Abraham Lincoln Association

Den Abraham Lincoln Association er en amerikansk forening, der overholder hver årsdag for fødslen af ​​den amerikanske præsident Abraham Lincoln, bevarer og gør mere tilgængelige vartegn forbundet med sit liv, og tilskynder aktivt, fremmer og hjælper indsamling og formidling af autentiske oplysninger vedrørende alle faser af sit liv og karriere.

Den Abraham Lincoln Association blev organiseret i 1908 som Lincoln Centennial Association. Blandt grundlæggerne af foreningen var USA højesteret Chief Justice Melville Weston Fuller, og finansmanden John Whitfield Bunn. Det førte den nationale fejring af Lincolns en hundrededel fødselsdag. I 1925, under ledelse af foreningen præsident Logan Hay, Paul M. Vinkel blev foreningens første sekretariatslederen. Paul Vinkel, Benjamin Thomas, Harry Pratt etablerede foreningens programmer for forskning og publikation.

Publikationer

Dens halvårlige Tidende Abraham Lincoln Association er den eneste tidsskrift, der udelukkende til historie og arv af Abraham Lincoln. Foreningen udgiver også en kvartalsvis nyhedsbrev, for folket. Historikeren David Herbert Donald sagde "The Journal of Abraham Lincoln Association er den vigtigste tidsskrift på området Lincoln studier. Som Lincoln levnedsbeskriver, jeg stole på det stærkt for både ideer og information. "De otte-volumen samlede værker Abraham Lincoln er nu tilgængelige online for offentligheden på foreningens hjemmeside. Foreningen har gjort mange deres publikationer til rådighed for offentligheden på denne hjemmeside.

Lincoln Bicentennial begivenheder

Den 12. februar 2009 Abraham Lincoln Association førte den nationale fejring af Lincolns 200 års fødselsdag. Præsident Barack Obama var æresgæst ved foreningens fødselsdag banket på aftenen februar 12 i Springfield. Han holdt en tale med titlen "Hvad People Need Udført". Lincoln lærd Michael Burlingame talte også på banket. Banket blev co-vært ved Illinois Abraham Lincoln Bicentennial Kommissionen. Foreningen også vært for en rundbordsdiskussion tidligere på dagen om den "Age of Lincoln". Fem Lincoln lærde deltog i begivenheden: Orville Vernon Burton, David R. Contosta, Daniel Walker Howe, Russell McClintock og Elizabeth R. Varon.

Årlig banket og symposium

Foreningen fejrer årsdagen for Lincolns fødsel hvert år i Springfield, Illinois. Banket og Symposiet finder sted februar 12. Tidligere banket talere omfatter:

Februar 12, 2009 præsident Barack Obama

12 feb, 2008 Michael Beschloss, forfatter

Februar 12, 2007 Jon Meacham, forfatter, redaktør af Newsweek

12 feb 2006 Doris Kearns Goodwin, forfatter

Symposiet byder på højttalerne på et specifikt emne vedrørende Lincoln. Tidligere symposium emner kan nævnes:

2009: The Age of Lincoln

2008: Fejring en Century of Lincoln Scholarship

2007: Lincoln og politik i 1850'erne

2006: The Lincoln Family

  0   0
Forrige artikel Kugle-og-pude strukturer
Næste artikel Empire af myrer

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha