Am-Pol Eagle Citizen of the Year Award

Am-Pol Eagle Citizen of the Year Award er givet af den ugentlige polske amerikanske avis Am-Pol Eagle. Prisen gives til enkeltpersoner og organisationer i det polske amerikanske samfund "i erkendelse af fremragende service og uselviske bidrag på vegne af den polsk-amerikanske årsag" på forskellige områder. Der er 25 forskellige kategorier, men hver kategori kan ikke have en vinder hvert år. Prisen anses for at være en af ​​de højeste udmærkelse gives inden for den polsk-amerikanske samfund.


Am-Pol Eagle Citizen of the Year modtagere

Nationale

  • 2012 - Ingen
  • 2011 - Ingen
  • 2008 - Anthony Bajdek
  • 2007 - Christian Holocaust Survivors
  • 2006 - Deborah M. Majka
  • 2005 - Bozenna Urbanowicz Gilbride
  • 2004 - Edward Rowny
  • 2003 - Kaya Ptab
  • 2002 - Ingen
  • 2001 - Susanne Lotarski
  • 2000 - Les Kuszynski
  • 1999 - Edward Pinkowski
  • 1998 - James Pawelczyk
  • 1997 - Michael Preisler
  • 1996 - Stanley Milewski
  • 1995 - Myra Lenard
  • 1994 - Adam Maida
  • 1993 - David Bonior
  • 1992 - Edward G. Dykla
  • 1981 - Aloysius Mazewski
  • 1980 - Michael Kogutek
  • 1979 - Carl Yastrzemski
  • 1978 - John G. Fray
  • 1977 - Alfred Abramowicz d.d
  • 1976 - Zbigniew Brzezinski
  • 1975 - Mitchell Kobelinski
  • 1974 - Bobby Vinton
  • 1973 - Barbara Mikulski
  • 1972 - Eugene Kusielewicz

Kunst / drama

  • 2012 - Roman Kujawa
  • 2011 - Tod Kniazuk
  • 2009 - Rev. Walter Madej
  • 2008 - Chopin Singing Society of Buffalo produktion af Flis.
  • 2007 - Ingen
  • 2006 - Ron Urbańczyk
  • 2005 - Bretagne Mruczek
  • 2004 - Kazimierz Braun
  • 2003 - Ingen
  • 2002 - Gary Witkowski
  • 2001 - Mark David Skura
  • 2000 - Ted Pietrzak
  • 1999 - Thoman Kazmierczak III
  • 1998 - Thadeusz Pyzikiewicz
  • 1997 - Fred Szatkowski
  • 1996 - Kate Koperski
  • 1995 - Tom Dudzick
  • 1994 - Melva Wrobel
  • 1993 - Thea Zastempowski
  • 1992 - Christine Nowak
  • 1981 - Louis F. Dlugosz
  • 1980 - Laura Dory
  • 1979 - George Lukasiewicz
  • 1978 - Benedict T. Rozek
  • 1977 - Alice Wadowski-Bak
  • 1976 - Thomas Banasiak
  • 1975 - Ann Nowak
  • 1974 - Walter Prochownik
  • 1973 - Ingen
  • 1972 - Daniel Reczek

Forretning

  • 2012 - Buszka Funeral Home
  • 2011 - Kaminski & amp; Sons Truck Equipment Inc.
  • 2010 - Den Rutowski Family Apoteker
  • 2009 - Danny Potts
  • 2008 - Mazurek bageri
  • 2007 - John Mills
  • 1981 - F. Ronald Malecki
  • 1980 - Chet Musialowski
  • 1979 - Daniel J. Majeski
  • 1978 - Stanley Hajeski
  • 1977 - Mathew Witkowski
  • 1976 - Alfred Fabiniak
  • 1975 - Andrew Ciolek
  • 1974 - Florian Burczynski
  • 1973 - Joseph Dziminski Jr.
  • 1972 - Robert Kowalewski

Civic Leader

  • 2012 - Bob Kresse
  • 2011 - Ingen
  • 2009 - De Felician Sisters
  • 2008 - Ingen
  • 2007 - Dr. Norman Weinberg
  • 2005 - James Ostrowski
  • 2004 - Biskop Edward M. Grosz
  • 2003 - Msgr. Matthew Kopacz
  • 2001 - John Dobrzenski
  • 1994 - Pauline Nowak / William Trezevant
  • 1993 - James Konicki
  • 1981 - Rev. Joseph Bialek
  • 1980 - Ingen
  • 1979 - Ingen
  • 1978 - Ingen
  • 1977 - Ingen
  • 1976 - Ingen
  • 1975 - Biskop Daniel Cyganowski
  • 1974 - Robert Biniszkiewicz
  • 1973 - Edward Posluszny
  • 1972 - Dennis Kazmierczak

Community Leader

  • 2012 - Jean Dickson
  • 2011 - Mary Lanham
  • 2009 - Amy Betros
  • Mary Holland - 2008
  • 2007 - Dr. Muriel Howard
  • 1981 - De fleste Rev. Edward D. hoved
  • 1980 - Ingen
  • 1979 - Buffalo Philharmonic Orchestra
  • 1978 - Richard Kellman
  • 1977 - Douglas L. Turner
  • 1976 - Hon. Jack Kemp
  • 1975 - Edward V. Regan
  • 1974 - Dr. E. K. Fretwell

Community Organization

  • 2012 - Permanent formand for polske Kultur Canisius College
  • 2011 - Polsk Heritage Society of Rochester
  • 2010 - Pulaski Police Association
  • 2009 - Polske Singers Alliance District IX
  • 2008 - Harmony polske Folk Ensemble
  • 2006 - Cheektowaga Polish American Festival Udvalg
  • 2002 - University at Buffalo Polish Student Association
  • 1981 - Polsk amerikanske Kongres, Western New York division
  • 1980 - Niagara Frontier post 1041
  • 1979 - Walden District Skatteyderne Association

Kultur

  • 2012 - Dr. Peter Gessner
  • 2011 - Robert Johnson
  • 2010 - Sophie Hodorowicz-Knab
  • 2009 - Rev. Louis Dolinic
  • 2008 - Andrew Gołębiowski
  • 2007 - Wanda Slawinski
  • 1981 - Adeline Wujeikewski
  • 1980 - Hon.Frank Swiatek
  • 1979 - Helena Gołębiowski
  • 1978 - Alice Posluszny
  • 1977 - Maria Laskowska
  • 1976 - Thaddeus Nyczko
  • 1975 - Marian Strzelczyk
  • 1974 - Søster Ellen Marie
  • 1973 - Emilie Lubelski
  • 1972 - Leonard Glowinski

Uddannelse

  • 2012 - Fr. Michael Sajda
  • 2011 - Pomost International
  • 2009 - Msgr. Adamski Polish Lørdag Skole
  • 2008 - Fr.Charles Jagodzinski
  • 2007 - Patricia Weinreich
  • 2006 - Danuta Nycz
  • 1981 - Edward Szmraj
  • 1980 - Father Leon Krop
  • 1979 - Raymond Dziedzic
  • 1978 - Dr. Joseph Gizinski
  • 1977 - Anne Szczesny
  • 1976 - Søster Mary Pachomia
  • 1975 - Leonard Sikora
  • 1974 - Frank Benbenek
  • 1973 - Thomas Michalski
  • 1972 - Mary Amalia

Loger

  • 2012 - Ingen
  • 2011 - Ingen
  • 2010 - Dunkirk Dom Polski
  • 2006 - Polsk Union of America
  • 1981 - Lucy Rubach
  • 1980 - Joseph Lipa
  • 1979 - Thaddeus J. Zolkiewicz
  • 1978 - Victor A. Drajem, Jr.
  • 1977 - Bronislaw Durewicz
  • 1976 - Clara Owczarczak
  • 1975 - Lawrence Wujcukowski
  • 1974 - Joseph Starosciak
  • 1973 - Clara Weber
  • 1972 - Irene Cwiklinski

God nabo

  • 2012 - Ingen
  • 2011 - Ingen
  • 2010 - Canadiske polske Congress - Niagara District
  • 2007 - Chester & amp; Diane Stranczek
  • 2006 - OLC Pierogi Makers
  • 2001 - Daniel Mocniak

Regeringen

  • 2012 - Ingen
  • 2011 - Robert Giza
  • 2010 - Steven J. Stępniak
  • 2008 - Catherine Rybczynski
  • 2007 - Richard Kloc
  • 1981 - Daved Rutecki
  • 1980 - Thomas Owczarczak
  • 1979 - Edwin A. Gorski
  • 1978 - Thaddeus J. Szymanski
  • 1977 - William M. Skretny
  • 1976 - Hon. Henry Nowak
  • 1975 - Joseph Bala
  • 1974 - Stanley Makowski
  • 1973 - Stan Bolas
  • 1972 - Daniel Kwiatkowski

Sundhed / Medicin

  • 2012 - Dr. Edwin Grzankowski, DC
  • 2011 - Ingen
  • 2008 - Dr.Kevin Cichocki
  • 2007 - Dr. William F. Wieczorek, Ph.D.
  • 1981 - Dr. Daniel Kozers
  • 1980 - Dr. Robert Zwirecki
  • 1979 - Anthony Prezyna, M.D.
  • 1978 - Dr. Joseph Matala
  • 1977 - Ingen
  • 1976 - Dr. Richard Powell
  • 1975 - Dr. Lucian Rutecki
  • 1974 - Dr. Eugene Ruszaj
  • 1973 - Ingen
  • 1972 - Dr. Joseph KIJ

Heritage

  • 2012 - Edward Prabucki
  • 2011 - Henry Chimes
  • 2010 - Dr. Margaret Stefanski
  • 2009 - Barbara Frackiewicz
  • 2008 - Polsk Heritage Dancers of Western New York
  • 2007 - Gregory Witul
  • 2006 - Donna Zellner Neal
  • 2005 - Biskop Thaddeus Peplowski
  • 2004 - Martin Biniasz
  • 2003 - Robert Fronckowiak
  • 2002 - Lucyna Dziedzic
  • 2001 - Edward Kornowski
  • 2000 - David Newman
  • 1999 - Polsk Sociale Frivillige
  • 1998 - Honorable Carl Bucki
  • 1997 - Andrew Gołębiowski
  • 1996 - Walter Grabowski
  • 1995 - Diane Cieczka - Jircitano
  • 1994 - Benjamin Fiore
  • 1992 - Edmund Kiedrowski & amp; Alice Kiedrowski
  • 1987 - Victoria Jarnot
  • 1981 - Genevieve Pietka
  • 1980 - Matthew Kubik
  • 1979 - Theodore Mikoll
  • 1978 - Stanly Dawidziak
  • 1977 - William Borodacz
  • 1976 - Zdaislaw Ordon
  • 1975 - Bronislaus Trzyszewski

Humanitær

  • 2012 - Lisa Florczak
  • 2011 - Ingen
  • 2010 - Tom Zablotny
  • 2007 - Christine Jóźwiak
  • 1981 - Judy Kasinski
  • 1980 - Caroline Szymanski
  • 1979 - Verna C. Neubauer
  • 1978 - Irene Szczesnika
  • 1977 - Dorothy Orlowski
  • 1976 - Søster Mary Desponsata
  • 1975 - Rev. Edward Ulaszewski
  • 1974 - Richard Glowacki
  • 1973 - Sophia Dabrowski
  • 1972 - Apolonia Szpakowska

Menneskerettigheder

  • 1980 - Lech Walesa

Person i Organisationer

  • 2012 - Stephen Flor & amp; Andrew Pilecki
  • 2011 - Bernadine Szymanski
  • 2010 - Frances Cirbus
  • 2009 - Edward Reska
  • 2008 - Florence Oleszek
  • 2007 - Irene Pawlowski
  • 1981 - Walter Chrzanowski
  • 1980 - Frank Niemiec
  • 1979 - Richard B. Solecki
  • 1978 - Edward Sieracki
  • 1977 - Michael J. Kogutek
  • 1976 - Karol Tomaszewski
  • 1975 - John Fliss
  • 1974 - Art Kilichowski
  • 1973 - Leo A. Trembowicz
  • 1972 - Jack R. Poczciwinski

Labor

  • 2012 - Stan Nowak
  • 2011 - Ingen
  • 2006 - Paul R. Dobrzenski
  • 1981 - Joseph Benbenek
  • 1980 - Edward Ziarnowski
  • 1979 - Jerome C. Gorski
  • 1978 - Hon.Richard Slisz
  • 1977 - Casimir Walas
  • 1976 - Peter Rybka
  • 1975 - Frank Malinkiewicz
  • 1974 - Matt nale
  • 1973 - Louis Dudek
  • 1972 - Floyd Lisinski

Lov

  • 2012 - Hon. Leslie Foschio
  • 2011 - Charles Tomaszewski
  • 2010 - Hon. Henry J. Nowak, Jr.
  • 2009 - Hon. William Skretny
  • 2008 - Hon.Michael Pietruszka
  • 2007 - William Hochul
  • 1981 - Eugene Buczkowski
  • 1980 - Norman Walawender
  • 1979 - Hon. Joseph S. Forma
  • 1978 - Hon. Edward V. Mazur
  • 1977 - Hon. Julian F. Kubiniec
  • 1976 - Hon. Victor Manz
  • 1975 - Hon. William Ostrowski
  • 1974 - Leonard Walentynowicz
  • 1973 - Hon. Theodore Kasler
  • 1972 - Hon. Alois C. Mazur

Medier

  • 2012 - Velgørenhed Vogel
  • 2011 - Rick Franusiak
  • 2010 - Mark Wozniak
  • 2009 - Steve Cichon
  • 2008 - Christopher Byrd
  • 2007 - Ron Dombrowski
  • 1996 - Alice Wadowski-Bak
  • 1981 - Don Polec
  • 1980 - Matthew Gryta
  • 1979 - Robert S. Bukaty
  • 1978 - Eugene M. Krzyzynski
  • 1977 - John Krieger
  • 1976 - Wanda Kogut
  • 1975 - Daniel Lesniak
  • 1974 - Matt Kopanty
  • 1973 - Søster Mary Donata

Militær / Veteran

  • 2012 - Brett Gornewicz
  • 2011 - Ingen
  • 2009 - Stanley Blake
  • 2008 - Alfreda Miecyjak, Krystyna Pienkowska, & amp; Jozefa Solecki
  • 2007 - Stanley & amp; Antonina Markut

Musik

  • 2012 - Michael Zachowicz
  • 2011 - Cityside
  • 2010 - Emily Tworek-Helenbrook
  • 2009 - Jacek Muzyk
  • 2008 - Jerry Darlak og Touch
  • 2007 - Bell Choir of hellige moder af Rosenkransen katedralen
  • 2006 - Goo Goo Dolls
  • 2005 - Art Kubera
  • 2004 - St. Michael Ærkeenglen Choir
  • 2003 - Sunshine Records
  • 2002 - St. Casimir Choir
  • 2001 - Buffalo Concertina All-Stars
  • 2000 - Buffalo Polka Boostere
  • 1999 - Steve Krzeminski
  • 1998 - Valerian Ruminski
  • 1997 - Donald Jenczka
  • 1996 - Radosc-Joy Choir
  • 1995 - Villa Maria Chorale
  • 1994 - David Seweryniak
  • 1993 - Mark Kohan
  • 1992 - Linda Orszulka
  • 1986 - Edward Witul
  • 1981 - Walter Szwajda
  • 1980 - Louis Distel
  • 1979 - Sr. Mary Virginis Kozlowska
  • 1978 - Art Kubera
  • 1977 - Czarnik Quartet
  • 1976 - Genia Lars
  • 1975 - Michael Tworek
  • 1974 - Joseph Macielag
  • 1973 - Sister M. Martinelle
  • 1972 - Janina Staniewicz

Politik

  • 2012 - Hon. Dennis Gabryszak
  • 2011 - Ingen
  • 2010 - Kevin Smardz
  • 2009 - Supervisor Mary Holtz
  • 2008 - Scott Bylewski
  • 2006 - Marck C. Poloncarz
  • 2005 - Deborah Bucki
  • 2004 - Stasia Vogel
  • 2003 - Senator George Maziarz
  • 2002 - Joseph Augustine
  • 2001 - Norman Polanski
  • 2000 - Raymond K. Dusza
  • 1999 - Joseph Golombek
  • 1998 - Borgmester Robert Kesicki
  • 1997 - Borgmester Robert Kucewicz
  • 1996 - Greg Olma
  • 1995 - Janice Kowalski - Kelly
  • 1994 - James Jankowiak
  • 1993 - senator William Stachowski
  • 1992 - Leonard Gramza
  • 1981 - senator William Stachowski
  • 1980 - Hon. William Rogowski
  • 1979 - Hon. Edward J. Rutkowski
  • 1978 - Stanley Stachowski
  • 1977 - Hon. Richard Okoniewski
  • 1976 - Hon. Shirley Storarski
  • 1975 - Genevieve Starosciak
  • 1974 - Dennis Gorski
  • 1973 - Stan Franczyk
  • 1972 - Lovgiveren Stanley Zagora

Religion

  • 2012 - Rev. Mike Burzynski
  • 2011 - Sognebørn af St. Adalbert Basilika
  • 2010 - Sr. Judith M. Kubicki, CSSF
  • 2009 - Rev. Walter Szczesny
  • 2008 - Fr.Anzelm Chalupka
  • 2007 - Daniel Geary, OFM, Conv.
  • 1981 - Rev. Søster Alberta Surowiec
  • 1980 - Rev. Max Panczakiewicz
  • 1979 - Rev. Robert K. Golombek
  • 1978 - Rev. Lucian Krolikowski
  • 1977 - Rev. Msgr. D. J. Szostak
  • 1976 - Rev. Msgr. Chester Meloch
  • 1975 - Moder Maria Benice
  • 1974 - Rev. Anthony Konieczny
  • 1973 - Rev. John Gabalski
  • 1972 - Rt. Rev. Msgr. Francis Wlodarczak

Videnskab

  • 2012 - Ingen
  • 2011 - Ingen
  • 2010 - Leonard Amborski
  • 2006 - Arthur M. Michalek
  • 1981 - Dr. Felix Milgrom
  • 1980 - Dr. Francis Bajer
  • 1979 - Eugene Sulkowski, Ph D.
  • 1978 - Dr. Michael S. Hudecki
  • 1977 - Dr. Raymond Trudnowski
  • 1976 - John Kopczyński
  • 1975 - Dr. Peter S. Pawlik
  • 1974 - Dr. Sigmund Zakrzewski

Sport

  • 2012 - Don Pieczynski
  • 2011 - Candis Kapuściński
  • 2010 - Rob Gronkowski
  • 2009 - Dan Kryzanowicz
  • 2008 - Jenn Stuczynski
  • 2007 - Lee Stempniak
  • 1981 - Ben Richards
  • 1980 - Ray Wasielewski
  • 1979 - John Sikorski
  • 1978 - Frank Podsiadlo
  • 1977 - Robert Pacholski
  • 1976 - Henry Breski
  • 1975 - Peter Machnica
  • 1974 - Ron Joworski

Ungdom

  • 2012 - Ingen
  • 2011 - Katherine Rivard
  • 2010 - Gabrielle Pawlowski
  • 2009 - Barry Pawlowski & amp; Christina Slomczewski
  • 2008 - Corrine Lasek
  • 2007 - Peter Miecyjak
  • 2006 - Alicia Krawiec
  • 2005 - Kimberly Majewski
  • 2004 - Veronica Couzo
  • 2003 - Brooke Wiechec / Schwedner
  • 2002 - Ingen
  • 2001 - Marguerite Rivard
  • 2000 - Aniela Baj
  • 1999 - Tersa Kaczynska
  • 1998 - Conrad Malkowski
  • 1997 - Agatha Glowacki
  • 1996 - Craig Bucki
  • 1995 - Thomas Wasiuta
  • 1994 - Alexandra Krupski
  • 1993 - Lisa Urbanski
  • 1992 - David Smaczniak
  • 1981 - Irene Woszczak
  • 1980 - Wallace Piotrowski
  • 1979 - Ann Dobrowolski
  • 1978 - Joe Kroczynski
  • 1977 - Denise Gryglewicz
  • 1976 - Carl Bucki
  • 1975 - Kasia Wrobel
  • 1974 - Rev. Richard Zajac
  • 1973 - Ray Marciniak
  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha