azarenka def. Irina-Camelia Begu 6-3, 6-2
        • Azarenka vinder sin anden titel i så mange uger, og den syvende af sin karriere.

Triathlon

  • ITU VM, Ben 1 i Sydney, Australien:
    • Mænd: 01! Javier Gómez 01:50:22 02! Jonathan Brownlee 01:50:29 03! Sven Riederer 01:50:34
    • Kvinder: 01! Paula Findlay 02:01:21 02! Barbara Riveros Diaz 02:01:24 03! Andrea Hewitt 02:01:29

April 9, 2011

Auto racing

  • Sprint Cup Series:
    • Samsung Mobile 500 i Fort Worth, Texas: Matt Kenseth Clint Bowyer Carl Edwards
      • Kørernes mesterskab stilling: Edwards 256 point Kyle Busch 247 kenseth & amp; Jimmie Johnson 243

Cricket

  • Australien i Bangladesh:
    • 1. ODI i Mirpur: Australien 270/7; Bangladesh 210/5. Australien vinder med 60 kørsler; føre 3-match serie 1-0.

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Side playoffs 3 vs 4: Sverige 2-7 Norge
    • Semifinale: Skotland 7-6 Norge

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Rundtur i Baskerlandet, Stage 6: 01! Tony Martin 32 '16 "02! Andreas Klöden + 9" 03! Marco Pinotti + 24 "
      • Afsluttende generelle klassifikation: Klöden 22h 12 '11 Chris Horner + 47 "Robert Gesink + 47"
      • World Tour stilling: Matthew Goss 203 point Klöden & amp; Michele Scarponi 202

Fodbold

  • Sydamerikansk Under-17 Championship i Quito, Ecuador:
    • Afsluttende fase:
      • Paraguay 1-2 Colombia
      • Ecuador 1-1 Uruguay
      • Argentina 2-3 Brasilien
        • Endelige stilling: Brasilien 13 point, Uruguay 9, Argentina 7, Ecuador 6, Colombia 4, Paraguay 1.
        • Brasilien vinde titlen for fjerde successive tid og tiende samlet.
  • UEFA Kvinders Champions League semifinalerne, første ben:
    • Duisburg 2-2 Turbine Potsdam
    • Lyon 2-0 Arsenal

Golf

  • Mænds majors:
    • Masters Tournament i Augusta, Georgia, USA:
      • Leaderboard efter tredje runde: Rory McIlroy 204 Jason Day, KJ Choi, Ángel Cabrera & amp; Charl Schwartzel 208

Gymnastik

  • Europæiske Gymnastik Championships i Berlin, Tyskland:
    • Mænd:
      • Etage: 01! Flavius ​​Koczi 15.500 02! Alexander Shatilov 15,400 03! Anton Golotsutskov 15,325
        • Koczi vinder sin anden europæiske titel.
      • Spring over hest: 01! Krisztián Berki 15,625 02! Cyril Tommasone 15.050 03! Harutyum Merdinyan 14,950
        • Berki vinder sin femte europæiske spring over hest titel.
      • Ringe: 01! Konstantin Pluzhnikov 15,850 02! Aleksandr Balandin 15,775 03! Eleftherios Petrounias 15,675
    • Kvinder:
      • Vault: 01! Sandra Izbaşa 14,675 02! Oksana Chusovitina 14,537 03! Ariella Kaeslin 14,475
        • Izbaşa vinder hendes fjerde europæiske titel.
      • Ujævne stænger: 01! Beth Tweddle 15.100 02! Tatiana Nabieva 15,075 03! Kim Bui 14,675
        • Tweddle vinder hendes fjerde europæiske titel på ujævne barer og sjette titel overordnede.

Hestevæddeløb

  • Grand National i Aintree, England: 01! Ballabriggs 02! Oscar Time 03! Må ikke Push It

Ishockey

  • NCAA Mænds Frozen Fire i St. Paul, Minnesota:
    • Championship Spil: Minnesota-Duluth 3, Michigan 2
      • Bulldogs vinde deres første nationale titel.

Blandet kampsport

  • Strikeforce: Diaz vs Daley i San Diego, Californien, USA:
    • Weltervægt Championship kamp: Nick Diaz def. Paul Daley via TKO
    • Letvægts Championship kamp: Gilbert Melendez def. Tatsuya Kawajiri via TKO
    • Let sværvægt Bout: Gegard Mousasi og Keith Jardine kæmpede for at et flertal uafgjort
    • Letvægts Bout: Shinya Aoki def. Lyle Beerbohm via indsendelse

Rugby union

  • Heineken Cup kvartfinalerne:
    • Leinster 17-10 Leicester Tigers i Dublin
    • Perpignan 29-25 Toulon i Barcelona
  • Amlin Challenge Cup kvartfinalerne:
    • Brive 37-42 Munster

Synkroniseret skøjteløb

  • VM i Helsinki, Finland:
    • Endelige stilling: 01! Rockettes 215,43 02! Marigold IceUnity 213,48 03! Haydenettes 205,40
      • Rockettes vinde titlen for andet gang og tredje gang i fire år.
      • Finland vinde titlen for sjette gang.

April 8, 2011

Auto racing

  • Landsdækkende Serie:
    • O'Reilly 300 i Fort Worth, Texas: Carl Edwards Brad Keselowski Paul Menard
      • Kørernes mesterskab stilling: Ricky Stenhouse, Jr. 218 point Jason Leffler 204 Justin Allgaier 194

Basketball

  • Euroleague Kvinder Final Four i Jekaterinburg, Rusland:
    • Semifinalen:
      • Spartak Moscow Region 54-43 UMMC Ekaterinburg
      • Ros Casares Valencia 49-61 Halcon Avenida Salamanca

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tiebreaker: Frankrig 4-5 Norge
    • Side playoffs 1 vs 2: Canada 5-2 Skotland

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Rundtur i Baskerlandet, Stage 5: 01! Francesco Gavazzi 4h 27 '03 "02! Kristof Vandewalle st 03! ​​John Gadret st
      • Generel klassificering: Joaquim Rodríguez 21h 39 '46 "Andreas Klöden + 0" Samuel Sánchez + 0 "

Fodbold

  • CONCACAF Under-20 Championship i Guatemala City, Guatemala:
    • Semifinalen:
      • Mexico 4-1 Panama
      • Costa Rica 2-1 Guatemala

Golf

  • Mænds majors:
    • Masters Tournament i Augusta, Georgia, USA:
      • Leaderboard efter anden runde: Rory McIlroy 134 Jason Day 136 KJ Choi & amp; Tiger Woods 137
        • Dag skyder en 64, den laveste score nogensinde af en Masters rookie.

Gymnastik

  • Europæiske Gymnastik Championships i Berlin, Tyskland:
    • Mænds Individuel all-around: 01! Philipp Boy 88.875 point 02! Flavius ​​Koczi 88,825 03! Daniel Purvis & amp; Mykola Kuksenkov 88,350
    • Kvinder Individuel all-around: 01! Anna Dementyeva 57.475 point 02! Elisabeth Seitz 56,700 03! Amelia Racea 56,600

Rugby union

  • Amlin Challenge Cup kvartfinalerne:
    • Stade Français 32-28 Montpellier
    • Harlequins 32-22 London hveps

Synkroniseret skøjteløb

  • VM i Helsinki, Finland:
    • Kort program: Rockettes 74,81 Marigold IceUnity 73,54 Haydenettes 71.16

April 7, 2011

Basketball

  • Euroleague kvartfinaler:
    • Spil 5: Real Madrid 66-58 Power Electronics Valencia. Real Madrid vinder serien 3-2.

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tegn 15:
      • Skotland 6-1 Frankrig
      • Canada 5-4 Kina
      • Sydkorea 4-8 Sverige
      • Tyskland 7-3 Danmark
    • Tegn 16:
      • Tjekkiet 9-8 Tyskland
      • Sverige 7-4 Schweiz
      • Kina 1-3 Norge
      • Skotland 7-6 USA
    • Tegn 17:
      • Sydkorea 6-7 Schweiz
      • Danmark 5-6 Tjekkiet
      • USA 7-9 Frankrig
      • Norge 7-6 Canada
        • Endelige stilling: Canada 10-1; Skotland 9-2; Sverige, Frankrig, Norge 7-4; Tyskland, Schweiz 6-5; Tjekkiet 5-6; Kina 4-7; USA 3-8; Sydkorea 2-9; Danmark 0-11.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Rundtur i Baskerlandet, Fase 4: 01! Samuel Sánchez 4h 42 '34 "02! Andreas Klöden st 03! ​​Alexander Vinokourov st
      • Generel klassificering: Joaquim Rodríguez 17T 12 '43 "Klöden + 0" Sánchez + 0 "

Dart

  • Premier League, uge ​​9 i Aberdeen, Skotland:
    • Gary Anderson 8-3 Terry Jenkins
    • Adrian Lewis 3-8 James Wade
    • Mark Webster 1-8 Phil Taylor
    • Raymond van Barneveld 5-8 Simon Whitlock
      • Stillinger: Taylor 16 point, Anderson 12, Whitlock, van Barneveld 10, Lewis 9, Wade 6, Jenkins 5, Webster 4.

Fodbold

  • UEFA Europa League Quarter-finalerne, første ben:
    • Porto 5-1 Spartak Moskva
    • Benfica 4-1 PSV Eindhoven
    • Villarreal 5-1 Twente
    • Dynamo Kiev 1-1 Braga
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 2: Grêmio 2-0 Junior
      • Stilling: Junior 12 point, Grêmio 10, León de Huánuco 4, Oriente Petrolero 3.
    • Gruppe 4: Universidad Católica 0-0 Vélez Sarsfield
      • Stilling: Caracas 9 point, Universidad Católica 8, Vélez Sarsfield 7, Union Espanola 4.
    • Gruppe 6: Jorge Wilstermann 0-0 Emelec
      • Stillinger: Internacional 10 point, Chiapas 9, Emelec 8, Jorge Wilstermann 1.

Golf

  • Mænds majors:
    • Masters Tournament i Augusta, Georgia, USA:
      • Leaderboard efter første runde: Rory McIlroy & amp; Álvaro Quirós 65 Y. E. Yang & amp; K.j. Choi 67

Ishockey

  • NCAA Mænds Frozen Fire semifinaler i St. Paul, Minnesota:
    • Minnesota-Duluth 4, Notre Dame 3
    • Michigan 2, North Dakota 0

Rugby union

  • Amlin Challenge Cup kvartfinalerne:
    • La Rochelle 13-23 Clermont

April 6, 2011

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tegn 12:
      • Danmark 2-9 Norge
      • USA 8-4 Sydkorea
      • Tjekkiet 4-9 Canada
      • Schweiz 7-8 Frankrig
    • Tegn 13:
      • Canada 10-6 Sverige
      • Tyskland 6-5 Frankrig
      • Danmark 3-7 Skotland
      • Sydkorea 5-9 Kina
    • Tegn 14:
      • USA 4-5 Kina
      • Norge 7-5 Skotland
      • Tyskland 7-4 Schweiz
      • Tjekkiet 6-5 Sverige
        • Stilling: Canada 9-0; Skotland 7-2; Frankrig 6-3; Tyskland, Norge, Sverige, Schweiz 5-4; Kina 4-5; Tjekkiet, USA 3-6; Sydkorea 2-7; Danmark 0-9.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Rundtur i Baskerlandet, Trin 3: 01! Aleksandr Vinokurov 4h 20 '38 "Óscar Freire + 8" Paul Martens + 8 "
      • Generel klassificering: Joaquim Rodríguez 12h 30 '09 "Andreas Klöden + 0" Samuel Sánchez + 0 "

Fodbold

  • CONCACAF Under-20 Championship i Guatemala City, Guatemala:
    • Kvartfinaler:
      • Honduras 0-2 Panama
      • USA 1-2 Guatemala
  • Sydamerikansk Under-17 Championship i Quito, Ecuador:
    • Afsluttende fase:
      • Uruguay 3-2 Colombia
      • Argentina 1-2 Ecuador
      • Brasilien 3-1 Paraguay
        • Stilling: Brasilien 10 point, Uruguay 8, Argentina 7, Ecuador 5, Colombia, Paraguay 1.
  • UEFA Champions League Quarter-finalerne, første ben:
    • Chelsea 0-1 Manchester United
    • Barcelona 5-1 Shakhtar Donetsk
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 3:
      • Nacional 2-0 Fluminense
      • América 2-1 Argentinos Juniors
        • Stilling: América 9 point, Argentinos Juniors, Nacional 7, Fluminense 5.
    • Gruppe 4: Unión Española 1-2 Caracas
      • Stilling: Caracas 9 point, Universidad Católica 7, Vélez Sarsfield 6, Union Espanola 4.
    • Gruppe 5:
      • Deportivo Táchira 0-2 Cerro Porteño
      • Santos 3-2 Colo-Colo
        • Stillinger: Cerro Porteño 8 point, Colo-Colo 6, Santos 5, Deportivo Táchira 2.
    • Gruppe 6: Chiapas 1-0 Internacional
      • Stillinger: Internacional 10 point, Jaguares 9, Emelec 7, Jorge Wilstermann 0.
  • AFC Champions League gruppespillet, fodboldkampen 3:
    • Gruppe B: Esteghlal 4-2 Pakhtakor
      • Stillinger: Al-Sadd 7 point, Esteghlal, Al-Nassr 4, Pakhtakor 1.
    • Gruppe D:
      • Al-Rayyan 1-3 Zob Ahan
      • Al-Shabab 4-1 Emirates
        • Stillinger: Zob Ahan 7 point, Al-Shabab 5, Emirates 3, Al-Rayyan 1.
    • Gruppe F:
      • Nagoya Grampus 1-1 FC Seoul
      • Hangzhou Greentown 0-0 Al-Ain
        • Stillinger: FC Seoul 7 point, Hangzhou Greentown 4, Al-Ain, Nagoya Grampus 1.
    • Gruppe H:
      • Sydney FC 1-1 Shanghai Shenhua
      • Suwon Samsung Bluewings 1-1 Kashima Antlers
        • Stillinger: Suwon Samsung Bluewings 5 ​​point, Kashima Antlers, Sydney FC 2, Shanghai Shenhua 2.
  • CONCACAF Champions League semifinaler, andet ben:
    • Cruz Azul 1-1 Monterrey. Monterrey vinde 3-2 på samlet.

April 5, 2011

Basketball

  • NCAA Kvinders Division I Turnering:
    • Championship spil i Indianapolis: Texas A & amp; M 76, Notre Dame 70
      • De Aggies afslutte deres første Final Four udseende med deres første nationale titel.

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tegn 9:
      • Kina 3-5 Skotland
      • Schweiz 7-4 Norge
      • Sverige 8-7 Tyskland
      • USA 8-4 Tjekkiet
    • Tegn 10:
      • Schweiz 8-6 Tjekkiet
      • Frankrig 5-11 Canada
      • Norge 7-6 USA
      • Danmark 8-10 Sydkorea
    • Tegn 11:
      • Tyskland 9-3 Sydkorea
      • Sverige 9-3 Danmark
      • Frankrig 10-3 Kina
      • Canada 7-3 Skotland
        • Stilling: Canada 7-0; Skotland 6-1; Frankrig, Sverige, Schweiz 5-2; Tyskland, Norge 3-4; Kina, Tjekkiet, Sydkorea, USA 2-5; Danmark 0-7.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Rundtur i Baskerlandet, Stage 2: 01! Vasil Kiryienka 4h 06 '39 "02! Andreas Klöden + 2" 03! Andy Schleck + 2 "
      • Generel klassificering: Klöden 8h 09 '23 "Joaquim Rodríguez + 0" Samuel Sánchez + 0 "

Fodbold

  • CONCACAF Under-20 Championship i Guatemala City, Guatemala:
    • Kvartfinaler:
      • Costa Rica 6-1 Cuba
      • Mexico 3-0 Canada
  • UEFA Champions League Quarter-finalerne, første ben:
    • Real Madrid 4-0 Tottenham Hotspur
    • Internazionale 2-5 Schalke 04
  • Copa Libertadores Second Stage:
    • Gruppe 8: Independiente 1-1 LDU Quito
      • Stilling: Peñarol 9 point, LDU Quito, Godoy Cruz 7, Independiente 5.
  • AFC Champions League gruppespillet, fodboldkampen 3:
    • Gruppe A:
      • Sepahan 2-0 Al-Gharafa
      • Al-Hilal 3-1 Al-Jazira
        • Stilling: Sepahan 9 point, Al-Hilal 6, Al-Gharafa, Al-Jazira 1.
    • Gruppe B: Al-Sadd 1-0 Al-Nassr
      • Stillinger: Al-Sadd 7 point, Al-Nassr 4, Pakhtakor, Esteghlal 1.
    • Gruppe C:
      • Bunyodkor 0-0 Persepolis
      • Al-Wahda 0-3 Al-Ittihad
        • Stillinger: Al-Ittihad 9 point, Al-Wahda, Bunyodkor, Persepolis 2.
    • Gruppe E:
      • Jeju United 2-1 Gamba Osaka
      • Tianjin Teda 1-1 Melbourne Victory
        • Stillinger: Tianjin Teda 7 point, Jeju United 6, Gamba Osaka 3, Melbourne Victory 1.
    • Gruppe G:
      • Arema 1-1 Shandong Luneng
      • Cerezo Osaka 1-0 Jeonbuk Hyundai Motors
        • Stilling: Jeonbuk Hyundai Motors, Cerezo Osaka 6 point, Shandong Luneng 4, Arema 1.
  • CONCACAF Champions League semifinaler, andet ben:
    • Saprissa 2-1 Real Salt Lake. Real Salt Lake forhånd 3-2 på samlet.

April 4, 2011

Basketball

  • NCAA Mænds Division I Turnering:
    • Championship spil i Houston:
      •  Connecticut 53, Butler 41
        • Huskies vinde deres tredje nationale mesterskab og første siden 2004. De Bulldogs blive det første hold til at tabe i successive titel spil siden Michigans Fab Five i 1992 og 1993.
  • Basketball Hall of Fame klasse af 2011:
    • Spillere: Teresa Edwards, Artis Gilmore, Chris Mullin, Dennis Rodman, Arvydas Sabonis, Reece "Goose" Tatum
    • Coaches: Herb Magee, Tara VanDerveer, Tex Winter
    • Bidragydere: Tom "Satch" Sanders

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tegn 6:
      • Frankrig 8-5 Danmark
      • Kina 1-9 Sverige
      • Canada 7-4 Sydkorea
      • Skotland 8-5 Tyskland
    • Tegn 7:
      • Norge 8-5 Sverige
      • Tyskland 5-4 USA
      • Skotland 5-4 Tjekkiet
      • Kina 1-7 Schweiz
    • Tegn 8:
      • USA 3-5 Canada
      • Sydkorea 10-5 Tjekkiet
      • Schweiz 8-6 Danmark
      • Frankrig 6-5 Norge
        • Stilling: Canada, Skotland 5-0; Frankrig 4-1; Sverige, Schweiz 3-2; Kina, Tjekkiet, Tyskland, Norge 2-3; Sydkorea, USA 1-4; Danmark 0-5.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Rundtur i Baskerlandet, Stage 1 & amp; Generel klassificering: 01! Joaquim Rodríguez 4h 02 '42 "02! Samuel Sánchez st 03! ​​Andreas Klöden st

April 3, 2011

Auto racing

  • Sprint Cup Series:
    • Goody s Hurtig Relief 500 i Ridgeway, Virginia: Kevin Harvick Dale Earnhardt, Jr. Kyle Busch
      • Kørernes mesterskab stilling: Busch 219 point Carl Edwards 214 Jimmie Johnson 207

Basketball

  • Kvinders Division I Turnering - Final Four i Indianapolis:
    •  Texas A & amp; M 63, Stanford 62
    •  Notre Dame 72, Connecticut 63

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tegn 3:
      • Tjekkiet 7-5 Norge
      • Schweiz 6-4 USA
    • Tegn 4:
      • Sydkorea 6-9 Skotland
      • Canada 7-4 Tyskland
      • Kina 7-6 Danmark
      • Sverige 7-6 Frankrig
    • Tegn 5:
      • Sverige 11-2 USA
      • Skotland 10-6 Schweiz
      • Norge 8-9 Tyskland
      • Tjekkiet 8-5 Kina
        • Stilling: Canada, Skotland 3-0; Kina, Tjekkiet, Frankrig, Sverige 2-1; Tyskland, Norge, Schweiz, USA 1-2; Danmark, Sydkorea 0-3.

Cykling

  • UCI World Tour:
    • Flandern Rundt: 01! Nick Nuyens 6h 00 '42 "02! Sylvain Chavanel st 03! ​​Fabian Cancellara st
      • World Tour stilling: Matthew Goss 203 point Michele Scarponi 202 Cancellara 156

Fodbold

  • Sydamerikansk Under-17 Championship i Ecuador:
    • Afsluttende fase:
      • Paraguay 1-3 Uruguay
      • Argentina 2-1 Colombia
      • Brasilien 3-1 Ecuador
        • Stilling: Brasilien, Argentina 7 point, Uruguay 5, Ecuador 2, Colombia, Paraguay 1.
  • CAF Champions League første runde andet ben:
    • Simba 2-3 TP Mazembe. TP Mazembe vinde 6-3 sammenlagt.
    • Enyimba 2-1 US Bitam. Enyimba vinde 2-1 sammenlagt.
    • Cotonsport 1-0 AS Vita Club. Cotonsport sejr 2-0 sammenlagt.
    • ASPAC 2-0 Espérance ST. Espérance ST sejr 5-2 sammenlagt.
    • Kano Pillars 0-0 Wydad Casablanca. Wydad Casablanca sejr 2-0 sammenlagt.
    • ASFA Yennenga 3-4 ES Sétif. ES Sétif vinde 6-3 sammenlagt.
    • MC Alger 3-0 Dynamos. 4-4 sammenlagt, MC Alger vinde på væk mål.
  • CAF Confederation Cup Første runde, andet ben:
    • AS Adema 2-0 Wits. AS Adema vinde 3-1 sammenlagt.
    • Foullah Edifice 1-0 Kaduna United. Kaduna United sejr 2-1 sammenlagt.
    • AC Léopard 1-0 1'er de Agosto. 1º de Agosto vinde 2-1 sammenlagt.
    • Tiko United 0-1 Sunshine stjerner. Sunshine Stars vinder 3-0 sammenlagt.
    • Motema Pembe 1-0 Victors. Motema Pembe vinde 2-1 sammenlagt.
    • Sahel SC 1-2 Maghreb Fez. Maghreb Fez sejr 2-1 sammenlagt.
    • Ashanti Gold 2-1 Étoile Sahel. Etoile Sahel sejr 4-2 sammenlagt.
  • CAF Confederation Cup Første runde, kun ben: USFA - Afrika Sport udskudt
  •  Primeira Liga, fodboldkampen 25:
    • Benfica 1-2 Porto
      • Stilling: Porto 71 point, Benfica 55, Braga 40
      • Porto vinde titlen for 25. gang.

Golf

  • Kvinders større:
    • Kraft Nabisco Championship i Rancho Mirage, Californien, USA:
      • Afsluttende leaderboard: Stacy Lewis 275 Yani Tseng 278 Katie Futcher, Morgan Pressel & amp; Angela Stanford 284
        • Lewis bliver den første spiller til at vinde en større, da hendes første LPGA Tour sejr, da Anna Nordqvist vandt i 2009 LPGA Championship.
  • PGA Tour:
    • Shell Houston Open i Humble, Texas:
      • Vinder: Phil Mickelson 268
        • Mickelson vinder sin 39. PGA Tour titel.
  • European Tour:
    • Trophée Hassan II i Agadir, Marokko:
      • Vinder: David Horsey 274
        • Horsey besejrer forsvarende mester Rhys Davies & amp; Jaco van Zyl på den anden playoff hul for at vinde sin anden European Tour titel.
  • Champions Tour:
    • Mississippi Gulf Resort Classic i Biloxi, Mississippi:
      • Vinder: Tom Lehman 200
        • Lehman vinder for anden gang i denne sæson, og fjerde gang på Champions Tour.

Motorcykel racing

  • Moto GP:
    • Spanske Grand Prix i Jerez, Spanien:
      • MotoGP: Jorge Lorenzo Dani Pedrosa Nicky Hayden
        • Rytternes mesterskabet stilling: Lorenzo 45 point Pedrosa 36 Casey Stoner 25
      • Moto2: Andrea Iannone Thomas Lüthi Simone Corsi
        • Rytternes mesterskabet stilling: Iannone 45 point Stefan Bradl & amp; Lüthi 36
      • 125cc: Nicolás Terol Jonas Folger Johann Zarco
        • Rytternes mesterskabet stilling: Terol 50 point Folger 31 Sandro Cortese 30

Rugby union

  • IRB Sevens World Series:
    • Adelaide Sevens i Adelaide:
      • Skjold: Kenya 17-12 Spanien
      • Skål: Japan 12-33 USA
      • Plade: Sydafrika 26-19 Australia
      • Cup: New Zealand 29-17 England
        • Stillinger: New Zealand 134 point England 121 Samoa 100

Snooker

  • China Open i Beijing, Kina:
    • Afsluttende: Judd Trump 10-8 Mark Selby
      • Trump vinder sin første ranking og fjerde advokattitel.

Tennis

  • ATP World Tour:
    • Sony Ericsson Open i Miami, USA:
      • Afsluttende: Novak Djokovic def. Rafael Nadal 4-6, 6-3, 7-6
        • Djokovic besejrer Nadal i en endelig for anden gang i tre uger, at vinde turneringen for anden gang, for hans fjerde titel i år og 22. af sin karriere. Han udvider også sin kamp rekord i 2011 til 24-0.

Wrestling

  • EM i Dortmund, Tyskland:
    • Mænd græsk-romerske:
      • 60 kg: 01! Revaz Lashkhi 02! Ivo Angelov 03! Mustafa Saglam & amp; Hasan Aliyev
      • 74 kg: 01! Rafig Huseynov 02! Péter Bácsi 03! Roman Vlasov & amp; Christophe Guenot
      • 96 kg: 01! Tsimafei Dzeinichenka 02! Artur Aleksanyan 03! Shalva Gadabadze & amp; Elis Guri

April 2, 2011

Basketball

  • Mænds Division jeg Turnering - Final Four i Houston:
    •  Butler 70, Virginia Commonwealth 62
      • Bulldogs blive det første hold til at nå to på hinanden følgende mesterskabet spil siden Florida vandt 2006 og 2007 nationale mesterskaber.
    •  Connecticut 56, Kentucky 55
      • Huskies nå mesterskabet spillet for tredje gang.
  • Kvinders National Invitation Tournament finalen i Toledo, Ohio:
    • Toledo 76, USC 68
      • De Rockets vinde deres første eftersæson mesterskab af enhver type.

Cricket

  • World Cup-finalen i Mumbai, Indien: Sri Lanka 274/6; Indien 277/4. Indien vinder med 6 wickets.
    • Indien vinder den første all-Asian VM-finalen, at vinde turneringen for anden gang, og den første siden 1983.

Curling

  • Verden Mænds Championship i Regina, Saskatchewan, Canada:
    • Tegn 1:
      • Canada 8-4 Schweiz
      • USA 7-4 Danmark
      • Tjekkiet 5-9 Frankrig
      • Norge 8-7 Sydkorea
    • Tegn 2:
      • Tyskland 4-6 Kina
      • Frankrig 8-2 Sydkorea
      • Sverige 6-7 Skotland
      • Danmark 5-9 Canada

Fodbold

  • CONCACAF U-20 Championship i Guatemala:
    • Gruppe A: Guatemala 1-3 Honduras
      • Endelige stilling: Honduras 6 point, Guatemala 3, Jamaica 0.
    • Gruppe B: USA 2-0 Panama
      • Endelige placeringer: United States 6 point, Panama 3, Surinam 0.
  • OFC Champions League-finalen, første ben:
    • Amicale 1-2 Auckland by
  • CAF Champions League første runde andet ben:
    • Recreativo Caála 1-1 Al-Hilal. Al-Hilal vinde 4-1 sammenlagt.
    • Zamalek 2-1 Club Africain. Match opgivet på grund af mængden af ​​vold.
    • Inter Luanda 2-0 Al-Merreikh. 2-2 sammenlagt; Inter Luanda vinder 3-2 på straffespark.
    • Djoliba 1-1 Diaraf. Diaraf sejr 4-1 sammenlagt.
    • SuperSport United 1-0 Al-Ahly. Al-Ahly vinde 2-1 sammenlagt.
    • Raja Casablanca 1-0 Stade Malien. 2-2 sammenlagt; Raja Casablanca vinde på væk mål.
    • Unge Bøfler 0-2 ZESCO United. ZESCO United sejr 7-0 sammenlagt.
  • CAF Confederation Cup Første runde, andet ben:
    • Nchanga Rangers 0-2 Saint Eloi Lupopo. Saint Eloi Lupopo sejr 3-0 sammenlagt.
    • Dedebit 1-1 Haras El Hodood. Haras El Hodood vinde 5-1 sammenlagt.
    • Missile 2-1 Al-Nil Al-Hasahesa. Missile vinde 3-2 på samlet.
    • Toure Kunda Footpro 2-1 FUS de Rabat. FUS de Rabat vinde 3-2 på samlet.
    • Sofapaka 4-0 Ismaily. Sofapaka sejr 4-2 sammenlagt.
    • Difaa El Jadida 3-0 Olympique Beja. Difaa El Jadida vinde 3-2 på samlet.
    • ASC Tevragh-Zeina 1-2 JS Kabylie. JS Kabylie sejr 3-1 sammenlagt.
  •  Irish League Cup i Lurgan:
    • Lisburn Distillery 2-1 Portadown
      • Distillery vinde Cup for første gang.

Golf

  • Kvinders større:
    • Kraft Nabisco Championship i Rancho Mirage, Californien, USA:
      • Leaderboard efter tredje runde: Yani Tseng 204 Stacy Lewis 206 Morgan Pressel 208

Judo

  • Pan American Championships i Guadalajara, Mexico:
    • Mænds 55 kg: 01! Fredy López 02! Youssef Youssef 03! Hernan Birbrier & amp; Jordi Villegas
    • Mænds 60 kg: 01! Felipe Kitadai 02! Nabor Castillo 03! Frazer Will & amp; Antonio Bentancourt
    • Mænds 66 kg: 01! Leandro Cunha 02! Ricardo Valderrama 03! Angelo Gómez & amp; Michal Popiel
    • Mænds 73 kg: 01! Bruno Mendonça 02! Ronald Girones 03! Nick Delpopolo & amp; Nicholas Tritton
    • Kvinders 44 kg: 01! Diana Cobos 02! Silvia González 03! Alexa Liddie
    • Kvinders 48 kg: 01! Paula Pareto 02! Dayaris Mestre 03! Taciana Lima & amp; Edna Carrillo
    • Kvinders 52 kg: 01! Yanet Bermoy 02! Linouse Desravine 03! Angelica Delgado & amp; Erika Miranda
    • Kvinders 57 kg: 01! Yurisleidy Lupetey 02! Marti Malloy 03! Joliane melancon & amp; Rafaela Silva

Snooker

  • China Open i Beijing, Kina, semifinaler:
    • Shaun Murphy 1-6 Judd Trump
    • Ding Junhui 3-6 Mark Selby

Tennis

  • WTA Tour:
    • Sony Ericsson Open i Miami, USA:
      • Afsluttende: Victoria Azarenka def. Maria Sharapova 6-1, 6-4
        • Azarenka vinder turneringen for anden gang, og hendes sjette WTA Tour title.

Wrestling

  • EM i Dortmund, Tyskland:
    • Mænd græsk-romerske:
      • 55 kg: 01! Roman Amoyan 02! Vyugar Ragymov 03! Elbek Tazhyiev & amp; Eldaniz Azizli
      • 66 kg: 01! Ambako Vachadze 02! Tamás Lorincz 03! Vitaliy Rahimov & amp; Aleksandar Maksimovic
      • 84 kg: 01! Vasyl Rachyba 02! Alan Khugaev 03! Artur Shahinyan & amp; Hristo Marinov
      • 120 kg: 01! Khasan Baroyev 02! Rıza Kayaalp 03! Yuri Patrikeyev & amp; Mihály Deák-Bardos

April 1, 2011

Basketball

  • College Basketball Invitational Final, Game 3 i Eugene, Oregon:
    • Oregon 71, Creighton 69. Oregon vinder serien 2-1.

Fodbold

  • CONCACAF U-20 Championship i Guatemala:
    • Gruppe C: Costa Rica 3-0 Canada
      • Endelige placeringer: Costa Rica 6 point, Canada 3, Guadeloupe 0.
    • Gruppe D: Mexico 5-0 Trinidad og Tobago
      • Endelige stilling: Mexico 6 point, Cuba, Trinidad og Tobago 1.

Golf

  • Kvinders større:
    • Kraft Nabisco Championship i Rancho Mirage, Californien, USA:
      • Leaderboard efter anden runde: Stacy Lewis 135 Yani Tseng, Jane Park & ​​amp; Brittany Lincicome 138

Judo

  • Pan American Championships i Guadalajara, Mexico:
    • Mænds 81 kg: 01! Leandro Guilheiro 02! Travis Stevens 03! Emmanuel Lucenti & amp; Antonie Valois-Fortier
    • Mænds 90 kg: 01! Asley González 02! Alexandre Emond 03! Rodrigo Luna & amp; José Camacho
    • Mænds 100 kg: 01! Oreidis Despaigne 02! Leonardo Leite 03! Cristian Schimidt & amp; Kyle Vashkulat
    • Mænds +100 kg: 01! Oscar Braison 02! Rafael Silva 03! Orlando Baccino & amp; Luis Ignacio Salazar
    • Kvinders 63 kg: 01! Yaritza Abel 02! Mariana Silva 03! Christal Ransom & amp; Myriam Lamarche
    • Kvinders 70 kg: 01! Onix Cortés 02! Maria Portela 03! Kelita Zupancic & amp; Yuri Alvear
    • Kvinders 78 kg: 01! Kayla Harrison 02! Mayra Aguiar 03! Anny Cortez & amp; Yalennis Castillo
    • Kvinders 78 kg: 01! Idalys Ortiz 02! Vanessa Zambotti 03! Melissa Mojica & amp; Maria Suellen Altheman

Snooker

  • China Open i Beijing, Kina, kvartfinalerne:
    • John Higgins 2-5 Shaun Murphy
    • Judd Trump 5-1 Peter Ebdon
    • Stephen Lee 2-5 Ding Junhui
    • Mark Selby 5-1 Ali Carter

Wrestling

  • EM i Dortmund, Tyskland:
    • Kvinder:
      • 59 kg: 01! Yuliya Ratkevich 02! Georgiana Paic 03! Olga Butkevych & amp; Ganna Vasylenko
      • 63 kg: 01! Yuliya Ostapchuk 02! Taybe Yusein 03! Inna Trazhukova & amp; Olesya Zamula
      • 67 kg: 01! Nadya Sementsova 02! Alina Makhynia 03! Yvonne engelsk & amp; Hanna Savenia
      • 72 kg: 01! Kateryna Burmistrova 02! Vasilisa Marzaliuk 03! Stanka Zlateva & amp; Agnieszka Wieszczek
  0   0
Forrige artikel Fiddlers 'Bid
Næste artikel Arthur Barker

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha