Anastasio Ballestrero

Anastasio Alberto Ballestrero, OCD var en italiensk kardinal af den romersk-katolske kirke, der tjente som ærkebiskop af Torino 1977-1989 og blev ophøjet til cardinalate i 1979.

Biografi

Alberto Ballestrero blev født i Genova, den ældste af de fem børn af Giacomo og Antonietta Ballestrero. Døbt den 2. november 1913 han deltog i en grundskole i Genova fra 1919 til 1922. Ballestrero, efter immatrikulation på Collegio Belimbau i 1922, blev bekræftet den 3. maj 1923 og fik sin første kommunion den følgende 21. juni Den 2. oktober 1924, han trådte Discalced Carmelite seminarium i Varazze. Ballestrero derefter sluttede sig, at religiøs orden, idet den vane den 12. oktober 1928, og navnet Anastasio del Santissimo Rosario. Han blev senere overført til Genova kloster S. Anna i september 1932 til at studere filosofi og teologi.

Ballestrero lidt fra en livstruende infektion to år før sin højtidelige profession den 5. oktober 1934. Efter at have modtaget subdiaconate og diaconate i 1935, blev Ballestrero ordineret til præstedømmet i San Lorenzo Katedral den 6. juni, 1936. Han begyndte undervisningen filosofi ved studentato af Genoa-S. Anna i august 1936 og indledte en prædiken apostolat i en genovesisk hospital i januar 1937. Ballestrero var forud for S. Anna kloster fra April 22, 1945 til 1948 og blev igen valgt før den 7. maj 1954 efter at være blevet provinsielle af Liguria den 3. april 1948. Før deltage Det andet Vatikankoncil 1962-1965 blev han to gange valgt som generel provost af Discalced Carmelites, den 9. april 1955, og senere den 21. april 1961 forbliver i denne stilling indtil maj 20 1967.

Ballestrero besøgt alle 350 Carmelite klostre og 850 Carmelite klostre i verden, undtagen i Ungarn, som nægtede ham adgang til landet. Han tjente en gang som formand for Unionen af ​​Superior Generals.

Den 21. december, 1973 blev Ballestrero udnævnt ærkebiskop af Bari af pave Paul VI. Han modtog sin biskoppelige indvielse den 2. februar 1974 Rom fra Cardinal Sebastiano Baggio, med biskopper Michele Mincuzzi og Enrico Romolo Compagnone, OCD, der tjener som co-consecrators. Ballestrero blev senere opkaldt ærkebiskop i Torino den 1. august 1977. Efter at være blevet valgt til næstformand for italienske episkopale konference den 25. maj 1978 var han sin formand fra maj 18, 1979 til juli 3, 1985.

Pave Johannes Paul II skabte ham kardinal-Priest Santa Maria Sopra Minerva i Konsistorium 30. juni 1979. Med henvisning til abort, Ballestrero erklærede engang, at Kirken skal "aldrig give afkald sin mission evangelisering og uddannelse af den menneskelige samvittighed". Han fratrådte som Torinos ærkebiskop den 31. januar 1989 og efterfølgende trak sig tilbage til klostret S. Croce i La Spezia.

Ballestrero døde på hans bopæl i La Spezia, i en alder af 84. Han er begravet i kirken krypt af samme Carmelite kloster i Varazze, at han trådte i 1924.

Ligklædet i Torino

Ballestrero oprindeligt aftalt at videnskabelige test, der udføres på Ligklædet i Torino i 1978, men nægtede at tillade datering test, som det krævede at fjerne prøver fra kappen. Efter tekniske forbedringer har gjort det muligt at bruge prøver på størrelse med frimærker, tilladt han prøver, der skal skæres i april 1988, som han personligt overvåget.

Efter datering tests, Ballestrero annonceret den 13. oktober samme år, at afskærmningen var dateret fra middelalderen, og dermed ikke den faktiske begravelse klud Kristi; selv om disse tests senere mentes at være ugyldige på grund af fejlagtige prøveudtagning.

  0   0
Forrige artikel Barbara Britton
Næste artikel Cirencester Car Club

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha