Anand Sharma

Anand Sharma er den tidligere Union Cabinet minister med ansvar for handel og industri og tekstiler i den indiske regering. Siden juni 2014 Sharma er stedfortrædende leder af oppositionen i Rajya Sabha, overhuset af den indiske parlament.

Tidlige liv og uddannelse.

Anand Sharma er søn af PA Sharma og Prabha Rani Sharma og blev født i Shimla, Himachal Pradesh. Han blev uddannet på R.P.C.S.D.B. College, Shimla og Juridiske Fakultet, Himachal Pradesh Universitet, Shimla.

Karriere

Sharma var en fremtrædende leder i den studerende og ungdomsbevægelsen i Indien, stiftende medlem af Kongrespartiet elever fløj den NSUI. Han var også en tidligere formand for Youth Congress. Sharma hævder, at landet havde brug for investeringer i fremstillingssektoren og omkostningerne ved kreditten skal bringes ned til dette formål. I februar 2012, Sharma førte en erhvervsdelegation på mere end 120 mennesker til Pakistan for at forbedre handelsmæssige bånd. Under dette besøg, diskuterede han en revision af den eksisterende visum bilateral aftale, der blev undertegnet i 1974, med sin pakistanske modpart Makhdoom Muhammad Ameen Faheem, at lette rejser ved bonafide forretningsfolk fra begge lande.

Personlige liv

Anand Sharma giftede Dr. Zenobia den 23. februar 1987. De har to sønner. Han er forbundet med en række sociale og idrætsorganisationer og også en alt Indien NGO i sektoren handicap.

Ansættelser

  • 1984-1986 Medlem, Udvalget for Andragender, Rajya Sabha
  • 1985-1988 Medlem, Blandede Parlamentariske Udvalg om Lok Pal Bill
  • 1986-1989 Nomineret til panelet af næstformænd, Rajya Sabha
  • 1987-1988 Medlem, rådgivende udvalg for Forsvarsministeriet
  • 1988-1990 Medlem, Udvalget om regeringen Assurances medlem, Press Rådet for Indien
  • April 2004 Valgt til Rajya Sabha
  • August 2004 - januar 2006 Medlem, parlamentariske Stående Forsvar; Medlem, Det Rådgivende Udvalg for Ministeriet for eksterne anliggender; Medlem, Fælles Udvalg om lønninger og godtgørelser til medlemmer af Europa-Parlamentet
  • August 2004 - juli 2006 Medlem, Business rådgivende udvalg
  • Oktober 2004 - januar 2006 Ministeriet for eksterne anliggender
  • 29 januar 2006 - maj 22, 2009 Viceminister i Ministeriet for eksterne anliggender
  • 22 maj, 2009 og fremefter minister for handel og industri
  • Juli 2010 Genvalgt til Rajya Sabha fra Rajasthan 12 Juli 2011 og fremefter minister for tekstiler

Awards

  • Tillagt "Rækkefølgen af ​​Companion af Volta", top ghanesiske civile award den 10. november 2008 af præsident John Kofi Agyekum Kufuor for hans engagement i syd-syd-samarbejde.
  • Hædret med "Kommandør af Nationale Fortjenstorden", den højeste civile tildeling af Elfenbenskysten den 14. januar 2009 af formanden.
  • Særlig Award for hans bidrag til at styrke forbindelserne mellem Indien og Sydafrika givet af sydafrikanske præsident Jacob Zuma i anledning af 150 år efter den første Ankomst af indianere i Sydafrika.
  0   0
Forrige artikel Berkshire lokomotiv
Næste artikel Alexander Saroukhan

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha