Alliancen af ​​Frie Demokrater

FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Maj 15, 2016 Ridvan Karkov A 0 0

Alliancen af ​​Frie Demokrater - Ungarske Venstre var et liberalt politisk parti i Ungarn.

Det SZDSZ var medlem af Alliancen af ​​Liberale og Demokrater for Europa Party og Liberal International. Det trak sin støtte hovedsageligt fra Budapest blandt middelklassen, liberale intellektuelle og iværksættere.

Oprindelse og historie

Dens oprindelse lå i den ulovlige demokratiske opposition under det kommunistiske herredømme János Kádár. Dette gav anledning til løst organiseret netværk af gratis initiativer den 1. maj 1988 og til grundlæggelsen af ​​SZDSZ som en opposition politisk parti den 13. november 1988.

Partiet oprindeligt foreslået en radikal dagsorden for at ændre den politiske, sociale og økonomiske system i landet. Det lidt et tæt nederlag i første frie almindelige valg i den tredje republik i 1990, og dermed blive den førende opposition kraft i den første frie nationalforsamlingen.

Efter faldet af den konservative regering på følgende 1994 parlamentsvalget, SZDSZ overraskede mange ved at indgå en koalition med den ungarske socialistparti, juridiske efterfølgere til den kommunistiske ungarske socialistiske Arbejderparti. Således begyndte en strategisk alliance mellem de to parter, som varede i 14 år, der sluttede kun i 2008.

Storhedstid den SZDSZ kan tænkes at have afsluttet, når det lidt store tab i parlamentsvalget 1998. I 2002 parlamentsvalget, det fik kun 5,5 procent af stemmerne, vender tilbage 20 deputerede til Nationalforsamlingen.

Indtil sin tilbagetrækning fra koalitionen i maj 2008, at SZDSZ havde tre porteføljer. Det havde også en delegation i Europa-Parlamentet, der modtager 7,7 procent af den ungarske stemme og to medlemmer i ungarsk Europa-Parlamentet valget i 2004.

I parlamentsvalget 2006, fik ingen direkte valgte pladser, men 6,5 procent af listen stemmer, dermed sikre 20 medlemmer i Ungarns 386-sæde Nationalforsamlingen. Den MSZP-SZDSZ koalition havde et lille flertal i den nye nationalforsamling.

Den 31. marts 2008 forskellige reform-relaterede uenigheder mellem MSZP og SZDSZ førte SZDSZ leder János Koka at meddele, at hans parti ville forlade koalitionen senest den 1. maj 2008. Det betød også, at MSZP skulle danne den første mindretalsregering i Ungarn siden ændringen af ​​systemet.

Men legitimiteten af ​​Koka position som part præsident blev afhørt, da det blev opdaget, at nogle underskrifter fra de delegerede i forsamlingen valg ham var blevet forfalsket. Da han havde vundet sin stilling ved en meget lille margin i Fodor, kan disse stemmer have ændret resultatet. Så en ny ledelse blev afholdt i juni og Fodor blev returneret.

SZDSZ forudsat den første frit valgte formand for Tredje ungarske Republik, Árpád Göncz. Den SZDSZ Høj borgmester Budapest, Gábor Demszky var i embedet uafbrudt siden 1990 indtil 2010, hvor han blev erstattet af István Tarlós.

I 2009 Hungarian Europa-Parlamentet valget blev SZDSZ væsentlige ødelagt af vælgerne, at have vundet ingen pladser og tjene blot 2,16 procent af det samlede antal stemmer, mindre end halvdelen af ​​den mindste fem procent nødvendig for at sikre repræsentation. Partiet har ikke engang modtaget fem procent i Budapest, sin traditionelle højborg. Party præsident Fodor tilbød sin afskedsbegæring, så snart den officielle optælling blev annonceret kl 10:00

I 2010 parlamentsvalget, SZDSZ vandt kun 0,25 procent af stemmerne, og blev lukket ud af den lovgivende helt for første gang siden ændringen af ​​systemet. Partiet blev endda fjernes fra landkortet i Budapest. Alliancen af ​​Frie Demokrater officielt ophørt med at eksistere i oktober 2013.

Parlamentarisk repræsentation

Party ledere

  • János Kis - 23 februar 1990 til den 23. november 1991
  • Péter Tölgyessy - 23 November 1991 til den 13. november 1992
  • Iván Pető - 13 november 1992 24 April 1997
  • Gábor Kuncze - 24 april 1997 til Juni 20, 1998
  • Bálint Magyar - 20 juni 1998 December 2000
  • Gábor Demszky - December 2000 til juni 2001
  • Gábor Kuncze - juni 2001 til 31. marts 2007
  • János Koka - 31 marts 2007 til den 7. juni 2008
  • Gábor Fodor - 7 juni 2008 12 jul 2009
  • Attila Retkes - 12 juli 2009 til 29 maj 2010
  • Viktor Szabadai - 16 juli 2010 til 30 oktober 2013
  0   0
Forrige artikel Chana Bloch
Næste artikel Conn s

Relaterede Artikler

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha