89th amerikanske Kongres

Den Firs-niende amerikanske kongres var et møde i den lovgivende gren af ​​USA føderale regering, der består af det amerikanske Senat og Repræsentanternes Hus. Det mødtes i Washington, DC fra 3 Januar 1965 til 3 januar, 1967, i løbet af tredje og fjerde år af Lyndon Johnsons formandskab. Fordelingen af ​​pladser i Repræsentanternes Hus var baseret på det attende Census i USA i 1960. Begge kamre havde en demokratisk absolut flertal. Den betragtes som "velsagtens den mest produktive i amerikansk historie". Nogle af dens skelsættende lovgivning omfatter oprettelsen af ​​Medicare og Medicaid, loven stemmerettighederne, Højere Act uddannelse, og Freedom of Information Act.

Større begivenheder

  • 4 januar 1965: Præsident Johnson proklamerede sin "Great Society" under sin State of the Union Address.
  • 20 januar, 1965: Indvielse af Lyndon B. Johnson som præsident og Hubert Humphrey som Vice President.
  • November 8, 1966: Amerikanske valg, 1966, herunder:
    • USA Senatet valg af 1966
    • Repræsentanternes Hus valg 1966

Større lovgivning

  • April 11, 1965: Elementær og Secondary Education Act, Pub.L. 89-10
  • Reklame lov Pub.L. Federal Cigaret Mærkning og: 27 jul 1965 89-92
  • Social Security Act fra 1965, Pub.L.: 30 juli 1965 89-97
  • August 6, 1965: Lov stemmeret Pub.L. 89-110
  • August 10, 1965: Boliger og byudvikling Act of 1965 Pub.L. 89-117
  • August 26, 1965: Offentlige Arbejder og økonomisk udvikling Act of 1965 Pub.L. 89-136
  • September 29, 1965: National Foundation om Kunst og humaniora lov Pub.L. 89-209
  • Immigration and Nationality Act fra 1965, Pub.L.: 3 Oktober 1965 89-236
  • 6 oktober 1965: hjertesygdomme, kræft og slagtilfælde Ændringer, Pub.L. 89-239
  • 20 Okt 1965: Motor Vehicle Air Pollution Act Control Pub.L. 89-272
  • 22 Oktober 1965: Highway Forskønnelse lov Pub.L. 89-285
  • November 8, 1965: Higher Education Act, Pub.L. 89-329
  • November 8, 1965: Faglig Rehabilitation Act Amendmens Pub.L. 89-333
  • April 13, 1966: Uniform Time Act, Pub.L. 89-387
  • September 6, 1966: Pub.L. 89-554, som har udstedt det, der nu kaldes Freedom of Information Act
  • Lov Motor Vehicle Safety, Pub.L. National Trafik og: September 9, 1966 89-563
  • Oktober 15, 1966: National Historic Act Preservation, Pub.L. 89-665
  • Oktober 15, 1966: National Wildlife Refuge System Administration Act, Pub.L. 89-669, §4-5
  • Oktober 15, 1966: Department of Transportation Act, Pub.L. 89-670
  • November 2, 1966: Cubansk Justering lov Pub.L. 89-732
  • November 3, 1966: Omfattende Sundhed, planlægning og service loven, Pub.L. 89-749

Party oversigt

Greven nedenfor identificerer partifarve ved begyndelsen af ​​det første møde i denne kongres, og omfatter medlemmer fra stillinger og nyoptagne stater, da de først blev siddende. Ændringer som følge af de efterfølgende udskiftninger er vist nedenfor i afsnittet "Ændringer i medlemskabet".

Senatet

Repræsentanternes Hus

Lederskab

Senatet

  • Formand for senatet: Hubert Humphrey, der starter 20 Januar 1965
  • Præsident pro tempore: Carl Hayden

Flertal lederskab

  • Flertal leder og Demokratiske Konference Formand: Mike Mansfield
  • Flertal Whip: Russell B. Lang

Minority lederskab

  • Mindretal leder: Everett Dirksen
  • Minority Whip: Thomas Kuchel
  • Republikanske Conference Formand: Leverett Saltonstall

Repræsentanternes Hus

  • Taler: John William McCormack

Flertal lederskab

  • Flertal Leader: Carl Albert
  • Flertal Whip: Hale Boggs
  • Demokratisk Caucus Formand: Eugene Keogh

Minority lederskab

  • Mindretal leder: Gerald Ford
  • Minority Whip: Leslie C. Arends
  • Republikanske Conference Formand: Melvin R. Laird

Medlemmer

Denne liste er arrangeret af kammeret, derefter ved staten. Senatorer er opført i rækkefølge efter anciennitet, og repræsentanter er anført efter distrikt.

Senatet

Senatorer er folkevalgte statsomspændende hvert andet år, med en tredjedel begynder nye seks år ad gangen med hver kongres. Forud for navnene på listen nedenfor er Senatet klasse numre, som angiver den cyklus af deres valg. I denne kongres, klasse 1 betød deres valgperiode begyndte i denne kongres, der kræver genvalg i 1970; Klasse 2 betød deres valgperiode sluttede med denne kongres, der kræver genvalg i 1966; og klasse 3 betød deres valgperiode begyndte i den sidste kongres, der kræver genvalg i 1968.

Repræsentanternes Hus

Navne på medlemmer Forud deres distrikt numre.

Ændring i medlemskab

Senatet

  • Udskiftninger: 5
    • Nettotab 1-sæde: Demokratisk
    • Nettogevinst 1-sæde: republikanske
  • Dødsfald: 2
  • Fratrædelse: 2


Repræsentanternes Hus

  • Udskiftninger: 9
    • Demokratisk: ingen ændring net
    • Republikanske: ingen ændring net
  • Dødsfald: 5
  • Fratrædelse: 15
  • Total sæder med ændringer: 20


Medarbejdere

  • Arkitekt af Capitol: J. George Stewart

Senatet

  • Feltpræst: Frederick Brown Harris
  • Sekretær: Felton McLellan Johnston, indtil December 30, 1965
    • Emery L. Frazier, 1 Januar 1966 - September 30, 1966
    • Francis R. Valeo, fra 1 oktober 1966
  • Demokratiske Parti Sekretær: J. Stanley Kimmitt
  • Republikanske Parti Sekretær: J. Mark Trice
  • Sergent ved Arms: Joseph C. Duke, indtil December 30, 1965
    • Robert G. Dunphy, fra 14 januar 1966

Repræsentanternes Hus

  • Feltpræst: Bernard Braskamp (Presbyterian
  • Clerk: Ralph R. Roberts
  • Dørvogter: William M. Miller
  • Postmaster: H. H. Morris
  • Parlamentsmedlem: Lewis Deschler
  • Sergent på Arms: Zeake W. Johnson
  0   0
Forrige artikel Coil stempel
Næste artikel Dhamrai Upazila

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha