American Thoracic Society

Rødderne af American Thoracic Society nå tilbage til 1905, hvor en lille gruppe af læger besluttet, at den bedste måde at forbedre omsorgen for tuberkulosepatienter var at dele deres erfaringer og opdagelser. I dag har ATS vokset til et internationalt samfund med mere end 15.000 medlemmer, der arbejder for at forbedre sundheden i hele verden ved at fremme forskning, klinisk pleje og folkesundheden i luftvejssygdomme, kritisk sygdom og søvnforstyrrelser.

Historie

Grundlagt i 1905, da den amerikanske Sanatorium Association til at forebygge, kontrollere og behandle tuberkulose; omdøbt den amerikanske Trudeau Society i 1938 og den amerikanske Thoracic Society i 1960. Oprindeligt den medicinske del af American Lung Association, blev foreningen uafhængigt indarbejdet i 2000 som et 501 organisation.

Mission statement

At forbedre sundheden på verdensplan ved at fremme forskning, klinisk pleje og folkesundheden i luftvejssygdomme, kritisk sygdom og søvnforstyrrelser. I overensstemmelse med disse mål, American Thoracic Society interagerer med både nationale og internationale organisationer, der har lignende mål.

Medlemskab

Mere end 15.000 læger, forskere, sygeplejersker og andre allierede sundhedspersonale fagfolk.

Specialties

Pulmonology, intensivbehandling, søvn medicin, infektionssygdomme, pædiatri, allergi / immunologi, thoraxkirurgi, adfærdsmæssige videnskab, miljø- og arbejdsmedicin, blandt andre.

2014-2015 Officerer

  • Thomas Ferkol, M.D., præsident
  • Atul Malhotra, M. D., formand Elect
  • David Gozal, M. D., vicepræsident
  • Marc Moss, M. D., sekretær-Kasserer
  • Patricia W. Finn, M. D., Immediate-Past præsident

Publikationer

Gennem sine tre peer-reviewede tidsskrifter American Journal of Respiratory og Critical Care Medicine, American Journal of Respiratory Cell og Molekylærbiologi og Annals of American Thoracic Society ATS understøtter udbredelsen af ​​banebrydende forskning.

Uddannelsesmæssige aktiviteter

Foreningen sponsorerer hundredvis af CME aktiviteter hvert år, herunder sin årlige internationale konference, der trækker mere end 14.000 læger og forskere fra hele verden. Andre årlige kurser omfatter den stat, hvor kunst og Metoder til Epidemiologiske, Klinisk og Operations Research. Mere end 200 timers ATS præsentationer er tilgængelige som søgbare webcasts eller dvd-rom gennem det bedste af konferencer ATS sektion af webstedet.

Udtalelser & amp; Retningslinjer

Ved offentliggørelse af erklæringer, værksted rapporter og kliniske retningslinjer, ATS etablerer de nyeste standarder for pleje for en række af voksne og pædiatriske respiratoriske, intensivbehandling og søvnforstyrrelser. Til dato har selskabet udgivet mere end 100 på emner lige fra pædiatrisk astma screening til diagnosticering og behandling af lungebetændelse og kontrol af tuberkulose.

Patient Education

I maj 2004 Selskabet lancerede sin Patientinformation Series i AJRCCM. Serien, som også er tilgængelig elektronisk på ATS-webstedet, omfatter nu mere end 30 én-side, og bag løbesedler om emner lige fra fiberoptisk bronkoskopi og arteriel kateterisation at sove undersøgelser, sarkoidose og iltbehandling. Disse materialer tjene som en ressource for leverandører af sundhedsydelser, patienter og andre med behov for præcis og brugervenlig information om centrale emner relateret til lungesygdom.

ATS Assemblies

De forskellige interesser medlemmer er repræsenteret ved foreningens 13 speciale-specifikke forsamlinger og 3 sektioner, som spiller en stor rolle i planlægningen af ​​internationale konference og udviklingen udsagn og retningslinjer.

ATS komitéer

Specifikke aspekter af ATS aktiviteter overvåget af mere end 27 udvalg, som er dannet og genvalgt som den nuværende præsident finder det passende. Generelt udvalg mødes to gange om året for at drøfte ATS virksomhed, ud over at kommunikere via telefonkonference.

Forskning

I slutningen af ​​2002, ATS skabt et nyt program til at forbedre selskabets forpligtelse til at opdage ny viden og fremme patientpleje. I løbet af de seneste syv år har ATS Research Program vokset voldsomt, som giver mere end 7,5 mio $ i tilskud til 76 unge forskere på verdensplan undersøge et bredt spektrum af lungesygdomme, lige fra astma og KOL til lungefibrose og alfa-1-antitrypsin. Programmet har også finansieret karriereudvikling 24 pulmonale og kritiske pleje medmennesker.

ATS Offentlig Rådgivende Roundtable

PAR er arm ATS, der inkorporerer patient og familie perspektiver i foreningens aktiviteter. Bestående 15 medlemsorganisationer, der repræsenterer personer, der er berørt af lungesygdom, PAR arbejder med ATS at fremme fælles uddannelse, forskning, patientpleje og fortalervirksomhed mål.

ATS kapitler

Med det overordnede mål om at fremme selskabets mission, hvert kapitel repræsenterer en stat eller et andet geografisk område og omfatter i sine medlemskab ATS medlemmer. Kapitler giver et nationalt forum, hvor at behandle spørgsmål af uddannelse, praksis, forskning og den offentlige orden. De kan også modtage CME kreditter for deres uddannelsesmæssige begivenheder gennem et system af fælles sponsorering.

Fortalervirksomhed

Gennem sit kontor Government Relations program i Washington DC, ATS kæmper for bedre respiratoriske sundhed for patienter i USA og rundt om i verden. Foreningen er aktivt involveret sikre midler til grundforskning og klinisk forskning, oprettelse globale TB og tobakskontrolpolitikker, håndhæve Clean Air Act, og lobbyarbejde for rimelig godtgørelse for lægeydelser under Medicare og andre forsikringsselskaber.

ATS Internationale aktiviteter

ATS arbejder for at engagere sine medlemmer rundt om i verden, samtidig med at danne produktive partnerskaber med andre internationale respiratoriske organisationer, herunder European Respiratory Society, den latinamerikanske Thoracic Society og asiatiske Pacific Society of Respirology, blandt andre. Det virker også med internationale statslige organisationer som WHO i partnerskaber ligesom Stop TB Partnership og den globale alliance mod Respiratory Disease.

  0   0
Forrige artikel Barbara Heller

Relaterede Artikler

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha