5. Unge Film Awards

Den 5. Unge Film Awards ceremoni, fremlagt af unge i Film Association, hædret udestående ungdom optrædende under en alder af 21 i områderne film, tv og teater for 1982-1983 sæsonen, og fandt sted den 4. december 1983 Beverly Hilton Hotel i Beverly Hills, Californien.

Etableret i 1978 af mangeårige Hollywood Foreign Press Association medlem, Maureen Dragone, Unge i Film Association var den første organisation til at etablere en prisuddeling specifikt indstillet til at genkende og tildele bidragene fra optrædende under en alder af 21 i områderne film , tv, teater og musik.

Kategorier

★ Fed indikerer vinder i hver kategori.

Bedste Unge Performer i en spillefilm

Bedste Unge Motion Picture skuespiller i en spillefilm

★ C. Thomas Howell - The Outsiders

  • Torquil Campbell - The Golden Seal
  • Sebastian Duncan - mand, kvinde og barn
  • Frederick Koehler - Mr. Mom
  • Kelly Reno - The Black Stallion Returns

Bedste Unge Motion Picture skuespillerinde i en spillefilm

★ Roxana Zal - Table for Five

  • Katherine Healy - Six Weeks
  • Diane Lane - Rumble Fish
  • Ally Sheedy - WarGames

Bedste Unge mandlige birolle i en Motion Picture

★ Scott Schwartz - The Toy

  • Allan Hubbard - inderlige barmhjertighed
  • Robby Kiger - Table for Five
  • Jeremy Licht - Twilight Zone: The Movie
  • Danny Pintauro - Cujo

Bedste Unge kvindelige birolle i en Motion Picture

★ Missy Francis - mand, kvinde og barn

  • Diane Lane - The Outsiders
  • Arlene McIntyre - mand, kvinde og barn
  • Christina Nigra - Twilight Zone: The Movie
  • Dana Hill - Cross Creek

Bedste Unge Performer i en tv-film

Bedste unge skuespiller i en film Made for Television

★ Gary Coleman - Drengen med de 200 IQ

  • Khalif Bobatoon - til forsvar for Kids
  • David Faustino - Summer Girl
  • Keith Coogan - forkerte vej Kid
  • Evan Richards - One Cooks, The Other ikke
  • Demetri Thomas - Bedstefar, vil du løbe med mig?

Bedste unge skuespiller i en film Made for Television

★ Sydney Penny - The Thorn Birds

  • Quinn Cummings - Bedstefar, vil du løbe med mig?
  • Tracey Gold - ABC afterschool Special - Hand Me Down Kid
  • Katy Kurtzman - Allison Sydney Harrison
  • Kari Michaelsen - Drengen med de 200 IQ
  • Kyle Richards - Det er Kate Bennett

Bedste Unge Performer i en tv-serie

Bedste unge skuespiller i en dramaserie

★ River Phoenix - Syv Brides for Seven Brothers

  • David Friedman - Det lille hus på prærien: En ny begyndelse
  • Timothy Gibbs - Father Murphy
  • Chris Hebert - Boone
  • John Kovacs - Anden stamtræ
  • Matthew Laborteaux - Det lille hus på prærien: En ny begyndelse
  • Scott Mellini - Father Murphy

Bedste unge skuespiller i en dramaserie

★ Melissa Gilbert - Det lille hus på prærien: En ny begyndelse

  • Allison Balson - Det lille hus på prærien: En ny begyndelse
  • Tonya Crowe - Knob Landing
  • Shannen Doherty - Det lille hus på prærien: En ny begyndelse
  • Melora Hardin - Anden stamtræ
  • Corin Nelson - Flytning til højre ad
  • Julie Anne Haddock - Boone
  • Cynthia Gibb - Fame

Bedste unge skuespiller i en komedieserie

★ Ricky Schroeder - sølvskeer

  • Jason Bateman - Silver Spoons
  • Todd Broer - Diff'rent Strokes
  • Eric Brown - Mamas Family
  • Gary Coleman - Diff'rent Strokes
  • Bobby Fite - Silver Spoons
  • Andre Gower - Baby Makes Five
  • Jeffrey Jaquet - Whiz Kids
  • Emmanuel Lewis - Webster
  • Keith Mitchell - Gun Shy
  • Corky Pigeon - Silver Spoons
  • Marc Pris - Family Ties
  • Shavar Ross - Diff'rent Strokes
  • Glenn Scarpelli - en dag ad Time

Bedste unge skuespiller i en komedieserie

★ Missy Gold - Benson

  • Karin Argoud - Mamas Family
  • Bridgette Andersen - Gunshy
  • Justine Bateman - Family Ties
  • Danielle Brisebois - Archie Bunker s Place
  • Mindy Cohn - livets kendsgerninger
  • Kim Fields - livets kendsgerninger
  • Lauri Hendler - Gimme en pause!
  • Sarah Jessica Parker - Square Pegs
  • Nancy McKeon - livets kendsgerninger
  • Dana Plato - Diff'rent Strokes
  • Jill Whelan - The Love Boat
  • Lisa Whelchel - livets kendsgerninger
  • Tina Yothers - Family Ties

Bedste unge skuespiller i en ny tv-serie

★ John P. Navin, Jr. - Jennifer sov her

  • Timothy Gibbs - The Rousters
  • Billy Jacoby - det er ikke let
  • Matthew Laborteaux - Whiz Kids
  • Todd Porter - Whiz Kids
  • Glenn Scarpelli - Jennifer sov her

Bedste unge skuespiller i en ny tv-serie

★ Tracey Gold - Goodnight, Beantown

  • Melanie Gaffin - Whiz Kids
  • Rachel Jacobs - det er ikke let
  • Laura Jacoby - Mr. Smith
  • Robyn Lively - Boone
  • Amanda Peterson - Boone

Bedste unge skuespiller i en Daytime Sæbe

★ David Mendenhall - General Hospital
★ John Stamos - General Hospital

  • Michael Damian - The Young and the Restless
  • Lanny Palaco - Som verdens Tænder
  • Damion Scheller - Søg efter Tomorrow

Bedste unge skuespiller i en Daytime Sæbe

★ Tracey Bregman - The Young and the Restless

  • Kristian Alfonso - dage af vores liv
  • Lori-Nan Engler - The Doctors
  • Debbie Lytton - dage af vores liv
  • Lisa Trusel - dage af vores liv

Bedste unge skuespiller: Gæst i en serie

★ Timothy Patrick Murphy - The Love Boat

  • Corey Feldman - Lotteri!
  • Jason Hervey - Gun Shy
  • Jason Lively - The Dukes of Hazzard
  • Chad Sheets - Magnum, P.i.
  • Byron Thames - flis

Bedste unge skuespiller: Gæst i en serie

★ Dana Hill - Magnum, P.i.

  • Andre Fox - Diff'rent Strokes
  • Angela Lee - The Love Boat
  • Heather O'Rourke - Webster
  • Kim Richards - Magnum, P.i.

Bedste familie underholdning

Bedste familie Feature Motion Picture

★ Return of the Jedi

  • Cross Creek
  • The Golden Seal
  • The Outsiders
  • WarGames

Bedste familie Motion Picture: Komedie eller Musical

★ Mr. Mom

  • Max Dugan Returns
  • Staying Alive

Bedste nye tv-serie

★ Godnat Beantown

  • Boone
  • Jennifer sov her
  • Mr. Smith
  • Webster
  • Whiz Kids

Særlige priser

Michael Landon Award

Enestående bidrag til Ungdom gennem tv

★ Norman Lear

Jackie Coogan Award

Enestående bidrag til unge gennem Motion Pictures

★ Snehvide og de syv små dværge - Disney

Unge I Films Tidligere Child Star Award

★ Ann Jillian

Unge i Films Teater Arts Award

★ Aaron Lohr

Unge I Films Special Achievement Award

★ Glenn Scarpelli

Unge I Films Community Benefit Award

★ Tv Special Adam - John Walsh

  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha