Allied rækkefølge kamp for Operation Tungsten

Denne artikel indeholder en ordre af kamp for de allierede styrker, der er involveret i Operation Tungsten angreb på den tyske slagskib Tirpitz den 3 April 1944.

Hjem Fleet styrker afsendt

Home Fleet havde ansvaret for at gennemføre angrebet. De involverede skibe sejlede fra Home Fleet base på Scapa Flow i to grupper på 30 marts 1944.

Force One

  • HMS Duke of York
  • HMS Anson
  • HMS Victorious
    • 827 Naval Air Squadron
    • 829 Naval Air Squadron
    • 1834 Naval Air Squadron
    • 1836 Naval Air Squadron
  • HMS Belfast
  • HMS Marne
  • HMS Matchless
  • HMS Meteor
  • HMS Milne
  • HMS Ursa
  • HMS Undaunted

Kraft to

  • HMS Royalist
  • HMS Furious
    • 801 Naval Air Squadron
    • 880 Naval Air Squadron
    • 830 Naval Air Squadron
    • 831 Naval Air Squadron
  • HMS kejser
    • 800 Naval Air Squadron
    • 804 Naval Air Squadron
  • HMS Fencer
    • 842 Naval Air Squadron
  • HMS forfølgeren
    • 881 Naval Air Squadron
    • 896 Naval Air Squadron
  • HMS Searcher
    • 882 Naval Air Squadron
    • 898 Naval Air Squadron
  • HMS Jamaica
  • HMS Sheffield
  • HMS stormløb
  • HMS Javelin
  • HMS Swift
  • HMS Virago
  • HMS Verulam
  • HMS Vigilant
  • HMS Wakeful
  • HMCS Algonquin
  • HMCS Sioux
  • ORP Piorun
  • RFA Blå Ranger
  • RFA Brown Ranger

Sammensætning af strejke kræfter

Den 1. besluttede April Admiral Fraser til at gennemføre strejken den 3. april og ikke 4 April som oprindeligt planlagt. Dette har ført til følgende organisatoriske ændringer:

  • HMS Duke of York eskorteret af HMS Matchless og Marne løsrevet fra Force One og cruisede mod vest
  • Den resterende del af Force One sejlede til at slutte kraft to, med de to kræfter kombinerer på eftermiddagen den 2. april
  • De Royal Fleet Auxiliary tankskibe Blå Ranger og Brown Ranger, eskorteret af destroyere HMS Javelin og ORP Piorun, blev løsrevet fra kraft to den 1. april

Angrebet på Tirpitz og anti-luftskyts batterier og skibe i nærheden hendes fortøjning ved Kaafjord den 3. april de involverede to strejke kræfter:

1. strejke

  • No. 8 torpedofly Reconnaissance Wing
    • 827 Naval Air Squadron
    • 830 Naval Air Squadron
  • Fighter ledsagere
    • Elementer, 1834 og 1836 Naval Air Squadrons
    • 800 Naval Air Squadron
    • 881 Naval Air Squadron
    • 882 Naval Air Squadron

2. strejke

  • No. 52 torpedofly Reconnaissance Wing
    • 829 Naval Air Squadron
    • 831 Naval Air Squadron
  • Fighter ledsagere
    • Elementer, 1834 og 1836 Naval Air Squadrons
    • 804 Naval Air Squadron
    • 896 Naval Air Squadron
    • 898 Naval Air Squadron
  0   0
Forrige artikel Abbevillian
Næste artikel Ben Cannon

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha